Alkohol tester je veľmi užitočným pomocníkom vo chvíli, ak ste konzumovali alkohol a nie ste si istí, po akej dobe je bezpečné sadnúť za volant. V tomto článku sa budeme venovať práve výberu týchto šikovných zariadení. Dozviete sa:
- Prečo si zaobstarať alkohol tester – vďaka nemu budete vždy presne vedieť, ako ste na tom s hladinou alkoholu v krvi a či je už bezpečné sadnúť za volant. Alkohol testery dokážu merať aj zvyškový alkohol. Niekedy ich využívajú aj zamestnávatelia na pracoviskách.
- Nevýhody alkohol testerov – výsledky merania možno považovať za správne iba v prípade, ak alkohol tester prechádza pravidelnými kalibráciami. Na kalibráciu sa niekedy musí odoslať do špecializovaného strediska.
- Typy alkohol testerov – polícia v minulosti využívala detekčné trubičky. Dnes sú preferované elektrochemické testery, pretože sú veľmi presné. Polovodičové slúžia skôr na orientačné meranie, nenáročným užívateľom však môžu stačiť.
- Parametre merania – zamerajte sa na presnosť, rozsah merania, rýchlosť merania, prípravy a regenerácie, stabilitu a tiež selektivitu. Dôležitú úlohu budú hrať aj módy určujúce, ako sa vzduch dostáva k senzoru.
- Kalibrácia – uistite sa, že je vami vybraný prístroj kalibrovateľný. Pokiaľ nie, bude fungovať len krátku dobu. Pri polovodičových alkohol testeroch je nutné vykonať kalibráciu po 200 meraniach (6 mesiacoch), pri elektrochemických až po 500 meraniach (12 mesiacoch).
- Rozmedzie prevádzkovej teploty – pri väčšine produktov sa pohybuje v rozmedzí 0-40 ° C. Ideálne je vykonávať meranie pri izbovej teplote, čo ale nie je v praxi vždy možné dosiahnuť.
- Napájanie – keďže ide o prenosné prístroje, používajú sa pri alkohol testeroch mobilné varianty napájania. Ide o batérie či vstavané akumulátory.
- Funkcie – k zvýšeniu užívateľského komfortu môže prispieť displej, interné úložisko či možnosť prepojenia s PC. Z bezpečnostných funkcií sa bude hodiť zvuková signalizácia. Niekto môže oceniť aj automatické vypnutie pre šetrenie batérie.
- Príslušenstvo – k alkohol testeru je možné dokúpiť aj doplnky, ako sú LED diódy, náhradné náustky či ochranné puzdro.
- Cena – najlacnejšie alkohol testery stoja do 40 €. Ak chcete spoľahlivý a presný prístroj, počítajte s investíciou až 300 €.
- Zásady správneho používania – pred meraním by ste nemali fajčiť ani jesť. Po niekoľkých minútach sa odporúča meranie zopakovať, aby ste sa uistili, že tester meria skutočne správne. Snažte sa prístroj nenechávať v aute v mraze či horúcich letných dňoch.
- Tipy pre lepšie odbúravanie alkoholu – telo sa s alkoholom lepšie vyrovná, ak mu dáte dostatok tekutín a tučnejšie jedlo. Dôležitý je aj dostatok spánku.
- Alkohol za volantom a legislatíva v Európe – Slovensko je jednou z mála krajín s nulovou toleranciou alkoholu za volantom, dané limity sa v rámci krajín Európy môžu dosť výrazne líšiť.
Ak chcete merať alkohol v krvi skôr orientačne a len občas, možno vám pomôže jedna z mnohých špeciálnych kalkulačiek, ktoré nájdete na internete, alebo aplikácií na stiahnutie do mobilného telefónu. Verte ale, že údaje z týchto výpočtov sú občas veľmi zavádzajúce, nepočítajú totiž s rôznou telesnou konštitúciou, metabolizmom jedinca a ďalšími individuálnymi faktormi.
Prečo si zaobstarať alkohol tester
Kvalitný alkohol tester môže byť nápomocný v rozličných situáciách. Najčastejšie ide o nižšie uvedené:
- Viete, na čom ste – ak si čas od času doprajete alkohol a zároveň ste aktívnym vodičom, mali by ste mať pri sebe alkohol tester. Dať si pohárik a potom odhadovať čas, kedy alkohol vyprchá, je veľmi nepresné a nespoľahlivé. Certifikovaný a správne kalibrovaný prístroj vám povie veľmi presné číslo, takže budete vedieť, či už v sebe nič nemáte a je teda bezpečné sadnúť za volant.
- Detekuje aj zvyškový alkohol – zvyškový alkohol ostáva v organizme ešte niekoľko hodín po konzumácii alkoholu, takže rozhodne nedajte na fámu, že aj keď večer pijete, tak už na vás ráno žiadny alkohol nepôsobí. Kvalitný alkohol tester odhalí aj takto nízku hladinu alkoholu v krvi, takže sa rozhodne oplatí vykonať meranie aj ráno.
- Kontrola zamestnancov na pracovisku – niektorí zamestnávatelia využívajú alkohol testery na kontrolu svojich pracovníkov, ak existuje dôvodné podozrenie, že je daný zamestnanec pod vplyvom alkoholu. Týka sa to zamestnancov prítomných na pracovisku, ale aj zamestnancov mimo pracoviska (napríklad na služobnej ceste).
Nevýhody alkohol testerov
Používanie alkohol testerov má aj niektoré nevýhody. Súvisia predovšetkým s nutnosťou pravidelnej kalibrácie a kvalitou samotného prístroja:
- Nutnosť kalibrácie – väčšinou je nutné poslať alkohol tester do kalibračného strediska. Modelov umožňujúcich domácu kalibráciu nie je veľa. Ak kalibráciu nevykonáte, nemôžete z výsledkov meraní vyvodzovať žiadne závery.
- Nižšia presnosť výrobkov bez certifikácie – alkohol testery bez certifikátu udeleného Slovenským metrologickým ústavom (SMÚ) sú považované za orientačné.
Typy alkohol testerov
Nákup alkohol testera sa v prvom rade odvíja od toho, akej technológii merania dáte prednosť. To je zásadné rozhodnutie, s ktorým sa spája výsledná presnosť, rozsah merania a užívateľský komfort. Nemalú úlohu v tejto otázke hrajú samozrejme aj financie. Na trhu si môžete vyberať z niekoľkých základných kategórií alkohol testerov. Každý z nich má trochu odlišný typ senzora.
- Detekčné trubičky – trubička s balónikom na orientačné meranie, lacná a rýchla metóda, v minulosti využívané pri kontrolách vodičov.
- Polovodičové alkohol testery – lepšie ako trubičky, ale sú náchylné na skreslenie, vhodné len na orientačné meranie.
- Elektrochemické alkohol testery – najpresnejší typ, využíva ich aj polícia, neovplyvňujú ich ďalšie látky v dychu, nevýhodou je vyššia cena.
- Spektrofotometrické alkohol testery – zariadenia na profesionálne využitie, nie sú prenosné, takže sú pre bežných užívateľov úplne nevhodné.
Najrozšírenejšie na trhu sú polovodičové a elektrochemické alkohol testery. Najmä pri drahších prístrojoch je dobré zamerať sa na to, či je možné vymeniť po určitom čase merací senzor.
Detekčné trubičky
Tento typ alkohol testera je známy určite každému. V predchádzajúcich rokoch s ním dokonca aj polícia vykonávala orientačné meranie hladiny alkoholu v krvi. Základom je sklenené telo, respektíve trubička. Na ňu je nasadený jednorazový náustok a balónik. Po nafúknutí balónika sa trubička zahreje a zobrazí výsledok v podobe rôzneho zafarbenia.
Táto metóda je hygienická, jednoduchá, rýchla a lacná. Treba však podotknúť, že presného výsledku sa domôžete len ťažko.
Polovodičové alkohol testery
Z hľadiska obstarávacích nákladov je možné polovodičový alkohol tester označiť za lacný prístroj, na jeho obstaranie vám postačí niekoľko pár eur. Táto technológia je založená na premene vzduchu na elektrické napätie.
Alkoholové výpary, ktoré dorazia k elektróde, začnú oxidovať a dôjde k zvyšovaniu vodivosti. Ide o nenáročnú metódu, ktorá je presnejšia ako detekčné trubičky. Výsledok je navyše zobrazovaný na digitálnom displeji. Jeho odchýlka presnosti je zhruba 10%.
Aj polovodičové alkohol testery so sebou nesú isté nevýhody. Je to napríklad skreslenie výsledku kvôli odlišnej sile dychu. Tieto produkty bývajú často tiež náchylné na iné látky obsiahnuté v dychu. Môžu to byť napríklad uhľovodíky, nikotín, acetón alebo dokonca mentol. Počítať musíte s tým, že presnosť polovodičového alkohol testera sa zhoršuje s frekvenciou jeho použitia. Na nenáročné domáce účely sú však tieto produkty dostatočné.
Elektrochemické alkohol testery
Tieto výrobky možno označiť za profesionálne. To mimochodom dokazuje fakt, že ich vo vyššej verzii využíva aj Polícia Českej republiky, firmy s viacerými zamestnancami a podobné inštitúcie. Uspokojí aj náročných klientov v súkromnom sektore. Princíp fungovania týchto alkohol testerov s takzvaným fuel cell senzorom je opäť spojený s elektródou. Tá vplyvom oxidácie prebúdza prúd a tým zisťuje intenzitu alkoholu v krvi.
Ak sa zmierite s vyššou obstarávacou cenou, získate vyššiu presnosť prístroja, ktorá nebude ovplyvňovaná silou dychu ani ostatnými látkami. Ani s narastajúcim počtom meraní nedochádza k znižovaniu životnosti zariadenia. Modernejšie verzie dokážu dokonca archivovať namerané výsledky, alebo ich prenášať do počítača.
Elektrochemické alkohol testery sú síce všeobecne považované za presnejšie v porovnaní s polovodičovými, aj v tejto kategórii sa ale podľa odborníkov nachádzajú produkty, ktoré vo svojej funkcii sklamú. Nedá sa ľahko povedať, že keď kúpite elektrochemický alkohol tester, automaticky dostanete lepší produkt v porovnaní s polovodičovým. Je potrebné pri nákupe sledovať aj ďalšie parametre.
Fuel cell senzor
Pokiaľ sa na funkciu senzora s označením fuel cell (v preklade „palivový článok“) pozrieme podrobnejšie, zistíme, že sa alkohol tester nezahrieva, iba čidlo sleduje, koľko vzduchu je vdychovaného. Pri dostatočnom objeme pumpa dodá článku potrebné množstvo vzduchu. Článok začne spaľovať alkohol a dokáže ho pretvoriť na elektrický prúd – od neho sa potom odvodí množstvo alkoholu v dychu, prípadne prepočtom jeho objem v krvi.
Pozitívne je, že výsledok neovplyvňuje žiadna cudzia látka ani sila dychu. Vyrábajú sa alkohol testery s rôznymi objemami vdychovaného vzduchu, s rastúcim objemom sa dvíha aj presnosť merania.
Spektrofotometrické alkohol testery
Ide o profesionálnu a najpresnejšiu metódu merania vôbec. Tá je založená na absorpcii elektromagnetického žiarenia v infračervenom spektre. Tieto alkohol testery sú využívané skôr ako stacionárne zariadenia, ktoré sú využívané napríklad v súdnictve. Na domáce použitie sú príliš drahé a predimenzované.
Typ alkohol testera | Výhody | Nevýhody |
Detekčná trubička | + Jednoduché a rýchle
+ Lacné |
− Veľmi nepresné výsledky |
Polovodičový | + Lacnejšie ako elektrochemické
+ Presnejšie ako trubičky + Vhodné pre nenáročných užívateľov |
− Výsledky skresľuje rôzna sila dychu
− Ovplyvniteľné ďalšími látkami (mentol, nikotín) |
Elektrochemický | + Vyššia presnosť
+ Nie sú ovplyvňované ďalšími látkami + Pre náročných užívateľov, firmy |
− Vyššia cena
− Stále je nutné strážiť parametre |
Spektrofotometrický | + Veľmi presné a spoľahlivé
+ Pre profesionálne použitie |
− Veľmi drahé
− Neprenosné − Pre domácnosť nevhodné |
Parametre merania
Nasledujúca kapitola si berie za cieľ osvetliť jednotlivé charakteristiky práce alkohol testerov, ktoré priamo súvisia s meraním. Patria medzi ne:
- Presnosť – udáva spoľahlivosť nameraných výsledkov. Pri najlacnejších alkohol testeroch sa pohybuje okolo 15%, pri tých najpresnejších medzi 0-5%.
- Módy – najpresnejšie je aktívne meranie, kedy sa meria priamo vzduch z pľúc. Pri pasívnom meraní sa meria iba alkohol v dychu. Ďalšou možnosťou je nasávací mód, kedy sa meria okolitý vzduch.
- Rozsah merania – alebo v akom rozsahu je prístroj schopný merať. Väčšina začína na nule a meria až do 4-5 promile. Tie menej presné začínajú na 0,1 alebo 0,2 promile.
- Rýchlosť merania – tie najrýchlejšie zobrazia výsledky do 5 sekúnd. Pri ostatných musíte čakať 5–30 sekúnd.
- Rýchlosť prípravy – jedná sa o čas medzi zapnutím prístroja a jeho pripravenosťou na meranie. Väčšinou sa pohybuje medzi 5–25 sekundami.
- Rýchlosť regenerácie – čas, ktorý je potrebný na regeneráciu prístroja pred ďalším meraním. Väčšinou ide o niekoľko sekúnd.
- Stabilita – udáva, ako dlho bude alkohol tester merať skutočne presné výsledky. Časté merania stabilitu zhoršujú, čo znamená, že bude potrebné vykonať kalibráciu skôr.
- Selektivita – alebo či je tester schopný registrovať iba etanol. Polovodičové alkohol testery totiž môžu detekovať aj iné látky, ako sú oxid uhličitý, acetón či mentol, čo výrazne skresľuje výsledky merania.
Presnosť
Vzhľadom na to, že nikto nechce zasadnúť za volant so zvyškovým alkoholom, je pri výbere alkohol testera dôležitá jeho presnosť. Práve táto hodnota udáva, aký spoľahlivý bude výsledný údaj o hladine alkoholu v krvi. Presnosť sa obvykle udáva v percentách (vychádza z rozsahu odchýlky merania). Čím viac sa blíži k nule, tým lepšieho výsledku docielite. Na trhu sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými kategóriami presnosti:
- presnosť +- 15 % – lacné alkohol testery
- presnosť +- 10 % – väčšina polovodičových alkohol testerov
- presnosť +- 5 % – kvalitné výsledky pre náročných užívateľov
- presnosť +- 0 až 5 % – drahšie zariadenie s fuel cell senzorom, na profesionálne použitie
K presnosti merania sa viaže ešte faktor rozlíšenia, teda koľko desatinných miest daný prístroj zobrazuje. Vo väčšine prípadov stačia dve desatinné miesta. Rozlíšenie nie je zásadný údaj pre výber prístroja, občas sa ale nevhodne zamieňa práve s presnosťou.
Módy
Pri niektorých alkohol testeroch narazíme na rôzne spôsoby, akými sa dostáva analyzovaný plyn (vydychovaný aj okolitý vzduch) k senzoru.
- Aktívne meranie – analyzuje sa vzduch priamo z pľúc, najpresnejší variant, nevýhodou je vyššia spotreba náustkov.
- Pasívne meranie – iba zaznamená prítomnosť alkoholu v dychu, vhodné pri hromadných kontrolách.
- Nasávací mód – meria sa nasatý okolitý vzduch, využíva sa to napríklad u osôb v bezvedomí a pod.
Aktívne meranie
Ide o najpresnejšiu metódu, pri ktorej je potrebný náustok, cez ktorý kontrolovaná osoba vydychuje vzduch do alkohol testera. Výhodou je, že sa tu analyzuje takzvaný hlbokopľúcný vzduch, ktorý poskytuje najvierohodnejšiu vzorku na rozbor. Prístroj kontroluje vzduch až po určitom čase po začiatku výdychu, prvú časť prepustí preč. Negatívum je fakt, že potrebujete v niektorých prípadoch veľa náustkov, občas je nutné myslieť aj na ich dokúpenie.
Pasívne meranie
Je oveľa menej presné v porovnaní s aktívnym spôsobom merania, nie je tu ale potrebný náustok. Fúka sa do pohárika, ktorého sa nedotýkame perami. Tento mód kontroluje iba prítomnosť alkoholu v dychu, avšak neukazuje konkrétnu hodnotu merania. Ide iba o indikáciu, či sa alkohol v dychu nachádza alebo nie.
To sa hodí hlavne pri kontrole väčšieho počtu osôb, pri ktorom by sa spotrebovalo veľa náustkov (predražilo by sa meranie). V prípade zaznamenania alkoholu je na presné zmeranie možné využiť aktívny mód.
Nasávací mód
Niektoré prístroje môže používateľ nakonfigurovať na nasávanie okolitého vzduchu. Alkohol tester si „odoberie“ okolitý vzduch a zanalyzuje, či sa v ňom nachádzajú alkoholové výpary. Využíva sa to napríklad u nespolupracujúcich osôb, pri meraní ľudí v bezvedomí, zistiť sa dá ale aj prítomnosť alkoholu v nápoji atď.
Rozsah merania
Podceňovať by ste určite nemali ani rozsah merania. Ten jasne definuje spodnú a hornú hranicu, pri ktorej je schopný alkohol tester namerať požadované výsledky. Rozsah merania zvyčajne začína na nule. Výnimkou sú potom niektoré lacnejšie prístroje merajúce až od 0,1 alebo 0,2 promile.
Väčšina produktov je schopná namerať maximálne 4 až 5 promile, nad touto hranicou už neoznámi konkrétnu hodnotu, ale len upozornenie, že množstvo alkoholu je príliš veľké. Ľudia však rovnako skôr než na vyššie hodnoty prihliadajú na tie nižšie, respektíve na samotnú citlivosť. Oveľa prínosnejšia je totiž schopnosť alkohol testera zmerať aj malé množstvo alkoholu v stotinách, napríklad zvyškový alkohol.
Rýchlosť merania
Tento parameter je prínosný skôr z užívateľského hľadiska. Rýchlosť merania je doba, počas ktorej vám bude po zmeraní zobrazená zistená hodnota alkoholu. Tento časový úsek je prezentovaný v sekundách a do istej miery prispieva k celkovému komfortu merania.
- 5 sekúnd – zobrazenie výsledku pri tých najrýchlejších prístrojoch.
- 5-30 sekúnd – ostatné prístroje sú o niečo pomalšie.
Rýchlosť prípravy
Ďalší časový interval, ktorý môže používateľa zaujímať, je rýchlosť prípravy merania. Tu sa jedná o dobu medzi zapnutím prístroja a stavom, kedy je pripravený merať. Tento parameter sa môže prístroj od prístroja dosť líšiť, ale najčastejšie narazíte na hodnotu 5 až 25 sekúnd.
Rýchlosť regenerácie
Tretím časovým údajom je doba regenerácie. Značí interval, po ktorý sa alkohol tester „pripravuje“ na vykonanie ďalšieho testu. Aj táto doba sa najčastejšie pohybuje okolo niekoľko sekúnd. Nižšie hodnoty oceníte v prípade, že chcete otestovať väčšie množstvo ľudí po sebe, teda napríklad pri využití v menšej firme. Pretože pre súkromné použitie príliš dôležitý nie je, nie všetci výrobcovia ho uvádzajú.
Stabilita
Stabilita merania je veľmi dôležitá vlastnosť alkohol testera, ktorá naznačuje, ako dlho poskytuje daný model spoľahlivé výsledky (prípadne ako rýchlo dochádza k znižovaniu presnosti). Ak je prístroj nový a nakalibrovaný, bude poskytovať stabilnejšie výsledky v porovnaní s hodnotami, ktoré bude vykazovať napríklad po roku používania. Čím dlhšie a častejšie používanie, tým sa stabilita merania zhoršuje. Potom prichádza na rad nová kalibrácia.
Selektivita
Schopnosť registrovať iba prítomnosť etylalkoholu a potlačenie reakcie na ďalšie látky obsiahnuté v dychu kontrolovanej osoby. Niektoré prístroje môžu reagovať aj na oxid uhličitý, oxid uhoľnatý, acetón, eukalyptus a podobne. Tieto zložky môžu v niektorých prípadoch veľmi ovplyvniť namerané hodnoty. Selektivita je vyššia u elektrochemických senzorov v porovnaní s polovodičovými.
Kalibrácia
Ešte než si zaobstaráte nový alkohol tester, mali by ste počítať s tým, že toto zariadenie vyžaduje pravidelnú kalibráciu. A to predovšetkým tie presnejšie prístroje s kvalitnými senzormi. V rámci kalibrácie dochádza k uvedeniu presnosti merania do prvopočiatočného stavu.
Jedná sa o úkon rádovo za pár jednotiek eur, prípadne je treba počítať aj s poštovným. Pozor, zistite si dopredu, či je vôbec alkohol tester kalibrovateľný. U najlacnejších prístrojov to nie je štandard, také modely nemožno používať spoľahlivo dlhšiu dobu.
Kalibrácia sa vykonáva v závislosti od počtu meraní i času. Vždy sa oplatí riadiť sa pokynmi konkrétneho výrobcu. Pokiaľ si nie ste istí, môžete sa orientovať aj podľa nasledujúceho delenia.
- Polovodičové alkohol testery – kalibrácia po 200 meraniach alebo 6 mesiacoch.
- Elektrochemické alkohol testery – kalibrácia po 500 meraniach alebo 12 mesiacoch.
Kalibráciu môžete vykonať aj skôr, a to v prípade, že alkohol tester vykazuje zlé hodnoty alebo na nutnosť kalibrácie upozorní sám. Ako sme už spomenuli, je dobré tiež postrážiť, či sa dá senzor v alkohol testeri úplne vymeniť v prípade nutnosti. Pre vykonanie kalibrácie kontaktujte výrobcu alebo kalibračné stredisko. Pri niektorých modeloch je kalibráciu možné vykonať aj doma.
Rozmedzie prevádzkovej teploty
Pamätajte, že správna funkcia alkohol testerov je výrazne ovplyvnená okolitými teplotnými podmienkami. Aj preto výrobcovia uvádzajú ideálny rozsah prevádzkovej teploty. Väčšinou sa deklarované hodnoty pohybujú od 0 až 10 °C na dolnej hranici až po 40 °C na tej hornej.
Najspoľahlivejšie je meranie alkohol testerom pri izbovej teplote, ideálne podmienky ale najmä v aute nie je tak ľahké dodržať. S touto znalosťou tiež k výsledkom osobného alkohol testera pristupujte. Spoľahlivosť a presnosť merania sa znižuje ako v príliš vysokých, tak nižších teplotách pohybujúcich sa okolo bodu mrazu. Často sa vlastnosti alkohol testera menia už vo výrobcom uvádzanom rozsahu prevádzkovej teploty.
Napájanie
Vzhľadom k tomu, že alkohol tester je mobilné zariadenie, ktoré väčšinou budete voziť so sebou v aute, je možné predpokladať mobilný spôsob napájania.
- Batérie – najčastejší variant napájania, ide o jednorazové alebo nabíjacie batérie.
- Akumulátory – je možné nabíjať aj v aute.
Funkcie
Moderné alkohol testery nadobúdajú najrôznejších podôb. Naraziť môžete na klasické čierne „krabičky“ s jedným tlačidlom na zistenie množstva alkoholu v krvi. Výnimkou však nie sú prepracovanejšie zariadenia, ktoré toho prinášajú oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Stretnúť sa môžete s množstvom pridružených prvkov a praktických funkcií.
Funkcie pre vyšší komfort
Očakávaným výstupom z alkohol testera je nameraná hodnota alkoholu v krvi. Nižšie spomínané výhody pomôžu s jej prehľadným zobrazením a uložením na kontrolu alebo vaše súkromné účely.
- Displej – Alkohol testery s displejom vám prinášajú prehľadnejšie informácie o nameraných hodnotách. Vyberať si môžete z LCD a LED displejov. U oboch je treba počítať s vyššou spotrebou elektrickej energie, prípadne rýchlejším úbytkom batérie.
- Úložisko – Niektoré modely disponujú interným úložiskom, ktoré vám pomôže archivovať namerané hodnoty.
- Konektivita – Alkohol testery je možné prepojiť aj s počítačom. To prináša ďalšie možnosti z hľadiska spracovania nameraných dát. Výnimkou nie je ani komunikácia s mobilným telefónom, a to prostredníctvom špeciálnych aplikácií.
- Tlačiareň – Výbava niektorých drahých modelov môže byť doplnená o prenosnú tlačiareň nameraných hodnôt. V praxi to využíva napríklad polícia.
Bezpečnostné funkcie
Tieto drobnosti využijete, pokiaľ si nie ste istí svojim úsudkom pri prípadnej opilosti. Pre mnoho užívateľov budú naopak zbytočné.
- Zvuková signalizácia – Alkohol tester vás upozorní zvukom na to, že máte zvyškový alkohol v krvi. Niektoré modely vedia tiež poukázať na slabú batériu.
- Imobilizér – Možnosť prepojenia alkohol testera s automobilom tak, že v prípade pozitívnej dychovej skúšky nie je možné vozidlo naštartovať. Ide o pomerne drastický bezpečnostný prvok, ktorý sa spolieha na presnosť merania a nemožnosť falošne pozitívneho výsledku.
Funkcie na ochranu alkohol testera
Pre tieto vychytávky sa môžu rozhodnúť zábudlivci, ktorí si napríklad nie sú istí, kedy bol tester na poslednej kalibrácii.
- Počítadlo vykonaných meraní – Predstavuje dobrý spôsob, ako kontrolovať, koľkokrát ešte môžete prístroj bez obáv použiť, než bude nutné ho kalibrovať. Niektoré modely tiež na nutnosť kalibrácie samé upozornia.
- Automatické vypnutie – Funkcia vypínajúca alkohol tester po uplynutí určitej doby po meraní, v prípade neaktivity. Tým zamedzíte nechcenému vybíjaniu batérií a akumulátorov.
Príslušenstvo
Mimo dôležité funkcie ponúkajú výrobcovia alkohol testerov aj niektoré ďalšie vybavenie. Jeho individuálnu dôležitosť už necháme posúdiť vás.
- LED diódy – Diódy, ktoré s pomocou odlišných farieb signalizujú výsledok merania.
- Náustky – Na využívanie viacerými ľuďmi, napríklad vo firmách. Mali by byť hygienicky zabalené. Niektorí výrobcovia alkohol testerov uvádzajú, že ich prístroje možno používať aj bez náustkov. Podľa dostupných informácií je ale takéto použitie vo väčšine prípadov pomerne nepresné.
- Puzdro – Ochranný alebo cestovný obal. Do neho môžete vedľa samotného alkohol testera uložiť aj náhradné náustky a ostatné príslušenstvo.
- Kufrík – väčšie modely s tlačiarňou a bohatým príslušenstvom môžu disponovať rovno aj kufríkom, do ktorého všetko prehľadne uskladníte.
Cena
Ak sa zahľadíte do produktových ponúk obchodníkov s týmto sortimentom, zistíte, že obstaranie alkohol testera nemusí byť žiadnou výraznejšou investíciou. Pravdou však zostáva, že výška vstupných nákladov sa do istej miery premieta aj do kvality požadovaného výsledku. Či už sa sústredíte na akékoľvek prístroje, voľte iba preverené značky. Medzi ne patrí Alkohit, Sencor, V-net, Dräger, Sentech, Solight a ďalšie.
Cena do 40 €
Táto cenová skupina zahŕňa alkohol testery, ktoré prezentujú veľmi orientačné hodnoty. Ich obstaranie napokon začína na 12 €. Ak by ste vedľa signalizačných diód chceli prístroj aj s displejom, potom sa prvopočiatočné náklady šplhajú k 20 €.
Cena od 40 do 120 €
Za tieto peniaze si zaobstaráte oveľa kvalitnejší typ alkohol testera. Jeho súčasťou bude oveľa citlivejší senzor. Rozsah merania sa bude pohybovať od 0 do 4 promile, s dobou merania do 10 sekúnd. Presnosť takýchto zariadení je zhruba 10 %. Väčšina z nich bude disponovať aj displejom.
Cena od 120 do 320 €
Prístroje v tejto cenovej kategórii sú schopné podstatne väčšej záťaže a majú dlhšiu životnosť. Nemusíte u nich vykonávať tak často kalibráciu a ich presnosť je na 5%. Obvykle je aplikovaný elektrochemický senzor. Súčasťou balenia je niekoľko ďalších náustkov a chýbať vám nebude ani praktické cestovné puzdro.
Cena nad 320 €
Prístroje s cenou nad 320 € je možné s prehľadom označiť za profesionálne. Špičky vo svojej triede dokážu pracovať v ľubovoľných podmienkach, majú vysokú presnosť a citlivosť merania. Tie najdrahšie výrobky dosahujú cenové hladiny cez 2 400 €.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Na aký účel sa hodí |
Do 40 € | Skôr na orientačné meranie, z funkcií maximálne diódy alebo displej | Nevynikajú širokým rozsahom merania ani presnosťou | Len na občasné orientačné meranie alkoholu v dychu |
Od 40 do 120 € | Majú citlivejší senzor (0–4 promile), merajú rýchlo, presnosť okolo 10 %, displej býva bežný | Tlačiareň na výsledky a kufrík pri nich obvykle nenájdete | Na častejšie osobné meranie alkoholu |
Od 120 do 320 € | Elektrochemické testery s vysokou presnosťou (5 %), zvládnu veľkú záťaž, nemusia sa tak často kalibrovať | Súčasťou týchto sád býva aj tlačiareň, kufrík a náhradné náustky, stále ale nie sú úplne odolné voči zmenám teplôt | Na meranie, ktoré vykonáva polícia v rámci náhodných kontrol vodičov |
Nad 320 € | Profesionálne stroje využívajúce spektrofotometriu, veľmi presné a spoľahlivé | Najvyššia hladina ponúka všetko, len nie sú prenosné | Na profesionálne využitie v oblasti súdnictva atď. |
Zásady správneho užívania
Starostlivosť pri práci s alkohol testerom zaistí nielen spoľahlivejšie výsledky. Dodržiavaním praktických zásad tiež predídete predčasnej kalibrácii alebo dokonca poškodeniu alkohol testera. Odporúčania pre konkrétny model alkohol testera nájdete v manuáli výrobcu, pokiaľ sa ešte len rozhodujete pre nákup, orientačne môžete čakať približne tieto rady.
- Pred kontrolou hladiny alkoholu v krvi nefajčite, nejedzte ani nežujte žuvačky. Výsledky môže skresliť aj čistenie zubov či konzumácia liekov.
- Pokiaľ máte možnosť, vypláchnite si pred meraním ústa čistou vodou.
- Meranie alkoholu vykonávajte minimálne 15 minút po požití alkoholu, aby sa stihol vstrebať do krvi.
- Pre vyššiu spoľahlivosť môžete meranie po niekoľkých minútach zopakovať. Pokiaľ sa budú výsledky líšiť, počítajte radšej s najvyššou nameranou hodnotou. Pokiaľ sa budú líšiť výrazne až nezmyselne, podrobte prístroj kalibrácii.
- Vyvarujte sa použitiu za silného vetra. Tiež ten môže namerané hodnoty ovplyvniť.
- Nevystavujte prístroj vyšším alebo nižším teplotám, než výrobca stanovil. Pokiaľ teda máte na výber, nenechávajte ho v aute v horúcich letných dňoch alebo v mrazoch.
- Používajte kompatibilné náustky, výrobky s inou konštrukciou a ďalšími parametrami môžu viesť k nepresnostiam merania či dokonca k poškodeniu senzora.
- Nesnažte sa za každú cenu ušetriť a potom alkohol tester preťažovať. Každý prístroj má odporúčanú hranicu počtu meraní za týždeň, jej pravidelné prekračovanie môže poškodiť senzor.
Tipy pre rýchlejšie odbúravanie alkoholu
Snáď každý sa už ocitol v situácii, keď sa tešil, až účinky jeho popíjania pominú. Okrem empatie pre vás máme aj niekoľko tipov, ako sa zvyškového alkoholu čo najrýchlejšie zbaviť. V rámci procesu sa sústreďte nielen na samotné odplavenie alkoholu, ale aj na prvú pomoc pre pečeň, črevá a boj proti toxínom.
- Základom je dostať do tela tekutiny. Ak si spomeniete, je užitočné vypiť pohár vody ešte večer, alebo rovno prekladať alkoholické nápoje tými nealkoholickými.
- Zvyšky alkoholu nadviaže aj jedlo. Ak to teda váš žalúdok znesie, neoberte ho o dobré raňajky. Vhodné sú napríklad probiotické potraviny, ktoré pomáhajú s odplavovaním toxínov.
- Medzi tradičné „vyslobodzovače“ patria polievky založené na silných vývaroch. Sú ľahko stráviteľné, pomáhajú s hydratáciou a obsahujú sodík. Mnoho ľudí nedá dopustiť na cesnačku.
- Silnou zbraňou je vitamín C. Je k dostaniu ako v tabletkách, tak aj v mnohých druhoch ovocia. Medzi osvedčené tipy patrí napríklad voda s citrónom alebo pomarančový džús.
- Pomôže pohyb aj čerstvý vzduch. Alkohol sa vyplavuje aj potením a zrýchlené dýchanie prispieva k okysličeniu krvi a zrýchleniu metabolizmu. Rozhodne sa však nesnažte cvičiť za každú cenu čo najviac, mohli by ste si ublížiť.
- Alkohol spôsobuje prekyslenie žalúdka. Neutralizovať môžete slabým roztokom jedlej sódy alebo potravinami bohatými na draslík a horčík. Z ovocia zvoľte napríklad banán.
- Pokiaľ je to možné, doprajte si dostatok spánku.
Alkohol za volantom a legislatíva v Európe
Napriek tomu, že na Slovensku je tolerancia alkoholu v krvi počas jazdy nulová, limity a tolerancie alkoholu za volantom sú odlišné v rôznych krajinách Európy. Niektoré krajiny navyše vymedzujú bežnú hranicu, ale aj hranice pre profesionálnych vodičov a začiatočníkov. Nulová tolerancia sa presadzuje okrem Slovenska napríklad aj v Česku, Rumunsku a Maďarsku. Vo Veľkej Británii je dokonca povolený limit až 0,8 promile.
Prehľad spomínaných limitov v rôznych krajinách Európy nájdete v nasledujúcej tabuľke, štáty sú zoradené abecedne (údaje za december 2018, Zdroj: ECTS.eu).
Niektoré štáty, aj keď napríklad povoľujú určitú hladinu alkoholu v krvi, majú v zákonoch zakotvené špeciálne povinnosti pre vodiča. Napríklad vo Francúzsku (tolerancia 0,5 promile) je súčasťou povinnej výbavy vodiča aj alkohol tester certifikovaný podľa francúzskych noriem.
Bežný limit | Limit pre profesionálnych vodičov | Limit pre vodičov-začiatočníkov | |
Belgicko | 0.5 | 0.2 | 0.5 |
Bulharsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Česká republika | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Dánsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Estónsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Fínsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Francúzsko | 0.5 | 0.5 (0.2 vodiči autobusu) | 0.2 |
Chorvátsko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Írsko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Taliansko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Cyprus | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Litva | 0.4 | 0.0 | 0.0 |
Lotyšsko | 0.5 | 0.5 | 0.2 |
Luxembursko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Maďarsko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Malta | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Nemecko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Holandsko | 0.5 | 0.5 | 0.2 |
Poľsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Portugalsko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Rakúsko | 0.5 | 0.1 | 0.1 |
Rumunsko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Grécko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Škótsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Slovensko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Slovinsko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Španielsko | 0.5 | 0.3 | 0.3 |
Švédsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Švajčiarsko | 0.5 | 0.1 | 0.1 |
Veľká Británia (s výnimkou Škótska) | 0.8 | 0.8 | 0.8 |