Menu

Recenzia a test Amica SPFS 28TLDZP X

90,4 % Celkové hodnotenie

Top 6 v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnotenie spotreby
 • 8,0/10
  Hodnotenie programov
 • 10/10
  Hodnotenie funkcií dosky
 • 8,4/10
  Hodnotenie funkcií rúry

Klady

 • Otočný ražeň
 • Teleskopické rošty

Zápory

 • Chýba kruhové výhrevné teleso
 • Chýba systém čistenia
400 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sporák Amica ponúka klasické štyri horáky, ako väčšina kombinovaných modelov na trhu. Varná doska je vybavená aj liatinovými roštami, ktoré sú veľmi odolné a ľahko sa udržujú. Kapacita rúry 65 l bola v čase písania recenzie (marec 2022) priemer a bude dostačujúca pre bežnú rodinu. Sporák je tiež opatrený poklopom, rovnako ako viac ako polovica hodnotených modelov. Poklop chráni stenu za sporákom pred špliechancami a po zaklopení ho môžete využiť ako odkladaciu plochu.

Spotrebou sa sporák Amica zaradil do energetickej triedy A, do tej zároveň patrili všetky ďalšie hodnotené modely, dá sa tak povedať, že spotrebu nemusíte pri vašom rozhodovaní príliš riešiť. Čo sa ponuky režimov pečenia týka, vyberať môžete z deviatich. To je pomerne slušná ponuka, nejde ale o nič vyložene nadštandardného, ​​väčšina sporákov ponúka 8 programov, niektoré ich majú aj 10 a viac.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Amica

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % AEG, 10 % Electrolux, 10 % Mora
Počet horákov

4

100 % 4
Objem rúry (l)

65

64,30
Poklop

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Energetická trieda

A

100 % A
Spotreba energie pri bežnom pečení (kWh)

0,99

0,92
Spotreba energie pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,87

Počet programov pečenia

9

40 % 8, 30 % 9, 20 % 11, 10 % 4

Vybavenie a funkcie

Nepostrádateľným prvkom výbavy sú bezpečnostné poistky horákov, tie preto samozrejme nechýbajú ani sporáku Amica. Bezpečnosť zaisťuje aj trojvrstvové sklo dvierok, vďaka ktorému nehrozí popálenie pri náhodnom dotyku. Sporák je vybavený displejom, na ktorom si dokonca pomocou dotykového režimu môžete načasovať vypnutie rúry. Displej aj časovač sú už bežnou výbavou dnešných sporákov, nie vždy ide ale o displej dotykový a niektoré časovače iba oznámia koniec navoleného času zvukovým signálom, ale rúru nevypnú.

Veľmi bežné je elektronické zapaľovanie, vďaka ktorému nebudete musieť sporák zapaľovať zápalkou. Nechýba ani režim grilu či rozmrazovanie, oboje opäť nájdete pri väčšine modelov. Naopak otočný ražeň, ktorým tento sporák disponuje, ani zďaleka nepatrí k štandardu. Vnútri rúry nájdete aj teleskopické výsuvy, ktoré uľahčujú manipuláciu s plechmi.

Hoci má tento sporák aj ventilátor, plnohodnotného teplovzdušného pečenia sa u neho nedočkáte, nemá totiž kruhové výhrevné teleso. Rovnako nemáte k dispozícii ani žiadny špecifický systém čistenia, ako je napríklad pyrolýza alebo katalýza. Vnútro rúry je ale potiahnuté ľahko čistiteľným smaltom, takže by údržba ani tak nemala byť veľmi náročná.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Elektrické zapaľovanie

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Bezpečnostná poistka

Áno

100 % Áno
Kruhové výhrevné teleso

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Ventilátor

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Gril

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Rozmrazovanie

Áno

70 % Áno, 20 % Nie, 10 % Neuvedené
Systém čistenia

Čierny smalt

50 % Čierny smalt, 20 % SimpleSteam, 20 % Žiadny, 10 % EcoClean
Displej

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Časovač

Áno

80 % Áno, 20 % Nie
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šírka (cm)

50

80 % 50, 20 % 60
Hĺbka (cm)

60

100 % 60

Názory používateľov a odborníkov

Podľa recenzií užívateľov panuje so sporákom Amica všeobecná spokojnosť. Najväčšej chvály sa dočkal pomer ceny a kvality, používatelia oceňujú aj prehľadné ovládanie, slušnú ponuku funkcií a ďalšie vychytávky, ako je napr. otočný ražeň. Negatíva sa objavujú zriedka a väčšinou ide skôr o maličkosti, ako je nedostatočná hlasitosť zvukovej signalizácie. Ďalšie užívateľské recenzie nájdete na stránkach Heureka.sk.

Hlavné klady a zápory

Zhodne s užívateľmi môžeme za hlavné pozitívum sporáku Amica označiť prívetivú cenu, za ktorú dostanete veľmi zaujímavú výbavu, vrátane otočného ražňa a teleskopických roštov. Ako hlavné negatívum naopak vnímame absenciu kruhového výhrevného telesa, kvôli ktorej zostanete ochudobnení o možnosť pravého teplovzdušného pečenia. Slabšou stránkou môže byť aj chýbajúci systém čistenia (rúra nemá pyrolýzu, katalýzu ani žiadny z „parných“ programov), na funkčnosti sa to síce nepodpíše, údržba by ale mohla byť jednoduchšia.

Porovnanie s alternatívami

Ak vám parametre sporáku Amica vyhovujú, ale chceli by ste trochu ušetriť, za zváženie stojí model Mora K 662 BW. Ten sa tiež radí do energetickej triedy A a okrem nižšej ceny ponúkne aj pravé teplovzdušné pečenie a čistiacu funkciu EcoClean. Amica má oproti tomuto modelu navyše otočný ražeň a poklop horákov. Objem rúry je u oboch sporákov viac-menej rovnaký.

V podobnej cenovej kategórii ako sporák Amica nájdete aj model Beko FSM 52321 DXDS. Ani tomu nechýba režim pravého teplovzdušného pečenia a čistiaci systém (tentokrát s názvom SimpleSteam). Pomerne zásadnou nevýhodou by ale pre niektorých užívateľov mohla byť kapacita rúry, tá má len 55 l, a je tak vhodná skôr pre dvojice či jednotlivcov. Sporák tiež nemá otočný ražeň.

Naše hodnotenie a záver

Sporák Amica SPFS 28TLDZP X patrí k zaujímavým modelom za priaznivú cenu. Oproti konkurencii vyniká predovšetkým niektorými prvkami výbavy, konkrétne u neho nájdete otočný ražeň na grilovanie mäsa a teleskopické rošty. Na druhú stranu ale postráda napríklad kruhové výhrevné teleso, ktoré už je dnes pri sporákoch pomerne časté a je nevyhnutné pre pravé teplovzdušné pečenie. Chýba aj špeciálny systém čistenia, ten ale nebýva samozrejmosťou. Ak sa bez týchto prvkov nezaobídete, pozrite sa aj na recenziu sporáka Mora K 662 BW.

Základným parametrom sporáka Amica nemáme čo vytknúť, patrí do rovnakej energetickej triedy ako väčšina modelov na trhu, nechýbajú mu dôležité bezpečnostné poistky a ponúkajú slušný výber režimov pečenia. Rúra s kapacitou 65 l by mala stačiť aj rodinám, hoci nejde o najväčší objem na trhu.

400 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Amica SPFS 28TLDZP X | Hodnotenie: 90,4 %
Eliška Srncová
Eliška pôsobí v našej redakcii ako seniorný člen tímu a väčšinu domácich spotrebičov už za tie roky porovnávania a hodnotenia pozná ako svoje topánky. K témam pristupuje komplexne, pri kombinovaných sporákoch vám tak vysvetlí všetko, od typov palív, cez varianty varných dosiek až po funkcie rúry. Rozhľad si získava aj spracovávaním ďalších tém, ako sú indukčné sporáky, alebo plynové varné dosky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Amica SPFS 28TLDZP X

Amica SPFS 28TLDZP X

400 € Orientačná cena