Menu

Recenzia a porovnanie Amazon Kindle Paperwhite 5

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Dlhá výdrž batérie v kategorii S uhlopriečkou displeja pod 7 palcov

Klady

  • Na výber medzi verziou s alebo bez reklám
  • Dlhá výdrž batérie
  • Vodeodolná
  • Wi-Fi aj Bluetooth

Zápory

  • Vyššia cena
  • Nemá audio výstup
  • Väčšia a ťažšia v kategórii
  • Nie je v slovenčine
200 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Amazon Kindle Paperwhite 5 je pokračovateľkou úspešného a populárneho radu čítačiek Amazon Kindle. Na trhu je v čase písania recenzie (január 2023) dostupná v dvoch variantoch, s alebo bez reklám, druhá verzia je o niečo drahšia. S ohľadom na prítomnosť reklám máte k dispozícii aj dve verzie čítačky, čo sa týka kapacity úložiska, a to 8 alebo 16 GB. Kapacita ale nie je rozšíriteľná, do čítačky nie je možné vložiť SD kartu. Čítačka poteší vodeodolnosťou na úrovni IPx8, je vyrobená z plastu, a to predovšetkým v snahe zachovať nižšiu hmotnosť vzhľadom na jej veľkosť.

Model Paperwhite 5 má 6,8 palcov veľký displej typu e-ink Carta s nasvietením, ktorý je považovaný všeobecne za kvalitnejší variant. Čítačka sa ovláda dotykom, tlačidlami osadená nie je. Niektoré modely pritom ponúkajú aj kombinované ovládanie. Potešujúca je výdrž batérie, čítačka by mala vydržať bez nutnosti dobitia až 10 týždňov. Dobíja sa konektorom typu USB-C. Čo sa týka konektivity, nájdete tu Wi-Fi na sťahovanie kníh a Bluetooth na pripojenie napríklad slúchadiel, audio výstup ale čítačka nemá.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Amazon

Veľkosť displeja (")

6,8

Kapacita (GB)

8/16

Rozšíriteľná pamäť

Nie

Typ displeja

E-ink Carta

Dotykový displej

Áno

Nasvietenie displeja

Áno

Výdrž/kapacita batérie

Až 10 týždňov

Vodotesnosť

Áno (IPx8)

Pripojenie

USB-C

Wi-Fi

Áno

Bluetooth

Áno

Audio výstup

Nie

Materiál

Plast

Farebné varianty

Čierna

Hmotnosť (g)

205

Rozmery v*š*h (mm)

174 x 125 x 8

Hodnotenie používateľov

Medzi užívateľmi sa jedná o obľúbený a rozšírený model, ktorý dostáva v recenziách prevažne kladné hodnotenie. Užívatelia v tomto prípade oceňujú veľký displej s rýchlym dotykovým ovládaním a taktiež možnosťou prispôsobiť si podsvietenie displeja na teplý či studený tón. Kladne hodnotia aj vodeodolnosť či dlhú výdrž batérie. Niektorí používatelia ale čítačke vytýkajú, že v nastavení chýba slovenčina alebo čítačka nepodporuje niektoré z populárnych formátov, napríklad ePUB. Všetky recenzie sa dočítate na Heuréke.

Hlavné klady a zápory

Za hlavné klady môžeme označiť dve verzie čítačky na zakúpenie, jedna je lacnejšia, ale s reklamami, druhá drahšia bez reklám. Dve možnosti máte aj z hľadiska vnútornej kapacity. Amazon Kindle Paperwhite 5 ďalej poteší vodeodolnosťou IPx8 a prítomnosťou Wi-Fi aj Bluetooth. Nevýhody, ktoré sa s ňou spájajú, vidíme predovšetkým v absencii audio výstupu a vo všeobecne väčších rozmeroch a vyššej váhe v kategórii. S ohľadom na veľkosť displeja 6,8 palca ale nie je čítačka nijako ťažká.

Porovnanie s alternatívami

Model Paperwhite 5 si hovorí o porovnanie so svojim predchodcom, Amazon Kindle Paperwhite 4. Novší rad má o 0,8 palca väčší displej, dlhšiu výdrž batérie, ale aj vyššiu váhu. Zmien sa dočkala aj konektivita, zatiaľ čo starší model štvrtého radu prepojíte konektorom microUSB, novší už pomocou USB-C. Ak zháňate čítačku kníh s o niečo nižšou cenou, mohol by vás zaujať model PocketBook 628 Touch Lux 5. Do neho môžete navyše vložiť SD kartu na zvýšenie pamäte, má ale kratšiu výdrž batérie, chýba mu Bluetooth a nie je odolný voči vode.

Záver

Čítačku Amazon Kindle Paperwhite 5 môžeme odporučiť aj náročnejším čitateľom, ktorí požadujú moderné zariadenie s mnohými pokročilými funkciami. Poteší prítomnosťou Wi-Fi aj Bluetooth, prepája sa pomocou USB-C, audiovýstup ale nemá. Samozrejmosťou je kvalitný displej typu e-ink Carta, užitočnou vlastnosťou je navyše vodeodolnosť. Výdrž batérie môže dosiahnuť až 10 týždňov, čo je jedna z najdlhších výdrží v našom porovnaní. Z rovnakého radu pochádza aj starší model Amazon Kindle Paperwhite 4.

200 € Orientačná cena
Autor: Kristýna Hašková | Dátum: | Produkt: Amazon Kindle Paperwhite 5 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Kristýna Hašková
Redaktorka
Kristýna je redaktorka, pre ktorú je čítanie vášňou. Rada preto skúma spôsoby, ako sa ku knihám dostať v rôznych podobách. Využíva na to znalosti zhromaždené z odborných zdrojov aj skúsenosti užívateľov, vďaka ktorým vie odporučiť čítačku pre rôznych čitateľov. Pátra aj po inováciách, preto vie poradiť, v čom sa displeje čítačiek zlepšujú alebo ako pracujú s formátmi elektronických kníh. Na našich stránkach ďalej spracováva témy z oblastí zdravia a krásy, napríklad infrasauny.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Amazon Kindle Paperwhite 5

Amazon Kindle Paperwhite 5

200 € Orientačná cena