Počítač typu All in One („všetko v jednom“) v sebe kombinuje výhody bežných stolných počítačov a notebookov. Aby ste ale nemali prehnané či skreslené očakávania, hneď na začiatku vám povieme, komu je vlastne takýto systém určený. Predstava obrazovky, do ktorej sa všetko schová je totiž síce lákavá, ale napríklad na hranie hier sa príliš nehodí. Veľa úskalí vás čaká aj pri výmene jeho súčastí alebo pri ich zlyhaní.
Vo zvyšku článku Ako vybrať All in One PC sa budeme venovať jednotlivým parametrom. Základom počítača je trojica procesor – pamäť RAM – grafická karta. V článku vám preto vysvetlíme, ako sa v týchto kategóriách zorientovať, ktorý výrobca robí lepšie čipy a prečo je ťažké ich medzi sebou porovnávať. Tiež vám ukážeme, že je systém AiO oveľa podobnejší laptopom ako počítačom. Podrobne sa tiež budeme venovať pevným diskom.
Pri All in One počítačoch je úplne kľúčová obrazovka. Budete sa na ňu pozerať dosť možno dennodenne a hodí sa vedieť, k čomu je vyššie rozlíšenie a čo určuje kvalitu obrazu. Dôležitá je aj možnosť pripojiť ďalšie zariadenia, ako je klávesnica a myš, tlačiareň či telefón – o tom viac v kapitole venovanej konektivite. Hneď potom vám popíšeme rôzne funkcie, ktoré AiO môžu alebo nemusia mať. Na záver vám povieme, aký počítač môžete za svoje peniaze očakávať.
Alternatívne sme porovnanie venovali aj notebookom a monitorom. Z príslušenstva vám odporučíme napríklad porovnanie bezdrôtových myší a slúchadiel.
Ako vybrať All in One PC stručne
- Rozhodnite sa, či je systém all in one tým pravým. Predstava jednej obrazovky s počítačom vo vnútri je lákavá, má však aj svoje nevýhody.
- Všetko začína procesorom. Ide o srdce celého počítača, ktoré sa stará o výpočty a procesy. Sledujte jadrá a frekvencie, ale aj generácie – čísla môžu často klamať.
- Nečakajte grafické zázraky. Prevažná väčšina zostáv má integrované grafické karty, ktorých výkon sa síce z roka na rok výrazne zvyšuje, no na plnohodnotné hranie sa nehodia.
- Bez operačnej pamäte RAM to nepôjde. Hľadajte ideálne 8 GB a viac. Na základnú prácu síce budú stačiť aj 4 GB, to však nemusí platiť dlho.
- SSD alebo HDD? Oba typy pevných diskov majú svoje výhody aj nevýhody. Odporúčame aspoň malé SSD, pretože výrazne zrýchľuje chod a spúšťanie aplikácií aj systému. Hard disk je možné vždy dokúpiť externe.
- Nechcete sa pozerať na zlú obrazovku. Monitor pri bežnom počítači môžete vymeniť, pri AiO to nejde. Rozmyslite si preto, akú veľkosť, rozlíšenie a kvalitu od obrazovky očakávate.
- Vďaka konektorom doženiete nedostatky. Malý disk sa dá nahradiť externým, obrazovka doplniť monitorom, množstvo konektorov vylepšiť USB hubom – ale len ak pôjdu do počítača zapojiť.
- Windows alebo MacOS? Každý má svoje pre a proti. Niektorí majú jasno a na svoju voľbu nedajú dopustiť, ostatným odporúčame sa s rozdielmi zoznámiť.
- Wi-Fi, Bluetooth a ďalšie. Môže sa zdať, že ide o maličkosti, ale výrazne nimi zvýšite užívateľský komfort aj jednoduchosť ovládania počítača.
Čo je All in One PC a na čo sa hodí?
Ľudia, ktorí sa neorientujú v problematike počítačov, teraz možno tápu nad tým, čo si pod termínom All in One predstaviť. Realita je pritom veľmi jednoduchá – jedná sa o spojenie počítača a monitora. To znamená, že máte iba monitor, v ktorom je zabudované všetko a tým pádom nepotrebujete PC skriňu. Takéto riešenie poskytuje hneď niekoľko veľkých výhod, pre ktoré sú All in One počítače obľúbené:
- Nízke nároky na priestor
- Väčšia obrazovka než pri klasických notebookoch
- Prakticky žiadne káble
- Nižšia spotreba
- Zaujímavý, moderne pôsobiaci dizajn
- Široké uplatnenie
- Okamžité uvedenie do prevádzky
Samozrejme si dávajte pozor, ak hľadáte platformu na hranie najnovších hier. Obmedzený vnútorný priestor nie je dostatočný na umiestnenie najvýkonnejšieho vybavenia, preto by ste mohli byť sklamaní.
Podobne ako pri laptopoch nepočítajte so širokými možnosťami rozšírenia. Vykonávanie akýchkoľvek opráv je taktiež pomerne náročné a vyžaduje zásah servisného strediska. Nezriedka sa bohužiaľ stane, že cena za opravu alebo náhradu poškodených komponentov bude vyššia ako obstaranie úplne novej platformy.
Procesor
Základom každého počítača je procesor, ktorý sa stará o výpočtové operácie a ani pri type All in One to nie je inak. Všeobecne platí, že čím náročnejšiu činnosť vykonávame, tým výkonnejší čip potrebujeme. V súčasnej dobe sa na trhu s počítačmi a notebookmi pohybujú dvaja hlavní hráči, ktorí si rozdelili trh – AMD a Intel. Dlho mal navrch druhý spomínaný, v poslednej dobe sa však darí aj AMD a v ohľade výkonu je situácia pomerne vyrovnaná.
Procesory obvykle delíme podľa počtu jadier a frekvencie. Pre bežné kancelárske použitie plne postačuje dvoj alebo štvorjadrový procesor s frekvenciou atakujúcou hranicu 2,5 GHz. Ak sa vo voľnom čase venujete strihaniu videa alebo hraniu hier, máte k dispozícii výkonnejšie štvorjadrové alebo šesťjadrové modely, ktorých výkon je znateľný. Negatívne sa však prejavuje na spotrebe energie a teplo, ktoré produkuje, môže skracovať životnosť počítača.
Zaujímajte sa tiež, o akú generáciu čipu sa jedná. Takmer každý rok totiž výrobcovia vydávajú nové modely a rozdiely oproti starším môžu byť zanedbateľné (zvýšenie výkonu v jednotkách %), ale tiež úplne kľúčové (pokojne 2x vyšší výkon). Obvykle k tomu dochádza pri zlepšení technológie, ktorá umožní vytvoriť menší čip a táto informácia je dopredu známa. Odporúčame preto pred nákupom sledovať novinky a prípadne aj pár mesiacov počkať.
AMD alebo Intel?
Ešte sa vrátime k otázke výrobcu. Procesory od Intelu a od AMD sa totiž porovnávajú pomerne zložito. Každý z výrobcov zvolil inú stratégiu, ako dosiahnuť čo najvyšší výkon a každá z týchto stratégií má svoje výhody aj nevýhody. V priebehu rokov sa navyše z času na čas misky váh vychýlia v prospech jedného, ako tomu bolo ešte pred pár rokmi. Vždy dbajte na to, aby ste porovnávali čo možno najpodobnejšie údaje a aby ste ich správne interpretovali.
Všeobecne potom platí, že Intel má obvykle vyšší výkon na každé jadro – nepotrebuje ich toľko, čo je úspornejšie a vhodnejšie pre bežnú činnosť a prácu. AMD naopak radšej pridá jadrá navyše, čím celkový výkon Intelu dorovná (alebo aj prekoná), fakticky ale tento výkon dokážu využiť iba náročné hry či napr. programy na úpravu videa.
Ani rovnaká frekvencia neznamená u AMD a Intelu ten istý výkon, ďalší zmätok navyše prinášajú rôzne „turbo“ režimy, ktorých sú procesory schopné iba po krátku dobu. Riešením preto môže byť overenie skutočného aj „turbo“ výkonu v niektorom z benchmarkov či porovnaní, ktoré možno zadarmo nájsť na internete. Opäť však dávajte pozor na to, čo dané čísla vyjadrujú – vyšší „surový“ výkon nutne neznamená, že je pre vaše použitie vhodnejší.
Grafická karta
Grafická karta býva štandardne umiestnená na čipe s procesorom. V takom prípade hovoríme o tzv. integrovanej grafickej karte. Pokiaľ si s ňou vystačíte, ušetríte – nemusíte totiž kupovať žiadnu vlastnú grafiku. Na druhú stranu sa hodí iba na jednoduché pracovné či domáce nasadenie, pretože má obvykle len zlomok výkonu plnohodnotnej karty a grafickú pamäť zdieľa s pamäťou RAM. Pri All in One počítačoch tento typ výrazne prevláda.
V posledných rokoch sa navyše integrované karty výrazne posunuli. Najprv vďaka AMD, ktoré k procesorom Ryzen „pribalilo“ karty na úrovni základných dedikovaných, v poslednej dobe už ale dobré integrované karty produkuje aj Intel (hlavne od radu Iris). A tak kým niekedy boli potrebné skôr k tomu, aby ste pri zlyhaní vlastnej karty vôbec počítač zapli, niektoré novšie riešenia sa dajú použiť aj na hranie radu hier (hoci na úkor detailov či pri nižšom rozlíšení).
Pokiaľ ale chcete strihať a editovať video, hrať náročné hry vo Full HD či ťažiť kryptomeny, odporúčame (po zamyslení sa, ak je All in One riešenie pre vás tým pravým) hľadať systémy s dedikovanou grafickou kartou. Taká karta býva mnohonásobne výkonnejšia ako klasická integrovaná a obvykle sa do AiO riešenia nedá dostať inak ako priamo pri nákupe. Ich výber je ale veľmi obmedzený. Sledujte pri nich najmä generáciu a veľkosť pamäte.
Nvidia, AMD, alebo niekto iný?
Podobne ako pri procesoroch, aj pri grafických kartách je konkurencia najmä medzi dvoma výrobcami – Nvidiou a opäť AMD. V posledných rokoch však Nvidia na trhu s dedikovanými kartami svojho konkurenta drví, zaberá cez 80 % trhu. Je však dobré povedať, že ide hlavne o desktopové riešenia. All in One systémy využívajú podobné súčiastky ako notebooky – majú teda väčšinou integrované grafické karty a to od Intelu či AMD.
Ešte nedávno platilo, že integrované karty od AMD súpera od Intelu úplne deklasovali, najmä s príchodom čipov Ryzen. Teraz sa ale lepšie začína dariť aj Intelu, ktorý sa na svojich integrovaných riešeniach rozhodol výrazne zapracovať (najmä s nástupom radu Iris). Začiatkom roku 2022 dokonca Intel predstavil vlastný systém Arc, na ktorom chce stavať aj dedikované grafické karty a narušiť duopol Nvidia/AMD.
Tak ako tak pri výbere grafickej karty pre All in One PC neurobíte chybu ani s jedným výrobcom. Po prvé budete väčšinou vyberať medzi dvoma integrovanými možnosťami podľa výrobcu čipu, pretože dedikovaných kariet pre AiO je pomenej, po druhé segment grafických kariet ako celok vďaka kryptomenám výrazne rastie a rozdiely sa stierajú. Riaďte sa tak najmä radami, ktoré sme spomenuli vyššie a pozrite sa na skúsenosti ostatných užívateľov.
Operačná pamäť
Bez pamäte by to skrátka nešlo. Spoločne s procesorom najvýraznejšie ovplyvňuje výpočtový výkon. Kapacita sa udáva v GB s tým, že viac je lepšie. V súčasnej dobe sa používa štandard DDR4, na obzore už však je DDR5. Do RAM sa ukladajú všetky údaje, ktoré musia byť okamžite k dispozícii a na ktoré výrazne pomalší pevný disk nestačí. Pokiaľ je jej nedostatok a dáta sa musia ukladať na disk, dochádza k strate výkonu či pádu programov a systému.
Pre pohodlnú kancelársku prácu by vám mali stačiť 4 GB RAM. Avšak iba za predpokladu, že dokážete byť efektívni – už aj desiatky spustených záložiek v prehliadači (čo je pre niektorých nepredstaviteľne málo) môžu spôsobiť sekanie počítača. Väčšiu istotu tak poskytujú systémy s 6 alebo 8 GB RAM, ktoré ponúkajú aj „luxus“ v podobe ľahkého neporiadku. Aplikácie nemusíte hneď vypínať a môžu bežať na pozadí, všetko bude navyše svižnejšie.
Pokiaľ chcete hrať hry či strihať video, všetky hodnoty si vynásobte. Aj hranie starších 3D hier dokáže ukrojiť niekoľko gigabajtov RAM a s 4 GB sa ani nemusí spustiť. 8 GB RAM je teda úplné minimum, pre väčšie pohodlie a tiež istotu do budúcnosti však „gamerom“ radíme priplatiť si za 16 GB. Aj tým, že akékoľvek úpravy komponentov All in One počítača sú v domácom prostredí takmer nemožné, sa vám prípadná investícia o pár rokov vráti.
DDR4, DDR5 alebo LPDDR4X?
Že vám dané údaje nič nehovoria? Potom vedzte, že sa jedná o nové typy – ak chcete, generácie, operačných pamätí. Mnohí si ešte budú pamätať RAM typu DDR3 (alebo ju dokonca budú mať v počítači), už niekoľko rokov ale dominuje pamäť DDR4. Každá nová generácia obvykle zvyšuje priepustnosť pamäte. To zjednodušene znamená, že pri rovnakej kapacite dokáže RAM spracovať viac dát, čo zrýchľuje beh systému či plynulosť hier a programov.
Platí pritom, že verzia pamäte RAM je daná čipom/procesorom – ten ju totiž musí podporovať. Posledné, čo chcete je čip, ktorý s vašou novou RAM nedokáže plnohodnotne spolupracovať – jej rýchlosť totiž padá na úroveň staršej generácie. Aktuálne sa rieši najmä nový typ DDR5, ktorý by mal opäť priniesť výrazné zrýchlenie a zlepšenie. Dobrou správou je, že kompatibilitu pri All in One PC riešiť nemusíte, pokiaľ sa nerozhodnete jeden z komponentov vymeniť.
Pocítite to však pri integrovanej grafickej karte, ktorá na svoj chod pamäť RAM využíva. A zatiaľ čo pri systéme si niektoré rozdiely ani nevšimnete, grafika vám ich ukáže naplno. V tejto súvislosti je dobré spomenúť ešte jeden rozdiel – medzi plnohodnotnou RAM DDR4 a úspornejšou LPDDR4x. Tú vďaka nižšej spotrebe nájdete hlavne v telefónoch a laptopoch, sem tam na ňu ale narazíte aj pri AiO. Pri rovnakom nastavení a rozmiestnení je však výrazne pomalšia.
Kapacita disku
Na čo by vám bol počítač, keby ste si nemohli svoju prácu uložiť? Kapacitu disku vyberajte podľa toho, s akými veľkými súbormi pracujete. Všeobecne platí, že tvorba kancelárskych dokumentov vyžaduje menší priestor ako hry, filmy alebo náročnejšie grafické práce. V súčasnej dobe je možné voliť z dvoch základných typov diskov:
- HDD (Hard Disk Drive) – klasický platňový disk s veľkou kapacitou, nižšou cenou a väčším rizikom náhodného zlyhania.
- SSD (Solid State Drive) – disky bez platní s vysokou rýchlosťou čítania i zápisu, ale nižšou dostupnou kapacitou a výrazne vyššou cenou. Na rozdiel od HDD sa postupne opotrebováva, nečakane zlyhá málokedy.
Štandardne sa veľkosť pohybuje od 128 GB pri základných modeloch až po 1–2 TB, pričom platí, že vyššou kapacitou sa pýšia klasické HDD. Drahšie zostavy niekedy kombinujú oba typy – SSD na uloženie operačného systému a kľúčových dokumentov, náročných programov či hier a kapacitne väčší HDD pre ostatné dáta. Odporúčame voliť také modely, ktoré aspoň základný SSD disk majú – systém je výrazne rýchlejší a HDD môžete dokúpiť externe.
Výhody a nevýhody všetkých troch riešení zhŕňa nasledujúca tabuľka:
Typ disku | Výhody | Nevýhody |
HDD |
|
|
SSD |
|
|
Kombinácia HDD + SSD |
|
|
Obrazovka
Pri All in One zostavách je obrazovka ešte dôležitejším kritériom ako pri kompletných PC zostavách a laptopoch. Výhoda oproti bežným notebookom spočíva vo väčších uhlopriečkach, ktoré sa až na výnimky pohybujú medzi 21 a 27 palcami. Vďaka nim je práca na All in One zostave jednoduchšia, pretože je text väčší a zmestí sa ho na obrazovku viac. Na druhú stranu obrazovku nezväčšíte (hoci môžete k počítaču pripojiť iný monitor), dobre si preto jej veľkosť rozmyslite.
Počas výberu obrazovky rozhodne dbajte na rozlíšenie, ktoré udáva jemnosť zobrazenia. Drvivá väčšina dnešných AiO obrazoviek využíva variant rozlíšenia Full HD (1920×1080 px) alebo „4,5K“ (4480×2520 px). Vyšší počet pixelov znamená ostrejší obraz s viacerými detailmi, výrazne sa ale kvôli počtu vykreslených pixelov (ktoré sa násobia) zvyšuje náročnosť na výpočtový výkon aj spotreba. Najmä pri vyšších uhlopriečkach ale Full HD (či horší) obraz nepôsobí ostro a jemne.
Rozlíšenie ale nie je jediným parametrom, ktorý sa pri obrazovkách oplatí sledovať. Zaujímajte sa hlavne o kontrast a jas, ktoré oceníte najmä pri sledovaní filmov a videí. Ďalším dobrým meradlom je farebná škála označujúca spektrum farieb, ktoré monitor dokáže vykresliť. Hľadajte displeje typu IPS, ktorý je oproti starším TN monitorom lepší takmer vo všetkom, okrem už spomínaného tiež majú lepšie pozorovacie uhly. Najmä grafici ocenia dotykový displej.
Rozhrania a doplnky
Či už chcete svoju platformu prepojiť s myšou, klávesnicou, externým monitorom, televízorom alebo modemom, potrebujete adekvátne rozhranie. Preto si zvolený model dôkladne prezrite a pátrajte po prítomnosti drahocenných vstupov a výstupov. Čím širšia ich škála bude, tým jednoduchšie All in One zostavu prepojíte s ďalšími prístrojmi. Zaujímajte sa najmä o nasledujúce prvky:
- USB – absolútne nutný základ, slúži na pripojenie myši, klávesnice, tlačiarne, externého disku a ďalších; odporúčame aspoň 4 klasické USB (minimálne dve vo verzii 3.0 a vyššie), prípadne 1x USB typu C pre pripojenie USB hubu, ktorým počet (nielen) USB môžete rozšíriť
- HDMI, VGA, DVI, Display Port – slúži na pripojenie externého monitora alebo televízora. Najvyššiu kvalitu prinesie HDMI (navyše prenáša aj zvuk) či Display Port, VGA a DVI sa hodí pre kompatibilitu so staršími monitormi
- eSATA – ďalšia (obvykle rýchlejšia) možnosť pre pripojenie externých pevných diskov
- LAN – tiež „ethernet port“, prípadne „rj-45 “, slúži na pripojenie k miestnej sieti a internetu
- Optická mechanika – do nej sa vkladajú klasické CD a DVD, v dnešnej dobe je jej význam minimálny, navyše zvyšuje spotrebu a môže byť hlasná. Odporúčame iba tým, ktorí ju budú určite využívať (napr. ak materiály nie sú inak dostupné)
- Čítačka pamäťových kariet – uľahčí prenos dát napr. z fotoaparátu či videokamery, obvykle do nej je možné vložiť typ SD, prípadne microSD (s adaptérom)
- 3,5 mm jack – klasický slúchadlový port.
- VESA držiak – niektoré All in One sú uspôsobené na upevnenie na stenu pomocou štandardného VESA vešiaka, vďaka čomu nezaberajú miesto na stole
Operačný systém
Zjednodušene povedané ide o prostredie, v ktorom budete pracovať, a v ktorom bežia aplikácie a ďalšie programy. Voliť možno obvykle medzi systémom Windows od Microsoftu či MacOS od Apple. Prvý z nich nájdete na väčšine klasických počítačov aj laptopov od rôznych výrobcov. Už dávno nejde o nespoľahlivý systém, ale oproti MacOS chýba väčšie prepojenie s ďalšími zariadeniami, horšie je aj získavanie ovládačov a bezpečnosť.
Systém od Applu vyniká hlavne prepojenosťou s ďalšími zariadeniami a službami (iPhone, Macbook, Apple Music ai), jednoduchosťou a stabilitou. Zostavy s MacOS sú ale výrazne drahšie a ich výber je podstatne menší. Pokiaľ vám ale nevadí prostredie Applu a priplatiť si za značku, dostanete odladený a zmysluplný prístroj, s ktorým budete mať minimum námahy.
Kúpiť je možné aj All in One počítač bez systému (ale nie od Applu), ktorý stojí oproti variantom s Windows menej. Oplatí sa najmä v prípadoch, keď máte doma kľúč k aktivácii Windows navyše, prípadne vám ho poskytne zamestnávateľ alebo škola zadarmo. Zbytočné je si za „okná“ priplácať aj tým, ktorí používajú Linux či iný alternatívny systém.
Ďalšie funkcie
Pri výbere All in One počítača je dobré sa pozrieť aj na niektoré funkcie, ktoré je možné označiť za kľúčové. Časť z nich nahrádza káble, iné súvisia so systémom alebo telefonovaním.
- Wi-Fi – slúži na bezdrôtové pripojenie na internet. Je síce pomalšie a menej spoľahlivé ako spojenie cez kábel (LAN), nie je však potrebné kdekoľvek kábel viesť ani schovávať. Odporúčame aspoň štandard Wi-Fi ac, ideálne potom Wi-Fi 6 ax.
- Webkamera – vďaka nej sa môžete spojiť s ostatnými cez videohovory (či už pracovne cez MS Teams a ďalšie, alebo súkromne cez Skype, Facebook a iné).
- Bluetooth – cez Bluetooth sa pripojíte ku klávesnici a myši, telefónu, bezdrôtovým slúchadlám či reproduktorom, ale aj niektorým šikovným spotrebičom v domácnosti,
- Reproduktor – väčšina All in One riešení obsahuje aj integrovaný reproduktor. Jeho kvalita sa nemôže porovnávať s klasickými reprobedňami, najmä pri drahších modeloch však postačí aj náročnejším fanúšikom filmov či hudby.
- Myš a klávesnica – k niektorým počítačom dostanete myš a klávesnicu priamo v balení. Pokiaľ si vystačíte s tými najjednoduchšími, odpadáva ich výber a zaobstarávanie.
Cena
Cenové rozpätie All in One zostáv je veľmi široké. Použiteľné modely nájdete pokojne za 400 €, na druhú stranu si však môžete zaobstarať aj špičkovo vybavené kúsky s cenou okolo 4 000 €, s ktorými budú spokojní najmä grafici, milovníci Applu a hráči hier. Pre lepšiu a jednoduchšiu orientáciu sme preto počítače rozdelili do niekoľkých cenových kategórií. V každej spomenieme, čo v danom rozpätí očakávať a pre koho sa daný AiO hodí.
Cena do 600 €
Pátrate po vhodnej platforme do svojej domácej kancelárie? Sledujete radi filmy? Náročná grafika a počítačové hry vám nič nehovoria? Potom si plne vystačíte s modelom dostupným za cenu do 600 €. Hlavnú úlohu tu hrajú menej výkonné dvoj a štvorjadrové procesory s frekvenciou do 2,5 GHz, veľmi slabé integrované grafické karty a pamäť RAM obvykle s kapacitou 4 GB alebo 8 GB. Rozlíšenie obrazovky býva Full HD či nižšie.
Pevné disky sú prevažne typu HDD s kapacitou až 1 TB, čo predstavuje dostatok miesta aj pre náročnejších užívateľov. Novšie AiO počítače však čoraz častejšie majú SSD disky, bohužiaľ s menšími kapacitami (najčastejšie 128 GB či 256 GB). To stačí na uloženie systému, prípadne ľahšie ukladanie fotiek a videí či pár hier. Samozrejmosťou sú USB aj ďalšie konektory na pripojenie periférií, ako je myš, klávesnica alebo tlačiareň. Častá býva Wi-Fi alebo webkamera.
Cena od 600 do 1200 €
Zďaleka najväčšia kategória. Väčšina modelov je určená na kancelárske či multimediálne využitie. Oveľa častejšie sa tu vyskytujú výkonnejšie štvor alebo šesťjadrové procesory zaisťujúce svižný chod prakticky všetkých aplikácií bez náročnej grafiky. Dominujú integrované grafiky, ktoré však v tomto prípade zvládnu aj ľahšie hranie. Kapacita RAM je väčšinou 8 GB (výnimočne 16 GB), čo stačí na spustenie náročnejších programov aj viacerých záložiek v prehliadači.
Pevný disk býva typu SSD s kapacitou 256 GB alebo 512 GB (výnimočne v kombinácii s HDD), obrazovky rôznych uhlopriečok majú až na výnimky stále najmä Full HD rozlíšenie. Najväčší rozdiel oproti lacnejším typom tak okrem výkonu leží vo veciach, ktoré nemožno merať. Používajú sa kvalitnejšie displeje, spracovanie celej zostavy býva na vyššej úrovni a s vyšším dôrazom na dizajn, lepšie na tom môže byť konektivita, kvalita vnútorného reproduktora či množstvo funkcií.
Cena od 1 200 do 2 000 €
Za túto cenu nájdete na trhu pokročilé modely, ktoré postačia aj hráčom či strihačom videa. Väčšinou dostanete tie najlepšie procesory (obvykle Intel i7 alebo i5 alebo AMD Ryzen 7/5), ktoré v kombinácii s 8 alebo 16 GB RAM a silnou integrovanou grafickou kartou budú poskytovať dostatok výkonu aj o niekoľko rokov. Väčšina má SSD disk s kapacitou 512 GB a viac. Všetko je na špičkovej úrovni, displeje mávajú rozlíšenie 4,5K a občas bývajú dotykové.
Špecifickou kategóriou sú potom počítače od Applu (iMac) a firemné systémy. Spája ich, že majú papierovo horšie špecifikácie, najmä ide o menšie RAM, nižšiu kapacitu pevných diskov či horšie procesory a grafické karty. Výhodou je však ich precízne spracovanie a veľký dôraz na bezpečnosť a užívateľské pohodlie. Takéto All in One zostavy sa hodia okrem iného aj na komerčné využitie.
Cena nad 2 000 €
V kategórii nad 2 000 € platí väčšina z toho, čo bolo povedané pri predchádzajúcej kategórii. Úplne dominujú počítače iMac od Applu v rôznych konfiguráciách, v ktorých už ale nezaostávajú za bežnými zostavami s OS Windows. Majú tak perfektné obrazovky s 4,5 K alebo 5 K rozlíšením, 8 či 16 jadrové procesory s 16 GB RAM a výkonnými grafickými čipmi, až 2 TB svižné SSD disky a všetku konektivitu, ktorú si dokážete pri počítači predstaviť.
Ešte extrémnejšie potom vyzerá popis herných All in One počítačov. Ich množstvo by síce bolo možné spočítať na prstoch jednej ruky, pretože „gameri“ skrátka nie sú cieľovou skupinou, parametre však nijako nezaostávajú za desktopmi. Majú 32 GB, ale aj 64 GB alebo 128 GB pamäte RAM, 10 i viacjadrové procesory, špičkové dedikované grafické karty, kvalitné širokouhlé obrazovky všetkých možných rozlíšení a zásobu funkcií aj konektorov, vďaka ktorým ich ocenia napríklad streameri.