Porovnávací test a recenzie najlepších aku vŕtačiek

Vŕtačky patria neodmysliteľne do výbavy každého domáceho majstra. Veď bez ich pomoci by aj tak banálna činnosť ako montáž poličky bola oveľa komplikovanejšia. A keď sa k tomu všetkému pridá akumulátorový pohon, je všetko ešte jednoduchšie. Komu by sa chcelo neustále ťahať tam a späť elektrické káble?

Pri výbere predstavujú najdôležitejšie kritériá typ, kapacita a napätie akumulátora, rovnako ako čas potrebný na jeho plné dobitie. Adekvátnu pozornosť však venujte aj hmotnosti prístroja, ktorá výrazne ovplyvňuje najmä náročnosť manipulácie. Významnú rolu zohrávajú aj informácie, s akým rozmerným materiálom si zariadenie poradí. Vyplatí sa teda overiť, aké sú maximálne priemery vŕtania do dreva a kovu, maximálny upínací rozsah skľučovadla a krútiaci moment. Jedine adekvátna hodnota všetkých týchto parametrov zaistí, že ide o naozaj dobre použiteľný nástroj.

Aku vŕtačky už dnes nepatria medzi cenovo nákladné prístroje, preto sa nad ich obstaraním bez obáv zamyslite. Vďaka absencii káblov sa ľahko ovládajú a ponúkajú výkon porovnateľný s klasickými prístrojmi. Ak si predsa len nebudete schopní z ponuky jednotlivých modelov vybrať, pozrite sa do nášho článku Ako si vybrať aku vŕtačku, ktorý vám snáď dá ucelenejšiu a jasnejšiu predstavu.


Najlepšie aku vŕtačky podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Napätie (V) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Makita HP457DWE
Makita HP457DWE Makita 18 130 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze DeWalt DCD791NT
DeWalt DCD791NT DeWalt 18 140 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze DeWalt DCD791D2
DeWalt DCD791D2 DeWalt 18 235 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze DeWalt DCD796NT
DeWalt DCD796NT DeWalt 18 135 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Makita DDF482Z
Makita DDF482Z Makita 18 70 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze DeWalt DCD710D2
DeWalt DCD710D2 DeWalt 10.8 110 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Worcraft CHD-S20Li
Worcraft CHD-S20Li Worcraft 20 50 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze DeWalt DCD796D2
DeWalt DCD796D2 DeWalt 18 225 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Makita DF457DWE
Makita DF457DWE Makita 18 125 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Einhell Classic TC-DC
Einhell Classic TC-DC Einhell 18 60 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať aku vŕtačku

Aku vŕtačka patrí k nenahraditeľným pomocníkom každého domáceho majstra aj profesionálneho pracovníka. Možno aj práve preto je jej nákup pomerne náročnou záležitosťou, pretože pri finálnom výbere môžete naraziť na nespočetné množstvo parametrov, v ktorých sa človek obvykle len sťažka vyzná.

Pri kúpe aku vŕtačky je potrebné brať zreteľ nielen na akumulátor, ktorý z pohľadu dôležitosti tvorí v podstate polovicu tohto výrobku, ale taktiež na mnohé ďalšie súčasti, napríklad motor, skľučovadlo alebo príklep. V tomto segmente, bohužiaľ, nie je možné odporučiť univerzálny produkt, s ktorým by ste dokázali zvládnuť úplne všetky pracovné úkony v tej najlepšej kvalite. A preto je potrebné utriediť si priority.

Aby sme vám výber aku vŕtačky trochu uľahčili, prinášame vám opisy najzásadnejších častí prístroja, z ktorých si urobíte ucelenú a jasnú predstavu o svojom budúcom ručnom náradí. Nuž, pusťme sa do výberu kvalitnej aku vŕtačky. 

Typ vŕtačky

Na vŕtanie je možné vyhľadať hneď niekoľko typov náradia. Na trhu narazíme na aku skrutkovače, dobre skrutkovať však, samozrejme, dokážu taktiež aku vŕtačky (často sa prístroje nazývajú taktiež aku vŕtacie skrutkovače). Na vŕtanie dier do tvrdých materiálov, naopak, existujú ešte silné elektrické príklepové vŕtačky.

Najskôr je vhodné v skratke rozobrať, čo nám jednotlivé zariadenia môžu ponúknuť. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom sú len minimálne rozdiely, opak je pravdou a zvoliť správne zariadenie podľa účelu využitia je úplne rozhodujúce. Ponúkame vám preto krátky súpis vlastností jednotlivých typov, ktorý vám pomôže zorientovať sa v základnej problematike.

Legenda funkcií vŕtačiek k nasledujúcemu obrázku

Vŕtačky podľa typu - príklepová vŕtačka, aku vŕtačka a aku skrutkovač

Aku vŕtačky

Aku vŕtačky sú vhodné predovšetkým na vŕtanie do kovu a dreva. S niektorými modelmi, ktoré disponujú funkciou príklepu, je možné vŕtať aj do muriva. Batériové články však obvykle nie sú schopné dodať vŕtačke taký výkon, ako je to v prípade vŕtačiek zapojených priamo do zásuvky, a preto môže byť vŕtanie do steny s týmito modelmi často problematické a skôr to neodporúčame.

Podobne sú na tom aku vŕtačky taktiež v prípade skrutkovania, hoci je možné ich na účely skrutkovania využívať, ich konštrukcia, hmotnosť a iné aspekty naznačujú, že ak hľadáte zariadenie priamo na skrutkovanie, urobíte lepšie, ak si kúpite špecializovaný aku skrutkovač. Z dôvodu svojej univerzálnosti sa niekedy aku vŕtačky označujú taktiež ako aku vŕtacie skrutkovače. Tento názov určuje, že sú vhodné na viacero účelov, avšak ako bolo zmienené už vyššie, vo väčšine prípadov je na rôzne účely oveľa vhodnejšie voliť jednotlivé špecializované zariadenia.

Aku skrutkovače

Samostatné aku skrutkovače sú lacnejšie a menej sofistikované zariadenia než aku vŕtačky, v mnohých smeroch sú však podstatne praktickejšie. Hoci nedisponujú takou univerzálnosťou ako aku vŕtačky, ak plánujete využívať zariadenie iba na skrutkovanie, bude aku skrutkovač najlepšou voľbou. Z dôvodu konštrukčného riešenia (menšie rozmery a nižšia hmotnosť) je ovládanie týchto skrutkovačov oveľa pohodlnejšie než ovládanie iných druhov vŕtačiek. Aku skrutkovače sa výborne hodia do domáceho prostredia, kde nájdu využitie napríklad pri jednoduchej montáži nábytku, alebo do prevádzkarní, kde sa opakovane uťahujú skrutky vo veľkých počtoch.

Podobnosť s aku skrutkovačom nájdeme taktiež pri aku rázových uťahovačoch. Nemajú skľučovadlo ale šesťhrannú hlavu pre špeciálne nástavce, využitie prístroja je teda oveľa menej univerzálne. Sú určené naozaj iba na uťahovanie alebo povoľovanie skrutiek. Ich výhoda však spočíva v tom, že túto činnosť vykonávajú výrazne efektívnejšie vďaka rázom alebo úderom. Vyvíjajú tak o mnoho väčšiu silu než napríklad vŕtačka. S menšou námahou utiahnete aj väčšie skrutky, napríklad pri skrutkovaní kovu. Pomôžu vám aj v prípade, že potrebujete vyskrutkovať skrutku s poškodenou hlavičkou.

Príklepové vŕtačky

Hoci niektoré lepšie modely aku vŕtačiek disponujú príklepom, ktorý im dáva možnosť vŕtať do muriva, všeobecne je lepšie na tieto účely voliť špecializované elektrické zariadenia, ktoré väčšinou ponúkajú podstatne vyšší výkon a vŕtanie do muriva je s nimi oveľa pohodlnejšie. V prípade príklepových vŕtačiek teda nejde vlastne o samostatný typ, ako skôr o vybavenie príklepovým mechanizmom, ktorý je nenahraditeľný, ak plánujete využívať vŕtačku na vŕtanie do muriva. V našom teste sú potom zahrnuté v kategórii príklepových vŕtačiek iba vŕtačky napájané externe (nie pomocou akumulátora), a to z dôvodu podstatne vyššieho výkonu, ktorý umožňuje oveľa jednoduchšiu prácu.

Konštrukcia

V rámci konštrukcie dbajte predovšetkým na primeranú hmotnosť aku vŕtačky a precízne spracovanie rukoväti. Dôraz je nutné klásť na ergonomický tvar padnúci do ruky. Vždy je dobré si priamo v obchode fyzicky vyskúšať niekoľko modelov a zistiť, aká rukoväť vám ideálne padne do ruky. Každý používateľ preferuje niečo iné. Obvykle ide pri konštrukčnom riešení o kombináciu výrobných materiálov v podobe tvrdého plastu a zmäkčeného materiálu tlmiaceho nepríjemné vibrácie.

Čo sa týka zmieňovanej hmotnosti, v podstate je možné konštatovať, že čím nižšia bude hmotnosť vami vybranej vŕtačky, tým bude ľahšia celková manipulácia. Bežná hmotnosť aku vŕtačky sa potom pre vašu lepšiu predstavu pohybuje zhruba okolo hodnoty 1,7 kg.

To len tak na okraj. Teraz sa pusťme do jednotlivých častí aku vŕtačky. 

Typ motora

I keď nejde o úplne najzásadnejšiu vec na tomto produkte, zákazníci sa budú zaujímať o motorové ústrojenstvo aku vŕtačky. Je pravdou, že sila motora je do určitej miery tým, čo dáva tomuto výrobku jeho praktické možnosti. Narazíte na dva typy motorov.

 • klasické elektromotory
 • bezuhlíkové motory

Ak sa chcete vydať cestou moderného spracovania, potom sa pri nákupe aku vŕtačky prikláňajte k bezuhlíkovým motorom, ktoré v mnohom prekonávajú klasické elektromotory.

Klasické elektromotory

Veľmi rozšírené riešenie, ktorého súčasťou sú magnety, a to na statore (permanentné magnety) a na rotore (napájacie magnety). Na vznik napätia sú potrebné uhlíky, na ktorých postupom času dochádza k pozvoľnému opotrebovaniu, respektíve opáleniu. Táto časť, ostatne, predstavuje oblasť náchylnejšiu na najrôznejšie poruchy.

V prospech klasických elektromotorov hovoria nižšie obstarávacie náklady. Na druhej strane sú aj nevýhody. Jednu sme zmienili vyššie a tou druhou sú dosť časté energetické straty.

Bezuhlíkové elektromotory

Bezuhlíkové motory sú aplikované skôr v stredných a vyšších produktových radoch aku vŕtačiek vrátane profesionálneho náčinia. Technológia spracovania je v tomto prípade trochu odlišná. Permanentné magnety sú na rotore a napájacie magnety na statore. Očakávať môžete taktiež viacero elektronických súčiastok, ktoré sa podieľajú na riadení a chode aku vŕtačky.

Je pravdou, že za bezuhlíkové motory si priplatíte, za to však dostanete novodobé spracovanie, s ktorým sa spájajú hlavne nižšie prevádzkové náklady, respektíve menší odber z batérie, čo predlžuje celkovú funkčnosť vŕtačky pri zachovaní rovnakého výkonu. 

Akumulátor

Akumulátor je v prípade aku vŕtačky nielen neprehliadnuteľnou, ale hlavne tou najpodstatnejšou súčasťou. Veď ide vlastne o pohonnú jednotku, bez ktorej by pracovný nástroj prestal okamžite fungovať. Akumulátor má na obstarávacie náklady aku vŕtačky pomerne značný vplyv, čo dokazuje samotný fakt, že náradie čerpá energiu práve z tohto doplnku.

Pri výbere vhodnej aku vŕtačky by ste si mali v súvislosti s akumulátorom postrážiť tri parametre.

 • typ akumulátora
 • napätie akumulátora
 • kapacita akumulátora

Typ akumulátora

Pri prechádzaní produktových ponúk jednotlivých výrobcov sa stretávate s tromi odlišnými typmi akumulátorov, z ktorých každý má určité výhody a nevýhody.

 • Ni-Cd akumulátor – starší model, na ktorý narazíte skôr výnimočne pri niektorých lacnejších aku vŕtačkách. I napriek tomu, že sa dal využívať až do úplného vybitia, zahubila ho hlavne nižšia kapacita premietajúca sa do obmedzenej životnosti.
 • Ni-Mh akumulátor – úplným štandardom v prípade mnohých výrobkov je tento typ batérie, pri ktorej došlo k výraznejšiemu, až dvojnásobnému posilneniu chýbajúcej kapacity Ni-Cd článkov. Dalo by sa povedať, niečo za niečo. I v prípade tohto akumulátora existujú isté negatíva v podobe nižšieho napätia.
 • Li-ion akumulátor – najmodernejší typ, ktorý vychytal všetky muchy predošlých modelov. Svoje použitie nachádza v drahších zariadeniach. Vplyv na to má nízka hmotnosť, vysoký výkon, vysoká kapacita a bezúdržbové vyhotovenie. Rozhodne sa o Li-ion akumulátory nemusíte obávať, ak ich pravidelne nevyužívate. Taký stav im rozhodne neublíži, zatiaľ čo niektoré typy batérií pri nepoužívaní strácajú kapacitu.

Šikovnejší domáci majstri si v prípade potreby môžu dokonca zmeniť typ akumulátora priamo sami doma. Na internete nájdete veľa videí, ktorými sa môžete inšpirovať.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ akumulátora, myslite na to, že pre pohodlnú a nepretržitú prácu sú vhodné aspoň dva kusy. S jedným vŕtate a druhý sa vám zatiaľ nabíja. Prevažná väčšina aku vŕtačiek disponuje systémom odnímateľnej batérie. Akumulátor je spotrebný tovar a časom stráca kvalitu, preto varujeme pred výrobkami, ktoré ho majú zabudovaný. Výmena v takom modeli môže byť buď nemožná, alebo dosť náročná.

Napätie akumulátora

Ďalšia podstatná veličina batérie, ktorá súvisí s komfortom a pohodlím pri vŕtaní alebo inej práci. Napätie sa udáva vo voltoch nesúcich skratku „V“. Ak si zobrazíte ponuku dostupných produktov, s rastom ceny sa bude zvyšovať aj napätie akumulátorov jednotlivých produktov, čo znamená, že docielite vyšší výkon.

Napätie býva v rozsahu 3,6 – 36 V. Na domáce použitie vám bude dostačovať napätie okolo 15 V. Silu takej vŕtačky si môžete overiť tým, že sa vám pri vŕtaní na voľno nepodarí zastaviť skľučovadlo rukou.

S napätím je do určitej miery spätý aj samotný výkon aku vŕtačky. Ak máte výkonnejšie zariadenie, potrebujete aj vyššie napätie na bezproblémový a správny chod. Dávajte si pozor na častý trik predajcov – niektorí totiž do parametrov píšu maximálne napätie a niektorí priemerné. Môže sa tak stať, že aku vŕtačka s 20 V napätím nebude taká výkonná ako napríklad tá s 18 V. Je dobré si overiť presnú charakteristiku tohto údaja.

Kapacita akumulátora

Tento údaj v parametroch aku vŕtačky vypovedá o jedinom. Čím vyššia bude kapacita článku, tým dlhšie udržíte vŕtačku v chode, než bude nutné nabiť batériu. Jednotkou kapacity je ampérhodina uvádzaná pod skratkou Ah.

Za úplný štandard sa považujú akumulátory s kapacitou 1,5 Ah slúžiace na občasnú domácu prácu. Ak si kúpite kapacitu nad 3 Ah, stáva sa aku vŕtačka vaším nenahraditeľným pomocníkom pri profesionálnych činnostiach. 

Nabíjačka

Nabíjačka je neoddeliteľnou súčasťou akumulátora. Zariadenie, ktoré vám dobíja batériu v okamihu, keď je bez energie. Vyberať si môžete z dvoch typov nabíjačiek:

 • klasické nabíjačky
 • rýchlonabíjačky.

Klasické nabíjačky si poradia s bežným akumulátorom za 3 – 5 hodín. Rýchlonabíjačky to zvládnu za jedinú hodinu a niekedy aj menej. Potom pri práci nie ste skutočne ničím obmedzovaní. Výsledný čas, samozrejme, závisí od celkovej kapacity akumulátora a typu nabíjačky. Príslušenstvo tohto typu je obvykle vybavené informačnými diódami. Tie vám zobrazujú proces nabíjania alebo stav plného nabitia. 

Otáčky a nastavenie momentu

Pri výbere aku vŕtačky prihliadajte aj na možnosť zmeniť rýchlosť otáčok a uťahovací moment. Ide o parametre premietajúce sa do pohodlnej, rýchlej a presnej práce. V prípade rýchlosti sa obvykle ponúkajú tri typy zariadení.

 • Jednorýchlostné aku vŕtačky – vŕtačky s jedinou rýchlosťou, ktorá slúži tak na skrutkovanie, ako vŕtanie.
 • Dvojrýchlostné aku vŕtačky – modely, na ktorých nižšiu rýchlosť využijete na skrutkovanie a druhú rýchlosť s vyššími otáčkami na vŕtanie.
 • Viacrýchlostné otáčky – toto vyhotovenie sa týka skôr profesionálneho náradia. Môžete si nastaviť ideálnu rýchlosť pre danú situáciu podľa potreby.

Samotnú rýchlosť otáčok obvykle regulujete postupne pomocou ovládacej spúšte, poprípade si môžete nastaviť obmedzený rozsah otáčok. Jednorýchlostné aku vŕtačky dosahujú až 500 otáčok za minútu, tie dvojrýchlostné sa blížia k hranici až 1 700 otáčok za minútu. Väčšinou pri nastavení platí, že pri pomalších otáčkach vyvíja vŕtačka vyššiu silu (vhodné na skrutkovanie a vŕtanie veľkých priemerov), naopak, pri rýchlejších otáčkach sa sila znižuje (vŕtanie otvorov s menším priemerom).

Uťahovací moment

Uťahovací moment sa taktiež často skrýva pod názvom krútiaci alebo točivý moment. Ide o nastavenie hranice odporu, pri ktorej začnú prevody vŕtačky preklzávať a zastavia tak uťahovanie. V prípade uťahovacieho momentu máte obvykle na výber z niekoľkých stupňov. Ak hľadáte univerzálnejšie zariadenie, voľte väčšie rozdelenie uťahovacieho momentu, čím docielite prvotriednu reguláciu sily aku vŕtačky. Na skrutkovanie vám stačí nižšia rýchlosť, aby ste zbytočne nestrhli závit alebo hlavu skrutky. Pri vŕtaní môžete moment navýšiť.

Nižšie vám prinášame praktické odporúčania týkajúce sa uťahovacieho momentu.

 • skrutky v mäkkých materiáloch – 5 až 20 Nm
 • skrutky do priemeru 10 mm – 20 až 55 Nm
 • vŕtanie do tvrdých materiálov – nad 55 Nm.

Spätný chod

Dôležitou funkciou, ktorú nájdeme na prevažnej väčšine aku vŕtačiek, je taktiež možnosť voľby spätného chodu. Bežný chod je v smere hodinových ručičiek – závity vrtákov a skrutiek sa vyrábajú tak, že v tomto smere otáčania dochádza k vŕtaniu, prípadne uťahovaniu skrutiek. Občas sa však hodí aj opačný smer otáčania, vďaka ktorému, naopak, môžete skrutky jednoducho vyskrutkovať.

Príklep

Tento parameter súvisí predovšetkým s vŕtaním. Na lacnejších modeloch aku vŕtačiek sa štandardne dočkáte funkcie vŕtania, ktorá je však primárne určená na zdolávanie materiálov, akými sú kov, drevo alebo plast. Ak sa rozhodnete na pravidelné vŕtanie do steny, potom sa vyplatí investovať do aku vŕtačky s príklepom.

Táto funkcia, samozrejme, plne nenahradzuje príklep na silnej elektrickej vŕtačke či pneumatického vŕtacieho kladiva. Priechod do steny je však uľahčený pomocou menších rázov. Na naozaj hrubú prácu sa potom hodia aj búracie kladivá, ktoré pomôžu s odstránením napríklad starých stien a stavieb. 

Skľučovadlo

Skľučovadlo je neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou každej aku vŕtačky. Je to predná časť, do ktorej vkladáte vrtáky a ostatné príslušenstvo súvisiace s činnosťou, ktorú práve vykonávate. V prípade týchto moderných aku zariadení môžete zabudnúť na klasické skľučovadlo, ktoré bolo treba povoľovať či uťahovať pomocou špeciálneho upínača.

Moderné skľučovadlá fungujú na úplne odlišnom princípe. I tu máte pri kúpe aku vŕtačky na výber.

 • Rýchloupínacie skľučovadlo – pravdepodobne najbežnejší model objavujúci sa v lacnejších a stredných triedach tohto ručného náradia. Skľučovadlo stačí trochu podržať rukou a pri miernych otáčkach upnete či povolíte daný prvok.
 • Skľučovadlo s aretáciou vretena – tento model skľučovadla funguje v zastavenom stave. Súčasťou skľučovadla je špeciálna objímka, s ktorou vrták či iný doplnok jednoducho zabezpečíte alebo povolíte.

V závislosti od toho, na čo budete aku vŕtačku najčastejšie používať, voľte taktiež veľkosť skľučovadla – respektíve otvor, do ktorého sa vkladajú upínacie nástroje. Pri bežných výrobkoch je možné naraziť na rozmedzie od 1 do 13 milimetrov. 

Výbava

Aku vŕtačky sú tvarovo veľmi obdobné, ale vďaka odlišnému spracovaniu konkrétnych výrobcov sa môžu popýšiť aj niektorými doplnkovými funkciami či praktickým príslušenstvom. Nižšie vám uvádzame to, čo sa vám ponúka.

 • LED osvetlenie – v prednej časti aku vŕtačiek býva umiestnené nenápadné, odolné a hlavne dostatočne výkonné LED svetlo. Pri chode vŕtačky dôjde k jeho automatickému zapnutiu, čo zlepšuje viditeľnosť hlavne za zhoršených svetelných podmienok.
 • Externé držadlo – niekedy je možné vŕtačku vybaviť držadlom, ktoré sa upevní do prednej časti vŕtačky. Vy ju tak môžete pohodlne chytiť za rukoväť aj držadlo a vyvinúť väčšiu silu pri vŕtaní.
 • Vodováha – praktická pomôcka pri vŕtaní. Na tele vŕtačky nájdete umiestnenú vodováhu, podľa ktorej sa môžete orientovať, či vŕtate presne kolmo s rovinou.
 • Pútko na zavesenie – ďalšou z praktických pomôcok, s ktorou nebudete musieť po každom vyvŕtaní diery alebo zaskrutkovaní skrutky odkladať aku vŕtačku zo svojho dosahu. Jednoducho si ju zavesíte k svojmu pracovnému odevu či opasku.
 • Držiak na skrutkovacie bity – pomôcka, vďaka ktorej máte všetky potrebné násady na skrutkovanie hneď poruke.
 • Prenosný kufor – kvalitnejšie aku vŕtačky sú predávané v súprave s nabíjačkou a batériou/batériami. Všetko je obvykle uložené v prenosnom kufri, kde sa často nájde miesto aj na držiaky na vrtáky, bity a ostatné pracovné doplnky.

Vrtáky a bity

K poriadnej výbave domáceho majstra s aku vŕtačkou, samozrejme, patrí aj príslušná súprava vrtákov:

 • klasické špirálové vrtáky – bežné vrtáky vyrobené z nástrojovej alebo HSS ocele, väčšinou nemajú ostrú špičku, preto sa horšie triafa miesto, kde chcete vyvŕtať dieru, niekedy je potrebné predvŕtať dieru menším vrtákom alebo urobiť jamku
 • vrtáky s vodiacou špičkou – odstraňujú zmieňovaný nedostatok predchádzajúcich vrtákov, pretože na špičke nájdete predĺžený tenký hrot, ktorý sa zaryje do materiálu a navedie vrták správnym smerom, väčšinou sa vodiaca špička objavuje na vrtákoch s väčším priemerom
 • stupňovité vrtáky – špeciálne kužeľovité vrtáky, na ktorých sa smerom od špičky zväčšuje priemer
 • záhlbníky – nástroj s malou kužeľovitou špičkou, ktorý sa používa na vyvŕtanie jamky, aby potom skrutka svojou hlavičkou nedeformovala okolie (zapustí sa do vyhĺbenej jamky)
 • ploché vrtáky – nástroj na vyvŕtanie väčšej diery, nejde o klasický rovný tvar, vrták má hneď za špičkou rozšírené ploché telo, ktoré sa však hodí na vŕtanie skôr hrubých otvorov, kde nejde o estetiku (používa sa pri nižších otáčkach a veľkej sile)
 • sukovníky – vhodné na vyvŕtanie naozaj veľkých dier s väčšou presnosťou, miesto hrotu vrtáka tu nájdete disk s konkrétnym priemerom a ostrými hranami, niekedy sa tieto vrtáky označujú názvom forsterové
 • bimetalová korunka – zatiaľ čo sukovník rovno vyvrtáva veľkú dieru v celom obsahu priemeru nástroja, na obrovské diery môžete využiť bimetalovú korunku v tvare menšieho bubna, ktorá sa používa v spojení s klasickým vrtákom a dokáže vŕtať dieru po obvode
 • špeciálne hlavice – hlavne na vrtákoch do tvrdých materiálov nájdete rôzne masívne a prierazné hlavice, ktoré lepšie narušujú daný povrch.

Samozrejme, veľmi záleží na tom, do akého materiálu chcete vŕtať. Vrtákov existuje celý rad a rozhodujúci je hlavne materiál, z ktorého sú vyrobené. Nie každý materiál je však vhodný na konkrétnu prácu. Vždy by ste si pred začiatkom vŕtania mali rozmyslieť, aký vrták zvoliť. Na vŕtanie do neželezných kovov, ako sú zinok, mosadz, meď a podobne, sú vhodné vrtáky z rýchloreznej ocele. Kobaltové či titánové vrtáky sú vhodné na vŕtanie do ušľachtilých kovov a ocele. Vyvrtávanie dier do dreva vyžaduje železné či oceľové vrtáky so špičkou s predrezávačom. Sú mäkšie a ak by ste s nimi chceli vyhĺbiť dieru napríklad do kameňa, zničíte ich. Do kameňa a muriva sa totiž vŕta so špeciálnymi vrtákmi s tvrdokovovou doštičkou na špici.

Na skrutkovanie najrôznejších skrutiek je potom dôležité si zadovážiť dobrú súpravu takzvaných bitov alebo skrutkovacích násad. Na výber máte naozaj veľké množstvo bitov podľa tvaru pre najrôznejšie skrutky, ale taktiež podľa priemeru aj dĺžky nástroja atď.

Tipy na prácu s aku vŕtačkou

Na záver dopĺňame niekoľko rád, ako vlastne s aku vŕtačkou zaobchádzať, pretože sa jej použitie od bežnej vŕtačky mierne líši. Táto časť je, samozrejme, určená skôr domácim majstrom začiatočníkom a venuje sa základným pravidlám a postupom:

 • Vždy vrták alebo bit dobre upnite do skľučovadla, aby vám pri spustení vyšších otáčok nevystrelil preč.
 • Pri používaní aku vŕtačky je dôležité, aby sa vŕtalo kolmo do povrchu. Šikmá diera nie je vhodná a musí sa prípadne opraviť. Pred začiatkom práce je teda dobré si konkrétne miesto, kam chceme dieru vyvŕtať, označiť a potom k značke umiestniť kolmo špičku vrtáka.
 • Na začiatku vŕtania diery je dobré najskôr stlačiť spúšť len zľahka a príliš netlačiť. Vŕtačka vyvinie nižšie otáčky a vrták sa lepšie „zahryzne“ do materiálu v presne danom mieste. Potom už môžeme spúšť dotlačiť, zatlačiť kolmo na povrch a vŕtať s vyššími otáčkami.
 • Dobré je začať vyvŕtaním jamky alebo použiť vrták s menším priemerom a až postupne dieru rozširovať, aby sa predišlo praskaniu. Je lepšie, keď si veľký vrták nemusí raziť cestu sám, pôjde do materiálu rovnejšie.
 • Ak vŕtate do krehkého materiálu (napríklad keramika), dá sa praskaniu zabrániť aj tak, že miesto okolo diery ešte pred vŕtaním polepíte krepovou či papierovou lepiacou páskou. Vrták vám nebude kĺzať a páska vám pomôže aj v udržaní správneho smeru vŕtania.
 • Pri vyťahovaní vrtáka z čerstvo vyvŕtanej diery je vhodné mať stále spustenú vŕtačku. Vrták potom pôjde ľahšie von a navyše otvor vyčistíte.
 • V prípade, že chcete vyvŕtať plytký otvor, pomôže vám dištančný krúžok, ktorý nasadíte na vrták do požadovanej vzdialenosti od špičky. Pri vŕtaní sa potom zastavíte práve o krúžok – podobnú úlohu splní improvizovane aj lepiaca páska na vrtáku, ktorá označí požadovanú hĺbku.
 • Pri voľbe správnej hrúbky vrtáka pre konkrétnu skrutku existuje malá pomôcka. Dajte si skrutku do zákrytu za vrták. Ak prečnievajú iba závity, máte správnu veľkosť.
 • Ak sa chcete vyhnúť štiepeniu materiálu na druhej strane otvoru, je vhodné si na toto miesto ešte pred vŕtaním primontovať nejaký kus zvyškového materiálu. Špička vrtáka prejde až doň a vaša diera sa nebude štiepiť.
 • Častým problémom pri vŕtaní je aj vírenie prachu z vŕtanej diery. Je vhodné si chrániť zrak okuliarmi a pokožku pomocou rukavíc. Prach môže byť nebezpečný aj pri dlhodobej a častej práci s vŕtačkou z hľadiska dýchania – využívajte preto masky s filtrami. Je potrebné taktiež zabrániť usadzovaniu prachu v miestnosti, skúste si preto prilepiť vrecko pod vŕtaný otvor, pomôže aj zložený papier alebo noviny. Možné je aj využiť vysávač, ktorého hubicu umiestnime pod vŕtaný otvor.

Samozrejme, že sa nesmie zabúdať na bezpečnosť práce a taktiež ochranu pred požiarom, ktorý môže vzniknúť pri používaní elektrických a akumulátorových prístrojov. Mali by ste sa držať nákupu výrobku od odborných predajcov. Dôležité je, aby náradie spĺňalo príslušné normy, používateľ musí rešpektovať návod, nepreťažovať zásuvky, chrániť prístroje pred vlhkosťou, prachom a ďalšími faktormi.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Aku vŕtačky
Průměrné hodnocení 4.5 z 8 hlasů