Menu

Recenzia a test Makita DDF453SYE

79,3 % Celkové hodnotenie

Top 7 v kategorii Aku vŕtačky

Jednotlivá hodnocení

 • 7,9/10
  Hodnotenie batérie a nabíjania
 • 8,3/10
  Hodnotenie vŕtania a hmotnosti
 • 6,7/10
  Hodnotenie funkcií

Klady

 • Dobrá ergonómia
 • Priaznivá cena

Zápory

 • Absencia príklepu
 • Nižší točivý moment
105 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Aku vŕtačka Makita je vybavená akumulátorom Li-Ion. Zaujímavá je svojimi dobrými parametrami, ale aj ergonómiou. So svojim napätím 18 V sa radí medzi výkonné zariadenia určené aj pre náročnejšie úkony. Kapacita batérie 1,5 Ah nepatrí medzi vysoké hodnoty, ale súčasťou balenia je druhý kus akumulátora. Bežná kapacita batérie bola v čase písania tejto recenzie (september 2020) okolo 2 Ah. Tiež s dobou nabíjania batérie, ktoré trvá 60 minút, sa radí skôr medzi priemerné zariadenia. Rovnako možno označiť aj jej hmotnosť 1,6 kg, ale ľahších a rovnako výkonných zariadení je na trhu len veľmi málo. Rozmery tejto vŕtačky sú vcelku bežné, dostupné sú však aj menšie zariadenia. Súpis týchto parametrov a ich porovnanie s ostatnými vybranými produktmi nájdete v tabuľke nižšie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Makita

50 % Makita, 30 % DeWALT, 10 % Scheppach, 10 % Black & Decker
Typ akumulátora

Li-ion

100 % Li-ion
Napätie akumulátora (V)

18

90 % 18, 10 % 20
Doba nabíjania (min)

60

65,90
Kapacita akumulátora (Ah)

1,5

2,21
Hmotnosť vrátane akumulátora (kg)

1,6

1,72
Dĺžka (mm)

214

Výška (mm)

227

Hodnotenie vŕtania a funkcií

Čo do schopností vŕtania do dreva i kovu, ponúka vŕtačka Makita hodnoty postačujúce najmä náročnejšiemu domácemu využitiu. Maximálny vŕtateľný priemer otvoru do dreva sa uvádza 36 mm a do ocele 13 mm. Všeobecne sa tieto hodnoty môžu líšiť podľa tvrdosti vŕtaného materiálu. točivý moment bol v čase písania článku (september 2020) skôr podpriemerný, nemožno však povedať, že by vám pri domácom využití nevystačil. Vŕtačka disponuje funkciou spätného chodu a plynulým nastavením otáčok, tieto funkcie sú však dnes pri kvalitných zariadeniach bežné. Aj keď medzi funkciami tohto zariadenia chýba príklep, v cenovej kategórii tejto vŕtačky nie je príliš bežný. Bez funkcie príklepu však vŕtanie do tvrdšieho muriva nemusí byť uskutočniteľné.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Max. priemer vŕtania do dreva (mm)

36

40,80
Max. priemer vŕtania do ocele (mm)

13

80 % 13, 10 % 15, 10 % 10
Maximálny upínací rozsah skľučovadla (mm)

13

90 % 13, 10 % 10
Točivý moment (Nm)

42

55,10
Plynulé nastavenie otáčok

Áno

100 % Áno
Príklep

Nie

50 % Áno, 50 % Nie
Spätný chod

Áno

100 % Áno

Naše hodnotenie a záver

Aj keď sa svojimi parametrami radí táto aku vŕtačka Makita skôr k priemerným zariadeniam, užívateľské recenzie sú naskrz dobré a spomínajú najmä dobrú ergonómiu a kvalitu prevedenia. Vŕtačke je možné vytknúť absenciu príklepovej funkcie a LED svetla v prednej časti. Pokiaľ hľadáte zariadenie na domáce využitie a vŕtanie najmä do dreva, môžeme vám aku vŕtačku Makita bez obáv odporučiť.

V tomto smere záleží hlavne na vás a vašich potrebách, napríklad pri vŕtaní do dreva príklep nevyužijete. Inak si ale v porovnávacom teste viedla skvele a okrem vysokého výkonu poteší aj rýchlym nabíjaním a dlhou výdržou. Pokiaľ teda oželíte príklep, môžeme vám túto vŕtačku bez obáv odporučiť.

Zaujímavou alternatívou s príklepom pre vás môže byť aku vŕtačka Scheppach DTB 20 ProS 5909222904.

105 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Makita DDF453SYE | Hodnotenie: 79,3 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom našej redakcie. Aku vŕtačkami sa zaoberá cez rok, skúseností nabral aj v praxi, či už na stavbe, v nábytku alebo u zámočníkov. Vďaka kombinácii pracovných skúseností s dobrým naštudovaním problematiky vám bez problémov vysvetlí napríklad rozdiel medzi jednotlivými typmi vrtákov. Okrem aku vŕtačiek si môžete jeho recenzie prečítať aj pri televíziách, monitoroch a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Makita DDF453SYE

Makita DDF453SYE

105 € Orientačná cena