V nasledujúcich kapitolách vám prezradíme, na základe čoho vybrať vhodný aku skrutkovač. Zistíte dostupnosť odlišných typov batérií a ich dĺžku nabíjania. Dozviete sa tiež, prečo hrá hodnota napätia dôležitú úlohu rovnako ako krútiaci moment. Predstavíme vám aku skrutkovače vrátane praktických funkcií a príslušenstva. Skrátka zistíte všetko dôležité, čo je potrebné vedieť pri nákupe nového produktu v zodpovedajúcej cene.
Je nutné pripomenúť, že funkciou skrutkovania disponuje aj drvivá väčšina aku vŕtačiek, ktorých porovnaniu sme sa tiež venovali. Občas sa im preto hovorí akumulátorové vŕtacie skrutkovače. Rovnako sa dá naopak povedať, že vyššou triedou aku skrutkovačov budete schopní vyvŕtať diery do mäkkého materiálu. Pokiaľ naozaj potrebujete hrubú silu na vŕtanie do tvrdých povrchov, najlepšou voľbou budú zo siete napájané príklepové vŕtačky. Pri naozaj hrubej práci navyše možno oceníte aj vŕtacie alebo búracie kladivá. A prichystali sme si pre vás tiež porovnanie zváračiek a pokosových píl.
Ako vybrať aku skrutkovač stručne:
- Zoznámte sa s rozdielmi jednotlivých zariadení – Rozmyslite si, či sa vám oplatí kúpiť skôr aku skrutkovač alebo aku vŕtačku.
- Musí padnúť do ruky – Konštrukcia a ergonómia prístroja hrá v tomto prípade hlavnú rolu. Vždy sa vám totiž musí so skrutkovačom hlavne dobre a komfortne pracovať.
- Zamerajte sa na krútiaci moment a otáčky – Tieto parametre vám napovedia, akou silou a ako rýchlo zvládne skrutkovač fungovať.
- Typ a kapacita akumulátora – Od toho sa bude odvíjať napríklad výdrž batérie a jej celková životnosť. Pre častejšiu prácu so zariadením odporúčame kúpiť batérie rovno dve.
- Požadujte užitočné funkcie – Nemusíte mať hneď špičkové zariadenie s veľkým množstvom funkcií, ale napríklad spätný chod alebo regulácia otáčok sa vám bude hodiť vždy.
Prečo kúpiť aku skrutkovač
Jedná sa o veľmi podobné nástroje, napriek tomu v nich nájdeme veľa rozdielov, ktoré sa týkajú najmä sily, napätia, kapacity a ďalších parametrov. Odlišnosti najskôr spomenieme v tejto kapitole a potom sa im budeme venovať v nasledujúcich častiach podrobnejšie. Je nutné upozorniť, že neexistuje žiadna konkrétna hranica rozdelenia oboch skupín, do veľkej miery sa na trhu objavujú spoločne.
- Aku skrutkovače – Slúžia primárne na skrutkovanie, bývajú kompaktnejšie ako vŕtačky a väčšinou sú tiež podstatne ľahšie. Nechýba im vysoký krútiaci moment. Niektoré modely sú natoľko kompaktné, že sa zmestia do vrecka.
- Aku vŕtačky – Tie zvládnu skrutkovanie samozrejme tiež, ale sú na túto činnosť zbytočne robustné, rozmerné a drahé.
Aku skrutkovače
Aku skrutkovače vo svojej čistej podobe sú zariadenia s naozaj malými rozmermi. Často majú akumulátory s pomerne malým napätím od 3,6 do 10,8 V a kapacitu batérie okolo 1 000 mAh (nabíja sa väčšinou dlhšiu dobu). Pomerne často sa stretneme s akumulátormi vstavanými priamo do tela stroja.
Hlavným účelom použitia je zaskrutkovanie alebo vyskrutkovanie skrutiek. Môžu mať aj variabilný tvar, ktorý umožní prácu v sťažených podmienkach. Namiesto klasického skľučovadla sa často objavujú prístroje so šesťhranným otvorom, kam sa vkladajú presne padnúce bity. Funkcia príklepu je skôr výnimočná.
Aku vŕtačky
Aku vŕtačky sú primárne určené na vŕtanie, a to do rôznych materiálov. Výnimkou nie je ani možnosť vyvŕtať diery do betónu alebo ocele, k tomu napomáha príklep. Ten narúša vŕtaný povrch a celý nástroj je tak účinnejší. Samozrejme si ale aku vŕtačky v pohode poradia aj so skrutkovaním a sú považované za univerzálnejší produkt. Ide o silnejšie prístroje v porovnaní s aku skrutkovačmi, môžu mať akumulátory s napätím 36 V a kapacitu napríklad 5 000 mAh.
V drvivej väčšine prípadov je batéria odnímateľná a vymeniteľná, takže môžete využívať pri práci hneď dve zároveň – jednu nabíjať a s druhou pracovať. Čo sa týka skľučovadla, prevažuje tu rýchloupínací systém, takže si poradíte s rôzne tvarovanými vrtákmi a bitmi. Občas narazíte na starší systém s ozubeným vencom, kde na upnutie vrtáka používate kľučku. To je ale doména hlavne elektrických príklepových vŕtačiek.
Nevýhody aku skrutkovača
Aku skrutkovače samy o sebe slúžia, ako už samotný názov napovedá, na skrutkovanie. Existujú síce aj aku vŕtacie skrutkovače, ale primárnym účelom je vždy práca s skrutkami. Na rozdiel od vŕtačiek si teda neporadia s vŕtaním do betónu či do kovových materiálov a chýba im príklepová funkcia.
Najdôležitejšie parametre
Pri výbere vhodného aku skrutkovača je vhodné brať do úvahy nielen konkrétny účel využitia, ale aj celý rad konkrétnych parametrov. V základe sa jedná o konštrukčné spracovanie, kvalitu a ergonómiu. Vyberať by ste mali zariadenie batériového systému, ktorý už využívate, čo vám dá pri práci väčšiu flexibilitu. Dôležitý je tiež krútiaci moment či vyhotovenie elektromotora.
Konštrukcia a ergonómia
V prvom rade vás zoznámime so všeobecnými konštrukčnými prvkami aku skrutkovača. Ide najčastejšie o náradie v tvare pištole. Taká zmenšenina akumulátorovej vŕtačky. Aj keď môže malé vyhotovenie pôsobiť trochu neprakticky, opak je pravdou. Menšie rozmery vám pomôžu skrutkovať aj na horšie prístupných miestach. Niektoré prístroje majú navyše polohovateľnú rukoväť, takže ju môžete napríklad nastaviť do roviny so samotným skrutkovačom.
Ergonomické prevedenie zaručí, že vám zariadenie padne presne do ruky. Ak s týmto náradím budete pracovať pravidelne a dlho, mali by ste prihliadať na celkový komfort pri držaní. Telo aku skrutkovača je obvykle zhotovené z tvrdého plastu. Ten je odolný aj proti hrubšiemu zaobchádzaniu, ide predsa len o produkt vhodný na prácu. Rukoväť by mala byť pogumovaná, aby nedošlo k vykĺznutiu nástroja.
Voľba týchto materiálov sa do istej miery premietne aj do väčšieho tlmenia vibrácií. Zanedbateľným parametrom nie je ani hmotnosť, pohybujúca sa v ideálnom prípade okolo 300 – 500 gramov. Výkonnejšie modely môžu vážiť až 800 gramov. Veľkú porciu z toho prehltne batéria, ktorá môže byť odnímateľná, ale často býva pri aku skrutkovačoch integrovaná priamo do ich tela.
Klasické ručné aku skrutkovače
Najvšestrannejším variantom aku skrutkovača je ten, ktorý využíva rovnakú konštrukciu, ako aku vŕtačka. Tvar je „pištoľový“, rozmery sú menšie ako v prípade aku vŕtačky, rovnako ako hmotnosť. Klasický elektrický skrutkovač môže využívať šesťhranné upnutie nástrojov, alebo rýchloupínacie skľučovadlo. Výhodou je vysoký krútiaci moment, väčšia stabilita v ruke a možnosť príležitostného vŕtania.
Malé aku skrutkovače
Pre špecifické využitie sú zaujímavým variantom mini aku skrutkovače. Tie využívajú konštrukciu inšpirovanú klasickým manuálnym skrutkovačom. Modely popísaného tvaru môžeme označovať aj ako ručné aku skrutkovače. Základné výhody tohto prevedenia spočívajú v jeho menších rozmeroch a dobrej dostupnosti do úzkych priestorov. Bežne sú malé elektrické skrutkovače využívané v domácnosti, pri montáži počítačov a inej elektroniky a v modelárstve. Ich nevýhoda spočíva v nízkom krútiacom momente a malom počte otáčok. Nie sú preto ideálne na náročnejšiu prácu. Bity upnete do šesťhrannej hlavice.
Akumulátor
Vzhľadom na to, že ide o mobilné pracovné náradie, je jednou zo zásadných súčastí aku skrutkovača batéria. V produktových ponukách môžete naraziť na tri odlišné typy. Aj keď sa niektoré z nich už nevyužívajú s takou frekvenciou, mali by ste o každom z nich vedieť aspoň niečo.
Typy akumulátora
- Li-ion akumulátor
- NiCd akumulátor
- NiMH akumulátor
Začneme popisom najpoužívanejšieho typu. Li-ion články sa pýšia najmä dlhou životnosťou. K tej si môžete pripočítať vyššie poskytované napätie, čo je samozrejme kladom. Výrobcovia sú schopní pri nižšej hmotnosti poskytovať veľkú výdrž v porovnaní s inými typmi.
Zabudnúť možno tiež na nežiaduci pamäťový efekt (zníženie životnosti pri nabíjaní batérie skôr, než je úplne vybitá), ktorý postupne znižuje účinnosť batérie, a tiež na samovybíjanie (proces, pri ktorom sa batéria samovoľne vybíja, aj keď nie je spotrebič v prevádzke). Ochranu pred rôznymi negatívnymi vplyvmi, ako je napríklad hĺbkové vybíjanie (niektorým článkom nesvedčí úplné vybitie „až do nuly“), zaisťuje elektronická poistka.
Snáď jedinou nevýhodou sú vyššie obstarávacie náklady a taktiež to, že v priebehu vybíjania môže kolísať napätie. Li-ion akumulátor sa v minulosti využíval hlavne pri drahších modeloch aku skrutkovačov. Dnes ním disponuje takmer každé zariadenie, niektoré staršie typy batérií (NiCd) sú už totiž Európskou Úniou zakázané pre svoje ekologické dopady (zdroj: Európsky parlament). V zásade môžeme odporučiť kupovať iba zariadenia s Li-ion akumulátormi.
Napätie
Pokiaľ sa budete u aku skrutkovačov zaujímať o výkon, prihliadajte na parameter napätia. Všeobecne platí pravidlo, že čím vyššie napätie akumulátor má, tým výkonnejší a silnejší je. Napätie je udávané vo voltoch pod skratkou V a bežne sa u aku skrutkovačov a aku vŕtačiek pohybuje od 3,6 do 36 V.
Ako sme už naznačili v úvodnej kapitole, u klasických aku skrutkovačov na trhu objavujeme najčastejšie napätie od 3,6 do 10, 8 V. Tieto slabšie prístroje s kľudom zvládnu skrutkovanie a tie silnejšie i základné vŕtacie úkony. Nad touto hranicou sa potom začínajú pohybovať aku vŕtacie skrutkovače alebo aku vŕtačky, ktoré dosahujú až spomínanú hornú hranicu.
Pokiaľ uvažujete o nákupe aku skrutkovača pre domáce práce, voľte napätie do 15 V. Taká hodnota by mala stačiť pre väčšinu bežných úkonov a nebude vás nijako obmedzovať. Ak chcete univerzálny prístroj aj na vŕtanie, hľadajte medzi prístrojmi s napätím 18 V a vyššie.
Kapacita
S akýmkoľvek typom akumulátora samozrejme súvisí jeho celková kapacita. Tá sa premieta predovšetkým do dĺžky pracovného procesu na jedno nabitie. Tento parameter sa uvádza v miliampérhodinách pod skratkou mAh alebo v celých ampérhodinách Ah. V tomto prípade môžete objaviť produkty s kapacitou batérie od 600 mAh až do 5000 mAh. Priemerná hodnota sa pohybuje niekde okolo 1000 až 2000 mAh.
Pokiaľ máte na výber medzi viacerými modelmi a líšia sa v kapacite akumulátora o pár desiatok percent, automaticky to neznamená, že kapacitnejší z nich má dlhšiu výdrž. Výdrž batérie sa totiž odvíja aj od energetickej náročnosti samotného zariadenia. V prípade, že máte skrutkovač vybraný a volíte iba kapacitu batérie, priama úmera medzi kapacitou a výdržou platí.
Doba nabíjania
Okrem kapacity akumulátora sa zaujímajte aj o to, ako dlho sa nabíja. Aj tento údaj je obvykle súčasťou technických parametrov daného výrobku. Pokiaľ chcete pracovať bez prestávky alebo potrebujete nutne niečo priskrutkovať či vyvŕtať, určite oceníte čo najkratší čas. Akumulátory základných skrutkovačov sa priemerne nabíjajú okolo 3 až 5 hodín, pri aku vŕtacích skrutkovačoch je potom doba kratšia.
Väčšina kompaktných aku skrutkovačov nedisponuje vymeniteľnou batériou, čo napokon reflektujú produkty v našom výbere. Ak sa však chcete vyhnúť akýmkoľvek časovým oneskoreniam pri práci, potom neváhajte investovať do aku skrutkovača s vymeniteľnou batériou. Akumulátorov potom môžete mať väčší počet. S jedným môžete pracovať, kým sa ten druhý bude nabíjať.
Výhodou odnímateľných batérií je tiež fakt, že ich u niektorých výrobcov môžete využiť hneď v niekoľkých rôznych typoch náradia (píly, vysávače lístia, kosačky atp.). Vždy sa uistite, či je nabíjačka a batéria v cene produktu alebo nie. Niekedy totiž výrobcovia predávajú samotný aku skrutkovač zvlášť s možnosťou dokúpenia príslušenstva. Je to pre prípad, že niekto už doma nabíjačku a batériu má a nechce zbytočne prikupovať ďalšie.
Krútiaci moment
Okrem napätia, respektíve výkonu, sledujte tiež krútiaci moment aku skrutkovača. Ten vám prezradí, akou silou disponuje výrobok. Krútiaci moment je udávaný v newtonmetroch značených skratkou Nm. Zo všeobecného hľadiska je možné tento parameter definovať nasledovne – 1 Nm je pôsobenie hriadeľa silou 1 newton na bod vzdialený 1 meter od osi otáčania.
Vzhľadom k tomu, že aku skrutkovače patria všeobecne k menej výkonným zariadeniam oproti aku vŕtačkám, pri veľkom množstve lacných modelov narazíte na hodnoty do 10 Nm. Značkové aku skrutkovače potom dosahujú krútiaci moment až 25 – 30 Nm. Ten je ideálny na náročnejšie všestranné použitie. Profesionálne zariadenia majú krútiaci moment až 150 Nm. Ide o špeciálne odnože aku skrutkovača – rázové uťahovače.
Preklzovanie
Dôležitou súčasťou lepších aku skrutkovačov je tiež možnosť nastavenia krútiaceho momentu, čo sa hodí napríklad pri skrutkovaní skrutiek do mäkkého materiálu, ktorý by ste mohli veľkou silou ľahko zdeformovať. Najčastejšie ide o systém prstenca pri skľučovadle, ktorým otáčate a nastavujete stupne preklzu momentovej spojky.
Pokiaľ nastavíte napríklad krútiaci moment 5 Nm, tak pri tejto hodnote začne spojka aku skrutkovača preklzovať a dáva vám najavo, že je skrutka utiahnutá akurát. Na nastavenie správneho momentu musíte mať cit, ideálne je skúsiť si správne nastavenie na zvyškovom kuse materiálu. Pokiaľ potrebujete maximálnu silu utiahnutia, môžete preklz spojky vypnúť.
Rýchlosť otáčania
Aby ste boli s nákupom nového aku skrutkovača spokojní, postrážte si tiež informáciu o tom, koľkými rýchlostnými stupňami daný model disponuje a aká je najvyššia rýchlosť otáčania (väčšinou do 1 000 otáčok za minútu). Produkty sa líšia v závislosti od toho, ako nároční pri práci budete a čo všetko od nich očakávate. Najčastejšie si budete vyberať z týchto variantov.
Plynulá regulácia je vítanou funkciou aku skrutkovačov, väčšinou je zaistená systémom postupného stlačenia spúšte. Pri slabšom tlaku sú otáčky nižšie, akonáhle pritlačíme, zvyšujú sa. Vždy je dobré na začiatku skrutkovania alebo vŕtania použiť nižšie otáčky, nech sa vrták alebo skrutka „chytí“ do materiálu. Potom môžeme plynulo zvýšiť rýchlosť a dokončiť prácu.
Jednorýchlostné aku skrutkovače
Jedná sa o produkty vhodné najmä na domáce použitie. Očakávať môžete jednu rýchlosť so stálym prevodom a maximálnymi otáčkami okolo 700 za minútu (pri základných modeloch nižšie), občas bez plynulého ovládania rýchlosti, nižší maximálny krútiaci moment a nižšiu hmotnosť aj cenu.
Dvojrýchlostné aku skrutkovače
Jedná sa o výrobky zamerané na náročnejších užívateľov, s požiadavkou na vyšší výkon a krútiaci moment. Jeden stupeň prevodovky je určený pre nižšie otáčky a vyšší krútiaci moment, druhá rýchlosť práve naopak. Štandardne nechýba plynulé zvýšenie otáčok. Lepšie vybavenie ide však ruka v ruke s vyššou cenou, rozmermi aj hmotnosťou.
Troj a viacrýchlostné aku skrutkovače
Viacrýchlostné aku skrutkovače sú skôr neštandardným typom produktu, ktorý je vymedzený prevažne na profesionálne využitie. Umožňujú ešte lepšie možnosti skrutkovania a vŕtania. Bežný používateľ ich potenciál nevyužije.
Motor
Aj keď nejde o hlavný parameter, podľa ktorého by sa dal vybrať správny aku skrutkovač, považujeme za užitočné zmieniť sa aj o motore. Motor je hlavná pohonná jednotka, ktorá odoberá energiu z batérie a premieňa ju na otáčavý pohyb náradia. Medzi aku skrutkovačmi stále vládnu uhlíkové motory, pri drahších modeloch ale narazíme aj na bezuhlíkové (bezkefové) motory.
Typ motora | Výhody | Nevýhody |
Uhlíkový | + nízka obstarávacia cena
+ dostačujúci pre domáce využitie |
– rýchlejšie opotrebenie
– nižší výkon |
Bezuhlíkový | + dlhá životnosť
+ vyšší výkon |
– vysoká obstarávacia cena |
Uhlíkový motor
Na statore sú umiestnené permanentné magnety a na otáčajúcom sa rotore sa pohybujú napájané magnety, prenos napätia majú na starosť uhlíky, tie sa ale postupne opotrebovávajú, vypaľujú a ničia, sú často príčinou poruchy, navyše sú energeticky náročnejšie.
Bezuhlíkové motory
Moderné verzie motorov riadených elektronikou, v ktorých sú permanentné magnety na rotore a napájané magnety na statore a prenos energie neobstarávajú uhlíkové kefy (preto označenie bezkefové). Hlavnou výhodou sú menšie rozmery, energetická úspornosť (dlhšia výdrž na jedno nabitie), menšie zahrievanie a nižšia poruchovosť, zatiaľ sú ale pomerne drahé.
Upnutie nástroja
Už sme si prebrali samotnú funkciu aku skrutkovačov, dôležitou súčasťou sú ale rôzne nástroje, ktoré do daného zariadenia môžeme upnúť. Najčastejšie sa jedná o vrtáky alebo takzvané bity. Ako teda tieto nástroje pripevniť do skrutkovača? Existujú dve základné formy.
- Hlavica s vnútorným 1/4″ šesťhranom – Väčšinou sa objavuje u slabších či kompaktných aku skrutkovačov, ktoré otáčajú malým ústrojenstvom, na ktorého špičke nájdeme šesťhranný otvor, do neho sa vkladajú bity alebo vrtáky so špeciálnym tvarom šesťhranu. Výhodou je jednoduchosť obsluhy a malá veľkosť ústrojenstva, hodí sa ale na skrutkovanie s požiadavkou na nižší krútiaci moment.
- Skľučovadlo – Väčšinový variant v prípade profesionálnych zariadení. Ide o hlavu s tromi čeľusťami, ktoré dokážu zovrieť nástroje s rôznymi súmernými tvarmi. Existuje rýchloupínacie skľučovadlo, ktoré sa utiahne iba rukou, menej sa potom objavujú skľučovadlá s ozubeným vencom s utiahnutím pomocou kľučky.
Funkcie a príslušenstvo
Aku skrutkovače môžete zakúpiť s množstvom praktických funkcií a v kombinácii s najrôznejším príslušenstvom. To si priblížime v niekoľkých nasledujúcich riadkoch:
- LED osvetlenie – Pri aktívnom používaní aku skrutkovača dôjde k rozsvieteniu LED svetla. To mieri presne na bod, kde skrutkujete alebo vŕtate. Získate tým lepší prehľad a viditeľnosť.
- Transportný kufor – Ideálna súčasť vybavenia, pokiaľ sa chystáte často náradie prenášať. Poskytuje dobrú ochranu skrutkovača a navyše si doň môžete uložiť ďalšie drobné predmety, bity, vrtáky a podobne.
- Automatická aretácia vretena – Umožňuje ručné uťahovanie a povoľovanie skrutiek, zablokovanie otáčania hriadeľa.
- Regulácia otáčok – Za pomoci ovládacieho prvku si nastavíte požadované otáčky. Týka sa skôr výkonnejších a drahších aku skrutkovačov.
- Indikátor chodu – Prvok zobrazujúci, či máte aku skrutkovač nastavený pre pravý alebo ľavý chod.
- Indikátor nabitia – Bude vás informovať o prebiehajúcom nabíjaní akumulátorového článku a jeho aktuálnej hladine nabitia.
- Príklep – Vlastnosť väčších aku skrutkovačov zaisťujúcich príklepové vŕtanie. Túto funkciu oceníte nie pri uťahovaní a povoľovaní, ale pri vŕtaní do steny. Objavuje sa skôr pri výkonnejších modeloch a plnohodnotných aku vŕtačiek.
- Dobehová brzda – Užitočná funkcia, kedy nemusíte čakať, až sa ústrojenstvo aku skrutkovača prestane svojou zotrvačnosťou otáčať. Môžete aktivovať dobehovú brzdu, mechanizmus sa zastaví a vy ste okamžite pripravení na ďalšie používanie, alebo môžete hneď vymeniť nadstavec.
- Elektronická ochrana akumulátora – Špeciálna funkcia chrániaca batériu pred nežiaducim prehriatím, preťažením a hĺbkovým vybitím.
- Uhlový a excentrický nástavec – Praktický doplnok rozširujúci možnosti použitia tohto nástroja. Hodí sa hlavne v okamihu, keď potrebujete skrutkovať v horšie dostupných miestach alebo v blízkosti nejakých predmetov.
- Spona na opasok – Niektoré modely sú vybavené odnímateľnou sponou. Jej prostredníctvom je možné aku skrutkovač rýchlo pripevniť k opasku a mať ho neustále po ruke.
- Sady bitov a vrtákov – K aku skrutkovačom si môžete dokúpiť niekoľkodielne sady bitov pre odlišné hlavičky skrutiek alebo rôzne série vrtákov.
Okrem vyššie uvedených nadstavcov pre aku skrutkovače zaobstaráte aj na špeciálne nadstavce vhodné pre drahšie zariadenia, u ktorých je možné vykonávať ich výmenu. Je to napríklad rezací nadstavec, uhlový nadstavec a nadstavec na zvolenie krútiaceho momentu. Pozitívna je tiež možnosť využitia dobrých aku skrutkovačov aj na iné úkony, ako napríklad brúsenie, leštenie alebo dokonca miešanie s vhodným príslušenstvom.
Bezpečnosť
Užívateľ pracujúci s akumulátorovým skrutkovačom by mal dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti práce. Vhodné je nosiť ochranné okuliare a ďalšie pomôcky. Bezpečnosť samotného prístroja by potom malo zaisťovať plnenie technických noriem.
V prípade akumulátorových skrutkovačov by ste si mali dať pozor na to, či vami vybraný model spĺňa bezpečnostné požiadavky. V opačnom prípade vám dôrazne odporúčame nepoužívať nepreverené náradie. Elektrickým a akumulátorovým prístrojom sa venujú normy ČSN z pohľadu všeobecných požiadaviek na bezpečnosť elektrického náradia a spotrebičov, ďalej navyše normy regulujú aj použitie elektrických nabíjačiek behom používania (Zdroj: ČSN EN 60745-1 ed.3, ČSN EN 60335-1, ČSN 33 1600 ed.2).
Cena
Aku skrutkovače sú oproti aku vŕtačkám podstatne dostupnejším sortimentom. Je to spôsobené samozrejme tým, že ponúkajú menší výkon a s tým spojené použitie. Pri ich nákupe si postrážte kvalitu celkového spracovania. Tú vám zaručujú len preverení výrobcovia, akými sú Bosch, Black & Decker, Makita, Metabo, Narex, Stanley, Fieldmann a Hitachi.
Cena do 20 €
Úplne úmyselne sme do zoznamu zaradili takto nízku cenovú kategóriu. Tým vám chceme naznačiť, že najlacnejšie aku skrutkovače môžete zaobstarať naozaj lacno za cenu do 20 €. Pôjde samozrejme o základné modely s minimálnymi otáčkami okolo 180 – 200 ot./min., napätím okolo 3,6 V a krútiacim momentom 4 – 5 Nm. Na domáce nenáročné použitie však môžu byť úplne dostačujúce.
Cena od 20 do 60 €
Túto cenovú triedu začínajú tvoriť značkové akumulátorové skrutkovače, u ktorých sa stretnete so vstavaným osvetlením, bohatým príslušenstvom v podobe sady bitov a napríklad aj špeciálnou USB nabíjačkou s indikátorom nabitia. Pribúdajúce napätie so sebou prináša aj zvyšujúci sa krútiaci moment.
Cena od 60 do 100 €
Popri vyššej triede klasických aku skrutkovačov dodávaných v sade s bitmi a praktickým kufríkom, narazíte aj na základné modely špeciálnych rázových uťahovákov v rovnakej veľkosti. U nich samozrejme musíte počítať s vyšším krútiacim momentom až 150 Nm. Súčasťou balenia môžu byť aj náhradné batérie alebo uhlový a excentrický uťahovák.
Cena nad 100 €
Aku skrutkovače s kapacitou batérie nad 2 000 mAh, rýchloupínacím skľučovadlom, s krátkou nabíjacou dobou batérie a počtom až 1 400 otáčok za minútu. Pri investícii nad 100 € získate viac-menej profesionálny pracovný nástroj, ktorý sa už dostáva do kategórie aku vŕtačiek. Stretnúť sa možno aj s radom najrôznejších modifikácií v rovnakej veľkosti, medzi ktoré patria už spomínané rázové uťahovače. Výnimkou nie sú ani modely so základným príklepovým vŕtaním.
Údržba a servis
Ak chcete, aby vám váš aku skrutkovač slúžil dostatočne dlho a predčasne sa neporúchal, môžete sa zamerať na niekoľko úkonov, ktoré predĺžia životnosť tohto prístroja.
- Ak je zariadenie zanesené prachom, najmä otvormi, ktorými je nasávaný vzduch, potom by ste mali prachové častice vysať alebo vyfúkať.
- Udržujte aku skrutkovač v čistote a prenášajte ho v transportnom kufri.
- Dbajte na dobré vetranie pri práci, raz za čas je u uhlíkových motorov potrebné vymeniť kefy. Najlepšie je odniesť prístroj odborníkom v autorizovaných servisoch a nechať si vymeniť súčasti priamo od výrobcu.
- Niekedy sa vám stane, že prístroj bude hlučnejší a piskľavejší. Budete ho musieť premazať. Na to je vhodná vazelína na tento typ náradia. Odkryte vnútro aku skrutkovača, odstráňte starú a zašlú vazelínu, pohyblivé časti potom namažte. Na hriadeľ motora a ložiská je dobré využiť špecializovaný olej. Pokiaľ sú niektoré časti uzavreté a nie ste schopní ich otvoriť, mali by ste poslať prístroj do autorizovaného servisu, kde si s ním poradia.
- Pri nákupe si tiež overte, akú má daný model záruku. Obvykle býva dvojročná, pri lepších prístrojoch dokonca dlhšia. Niektorí predajcovia potom ponúkajú aj predĺženie záruky.