Ako vybrať akumulátorový vysávač
Akumulátorové tyčové vysávače sú jednou z mnohých kategórií vysávacích zariadení, ktoré uľahčujú upratovanie nejednej domácnosti. Nasledujúci článok sa zameria na špecifiká tejto kategórie a jej odlišnosti od ostatných typov vysávačov, na tie klasické sme sa zamerali v samostatnom článku a neobišli sme ani populárne robotické vysávače.
Pozrieme sa tak na vysávacie schopnosti, možnosti manipulácie, výdrž akumulátora, druhy filtrácie alebo vybavenosť funkciami a poradíme vám, ako vybrať ten najlepší tyčový akumulátorový vysávač presne podľa vašich preferencií a účelu využitia.
Ako vybrať akumulátorový tyčový vysávač stručne:
- Zvoľte si typ vysávača. Chcete s vysávačom iba vysávať, alebo aj vytierať? Využijete ručný vysávač?
- Rozmyslite si, kde budete vysávač používať. Podľa upratovanej plochy zvoľte výdrž batérie a kapacitu zbernej nádoby.
- Kto bude vysávač používať? Od toho by sa mala odvíjať hmotnosť a veľkosť konštrukcie vysávača.
- Aké funkcie vyžadujete? Pred nákupom si ujasnite, čo od vysávača očakávate.
- Máte doma alergika? Prispôsobte tomu filtráciu vysávača. Pre alergikov a astmatikov je najlepšia filtrácia úrovne HEPA.
Čím sa líši tyčový akumulátorový vysávač od ostatných druhov?

Pre správne pochopenie problematiky je nevyhnutné načrtnúť najskôr špecifiká tejto kategórie vysávačov. Všeobecne možno konštatovať, že ich hlavnou doménou je podstatne jednoduchšia manipulácia, ktorá sa premieta predovšetkým v celkovej hmotnosti, ale aj vo flexibilite zariadenia a možnosti vysávania horšie prístupných miest.
Veľmi často sa môžete u tyčových vysávačov stretnúť aj s rozložiteľnou konštrukciou, ktorá umožňuje použitie samostatnej časti ako ručného akumulátorového vysávača, čo ešte podčiarkuje univerzálnosť využitia. Z tohto dôvodu sa obvykle považujú tyčové akumulátorové vysávače za vhodné na upratovanie menších priestorov alebo domácností.
Niektoré moderné zariadenia sú tiež vybavené príslušenstvom na vytieranie podláh. Umožňujú tak rýchle upratovanie nielen kobercov, ale aj pevných podláh.
Nabíjanie a výkon
Tento druh má však samozrejme aj svoje úskalia. Prvým a najčastejšie skloňovaným problémom je nižší výkon v porovnaní s klasickými vysávačmi napájanými zo siete. S napájaním súvisí aj to, že hoci je vysávač bez prívodného kábla podstatne mobilnejší, môže narobiť problémy nutnosť jeho opakovaného dobíjania. Doba tohto dobíjania sa obvykle pohybuje niekoľko hodín a môže tak byť pomerne nepraktická, najmä v porovnaní s výdržou, ktorá sa pohybuje zhruba medzi 30 a 50 minútami.
Pri výbere vysávača všeobecne určite narazíte na parameter sací výkon, ale aj na s ním spojené problémy. Zatiaľ nie je meranie sacieho výkonu spoľahlivo stanovené a výrobcovia ho preto neuvádzajú. Pri modeloch vybavených energetickým štítkom sa dá orientovať podľa triedy vysávania pevných podláh či kobercov. Bohužiaľ ale do týchto kategórií akumulátorové vysávače nepatria, pretože energetickým štítkom opatrené nie sú.
Akumulátor
Drvivá väčšina výrobcov používa na napájanie vysávačov batérie typu Li-ion. Na čo si musíte dávať pri obstaraní vysávača v ohľade akumulátora pozor, je predovšetkým jeho reálna výdrž. Niektorí výrobcovia môžu uvádzať kapacitu v mAh (miliampérhodina), pričom platí, že čím väčší počet mAh, tým väčšiu kapacitu batéria má.
V tomto ohľade však nemožno brať číselné vyjadrenie ako úplne relevantné, pretože rôzne vysávače môžu mať na batérie rozdielne nároky, a tak aj batéria s väčšou kapacitou môže pri vysávači s väčšou spotrebou prinášať kratšiu výdrž.
Výdrž na jedno nabitie
Vyhrané máte, pokiaľ výrobca uvádza dobu výdrže v minútach alebo hodinách. U akumulátorových tyčových vysávačov sa obvykle pohybuje doba prevádzky okolo 30 až 60 minút na plné nabitie. Batérie s výdržou menej ako 30 minút by mohli narobiť problémy a ich kúpu je dobré zvážiť s ohľadom na veľkosť vysávaného priestoru.
Pri prechádzaní parametrov rôznych modelov pamätajte na to, že výrobcovia spravidla udávajú tú najdlhšiu výdrž, teda na minimálny výkon.
Treba myslieť aj na to, že výdrž batérie sa postupne znižuje. Je teda lepšie kúpiť model, u ktorého budete mať na vysatie celého bytu časovú rezervu. V tomto ohľade je tiež veľmi praktické vybrať model s vymeniteľnou batériou. Výmena po niekoľkých rokoch prevádzky bude o niečo jednoduchšia.
Doba nabíjania
Ďalšou premennou, ktorú je potrebné sledovať v súvislosti s akumulátorom, je tiež doba jeho nabíjania. Samozrejme čím dlhšie sa akumulátor nabíja, tým dlhšie je oneskorenie, než bude opäť k dispozícii na prácu. Štandardná doba nabíjania sa pohybuje okolo 5 hodín. K dostaniu sú však produkty, ktoré majú batériu nabitú do troch hodín, alebo naopak modely s dobou nabíjania 8 hodín.
Preto odporúčame opäť dobre zvážiť hlavný účel využitia a dobu, ktorú môžete pred každou prevádzkou venovať čakaniu na nabitie. Vplyv na dobu prevádzky má taktiež napätie akumulátora. To ovplyvňuje aj silu vysávania. S vyšším napätím je teda vysávač silnejší a poradí si lepšie so znečistenou podlahou.
Objem zbernej nádoby
Veľmi dôležitý parameter, ktorý vyjadruje, koľko vysatých nečistôt sa zmestí do nádoby vo vnútri vysávača. So sáčkovými modelmi sa v prípade akumulátorových vysávačov takmer nestretnete. Všeobecne logicky platí, že čím častejšie a na väčšej ploche budete vysávač používať, tým rýchlejšie sa zaplní zberná nádoba a mala by tak byť tým väčšia.
Všeobecne je možné konštatovať, že objem zberných nádob býva pri tyčových vysávačoch väčšinou menší ako pri klasických z dôvodu rozdielneho konštrukčného riešenia. Napriek tomu by ste však mali pri výbere trvať na štandarde minimálne 0,5 litra, čo je hodnota hraničná pre bežné využitie.
Najmä alergici by si mali tiež overiť, akým spôsobom sa nádoba vyprázdňuje. Niektoré vysávače majú pohodlné vysypávanie pomocou jedného tlačidla. V takom prípade neprídete vôbec do kontaktu s prachom a nečistotami.
Hlučnosť
Hoci sa na prvý pohľad zdá, že môže ísť o druhoradý parameter, ktorý by na nákupné rozhodovanie nemal mať vplyv, opak je pravdou. Vysávače s vyššou hladinou hluku môžu výrazne narušiť bežné denné aktivity v okolí jeho prevádzky a vyšší hluk je rozhodne nežiaduci.
U tyčových akumulátorových vysávačov sa obvykle pohybuje hlučnosť v rozmedzí zhruba 60 až 90 dB. Najčastejšie sú potom k nájdeniu hodnoty pohybujúce sa okolo hladiny 80 dB (Zo zdroja: Najlepšie tyčové vysávače podľa testov a recenzií). Pre vašu lepšiu predstavu je vhodné uviesť, že táto hladina hluku je porovnateľná napríklad so zvukom, ktorý vydáva rýchlovarná kanvica v dobe varu (Zdroj: conVERTER).

Funkcie a vybavenie
Rovnako ako u klasických vysávačov tvorí aj u tyčových akumulátorových vysávačov podstatnú časť ich využiteľnosti celková vybavenosť funkciami. Vysávače disponujú veľkým počtom vychytávok, ktoré môžu výrazne uľahčiť ich prevádzku. V nasledujúcich riadkoch sa tak zameriame na najdôležitejší z nich.
Konštrukcia akumulátorového vysávača
Nástavce
Iste dôležitou súčasťou každého vysávača sú nástavce, ktoré umožnia vysávanie rôznych miest. V základnej výbave niektorých z nich nechýbajú napríklad štrbinové nástavce na vysávanie horšie dostupných a stiesnených priestorov alebo nástavec na tvrdé podlahy. Vítaným bonusom môže byť napríklad aj turbokefa, ktorá sa hodí na upratovanie kobercov. Všeobecne sa dá ale povedať, že pri akumulátorových modeloch sa nestretnete s takou ponukou ako pri bežných variantoch.
Mokré vysávanie
Vysávače s touto funkciou vedia vysávať aj tekutiny a je navyše možné použiť ich aj na mokré čistenie podláh. Využijete ich tak napríklad na rozliate pitie.
Vytieranie/mopovanie
Stále obľúbenejšie sú vysávače, ktoré dokážu v jednom kroku povysávať aj vytrieť. Stačí im na to špeciálne príslušenstvo – nádobka na vodu a príslušná textília. Tento spôsob upratovania sa hodí najmä ako doplnok ku klasickému mopu. Na bežné denné upratovanie je ale dostačujúci. Oceňujú ho najmä rodičia malých detí a majitelia zvierat.
LED osvetlenie
Časť najmä drahších tyčových vysávačov disponuje vlastnou LED diódou, ktorá svieti na tyči vysávača a umožňuje tak lepší prehľad na tmavých miestach, kam nemá prístup prirodzené svetlo.
2v1
Špecialitou kategórie akumulátorových tyčových vysávačov je veľmi častá možnosť rozloženia konštrukcie na čiastkové časti, pričom s jednou z nich je možné operovať ako so samostatným ručným akumulátorovým vysávačom. Ten je vhodný na upratovanie najhoršie dostupných alebo malých miest, akými sú napríklad interiéry automobilov, záhyby pohovky a podobne.
Rozmery a hmotnosť
Doménou tyčových vysávačov je ich veľmi dobrá skladnosť a možnosti manipulácie. Väčšinou sa môžete stretnúť s prístrojmi, ktorých dĺžka a šírka sa pohybujú zhodne niekde okolo hranice 25 centimetrov. Čo sa týka výšky, tá väčšinou presahuje jeden meter. Všeobecne je samozrejme žiaduce, aby rozmery boli čo najmenšie, ale je potrebné brať do úvahy aj pohodlnosť držania vzhľadom k výške vašej postavy. Z tohto dôvodu je vhodné vždy vyskúšať držanie konštrukcie osobne.
Čo sa týka hmotnosti, tyčové akumulátorové vysávače obvykle vážia okolo 2 až 5 kilogramov. Hoci s nižšou váhou sa samozrejme lepšie manipuluje, je potrebné mať na pamäti aj to, že s kvalitou a počtom komponentov sa obvykle váha zvyšuje, a tak práve najkvalitnejšie stroje mávajú často najvyššiu hmotnosť. Častým variantom je aj skladacia konštrukcia, ktorá umožňuje držadlo ohnúť a uľahčiť tak skladovanie prístroja aj v malých priestoroch.
Filtrácia
Jedným z parametrov, ktorý by ste mali pri výbere vysávača zohľadniť, je filtrácia. Od jej typu sa odvíja účinnosť vysávania, odstraňovania nečistôt a čistota vypúšťaného vzduchu. Keďže akumulátorové vysávače nie sú vybavené energetickými štítkami, ktoré udávajú okrem iného aj triedu čistoty vyfukovaného vzduchu, neexistujú presné hodnoty, podľa ktorých je možné vyberať. Orientovať sa tak môžete iba podľa použitého typu filtrácie.
U akumulátorových vysávačov sa stretávame najmä s tromi druhmi:
- Cyklónová filtrácia – Ide o modernú filtráciu, ktorá funguje na princípe odstreďovania. Vysatý vzduch s nečistotami veľmi rýchlo rotuje, čím dochádza k oddeleniu pevných nečistôt. Filtrácia je často multicyklónová, je teda rozdelená do niekoľkých komôr, čím sa výrazne zvyšuje účinnosť. Všeobecne sa ale jedná o veľmi účinnú filtráciu.
- HEPA filter – Najúčinnejšia filtrácia na trhu. Podľa konkrétneho typu dokáže odstrániť až 99,99% pachových a iných častíc. Je najvhodnejší pre astmatikov, alergikov a citlivé osoby (Zdroj: deWOLF).
- Trojvrstvový umývateľný filter – aj tento filter je pomerne účinný, dokáže zachytiť až 90% prachu a ďalších alergénov, ako sú chlpy či peľ. Výhodou je možnosť umývania, ktorá odďaľuje nutnosť výmeny za nový.
- Penový umývateľný filter – Výhodou tohto filtra je tiež jeho umývateľnosť, ktorá predlžuje jeho životnosť. Nie je ale tak účinný ako ostatné filtre, a preto vysávače s touto filtráciou nie sú vhodné pre alergikov.
Cena
Dôležitým parametrom pri nákupnom rozhodovaní je určite aj obstarávacia cena prístroja. Hoci nemusí vždy platiť, že s vyššou cenou dostanete vyššiu kvalitu, všeobecne sa dá predpokladať, že jednotlivé cenové kategórie ponúkajú určitý kvalitatívny štandard. A čo teda môžete od vysávačov v rôznych cenovkách očakávať?
Cena do 120 €
V tejto cenovej kategórii obvykle nájdeme vysávače, ktoré sú vhodné na využitie v menších priestoroch. Obvykle ponúkajú malý počet príslušenstva v základnej výbave, vďaka čomu sú možnosti ich využitia podstatne menej variabilné. Častým problémom býva buď krátka výdrž batérie alebo veľmi dlhá doba nabíjania. Pozor si odporúčame dať aj na veľkosť zbernej nádoby.
Vysávače v nižších cenových kategóriách bývajú väčšinou menšie a ľahšie, čo uľahčuje ich manipuláciu. Menej často tiež narazíte na možnosť používať ručný vysávač samostatne.
Cena nad 120 €
Vysávače s touto cenou sú často určené pre väčšie plochy. Obvykle disponujú dostatočným počtom doplnkových komponentov, ktoré postačia na hneď niekoľko účelov využitia. Štandardom by mala byť napríklad aj možnosť rozdelenia konštrukcie na ručný vysávač, tzv. 2v1.
Veľkosť zbernej nádoby aj problémy s batériou by tu už nemali byť také časté. Častejšie sa tiež stretnete s možnosťou mopovania. Naopak relatívnym problémom môže byť horšia manipulácia z dôvodu sofistikovanejšej konštrukcie z ťažších materiálov a veľkému počtu komponentov.