Menu

Recenzia a test AEG DPB5652M

92,3 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Výsuvné digestory

Klady

  • Výkon 647 m3/h
  • Hlučnosť 63 dB
  • Nízka spotreba

Zápory

  • Trieda účinnosti osvetlenia D
  • Trieda účinnosti filtrácie E
320 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Digestor AEG DPB5652M patrí k tzv. výsuvným modelom, čo znamená, že je väčšinu času pomerne nenápadne zabudovaný do kuchynskej skrinky a vytiahnete ho len v prípade potreby. Vo svojej kategórii ponúka v čase porovnania (august 2022) jeden z vyšších výkonov, 674 m3/h vám vystačí aj na strednú až väčšiu kuchyňu. Výhodou tohto modelu je dobrá energetická účinnosť, ktorou sa radí do triedy A a za rok spotrebuje len necelých 40 kW, čo je skutočne zanedbateľná hodnota.

Hlučnosť 63 dB je jedna z nižších, nejde ale o vyložene tichý digestor (to by sa musel držať pod 60 dB). Pozitívom je trieda účinnosti prúdenia vzduchu A, ktorá je najlepšia na trhu. Miernym prekvapením je trieda účinnosti osvetlenia D, väčšina modelov na trhu patrí do najlepšej triedy A. Problémom býva pre mnoho digestorov nízka účinnosť filtrácie tukov, aj tento model sa radí do slabšej triedy E.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

647

Hlučnosť (dB)

63

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

A

Trieda účinnosti filtrácie tukov

E

Trieda účinnosti osvetlenia

D

Energetická trieda

A

Ročná spotreba energie (kWh)

39,7

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

8

Ovládanie a rozmery

Ovládanie digestoru AEG je úplne štandardné, tlačidlové. Nedočkáte sa dotykového panelu, displeja, diaľkového ovládača ani inteligentných funkcií, je však na vás, či tieto prvky vôbec potrebujete. Pri používaní máte na výber z troch rýchlostí odsávania – ide o štandardný variant, ktorý nájdete pri väčšine digestorov, iba tie najdrahšie ponúkajú viac stupňov.

V tabuľke sa môžete pozrieť na rozmery digestora, tie je dobré skontrolovať, aby vám zapadol do kuchynskej skrinky. Čo sa týka umiestnenia, digestor je nutné inštalovať najmenej 45 cm od elektrickej dosky a 65 cm od plynovej dosky. Pri konkurenčných modeloch sa často stretávame s vyššími číslami, môže tak ísť o dobrý variant, pokiaľ máte skrinky umiestnené nízko nad sporákom.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

3

Typ ovládania

Tlačidlové

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

65

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

43

Šírka (cm)

59,8

Hĺbka (cm)

28

Hmotnosť (kg)

12,5

Hlavné klady a zápory

Vo svojej kategórii vyniká digestor AEG najmä výkonom 647 m3/h, nízkou spotrebou, vďaka ktorej sa zaradil do energetickej triedy A a relatívne nízkou hlučnosťou 63 dB. Slabšou stránkou je v tomto prípade efektivita osvetlenia, za tú dostal známku D. Slabšia je aj účinnosť filtrácie tukov.

Porovnanie s alternatívami

Takmer totožný výkon za výrazne nižšiu cenu ponúka digestor Mora OT 611 X. Ten má však oproti modelu AEG podstatne vyššiu spotrebu a nepoteší ani pomerne vysokou hlučnosťou 68 dB. Na druhú stranu ale digestor AEG prekonáva v účinnosti osvetlenia.

Ak hľadáte naozaj cenovo dostupný model, za zváženie stojí aj digestor Gorenje TH60E3B. Aj tento model má vyššiu účinnosť osvetlenia ako digestor AEG a navyše ho predbieha aj efektivitou filtrácie. Jeho výkon odsávania je ale podstatne nižší (350 m3/h), má výrazne horšiu triedu účinnosti prúdenia vzduchu a nepoteší ani slabšou energetickou triedou C.

Naše hodnotenie a záver

Výsuvné digestory všeobecne bývajú pomerne jednoduché a ani model AEG DPB5652M nie je výnimkou. Nečakajte teda žiadne variabilné programy, inteligentné funkcie, dotykový panel a iné vychytávky, na ktoré môžete naraziť pri niektorých iných typoch digestorov. Silnou stránkou tohto modelu ale zostáva slušný výkon odsávania 647 m3/h, relatívne nízka hlučnosť 63 dB a nízka spotreba potvrdená energetickou triedou A.

Vytknúť mu naopak môžeme nízku efektivitu osvetlenia aj filtrácie. V týchto ohľadoch si vedie lepšie napríklad digestor Gorenje TH60E3B, ktorý je aj podstatne lacnejší, budete sa ale musieť zmieriť s výrazne nižším výkonom.

320 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: AEG DPB5652M | Hodnotenie: 92,3 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia AEG DPB5652M

AEG DPB5652M

320 € Orientačná cena