Menu

Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Aktualizované:
Október 2022
Autor:
Eliška Srncová

Zhrnutie článku

 • Spočítajte si ideálny objem – podľa počtu šálok, ktoré bude potrebné na jedno uvarenie pripraviť. Jednotlivcom bude stačiť malá kanvica s objemom okolo 1 l, pre rodiny je vhodný väčší model s kapacitou 1,2 l a viac. Z nášho testu môžeme pre jednotlivcov odporučiť napr. kanvicu Sencor SWK 1001, pre rodiny napr. model ECG RK 1777.
 • Skontrolujte hodnotu príkonu – ten totiž ovplyvňuje rýchlosť nahrievania. Malé a slabšie kanvice mávajú príkon do 2 000 W, najrýchlejšie modely mávajú príkon 3 000 W a viac. K tým sa radí napríklad kanvica Philco PHWK 2050.
 • Zamerajte sa na dizajn kanvice – rôzne materiály majú rôzne vlastnosti, napríklad o nerez a sklo sa môžete aj popáliť. Všimnite si tiež tvar kanvice a umiestnenie tlačidiel a objemové rysky, aby sa vám s ňou dobre manipulovalo. Zaujímavý dizajn ponúkne napríklad kanvica De’Longhi KBJ 2001, úplne bez rizika popálenia je potom dvojstenná kanvica Tefal KO851830.
 • Zvážte ďalšie funkcie – aby vám neutiekli novinky na trhu, ale aby ste tiež zbytočne neutratili peniaze za niečo, čo nakoniec nevyužijete. Populárna je najmä termoregulácia a schopnosť udržiavania teploty, existujú aj smart kanvice, ako je model Xiaomi Mi Smart Pro.
 • Overte si rozmery a hmotnosť – uistite sa, že sa vám kanvica dobre vlezie na kuchynskú linku, poprípade že má dostatočne dlhú prívodnú šnúru. Úlohu hrá tiež hmotnosť, veľmi ťažké kanvice nie sú vhodné napríklad pre seniorov. Pomerne nízku hmotnosť ponúkne napríklad kanvica Domo DO9019WK.

Úvod

Kanvice na prípravu teplého nápoja majú dlhú históriu, elektrifikované modely sa ale objavili až na konci 19. storočia v Anglicku. Prvú automatizovanú rýchlovarnú kanvicu s vykurovacím telesom a termostatom potom uviedla na trh v roku 1955 spoločnosť Russel Hobbs a jej modely sa stali ikonou prípravy horúcej vody (Zdroj: Independent.co.uk).

Aj keď rýchlovarné kanvice nepatria medzi najzložitejšie spotrebiče, radi vám prinášame niekoľko užitočných informácií o tom, na čo sa pri ich výbere zamerať. V nasledujúcom článku nájdete informácie o príkone, kapacite, materiáloch a údržbe kanvice. Dozviete sa tiež, aké funkcie môžete u rýchlovarných kanvíc nájsť alebo aká bude orientačná cena vášho ideálneho modelu. Veríme, že vďaka nášmu sprievodcovi pre vás bude výber novej kanvice hračka.

Ak by vás zaujímalo, ako obstáli obľúbené kanvice v reálnom testovaní, pozrite sa aj na stránku nášho testu rýchlovarných kanvíc. Do testovania sme zaradili modely plastové, sklenené aj nerezové, z rôznych cenových kategórií.Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Kanvice na prípravu teplého nápoja majú dlhú históriu, elektrifikované modely sa ale objavili až na konci 19. storočia v Anglicku. Prvú automatizovanú rýchlovarnú kanvicu s vykurovacím telesom a termostatom potom uviedla na trh v roku 1955 spoločnosť Russel Hobbs a jej modely sa stali ikonou prípravy horúcej vody (Zdroj: Independent.co.uk).

Aj keď rýchlovarné kanvice nepatria medzi najzložitejšie spotrebiče, radi vám prinášame niekoľko užitočných informácií o tom, na čo sa pri ich výbere zamerať. V nasledujúcom článku nájdete informácie o príkone, kapacite, materiáloch a údržbe kanvice. Dozviete sa tiež, aké funkcie môžete u rýchlovarných kanvíc nájsť alebo aká bude orientačná cena vášho ideálneho modelu. Veríme, že vďaka nášmu sprievodcovi pre vás bude výber novej kanvice hračka.

Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu stručne:

 • Spočítajte si ideálny objem – podľa počtu šálok, ktoré bude potrebné na jedno uvarenie pripraviť. Pre viacčlenné domácnosti sa odporúča aspoň 1,7 l.
 • Skontrolujte hodnotu príkonu – ten totiž ovplyvňuje rýchlosť nahrievania. Pri menších modeloch stačí cca 1 500 W, pri väčších kanviciach sa odporúča okolo 2 200 W.
 • Zvážte ďalšie funkcie – napríklad nastaviteľnú teplotu a jej udržiavanie, zvukovú signalizáciu alebo ovládanie cez mobilný telefón.
 • Postrážte si bezpečnosť – kanvice môžu mať niekoľko bezpečnostných poistiek, protišmykové prvky alebo izoláciu, vďaka ktorej sa o horúcu kanvicu nepopálite.
 • Vyberte si ideálny materiál a design – voliť môžete medzi sklom, nerezom a plastom, kanvice sa vyrábajú aj vo vysoko dizajnovom prevedení. Plastové kanvice sú najľahšie, sklenené a nerezové zase nedržia pachy a majú dlhšiu životnosť.

Objem a veľkosť

Prvá dôležitá otázka, ktorú by ste si mali položiť, je, ako často a pre koľko osôb budete kanvicu využívať. Kupujete kanvicu do domácnosti alebo snáď do pracovnej kuchyne? Varíte vodu na kávu alebo čaj len pre seba, alebo pre niekoľko ľudí súčasne? Toto je dôležité, aby ste správne zvolili maximálny objem kanvice. Ak budete kanvicu využívať len pre seba, mohol by vám vyhovovať niektorý z menších modelov s objemom okolo 1 litra, napríklad kanvica Sencor SWK 1001.

Napriek tomu sa ponúka možnosť návštev – a práve z toho dôvodu je niekedy lepšie vybrať kanvicu väčšiu. Najväčšie modely na trhu dosahujú až tri litre. Taká kanvica je perfektná napríklad do firiem, kde si varí kávu alebo čaj aj viac ľudí naraz. Pre domácnosti s dvoma a viacerými ľuďmi odporúčame objem od 1,2 litra.

Dôležitý môže byť aj minimálny objem, najmä pokiaľ častejšie ohrievate len malé množstvo vody. Niektoré kanvice majú minimálny objem okolo 0,3 l, teda cca jednu porciu čaju, iné vyžadujú na spustenie aj 0,75. Ohrev zbytočne veľkého množstva vody plytvá čas aj elektrinu. V našom teste zaujala malým minimálnym objemom kanvica Bosch TWK 6A011, ktorá pripraví aj len cca 0,3 l vody.

Najlepšia kanvica z nášho testu

Naša redakcia spracovala rozsiahly test rýchlovarných kanvíc. Nižšie nájdete jeho výsledky.

Poradie
Názov produktu
Orientačná
cena
Celkové
hodnotenie
Aktuálna
cena

1.

Tescoma President 1.7 l

130 €

85,1 %

Zobraziť ponuky

2.

Philco PHWK 2050

70 €

82,5 %

Zobraziť ponuky

3.

ECG RK 1777

30 €

78,0 %

Zobraziť ponuky

4.

Tefal KO851830

60 €

76,1 %

Zobraziť ponuky

5.

Xiaomi Mi Smart Pro

43 €

75,8 %

Zobraziť ponuky

Príkon

Príkon je parameter, ktorý určuje okrem spotreby energie aj rýchlosť privedenia vody do varu. Platí teda, že čím vyšší príkon kanvica má, tým rýchlejšie vodu ohreje. Pre kanvice do 1 l objemu by mal vystačiť príkon 1 500W.

Pokiaľ však kupujete väčšiu kanvicu, je vhodné zvoliť aj väčší príkon. Pre kanvice od objemu 1,7 l a vyššie býva odporúčaný príkon aspoň 2 200W. Ak teda chcete kvalitný výrobok s optimálnou spotrebou energie, ktorý splní požiadavku na rýchle privedenie vody do varu, mali by ste vyberať podľa príkonu a siahnuť minimálne po tejto hodnote (Zdroj: Wikipédia).

Zaujímavé je, že príkon nemusí nutne korešpondovať s cenou kanvice, pri našom testovaní tak často aj drahšie modely ohrievali vodu pomalšie ako niektoré lacnejšie, pretože skrátka majú nižší príkon. Medzi najrýchlejšie testované modely tak patrí napríklad pomerne lacná kanvica Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1.

Bezpečnosť

Jednou z priorít je samozrejme aj bezpečnosť. Úplným základom už je napríklad poistka, ktorá kanvicu vypne pri dosiahnutí varu. Dnešné rýchlovarné kanvice ale majú tiež veľké množstvo ďalších ochranných prvkov:

 • Automatické vypnutie pri spustení naprázdno – Aby nedošlo k požiaru, mala by sa každá kanvica automaticky vypnúť, pokiaľ ju spustíte bez vody. Väčšina kanvíc to zvládne do 30 s.
 • Automatické vypnutie pri sňatí z podstavy – Všetky kanvice sa pri sňatí z podstavy vypnú, pri niektorých modeloch s mechanickým spínačom ale zostane páčka v polohe „zapnuté“ a hrozí, že tak kanvicu postavíte na podstavu nevedomky zapnutú. U modelov s touto poistkou nie je možné kanvicu mimo podstavu zapnúť, páčka sa automaticky vráti do polohy „vypnuté“.
 • Automatické vypnutie pri dosiahnutí varu s otvoreným vekom – Vypnutie pri vare s otvoreným vekom lepšie zvládajú modely s teplotným čidlom, jednoduchšie kanvice sa riadi čidlom pary, ktoré pri otvorenom veku nefunguje ideálne, a často sa tak skrátka nevypnú a varia ďalej a ďalej.
 • Detská poistka – Pri niektorých modeloch nájdete aj detskú poistku, ktorá zachráni kanvicu pred nezbednými prstami vašich ratolestí.
 • Protišmykové prvky – Väčšina kanvíc má postavu opatrenú protišmykovými plôškami, aby sa neposúvali po linke.
 • Dvojitý plášť – Kanvice s dvojitým plášťom nie sú príliš časté, ide ale v podstate o jediný variant, ktorý nie je po zohriatí vody horúci. U tohto typu tak nehrozí popálenie. Do nášho testu sme zaradili aj tento typ kanvíc, konkrétne modely Tefal KO851830 a Xiaomi Mi Smart Pro.

Technické normy

Zárukou bezpečnosti by u rýchlovarných kanvíc malo byť preverenie technickými normami STN. Tie sa zameriavajú tak na revíziu a kontrolu elektrických spotrebičov pri ich prevádzke, ako aj na požiarnu bezpečnosť tepelných zariadení. Určite by ste si mali pri nákupe rozmyslieť, či daná kanvica spĺňa potrebné nariadenia, odporúčame si radšej trochu priplatiť, než zakúpiť lacnejší, za to možno nebezpečnejší produkt (Zdroj: ČSN 33 1600 ed.2, ČSN 06 1008).

Manipulácia a komfort používania

Rýchlovarnú kanvicu mnoho z nás používa aj niekoľkokrát denne, ideálne by tak jej obsluha a manipulácia mala byť čo najjednoduchšia. Pri výbere kanvice je preto dobré postrážiť si niektoré úskalia, ktoré by vám mohli v budúcnosti obsluhu kanvice zbytočne komplikovať. Pokiaľ by vás zaujímalo, ako sme pri testovaní kanvíc obsluhu a manipuláciu skúšali a hodnotili, prečítajte si článok Ako testujeme rýchlovarné kanvice.

Otváranie veka

Veko kanvice by malo ísť otvoriť jednou rukou, väčšinou na tento účel slúži tlačidlo na madle. Výhodou je, keď sa pri otváraní veka vyhnete kontaktu s parou, preto nie je ideálne, keď je tlačidlo otvárania treba priamo uprostred veka, alebo sa veko neotvorí po stlačení samo, ale musíte ho rukou nadvihnúť.

Dôležitý môže byť aj uhol otvárania, pre pohodlné plnenie a čistenie kanvice by malo ísť veko otvoriť aspoň do pravého uhla. Samotný pohyb otvárania by mal byť ideálne plynulý, aby nehrozilo vystreknutie horúcej vody, pri väčšine kanvíc ale veko skôr vystreľuje.

Plnenie

Pri plnení kanvice je výhodou, keď drží veko v otvorenej polohe a nemusíte sa rozčuľovať s tým, že sa pri neopatrnom naklonení kanvice zaklapne. Pomerne zásadné je aj umiestnenie objemovej stupnice. Tá by v ideálnom prípade mala byť dobre viditeľná a po oboch stranách kanvice, aby ju mohli používať praváci aj ľaváci. V praxi je ale stupnica často ukrytá pod madlom kanvice alebo dokonca vo vnútri. Výhodou je, že tak nenarušuje design prístroja, ale na úkor pohodlného používania.

Niektorí používatelia preferujú plnenie kanvice zobáčikom, bez otvorenia veka. Na tieto účely by mal byť zobáčik dostatočne veľký, aj pri väčších zobáčikoch ale hrozí preplňovanie, pretože napríklad filter kanvice neprepúšťa vodu dostatočne rýchlo.

Nalievanie

Ďalšou záležitosťou, v ktorej sa často robia ústupky designu, je nalievanie. Čím viac je tvar kanvice zaguľatený, tým viac budete musieť kanvicu nakláňať pri nalievaní vody do šálky. Niektoré modely je potrebné obrátiť prakticky hore nohami, aby ste z nich dostali posledné zvyšky vody. To sa môže stať aj pri kanviciach s rovnejšou stenou, ktoré sú vo vnútri nešikovne riešené a voda sa v niektorých miestach zachytáva.

Pri kanviciach, ktoré majú hrdlo v jednej úrovni so zobáčikom, je potom väčšie riziko, že bude voda pretekať aj škárami veka. To väčšinou v praxi neznamená nič hrozné, môžete sa ale horšie triafať do hrnčeka, alebo môžu týmito miestami uniknúť kúsky vodného kameňa.

Čistenie

Málokto často drhne vnútro rýchlovarnej kanvice, väčšina užívateľov na jej čistenie využíva skôr kyslý roztok. Aj tak je ale výhodou, keď je hrdlo kanvice dostatočne široké, pre prípad, že ju budete chcieť umyť aj ručne. Na účely údržby je vhodné, aby šiel filter kanvice ľahko vybrať, prepláchnuť a zase vrátiť.

Výhodou je tiež, keď je kanvica vo vnútri čo najhladšia. Čím viac čidiel, členitosti a neprístupných miest, tým viac sa bude v kanvici usadzovať vodný kameň. Pri výbere kanvice je preto vhodné zamerať sa napríklad aj na typ vykurovacieho telesa, ktoré môže byť zabudované na dne kanvice, alebo odkryté.

Typy rýchlovarných kanvíc vzhľadom na vykurovacie teleso

Hlučnosť

Tému komfortu používania nemôžeme opustiť bez toho, aby sme spomenuli hlučnosť. Zapnúť skoro ráno kanvicu, ktorá vydáva skoro 80 dB nie je najpríjemnejšie prebudenie a nepoďakujú vám ani ostatní členovia domácnosti. Ideálne by tak kanvica mala byť čo najtichšia. Na základe nášho testovania môžeme konštatovať, že naozaj tichá rýchlovarná kanvica bude dosahovať hlučnosť 60-65 dB.

Pokiaľ vstávate skoro ráno a nechcete nikoho rušiť, postrážte si tiež, či má kanvica zvukový signál, poprípade či je možné ho vypnúť.

Materiál a dizajn

Pred samotnou kúpou odporúčame vybrať aj materiál, z ktorého by mala byť kanvica vyrobená. V súčasnej dobe je na trhu možné dostať mnoho modelov z rôznych materiálov. Prevažujú plastové a nerezové kanvice, zaobstarať však môžete aj výrobok zo skla alebo keramiky.

Každý z menovaných materiálov má svoje výhody, ale aj slabiny. Najmä pri nerezových, sklenených a keramických modeloch je napríklad potrebné myslieť na to, že sú po použití veľmi horúce a hrozí popálenie. V praxi sa často stretnete aj s kombináciami týchto materiálov.

Materiál kanvice Výhody Nevýhody
Plast + Nízka cena

+ Nižšia teplota po použití

+ Nízka hmotnosť

– Lacný vzhľad

– Niekedy zápach či pachuť

Nerez + Dostupná cena

+ Bez pachuti či zápachu

+ Ladí s kuchyňou

– Viditeľné odtlačky prstov

– Po použití veľmi horúci (s výnimkou dvojplášťových modelov)

Sklo + Farebné podsvietenie

+ Prehľad o objeme vody

– Usadzovanie vodného kameňa

– Po použití veľmi horúce

Keramika + Páčivý dizajn

+ Nižšia hlučnosť

– Vyššia cena

– Menší výber modelov

– Po použití veľmi horúca

 

 • Plast – Kanvice vyrobené z tohto umelého materiálu patria medzi najlacnejšie na trhu. Ich cena začína na niekoľko pár desiatkach eur. V ponuke sú varianty v mnohých farbách a vzoroch. Výhodou je ľahká a odolná konštrukcia. Prekážať by niekomu mohol lacný vzhľad a v niektorých prípadoch aj plastová pachuť. Tá mnohokrát nevymizne ani po niekoľkonásobnom vyvarení (Zo zdroja: Porovnanie najlepších rýchlovarných kanvíc).
 • Nerez – Nerezové kanvice sú pekné na pohľad a pomerne dobre sa udržujú. Prilepujú sa na nich však odtlačky prstov. Často tiež kopírujú vzhľad ďalších kuchynských spotrebičov a vďaka tomu sa dobre hodia do mnohých kuchýň. Ani nerezové kanvice nie sú nijak drahé. Z nerezu je dokonca víťaz nášho testu, Tescoma President 1.7 l.
 • Sklo – Elegantný vzhľad sklenených kanvíc láka mnohých zákazníkov na ich obstaranie. V kombinácii s podsvietením sa jedná o veľmi efektný prístroj. Vždy tiež dobre vidíte, koľko vody v kanvici je. Nevýhodou je ale náročnejšia údržba. Vodný kameň sa totiž usadzuje na skle vo veľkej miere, čo postupne estetickú hodnotu prístroja znižuje. Dizajnové podsvietené kanvice navyše bývajú o niečo drahšie.
 • Keramika – Najmä pre milovníkov retro štýlu sú vhodné keramické kanvice. Tie sú často veľmi designovo vyladené. Ich výhoda je pohlcovanie zvuku, pri vare teda nevydávajú taký hluk, ako ostatné typy kanvíc. Ďalej tiež držia teplotu vody.

Tvar kanvice

Dizajnéri ponúkajú okrem rozličných materiálov a zdobenia aj mnoho tvarov kanvíc. Elektrická kanvica môže mať pokojne tvar retro kanvičky na sporák, takže ak patríte medzi milovníkov vintage štýlu, máte aj vy na trhu niekoľko zaujímavých modelov na kúpu.

Kvôli spotrebe sa za posledné roky zmenil tvar kanvíc. Zatiaľ čo predtým boli kanvice skôr podlhovasté a vysoké, kvôli úspore energie sú teraz nižšie a širšie. Tento tvar umožňuje lepšie využitie a rozloženie tepla z dna, kde je uložené vykurovacie teleso.

Trh je rozhodne bohatý na rôzne štýly, takže si ľahko môžeme vybrať aj tú najbláznivejšiu farbu. Ak si chceme zaobstarať naozajstný dizajnový kúsok, musíme počítať s tým, že si priplatíme. Taká kanvica potom môže ohromiť cenou až v stovkách eur. Pod ruku sa nám dostal napríklad dizajnový model De’Longhi KBJ 2001, ako si táto kanvica viedla pri testovaní sa dozviete v recenzii.

Vybavenie a funkcie

Dnešné kanvice môžeme rozdeliť na jednoduché modely, ktoré skrátka po stlačení tlačidla ohrejú vodu, a pokročilejšie kanvice, ktoré ponúkajú o niečo širší výber funkcií. Medzi základ výbavy kanvice patria:

 • Otočná základňa –⁠ Dnes už bežná konštrukcia, vďaka ktorej je možné kanvicu na podstavec umiestniť v akomkoľvek smere, je možné s ňou otáčať o 360°
 • Objemová stupnica – Umožňuje sledovať množstvo vody v kanvici, môže byť umiestnená po stranách, pod madlom alebo aj vo vnútri kanvice.
 • Filter – zachytáva čiastočky vodného kameňa. Býva z umelých vlákien alebo z nerezu, kovové filtre sú odolnejšie a majú dlhšiu životnosť. Pre filtrovanie môžete využiť aj samostatnú filtračnú kanvicu.
 • Priestor na uloženie kábla – Býva v spodnej časti podstavy, pri niektorých kanviciach je dostatočne premyslený tak, aby sa šnúra dala namotať až po koncovku a v takom stave bezpečne držala. To uľahčuje manipuláciu a skladovanie.
 • Svetelná signalizácia – Môže byť vo forme kontrolky, farebného LED osvetlenia (pri sklenených kanviciach) alebo displeja (pri drahších modeloch).

K pokročilejším funkciám sa potom radí:

 • Zvuková signalizácia – Informuje o dosiahnutí požadovanej teploty. Väčšinou ju nájdete pri technologicky pokročilejších kanviciach, často je možnosť ju aj vypnúť.
 • Termoregulácia – Rýchlovarná kanvica s reguláciou teploty umožňuje nastaviť konkrétnu teplotu ohrevu, hodí sa pri príprave rôznych druhov čajov.
 • Udržiavanie teploty – Niektoré kanvice zvládnu po ukončení ohrevu udržiavať nastavenú teplotu, niekedy aj niekoľko hodín.
 • Čajové sitko – Spolu s termoreguláciou a udržovaním teploty mení rýchlovarnú kanvicu na čajovar, hodí sa najmä na prípravu sypaných čajov.
 • Smart funkcie – Napríklad Bluetooth pripojenie, ktoré umožňuje ovládanie kanvice cez mobilnú aplikáciu.

Údržba kanvice

Po samotnom zakúpení novej kanvice, najmä lacnejšieho plastového modelu, odporúčame niekoľkokrát vyvariť vodu a potom ju vyliať. Môže sa totiž stať, že sa pri prvých cykloch používania uvoľnia do vody nepríjemné pachy a pachuť. U niektorých modelov sa ich bohužiaľ nezbavíte ani po väčšom počte vyvarení.

Ďalším problémom je vodný kameň, ktorý sa vytvára v rôznych domácich spotrebičoch, ktoré majú čo dočinenia s vodou – nájdeme ho v práčke, umývačke, upcháva sprchovú hlavicu a objaví sa samozrejme aj v rýchlovarnej kanvici. Spotrebičom skracuje životnosť a navyše zvyšuje výdavky za energiu. Ako sa ho teda zbavíme?

Odstraňovanie vodného kameňa

Zo všetkého najskôr je dôležité pripomenúť, aby ste nenechávali vodu v rýchlovarnej kanvici po celý deň. Ak to máte vo zvyku, treba ju čistiť častejšie. Pokiaľ vás navyše trápi tvrdá voda, problém sa ešte zintenzívňuje. Vrstva vodného kameňa predlžuje dobu potrebnú na ohriatie vody a dokonca hrozí aj riziko prehriatia a nevratné poškodenie kanvice. Kúsky vodného kameňa sa vám navyše môžu dostať do pripravovaných nápojov aj jedla. Je niekoľko spôsobov, ako sa kameňa zbaviť:

 • Kyselina citrónová – variant šetrný k spotrebiču i životnému prostrediu. Do kanvice nalejeme vodu až po rysku, prisypeme lyžicu kyseliny a necháme povariť. Roztok potom necháme hodinu pôsobiť. Kanvicu potom prepláchneme a ešte minimálne raz v nej prevaríme čistú vodu, aby sa vyplavili zvyšky nečistôt.
 • Ocot – Ďalší spôsob, ako vyzrieť na vodný kameň, je naliať do kanvice ocot a vodu v pomere 1 ku 1 a zmes povariť. Roztok nechajte v kanvici do ďalšieho dňa a potom zvyšky usadenín zotrite hubkou alebo staršou zubnou kefkou. Znovu pre istotu povarte ešte jednu várku čistej vody.
 • Špeciálne čističe – Zoženiete ich v drogériách a špecializovaných obchodoch, a to ako vo forme tabliet, tak aj tekuté. V účinnosti nie je žiadny výrazný rozdiel, väčšinou sú vyrobené na báze kyseliny citrónovej či sódy s prídavkom chemických látok.

Špeciálne rýchlovarné kanvice

Aj keď sa môže zdať, že medzi kanvicami typologicky nenájdeme veľké rozdiely, predsa sa len na trhu objavujú aj špeciálne verzie tohto užitočného pomocníka.

Automatické kanvice na lúhovanie čaju

Neexistuje lepšia rýchlovarná kanvica na čaj. Tieto kanvice sú totiž vybavené nielen čajovým sitkom, ale celým radom funkcií a nastavení, vďaka ktorým vám pripravia dokonalý čaj. Nastaviť môžete teplotu vody, intenzitu čaju aj automatické spustenie na určený čas. Čajové sitko je v takej kanvici zo začiatku umiestnené v hornej časti, kde sa nedotýka vody. Môžete tak do neho pokojne nasypať čaj napríklad niekoľko hodín pred prípravou. Kanvica potom vo zvolený čas sitko do vody ponorí a podrží ho tam tak dlho, kým dôjde k požadovanému vylúhovaniu.

Smart kanvice

Pod pojmom smart spotrebič si predstavíme takú vec, ktorá sa dá ovládať pomocou aplikácie v smartfóne. Ani rýchlovarným kanviciam sa tento trend nevyhol, preto už teraz nájdeme v regáloch produkty s Bluetooth pripojením. Takýto model jednoducho spárujete so smartfónom cez aplikáciu a môžete ho ovládať na diaľku.

V Hi-tech domácnostiach si takáto vymoženosť určite nájde svoje miesto. V telefóne si môžete sledovať postupne rastúcu teplotu, nastaviť konkrétnu teplotu, pri ktorej má kanvica prestať ohrievať alebo určiť, na akej teplote má vodu udržiavať. Pre zaujímavosť ide u niektorých modelov taktiež sledovať aj početnosť používania kanvice, môžete teda pomocou aplikácie kontrolovať svoj pitný režim.

Cestovná kanvica/kanvica do auta

Pod označením cestovnej kanvice si môžeme predstaviť produkty s malým objemom okolo 0,4 až 0,8 litrov. Tieto hodnoty stačia na naplnenie maximálne dvoch až troch hrnčekov, takže ide o skutočne minimalistické riešenie. Také kanvice môžu byť vybavené klasickou zásuvkou a navyše aj adaptérom do autozásuvky, takže si vodu na čaj alebo kávu pripravíte aj na cestách. Počítajte ale s dlhšou dobou prípravy. Veľkou výhodou je skladnosť.

Bezdrôtové kanvice

Na doplnenie uvádzame aj pojem „bezdrôtové“ kanvice. Avšak pozor, nejde o produkty, ktoré dokážu vodu ohriať úplne bez kábla, žiadna batéria vám ju v zmysluplnom čase neohreje. Označujú sa tak modely kanvíc, ktoré majú podstavec (najčastejšie so stredovým konektorom), na ktorý samotnú kanvicu postavíte.

Zo základne vedie kábel, s ktorým nemusíte nijako manipulovať, jednoducho ho raz pripojíte a pri zaobchádzaní s kanvicou už sa oň nemusíte starať. Predtým sa objavovali modely s káblom pripojeným priamo k telu kanvice, dnes sú však prakticky všetky modernejšie kanvice bezdrôtové.

Cena

To, čo často udáva tón nášho výberu, je cena. Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života, preto vyberáme spotrebič tak, aby vyhovoval nášmu rozpočtu. V prípade rýchlovarnej kanvice sa však čiastky, ktorú zaplatíme, nemusíme báť. Ceny kanvíc sa pohybujú v rozmedzí od niekoľkých pár desiatok eur po stovky.

Od osem eur kúpime menšie plastové kanvice s nižším príkonom. Tie sa môžu hodiť napríklad do menších kuchýň, garsónky, kancelárie alebo obytného vozidla. Pokiaľ chceme naozaj kvalitný model, mali by sme si priplatiť. Aj v prípade rýchlovarnej kanvice sa nám oplatí nešetriť.

Cena do 20 €

Do 20 € kúpite menšie kanvice s objemom do 1,7 l, s príkonom maximálne do 2 200 W. Do nášho testu sme z tejto cenovej kategórie zaradili model Sencor SWK 1001, cenovo veľmi blízko je tiež nerezová kanvica Sencor SWK 1720BK. Väčšinou ide však o rýchlovarné kanvice z plastu. Tieto kanvice sú určené pre spotrebiteľov, ktorí majú skromné požiadavky. Pokiaľ chcete zakúpiť naozaj kvalitnú kanvicu, mali by ste si radšej priplatiť.

Cena od 20 do 40 €

V cenovom rozpätí od 20 do 40 € vyberiete aj väčšie kanvice s príkonom minimálne od 2 000 W. Lacný plast nahradí prevažne sklo, nerez alebo jeho kombinácia s plastom. Zlatá stredná cesta pre všetkých, ktorí nemôžu investovať viac, ale napriek tomu chcú zakúpiť kvalitnú kanvicu, ktorá niečo vydrží. Na základe praktického testovania môžeme v tejto kategórii odporučiť napríklad kanvice ECG RK 1777, Lidl SilverCrest SWGF 2400 B2 alebo ETA 6153 Crystela.

Cena nad 40 €

Od 40 € zoženiete rýchlovarnú kanvicu aj z keramiky, materiály, ako je nerez a sklo už sú tu samozrejmosťou. V tejto cenovej kategórii nechýba ani termoregulácia alebo ukazovateľ teploty. K dostaniu sú zaujímavé dizajnové kanvice a vyberie si aj náročný zákazník. Tým najnáročnejším iste padne do oka napríklad kanvica českej značky Tescoma President 1.7 l s vynikajúcimi parametrami.

Správna teplota vody na prípravu nápojov

Pokiaľ sa pridávate k čajovým či kávovým gurmánom, určite chcete prezentovať výsledky vašej prípravy na čo najvyššej úrovni. Jednou z najčastejších chýb, ktoré začiatočníkov sprevádzajú, je automatické zaliatie všetkých nápojov vriacou vodou. Tá je skutočne pre niektoré čaje vhodná, iným však ubúda na aróme a pridáva trochu štipľavú príchuť. Kávové zrná zase spálite a výsledok tak bude chutiť horko.

Spektrum nápojov a vhodných teplôt sme usporiadali do niekoľkých skupín, ktoré nájdete nižšie v tabuľke. Najmä pri čajoch by vás však nemalo prekvapiť, keď na obale nájdete teplotu, ktorá sa mierne líši. Druhov čajov je totiž také množstvo, že sa tu nevyhneme malému zjednodušeniu.

Pripravovaný nápoj Správna teplota vody (°C)
Káva (filtrovaná, instantná) 90–93
Káva (český „turek“) 100
Čínske zelené čaje 80
Japonské zelené čaje 60–70
Čierne čaje 100
Ovocné čaje 100
Bylinné čaje 100
Oolong 85-95
Rooibos 95–100
Biele a žlté čaje 80
Instantné nápoje 80

Najlepšie kanvice z nášho testu

Naša redakcia spracovala rozsiahly test rýchlovarných kanvíc. Nižšie nájdete jeho výsledky.

Poradie
Názov produktu
Orientačná
cena
Celkové
hodnotenie
Aktuálna
cena

1.

Tescoma President 1.7 l

130 €

85,1 %

Zobraziť ponuky

2.

Philco PHWK 2050

70 €

82,5 %

Zobraziť ponuky

3.

ECG RK 1777

30 €

78,0 %

Zobraziť ponuky

4.

Tefal KO851830

60 €

76,1 %

Zobraziť ponuky

5.

Xiaomi Mi Smart Pro

43 €

75,8 %

Zobraziť ponuky

Zobraziť celý test

Často kladené otázky k rýchlovarným kanviciam

Ako a akú rýchlovarnú kanvicu vybrať?

Pri výbere kanvice je nutné odpichnúť sa od potrebného objemu. Ten sa odvíja od potrieb používateľa, od počtu ľudí v domácnosti alebo kancelárii, prípadne od spôsobu využitia. Najčastejšie sa objavujú kanvice s objemom 1,7 litra, ale nájdete rôzne menšie aj väčšie objemy. Ďalej sa pozerajte na príkon spotrebiča, či má skryté vykurovacie teleso, z akého materiálu je vyrobený a tiež či sa vám hodí do interiéru. Najlepšie rýchlovarné kanvice nájdete v našom porovnaní.

Ako poznám kanvicu, ktorá rýchlo uvarí vodu?

Rýchlosť nahrievania závisí od príkonu a objemu. Čím vyšší je príkon, tým kratšiu dobu budete musieť čakať. Rýchlejšie sa tiež zahreje menší objem vody, preto majú menšie kanvice príkon často nižší. Konkrétne potrebné hodnoty príkonu pre rôzne objemy nájdete v tejto kapitole.

Aké kanvice sú najľahšie na údržbu?

Jednoduchému čisteniu pomôžete obstaraním kanvice so skrytým vykurovacím telesom. Špirála je zabudovaná priamo na dne a neusadzuje sa na nej vodný kameň. Filter by mal byť vyberateľný.

Zvonku sa dobre udržuje plast aj keramika. Nerezový povrch tiež nesklame, na ňom však niekedy zostávajú odtlačky prstov. Za to sklenené kanvice samozrejme prezradia každú šmuhu. Viac informácií o výhodách a nevýhodách rôznych materiálov sme spísali tu.

Ako zbaviť rýchlovarnú kanvicu vodného kameňa?

Pokiaľ budete pravidelne odstraňovať vodný kameň, prispejete k dlhšej životnosti rýchlovarnej kanvice. Stačí vám na to trochu octu či kyseliny citrónovej, ktoré nariedite s vodou a prevaríte. Na trhu nájdete aj špeciálne čističe. Podrobnejší postup a viac tipov nájdete v kapitole o údržbe.

Čo je klikanie, ktoré sa ozýva z kanvice s nastavenou teplotou?

Pravdepodobne počujete spínač, ktorý priebežne vodu ohrieva. Nejedná sa teda o žiadnu poruchu.

Čo znamená, že je kanvica bezdrôtová?

Možno vás trochu sklameme, ale kanvicu úplne bez kábla nenájdete. Ide o to, že predtým bol kábel zapojený priamo do tela kanvice. Dnes kábel nájdeme pripojený do základne, takže s kanvicou môžeme po vytiahnutí voľne manipulovať, sama je teda bezdrôtová. V článku sme popísali aj ďalšie špeciálne typy kanvíc.

Je možné vypnúť zvukový signál po dovarení?

Odpoveď hľadajte v manuáli príslušného výrobku, pokiaľ tu tá možnosť je, mala by byť uvedená. Všeobecne však zvukový signál vypnúť nemožno.

Eliška Srncová
Eliška má v našej redakcii na starosti hlavne domáce spotrebiče. S testovaním rýchlovarných kanvíc má praktické skúsenosti, presne tak vie, čo si pri výbere kanvice postrážiť. Poradí vám okrem iného, aký príkon požadovať alebo ktoré kanvice sú vhodné pre ľavákov. Medzi jej témy patria aj domáce pekárne alebo biela technika.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://inthekitchen.org/advantages-using-electrical-kettle/

HAVLÍK, Bořivoj. Pijeme zdravě?. Praha: Sdružení českých spotřebitelů, c2006. Průvodce spotřebitele. ISBN 80-239-7677-X.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.6 z 7 hlasov