Menu

AlzaPower Wireless 10000mAh – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných v kategorii Powerbanky s kapacitou do 10 000 mAh

Klady

  • Lacné bezdrôtové nabíjanie
  • Pomerne solídna konštrukcia
  • Prijateľná hmotnosť

Zápory

  • Menší počet konektorov
  • Textília sa rýchlo zašpiní
  • Dosť sa zahrieva
30 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

AlzaPower Wireless 10000mAh patrí medzi lacnejšie powerbanky s podporou bezdrôtového nabíjania. Model sme testovali, vyskúšali ako sa nabíja, ale aj koľko energie zo seba vydá. Pri teste sme sa zamerali aj na trvanlivosť materiálov a pohodlie pri nosení.

Z názvu recenzovaného modelu sa dá ľahko vyčítať kapacita 10 000 mAh, pohodlne tak nabijete každý bežný smartfón takmer dvakrát. Na tele nájdete iba dva konektory, a to USB-C s podporou 18 wattového nabíjania a klasické široké USB-A taktiež s podporou až 18 wattov.

Svojimi rozmermi je recenzovaný kus skôr trochu nadpriemerný. Dĺžka powerbanky je 13,8, šírka 7 a hrúbka 1,9 centimetra. Konkurencia býva minimálne o milimetre, niekedy ale aj o celé centimetre, menšia (v prípade drahších modelov). Hmotnosť viac-menej zodpovedá kapacite a v cenovej hladine je v porovnaní s konkurenciou dokonca o pár gramov nižšia. Telo tvorí tvrdený plast, cievka bezdrôtového nabíjania kryje okrem neho aj textílie.

Konektivita a napájanie

Ako sme si povedali už vyššie, na tele nájdete iba dva konektory. Prvým v rade je USB-C s podporou 5 V pri 3 A (15 W), 9 V pri 2 A (18 W) a 12 V pri 1,5 A (18 W). Rovnaký port slúži aj na nabíjanie powerbanky a dokáže využiť maximálne 18 wattov. Konektor typu USB-A podporuje pri 5 voltoch iba 2,4 ampér (12 W), ostatné 18 wattové štandardy ale nechýbajú.

Bezdrôtové nabíjanie funguje ako má, spustiť ho treba bočným tlačidlom na powerbanke, rovnako ako u konkurencie. Powerbanka podporuje bezdrôtový výstup 5, 7,5 a 10 wattov. Nejedná sa tak o žiaden rýchlik, na doplnenie batérie pri sedení pri stole ale stačí. Stále je to predsa len elegantnejšie riešenie, než so sebou všade ťahať nevzhľadný kábel.

Výrobca uvádza dobu potrebnú na nabitie AlzaPower Wireless 10000mAh 3 hodiny. Táto hodnota je podľa našej skúsenosti skôr pesimistická, nám sa podarilo powerbanku nabiť za čas okolo 2,5 hodiny (146 minút).

Test nabíjania

Pri bezdrôtovom nabíjaní si AlzaPower Wireless 10000mAh nerozumela s telefónom Samsung Galaxy S22 Ultra, kde nám aplikácia AccuBattery ukazovala príkon iba okolo 2,8 wattov. Po pripočítaní nejakého toho wattu na spotrebu telefónu sa dostávame maximálne na hodnotu okolo 4 W. Oproti tomu Google Pixel 7 dokázal vyťažiť takmer maximum a aplikácia ukazovala hodnoty okolo 8,6 W. To sa blíži avizovanému maximálnemu výkonu powerbanky.

Klasicky zaujímavých hodnôt sme dosiahli pri teste nabíjania prostredníctvom kábla. Rovnako ako u všetkých ostatných testovaných powerbánk sa ukázalo, že je na trhu výrobcov smartfónov neporiadok v nabíjacích štandardoch. Zatiaľ čo Xiaomi 12T Pro a Google Pixel 7 dokázali využiť pri započítaní súbežnej spotreby niečo málo cez 15 wattov (v tabuľke uvádzame výsledné tempo nabíjania), Samsung Galaxy S22 Ultra štandard pre nabíjanie 12 V nepodporuje.

Nabíjal sa preto tempom okolo 10 wattov. Z výsledkov v tabuľke by sa mohlo zdať, že výrobca powerbanky nehovorí o výstupnom výkone pravdu. To by nebola úplne presná interpretácia, pretože výrobcovia telefónov nie sú schopní dohodnúť sa na jednom štandarde nabíjania, ktorý by bol jednotne používaný.

Telefón Maximálny príkon podľa výrobcu telefónu Príkon z powerbanky (USB-C) Príkon z powerbanky (USB-A)
Samsung Galaxy S22 Ultra 45 W 10,0 W 8,7 W
Xiaomi 12T Pro 120 W 15,3 W 11,6 W
Google Pixel 7 20 W 15 W 12,2 W

*Hodnoty sú orientačné, skresľuje ich vlastná spotreba telefónov maximálne o jednotky wattov. Na meranie bola využitá aplikácia AccuBattery.

Parameter Tento produkt
Kapacita podľa výrobcu (mAh)

10 000

Materiál

Plast, textílie

Hmotnosť (g)

230

Typ batérie

Li-Pol

Počet výstupných portov

2

Výstupný port

USB-C, USB-A

Vstupný port

USB-C

Maximálny výkon (W)

18

Rýchlosť dobíjania powerbanky (hod)

6

LED diódy

Áno

Displej

Nie

Podpora rýchlonabíjania

Áno

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Svietidlo

Nie

Solárny panel

Nie

Rozmery d*š*v (cm)

13,8 x 7 x 1,9

Názory užívateľov

Užívateľských recenzií nie je veľa, napriek tomu pomerne detailne popisujú klady a zápory modelu AlzaPower Wireless 10000mAh. Najčastejšie narazíte na pochvaly na dobré nacenenie takto kapacitnej powerbanky s podporou bezdrôtového nabíjania. Jej vzhľad je podľa nejedného užívateľa elegantný, rozmery ani hmotnosť pritom neodrádzajú majiteľov od jej nosenia so sebou na verejnosti.

Výčitky smerujú skôr k slabšej cievke bezdrôtového nabíjania, ktorá je celkom citlivá na presné umiestnenie telefónu. To môžeme potvrdiť, konkurenčné powerbanky bývajú k užívateľovi o niečo tolerantnejšie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Po našom teste modelu AlzaPower Wireless 10000mAh označíme za jeho najväčšie prednosti kombináciu dobrej ceny so solídnou kapacitou a podporou bezdrôtového nabíjania. Powerbanka nie je nijako nadpriemerne veľká ani ťažká a pôsobí minimalistickým a elegantným dojmom.

Medzi negatíva naopak môžeme zaradiť obmedzený počet konektorov na tele powerbanky, rovnako ako to, že sa pri nabíjaní telefónu celkom dosť zahrieva. Teplota powerbanky sa vyšplhala na stole až prekvapivo vysoko, čo nie je dobré znamenie. Akékoľvek zahrievanie batérie totiž nevyhnutne skracuje jej životnosť. Povrchová textília je zaujímavým dizajnovým prvkom, pri častom prenášaní sa ale ľahko zašpiní.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá (hoci drahšia) alternatíva sa ponúka Swissten Power Bank MagSafe 10000 mAh. Disponuje síce rovnakou kapacitou ako model AlzaPower Wireless 10000 mAh a podporuje aj bezdrôtové nabíjanie, konektivita je však o niečo málo lepšia. Veľkou výhodou je pre majiteľov iPhonov podpora technológie MagSafe a rýchle nabíjanie Apple telefónov.

Model od Swisstenu má tiež podstatne menšie rozmery aj hmotnosť. Na dĺžku je takmer o 3 centimetre menší a pri rovnakej kapacite batéria váži o necelých 40 gramov menej. To je rozdiel, ktorý odlišuje powerbanku do vrecka od modelu určeného do batohu. Pre majiteľov iPhonov je Swissten jasnou voľbou, pre „Androiďákov“ už potom bude záležať na tom, nakoľko si ceníte kompaktnejších rozmerov a kvalitnejšieho prevedenia.

Naše hodnotenie a záver

AlzaPower Wireless 10000mAh je jednou z najlacnejších (marec 2023) powerbánk s kapacitou 10 000 mAh a bezdrôtovým nabíjaním. Ako taká nijako nezaostáva so svojim dizajnom. Naopak počet konektorov je menší a rýchlosť nabíjania nie je nijako nadpriemerná. Rozmery sa od konkurencie veľmi neodlišujú, v cenovej hladine patrí ale medzi ľahšie kusy. Alternatívou s MagSafe pre užívateľov iPhonov je Swissten MagSafe 10000 mAh.

30 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: AlzaPower Wireless 10000mAh
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru. Miluje cestovanie a s powerbankou cestoval napríklad na Islande a v Jordánsku. Keďže sú technológie jeho denným chlebom a bez powerbanky by sa pri cestovaní nezaobišiel, vysvetlí vám napríklad, prečo na tejto prenosnej batérii nešetriť. Okrem tejto témy sa venuje aj tabletom, mobilom a ďalšej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia AlzaPower Wireless 10000mAh

AlzaPower Wireless 10000mAh

30 € Orientačná cena