V nasledujúcich kapitolách sa zameriame na najdôležitejšie parametre aku tyčových vysávačov. Vysvetlíme si najmä:
- Prečo kúpiť akumulátorový tyčový vysávač – Pôvodne bola hlavnou výhodou sloboda pohybu, vďaka rotačným kefám ale niektoré aku tyčové vysávače dnes už upratujú podstatne lepšie ako tie klasické.
- Nevýhody akumulátorového vysávača – Hlavnou nevýhodou je kombinácia vyššej ceny a kratšej životnosti.
- Dôležité parametre – Pri výbere dbajte hlavne na konštrukčné prevedenie, typ podlahovej hubice, priemer kefy, sací výkon a výdrž batérie.
- Príslušenstvo – V základe nikdy nechýba tyč či pevná základňa. V balení môžete dostať ale aj široké spektrum nadstavcov, stojan alebo nadstavec na vytieranie.
- Funkcie – Medzi najzaujímavejšie funkcie patrí displej, osvetlenie podlahy, mopovanie, počítadlo pevných častíc či automatické prispôsobenie výkonu.
- Obľúbené značky – Najobľúbenejšími značkami s dobrým renomé sú Dyson, Xiaomi, Roidmi alebo napríklad Samsung.
- Cena akumulátorového vysávača – Najlacnejšie modely zoženiete rádovo v menších desiatkach eur, tie najkvalitnejšie ale môžu stáť aj vysoké stovky eur.
Pokiaľ vás zaujímajú možnosti uľahčenia upratovania a jeho maximálnej automatizácie, odporúčame navštíviť aj stránku porovnania najlepších robotických vysávačov.
Prečo kúpiť akumulátorový tyčový vysávač
Akumulátorové tyčové vysávače poskytujú slobodu pohybu, akú iné typy neponúknu. Spoľahnúť sa môžete najmä na tieto výhody:
- Vysávanie bez obmedzenia – S aku tyčovým vysávačom sa môžete pohybovať po celej domácnosti bez kábla alebo ho vziať aj do miest, kde zásuvku k dispozícii vôbec nemáte.
- Konštrukcia 2v1 – Väčšina modelov na trhu umožňuje okrem funkcie klasického vysávania tiež oddeliť hlavnú časť vysávača a využiť ho ako vysávač ručný. To oceníte pri vysávaní na nábytku alebo napríklad v kufri auta.
- Rotačná kefa – Na rozdiel od klasických vysávačov sa pri väčšine modelov dočkáte rotačnej kefy. Tá pomáha upratať podlahu, a to aj koberce, rýchlejšie a efektívnejšie.
Vysávanie bez obmedzenia
Asi nie je potrebné vysvetľovať, že je podstatne príjemnejšie sa môcť s vysávačom pohybovať po miestnosti bez nutnosti stáleho dávania si pozor na prívodný kábel. Akumulátorové vysávače umožňujú pohyb bez obmedzenia. Pokiaľ pôjdeme ale do detailu, môžeme menovať konkrétne prípady, v ktorých oceníte absenciu kábla viac ako inokedy. Typicky sa jedná napríklad o vysávanie vo viacpodlažnej domácnosti, na schodoch či v aute.
Vysávač môžete tiež doma nabiť a vziať si ho na chatu alebo na záhradu, kde nemusíte mať elektrickú zásuvku k dispozícii vôbec. Vďaka tyčovému prevedeniu vysávača sa s ním tiež pracuje lepšie ako s klasickým vysávačom. Nie je potrebné nič popoťahovať za sebou po zemi, nič sa vám stále a opakovane nezasekáva o dvere či nábytok.
Pozor si ale pri výbere dajte na výdrž batérie. Ak by bola príliš krátka, benefit slobodného pohybu by ľahko zmizol.
Konštrukcia 2v1
Zatiaľ čo klasický model musíte stále ťahať so sebou celý, akumulátorový tyčový je možné využiť aj ako ručný vysávač. Tohto benefitu využijete typicky pri upratovaní auta, vysávaní horšie dostupných miest, pelechov vašich domácich maznáčikov či napríklad čistenie čalúneného nábytku. Stretávame sa s tromi typmi akumulátorových tyčových vysávačov:
- Bez funkcie 2v1 – Poslúžia iba na vysávanie podlahy.
- Vysávač 2v1 s pevnou základňou – Konštrukciu tvorí pevná časť s hubicou na podlahu. Možno z nej vybrať ručný vysávač.
- Vysávač 2v1 so snímateľnou tyčou – V ideálnom prípade je možné na ručný vysávač ľubovoľne umiestniť všetko dostupné príslušenstvo, a to s tyčou aj bez nej.
Rotačná kefa
S ohľadom na snahu výrobcu maximalizovať výdrž vysávača pri zachovaní dobrých výsledkov pri upratovaní sa do konštrukcie takmer všetkých aku tyčových vysávačov dostala rotačná kefa. Niektorí výrobcovia dopĺňajú vysávač iba o univerzálny variant, iné modely ponúknu v balení dve odlišné kefy – jednu na tvrdú podlahu a druhú na koberec.
Pôvodne sa tieto kefy zaviedli pri aku vysávačoch skôr preto, aby kompenzovali nižší sací výkon. Dnes ale platí, že drahší a kvalitný akumulátorový tyčový vysávač vysáva vďaka rotačnej kefe lepšie ako akýkoľvek vysávač klasický.
Ako spoznať kvalitnú rotačnú kefu:
- Priemer kefy – V súlade s našimi poznatkami z testovania aku vysávačov si vždy vedú lepšie kefy s veľkým priemerom. Úzke kefy sa točia príliš rýchlo, neporiadok rozhadzujú a nedosiahnu až k podlahovej lište. Rovnako sa na ne namotávajú vlasy.
- Typ kefy – Ak výrobca ponúka v balení dva druhy kief, jednu na tvrdú podlahu a druhú na koberec, je to vždy lepšie riešenie.
- Tvrdosť štetín – Pozor si dajte na to, aby štetiny kefy neboli príliš tvrdé. Pokiaľ by ste potom vysávali tvrdšie nečistoty (kamienky, sklo a podobne) napríklad na vinylovej podlahe, ľahko by ste ju mohli poškriabať.
Nevýhody akumulátorového vysávača
Akumulátorové vysávače v sebe skrývajú aj celý rad nevýhod. Je ale nutné dodať, že nie všetky pre vás musia byť dôležité. Na tie najdôležitejšie sa pozrieme nižšie:
- Výdrž batérie – Výrobcovia často uvádzajú výdrž batérie len pre najnižší výkon. Pri ňom by nemala byť výdrž nikdy kratšia ako 30 minút.
- Horší pomer ceny a výkonu – V porovnaní s klasickými vysávačmi počítajte s dvoj- aj trojnásobnou cenou. Odmenou je podstatne lepšia ergonómia, pri drahších tyčových vysávačoch potom aj kvalita vysávania.
- Kratšia životnosť – Batéria stráca kapacitu a rotačné kefy sa môžu pokaziť. Pokiaľ kupujete drahší tyčový vysávač, zvážte predĺženie záruky. Skontrolujte si tiež, že výrobca umožňuje dokúpiť nové batérie.
Dôležité parametre
Nižšie sa pozrieme na tie najdôležitejšie parametre, ktoré si odporúčame pred nákupom akumulátorového vysávača vždy overiť. Zamerajte sa najmä na tieto:
- Batéria – Ideálne je, ak je batéria snímateľná a je možné od výrobcu dokúpiť batérie ďalšie.
- Sací výkon – Parameter definuje, akou silou dokáže vysávač nasávať nečistoty z podlahy. Hodnota by nemala byť nižšia ako 60 W.
- Prachová nádoba – Nádoby sa líšia objemom a spôsobom vysypávania. Pohodlné je vysypanie tlačidlom.
- Filtrácia – Pokiaľ nemá vysávač HEPA filter, nie je celkom vhodný pre alergikov. Lacné vysávače s HEPA filtrom môžu mať škáry v konštrukcii a prepúšťať tak prach aj mimo filter.
- Hmotnosť – V ideálnom prípade by hmotnosť ručného vysávača nemala presiahnuť 2 kilogramy.
- Hlučnosť – Bežne sa stretnete s vysávačmi s hlučnosťou cez 75 decibelov. Príliš nízka hlučnosť môže značiť nízky výkon.
Batéria
Jedným z najdôležitejších parametrov všetkých nabíjacích zariadení je ich batéria. V prípade akumulátorových vysávačov rozlišujeme batérie podľa ich vyhotovenia, technológie, kapacity, doby nabíjania a prevádzkovej doby.
- Doba nabíjania – Typicky sa jedná o 2-5 hodín, pričom tento parameter v prospektoch výrobcu nájdete vždy. Podľa našich poznatkov väčšina výrobcov uvádza skôr dlhšiu dobu nabíjania, než aká je tá skutočná.
- Prevádzková doba – Výrobca väčšinou prezentuje prevádzkovú dobu pre najnižší výkon vysávača. Tá môže byť v praxi aj podstatne kratšia, než akú má zariadenie pri plnom výkone. Parameter berte do úvahy s ohľadom na veľkosť priestorov, ktoré chcete vysávať.
- Typ batérie – Akumulátor môže byť integrovaný alebo vyberateľný. Pokiaľ je možné batériu zložiť, je vhodné overiť, či výrobca umožňuje dokúpiť ďalšiu. Niektoré akumulátory sú tiež súčasťou produktových programov. To znamená, že môžete rovnakú batériu použiť ako pre vysávač, tak aj pre aku vŕtačku.
- Technológia – Prevažná väčšina produktov na trhu je vybavená Li-Ion alebo Li-Pol batériami. Technológia nie je zásadnou charakteristikou výberu, starým akumulátorom typu NiCd či NiMH sa ale vyhnite.
- Kapacita – Výrobcovia uvádzajú kapacitu v počte miliampérhodín. Vyššia hodnota znamená teoreticky dlhšiu výdrž batérie, nenechajte sa však pomýliť. Skutočná prevádzková doba výrazne závisí od toho, aký veľký odber energie má vysávač.
Doba nabíjania
Väčšina akumulátorových tyčových vysávačov sa nabíja okolo 3-4 hodín. Rýchlosť nabíjania typicky vzrastá s obstarávacou cenou, aj keď to samozrejme neplatí vždy. Kvalitné vysávače doplnia energiu už za 2 hodiny. Ak zvolíte vysávač s batériou, ktorá je súčasťou batériového programu (napríklad Makita, Bosch, Ryobi a ďalšie), môžete ju na rýchlonabíjačke nabiť aj za niekoľko desiatok minút.
Prevádzková doba
Výrobcovia uvádzajú typicky najdlhšiu dobu, počas ktorej dokáže vysávač fungovať. Uvedený čas teda väčšinou zodpovedá vysávaču nastavenému na minimálny výkon. Nie každý vysávač ale dokáže pri minimálnom výkone vysávať dobre. Pre malé byty si vystačíte s prevádzkovou dobou od 30 minút. Pre veľké byty a rodinné domy ale odporúčame prevádzkovú dobu pri nízkom výkone aspoň 45 minút.
Prevádzková doba pri nízkom výkone | Vhodné využitie |
Až 30 minút | Neodporúčame |
Až 40 minút | Pre byty do 50 m2 |
Až 50 minút | Pre byty do 80 m2 |
Viac ako 50 minút | Pre veľké byty, kancelárie a rodinné domy |
Pokiaľ výrobca uvádza aj výdrž batérie pri maximálnom výkone, jej nízkej hodnoty sa príliš nedeste. Aj tie najlepšie vysávače na trhu totiž pri maximálnom výkone môžu ponúknuť aj iba 6 minút. To ale nie je nijako na škodu, pretože takýto vysávač si s podlahou poradí výborne aj pri nižšom nastavení a maximálny výkon tak budete používať skôr výnimočne.
Pri výbere ale nepodľahnite honu za čo najdlhšou výdržou batérie. Dlhá prevádzková doba totiž môže znamenať aj nízky sací výkon, teda aj zlú schopnosť zariadenia vysávať podlahu.
TIP: Počítajte s tým, že časom bude výdrž batérie kratšia. Voľte preto radšej o niečo viac, než potrebujete.
Sací výkon
Sací výkon definuje, aký podtlak je schopný vysávač vyvinúť pri nasávaní neporiadku z podlahy. Vyšší výkon znamená spravidla lepšie a rýchlejšie upratovanie. Väčšina výrobcov bohužiaľ ale hodnotu sacieho výkonu neuvádza. Odporúčame sa vyhnúť zariadeniam s nižším sacím výkonom ako 60 wattov.
Sací výkon | Typ rotačnej kefy | Očakávateľný výsledok |
Do 70 wattov | Bez kefy
Úzka kefa Široká kefa |
Zlý
Zlý Priemerný |
Do 150 wattov | Bez kefy
Úzka kefa Široká kefa |
Priemerný
Priemerný Dobrý |
Nad 150 wattov | Bez kefy
Úzka kefa Široká kefa |
Dobrý
Dobrý Výborný |
Prachová nádoba
Prevedenie prachovej nádoby zásadne ovplyvňuje nielen pohodlie pri práci, ale aj jej dobu bez nutnosti prerušenia. Niektoré modely totiž disponujú veľmi malou nádobkou, ktorá sa pri väčšom upratovaní zaplní za niekoľko minút. Odporúčame teda voliť veľkosť prachovej nádoby aspoň 250 ml.
Podstatná je aj konštrukcia, konkrétne teda spôsob vysypávania. Obyčajné prachové nádoby je nutné z vysávača vybrať, zložiť z nich veko s filtrom a následne ich vysypať. Lepšie vyhotovenie ponúkajú nádoby s vysypaním prostredníctvom tlačidla. Po jeho stlačení sa obsah samovoľne vysype do koša, tým pádom sa nezašpiníte. Úplne najlepším variantom je prachová nádoba, ktorú nie je na vysypanie potrebné z vysávača vôbec zložiť.
Filtrácia
Na odstránenie odpadu z nasávaného vzduchu pracujú aku tyčové vysávače s viacúrovňovou filtráciou. Zásadné je sledovať, či je súčasťou filtračného systému HEPA filter. Pokiaľ ním vysávač nedisponuje, nebude správne odstraňovať jemné častice, ktoré sa vrátia po prechode vysávačom späť do vzduchu.
Ani HEPA filter ale nie je zárukou kvalitného vyčistenia vzduchu. Najmä v prípade lacnejších vysávačov nemusí správne tesniť už samotná konštrukcia zariadenia. V takom prípade síce HEPA filter ako taký funguje správne, ale prach sa do vzduchu dostáva späť cez netesnosti prachovej nádoby.
Pre zníženie prevádzkových nákladov odporúčame vyberať tie vysávače, ktoré majú filter umývateľný. Vďaka tomu vám filter vydrží spravidla aj pol roka. Zamerajte sa tiež na to, či výrobca umožňuje nové filtre dokúpiť. To nemusí byť pravidlom pri neznámych značkách či veľmi lacných modeloch.
Hmotnosť
Jedným z najdôležitejších parametrov ovplyvňujúcich ergonómiu zariadenia je jeho hmotnosť. V parametroch vybraného vysávača jeho hmotnosť nájdete, bohužiaľ ale nie je často zrejmé, či sa jedná o hmotnosť celého vysávača, alebo len o jeho ručnú časť. Tu vám pomôže náš poznatok z prieskumu trhu a testovania vybraných modelov – pokiaľ je uvedená hmotnosť nižšia ako 2 kilogramy, jedná sa väčšinou o hmotnosť iba ručného vysávača.
Hlučnosť
Hoci sa na prvý pohľad zdá, že môže ísť o druhoradý parameter, ktorý by na nákupné rozhodovanie nemal mať vplyv, opak je pravdou. Vysávače s vyššou hladinou hluku môžu výrazne narušiť bežné denné aktivity v okolí jeho prevádzky a vyšší hluk je rozhodne nežiaduci.
Pri tyčových akumulátorových vysávačoch sa obvykle pohybuje hlučnosť v rozmedzí zhruba 60 až 90 dB. Najčastejšie sú potom na nájdenie hodnoty pohybujúce sa okolo hladiny 75–80 dB. Pre vašu lepšiu predstavu je vhodné uviesť, že táto hladina hluku je porovnateľná napríklad so zvukom, ktorý vydáva rýchlovarná kanvica v čase varu (Zdroj: Converter).
Príslušenstvo
Všestrannosť a schopnosť čistiť požadované plochy zásadne ovplyvňuje dostupné príslušenstvo. Najčastejšie sa stretnete s týmto vybavením:
- Tyč – Snímateľná tyč môže byť pevná, flexibilná alebo teleskopická.
- Hubica na podlahu – Rozlišujeme klasickú hubicu a hubicu s rotačnou kefou. Kefa poskytne lepšie výsledky pri vysávaní. Pre ideálny výkon by hubica mala byť obdĺžniková a kefa s veľkým priemerom v jej prednej časti.
- Nadstavec na vytieranie – Niektoré modely sú vybavené nadstavcom na vytieranie. Ten môže byť pevný, alebo elektrický rotačný. Rotačné nadstavce vytierajú lepšie.
- Ďalšie príslušenstvo – Ďalej môžete v balení nájsť štrbinové, štetinové a rôzne ďalšie hubice, rotačné kefy na chlpy, čalúnenie či matrace a mnoho ďalšieho.
Tyč
Optimálny akumulátorový tyčový vysávač disponuje snímateľnou tyčou. Vďaka tomu je možné ho prostredníctvom ďalšieho príslušenstva ľubovoľne modifikovať podľa účelu využitia. Nie je ale tyč ako tyč. Najobyčajnejším variantom je tyč pevná, lepšiu ergonómiu ale ponúknu tyče teleskopické či tyče flexibilné.