Menu

Recenzia a test AEG DVB5960HB

94,0 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Komínové digestory

Klady

  • Možnosť prepojenia s varnou doskou
  • Vysoký výkon 700 m3/h
  • Nízka hlučnosť 54 dB

Zápory

  • Nízka účinnosť filtrácie tukov
  • Vyššia cena
  • Nemá diaľkový ovládač
600 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Komínový digestor AEG DVB5960HB patrí, rovnako ako väčšina modelov na trhu v čase porovnania (august 2022), ku kombinovaným spotrebičom. To znamená, že zvláda ako klasický odťah, tak aj recirkuláciu vzduchu. Jeho efektivita filtrácie je ale pomerne nízka (radí sa do triedy F), preto ho odporúčame používať predovšetkým ako odťahový digestor. Medzi konkurenciou vyniká najmä svojou nízkou hlučnosťou – tá dosahuje maximálne 54 dB, zatiaľ čo väčšina ostatných modelov má maximálnu hlučnosť okolo 65 dB.

Pozitívom je aj energetická úspornosť. Digestor sa radí do energetickej triedy A, čo je jedna z najlepších hodnôt na trhu. Za rok spotrebuje cca 54 kWh, na prístroj s takým výkonom je táto spotreba pomerne nízka. Jeho účinnosť prúdenia vzduchu aj osvetlenia taktiež získala známku A, až na slabšiu filtráciu teda ide o všestranne efektívny model. Nijako nezaostáva ani v otázke výkonu, za hodinu zvládne odsať až 700 m3 vzduchu a hodí sa tak aj do väčších kuchýň s objemom do 70 m3.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

700

Hlučnosť (dB)

54

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

A

Trieda účinnosti filtrácie tukov

F

Trieda účinnosti osvetlenia

A

Energetická trieda

A

Ročná spotreba energie (kWh)

54

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

11

Ovládanie a rozmery

Rovnako ako mnoho ďalších modelov z vyššej cenovej kategórie, aj digestor AEG je vybavený moderným, dizajnovo zaujímavým dotykovým ovládaním. Pri tomto modeli nájdete aj malý displej, ktorý ovládanie ešte trochu zjednoduší. Pri nastavovaní môžete voliť zo 4 rýchlostí, štandardom sú 3. Čo však vo výbave tohto modelu nenájdete, je diaľkový ovládač. Na druhú stranu je vybavený funkciou prepojenia s varnou doskou, vďaka ktorej môže odsávanie regulovať automaticky, bez vašich zásahov (za predpokladu, že túto funkciu podporuje vaša varná doska).

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

4

Typ ovládania

Dotykové

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Áno

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

45

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

45

Šírka (cm)

89,8

Hĺbka (cm)

25,6

Hlavné klady a zápory

Silnou stránkou digestoru AEG je predovšetkým nízka hlučnosť v kombinácii s vysokým výkonom. Zároveň ide o energeticky úsporný model, zaujme aj možnosťou prepojenia s varnou doskou a automatickou reguláciou odsávania. Pre mnoho užívateľov bude určite výhodou aj moderný dizajn s dotykovým ovládaním.

Najväčšou slabinou tohto modelu je nízka efektivita filtrácie tukov, kvôli ktorej by sme ho úplne stopercentne neodporučili ako recirkulačný variant, hoci túto možnosť ponúka. Vo výbave nenájdete diaľkové ovládanie, to ale nebýva úplne štandardom. Istým negatívom samozrejme môže byť aj cena tohto modelu, ktorá nepatrí k najnižším.

Porovnanie s alternatívami

Ak vás zaujal výkon tohto digestora, ale chceli by ste ušetriť pár desiatok eur, za zváženie stojí aj model Whirlpool WHVP 63 LT W. Ten síce nemá žiadne inteligentné funkcie, výkonom sa ale digestoru AEG viac-menej vyrovná a filtráciu tukov zvláda dokonca o triedu lepšie. Daňou za nižšiu cenu je ale horšia energetická efektivita, aj keď v praxi sa na ročných prevádzkových nákladoch nijako výrazne neodrazí.

Ešte o niečo dostupnejší model predstavuje digestor Gorenje WHC 623E14X. Možno si hovoríte, že je to od luxusného modelu typu AEG DVB5960HB trochu skok a čiastočne máte pravdu. Digestor Gorenje sa modelu AEG nemôže rovnať výkonom, hlučnosťou ani ponukou funkcií. Stojí ale zlomok ceny a v jednom smere digestor AEG dokonca predbehne – má výrazne účinnejšiu filtráciu tukov, vďaka ktorej ide o oveľa vhodnejší model na recirkuláciu.

Naše hodnotenie a záver

Digestor AEG DVB5960HB bude ideálnym variantom do väčších moderných kuchýň. Pokiaľ máte varnú dosku s funkciou prepojenia, môžete k nej digestor pripojiť a ten sa následne bude zapínať sám so začiatkom varenia a bude automaticky regulovať intenzitu odsávania. Vďaka výkonu 700 m3/hod tento digestor využijete v priestoroch s objemom až 70 m3, maximálna hlučnosť 54 dB zase zaručí, že vás jeho chod nebude nijako obťažovať. Moderný dizajn doplnený dotykovým ovládaním je potom už len čerešničkou na torte.

Jednu väčšiu nevýhodu ale tento model predsa len má – nie je príliš efektívny pri filtrácii tukov, môžeme ho tak odporučiť skôr ako odťahový variant, hoci oficiálne zvláda aj recirkuláciu. Ak vás zaujíma alternatíva s rovnako dobrým výkonom a s o niečo lepšou filtráciou, pozrite sa aj na recenziu modelu Whirlpool WHVP 63 LT W.

600 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: AEG DVB5960HB | Hodnotenie: 94,0 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia AEG DVB5960HB

AEG DVB5960HB

600 € Orientačná cena