Na trhu existuje široké spektrum zariadení, ktoré z vašej televízie urobia inteligentnú. Klasický TV box umožňuje pripojenie periférií, pevných diskov alebo vlastných slúchadiel. Menší „stick“ či „dongle“, ktorý vyzerá ako väčší flashdisk, sa potom spolieha na bezdrôtové technológie. Rozdiely medzi nimi sú zhrnuté v sekcii Typ zariadenia.
Pri výbere TV boxu je dobré sa zamerať na množstvo parametrov. Všetko sa ale odvíja od ceny, ktorú ste ochotný zaplatiť. Na streamovanie z YouTube či Netflixu v nižšom Full HD rozlíšení postačia základné modely, ktoré kúpite za asi 40 EUR. Vyššie 4K rozlíšenie, hranie hier a bezchybne reagujúci systém bude vyžadovať väčšiu investíciu, pokojne aj 200 EUR a viac.
V článku Ako vybrať Android TV box sa venujeme aj ďalším kľúčovým kritériám. Dozviete sa, aká je rola pamäte RAM a procesora, aké sú výhody Wi-Fi a káblového pripojenia na internet alebo ktoré porty by ste mali od svojho TV boxu určite očakávať. Vysvetlíme vám tiež, aký je rozdiel medzi Android TV a Google TV.
Ak by ste sa ale rozhodli pre samotnú smart TV, pripravili sme pre vás porovnanie televízorov a taktiež satelitných prijímačov.
Ako vybrať Android TV box stručne:
- Vopred si ujasnite, čo očakávate. Pokiaľ chcete len lacno premeniť hlúpu televíziu na inteligentnú, postačí vám „TV stick“, ktorý zastrčíte do televízie. Pre čokoľvek ďalšie je lepší klasický TV box s mnohými konektormi a vyšším výkonom.
- Sledujte výkon. Najlacnejšie modely mávajú slabé procesory a malú pamäť RAM. To vás bude limitovať hlavne pri náročnejšej činnosti, niekedy vás ale potrápi aj prehrávanie a streamovanie.
- Full HD alebo 4K? Vyššie rozlíšenie so sebou nesie aj náročnejšie požiadavky. Pre 4K obraz je nutné aspoň HDMI 2.0, rýchly a stabilný internet (ideálne cez kábel), vyššie sú aj nároky na procesor a RAM.
- USB dokáže nahradiť chýbajúce úložisko. Cez USB port môžete pripojiť externý disk alebo telefón. Neplatí to ale vždy – malé „sticky“ zvyčajne USB nemajú.
- Android TV boxy sú multimediálne centrá. Hodia sa preto aj ďalšie funkcie ako Bluetooth, diaľkové (prípadne aj hlasové) ovládanie alebo DVB-T2 tuner.
- Na verzii záleží. Novší Android je bezpečnejší a rýchlejší, Wi-Fi 6 zvyšuje stabilitu aj rýchlosť internetu, HDMI 2.0 umožňuje prenos 4K obrazu, USB 3.0 zaistí plynulosť prehrávania aj rýchlejší prenos dát.
Typ zariadení
Aby nebol výber taký jednoduchý a priamočiary, nie je TV box ako TV box. Zvyčajne sa ním myslí krabička, ktorá umožňuje pridanie inteligentných funkcií do obyčajnej televízie. Vďaka celému radu konektorov si k nemu môžete pripojiť napríklad hard disk, telefón či káblový internet. Zahráte si na ňom niektoré hry, prehráte videá z internetu aj cez USB, všetko nastavíte diaľkovým ovládačom.
Existuje ale celý rad zariadení, ktoré z tohto stereotypu vybočujú. Moderné sú zariadenia typu „stick“, ktoré sú len o niečo väčšie ako flashdisk. V nich pochopiteľne nenájdete žiadne USB či iné konektory, jediným portom je HDMI na pripojenie do televízie. Inak sú ale väčšinou od klasických „boxov“ na nerozoznanie. Veľakrát k nim dostanete ovládač, ani výkon nemusí byť menší, o „inteligentnú“ televíziu teda neprídete.
Niektoré zariadenia, napr. Chromecast od Googlu, vedia iba streamovať obsah z mobilu alebo tabletu. Zabudnúť tak môžete na sťahovanie a prehrávanie vlastných médií či sťahovanie aplikácií. Vďaka nízkej cene sú však obľúbené, najnovšie a najdrahšie Chromecast 4 sa navyše viac blížia plnohodnotnému boxu, pretože využívajú Google TV. Úplne špecifická je Apple TV. Pre vzájomnú podobnosť sa všetky typy často označujú ako multimediálne centrá.
Výhody | Nevýhody | |
TV Box |
|
|
TV Stick/dongle |
|
|
Chromecast (do 3. generácie) |
|
|
Pre koho sa hodí?
Ako vyplýva z vyššie uvedeného, Android TV boxy a menšie multimediálne centrá sú cielené na odlišné cieľové skupiny. Pre koho sú teda určené?
- Android TV box – Odporúčame pre tých, ktorí hľadajú dostupnú možnosť bez ústupkov ako z televízie urobiť inteligentnú – vyjde totiž lacnejšie. Box využijú ako multimediálne centrum, do ktorého nahrajú vlastné dáta, prípadne zapoja flashdisk alebo hard disk. Očakávajú pokročilejšie funkcie, sem tam si zahrajú nejakú hru s pripojeným herným ovládačom, nevadia im trochu väčšie rozmery zariadenia.
- Android TV stick/dongle – Hodí sa pre tých, ktorí chcú čo najlacnejšie dodať svojej televízii inteligentné funkcie. Ide im hlavne o streamovanie zo služieb ako sú Netflix, YouTube či Spotify, vlastné médiá im stačia prehrávať bezdrôtovo. Dôležitým faktorom je aj miesto – nemajú záujem o ďalší kus elektroniky, ktorý bude vidieť. Chýbajúce konektory alebo malé úložisko neriešia, pri vyberaní majú odlišné priority. Patrí sem aj Chromecast.
V článku Ako vybrať píšeme najmä o Android TV boxoch. Neznamená to, že vás chceme odrádzať od kúpy menších a jednoduchších zariadení. Naopak veríme, že svojich fanúšikov si nájde každé riešenie. Zatiaľ čo boxy sa ale mnohokrát líšia počtom konektorov, výkonom či úložiskom, pri „stickoch“ v tomto smere nie je mnohokrát čo porovnávať. Väčšina tém sa však týka všetkých zariadení a odporúčame sa pri nich riadiť našimi radami.
Výkon Android TV boxu
Pri zaobstarávaní boxu je dobré sa pozrieť, aký výpočtový výkon môžete očakávať. O ten sa starajú procesor a operačná pamäť (RAM). Pokiaľ sa zaujímate o počítače či smartfóny, najskôr vás výkon televíznych krabičiek sklame. Nenechajte sa ale zmiasť – na streamovanie a ďalšie typické použitie je obvykle dostatočný.
Procesor
Základom Android TV boxu je to isté, čo pri telefóne alebo počítači – procesor. Stará sa o spracovávanie informácií, pričom rýchlosť, s akou to zvláda, ovplyvňuje celkovú svižnosť prístroja. Pri počte jadier aj rýchlosti procesora pritom platí, že viac je lepšie. Záleží ale aj na tom, ako sa chystáte inteligentnú krabičku využívať.
Moderné procesory, ktoré v multimediálnych boxoch nájdete, majú zvyčajne aspoň štyri jadrá. Dôležitá je ich frekvencia s tým, že vyššia je lepšia. Mnohí výrobcovia ju oficiálne neuvádzajú, obvyklé hodnoty sú medzi 1,5 a 2 GHz. Obzvlášť pre spracovávanie náročnejších videí, najmä v 4K (alebo aj 8K) rozlíšení, sa neoplatí na procesore šetriť. Platí teda, že viac jadier a vyššia frekvencia obvykle prináša aj vyšší výkon.
Drvivú väčšinu procesorov do Android TV boxov vyrába americký Amlogic, ktorý ponúka najlepší pomer ceny a kvality. Niektoré lacné boxy majú procesory od čínskeho Allwinner. U nich sa najmä v minulosti objavovali problémy so stabilitou a spoľahlivosťou. Ďalším významným výrobcom je aj čínsky Rockchip.
Operačná pamäť (RAM)
Ďalším parametrom, ktorý môžete poznať z počítačov či smartfónov, je veľkosť operačnej pamäte (RAM). Tá slúži najmä na ukladanie bežiacich programov a podobne ako pri procesoroch platí, že čím viac, tým lepšie.
Na základné použitie vo Full HD stačí 1 GB, pre čokoľvek navyše sú dobré aspoň 2 GB. Existujú aj boxy s vyššou kapacitou, viac ako 4 GB sú zbytočné. Prípadná kúpa sa neúmerne predraží a navyše budete narážať na limity Androidu, ktorý má s využitím väčšej pamäte problém. Viac RAM dáva zmysel iba ako investícia do budúcnosti.
Veľkosť úložiska
Android TV box vám popri rade najrôznejších multimediálnych funkcií umožní tiež nahrávať obľúbené programy a inštalovať aplikácie z Obchodu Play. A na to potrebujete dostatok miesta. Väčšina súčasných škatuliek ponúka úložisko s veľkosťou 8 GB alebo 16 GB. Pre bežné používanie, vrátane základných aplikácií, ide o dostačujúcu kapacitu. Je však dobré mať na pamäti, že z úložiska si niekoľko GB ukrojí systém. Napríklad pri 8 GB boxe tak bude voľných necelých 5 GB.
Ak teda chcete prehrávať vlastné filmy, videá alebo hudbu, prípadne ich sťahovať či nahrávať, poobzerajte sa po väčšom úložisku. Drahšie boxy obvykle mávajú 32 GB, 64 GB alebo väčšiu pamäť. S takou kapacitou už nie je nahrávanie a prehrávanie vlastných dát výraznejším problémom. A ak chcete mať Android TV box dlhšiu dobu, prípadne prehrávať médiá v 4K, rozhodne odporúčame investíciu do väčšieho úložiska.
Ani kúpa TV boxu s menšou kapacitou pamäte nutne neznamená, že si nebudete mať kam nahrať svoje dáta. Veľa zariadení totiž obsahuje USB konektory a čítačky pamäťových kariet. Vďaka nim je možné pripojiť externý hard disk, klasickú flešku alebo napríklad pamäťovú kartu priamo z telefónu. Dávajte si ale pozor, aký typ kariet je podporovaný – obvykle pôjde o microSD a SD karty. V SD čítačke pritom s adaptérom prehráte microSD kartu – naopak to však nepôjde.
Pripojenie na internet
Základom Android TV boxu je jeho schopnosť pripojiť sa na internet. Na to využíva bezdrôtovú Wi-Fi, väčšina prístrojov navyše umožňuje aj pripojenie cez LAN kábel. To využijete najmä ak máte problém so stabilitou a rýchlosťou Wi-Fi. Kábel je totiž všeobecne spoľahlivejší a pri kombinácii 4K rozlíšení a pomalšieho internetu takmer nevyhnutný.
Ak budete TV box pripájať cez Wi-Fi, pozerajte sa aj po jej verzii. Úplným základom by mala byť Wi-Fi ac, ktorá zaistí bezproblémovú rýchlosť pripojenia. Novším štandardom je Wi-Fi ax (známy aj ako Wi-Fi 6). Okrem vyššej rýchlosti rieši tiež častý problém s rušením a priepustnosťou signálu. Pre dlhoročné používanie TV boxu ide rozhodne o vítaný bonus, hoci starší Wi-Fi ac (a čiastočne aj Wi-Fi n) zatiaľ postačuje.
Samozrejmosťou by mala byť podpora 5 GHz frekvencie. Pôvodné 2,4 GHz pásmo je totiž často preplnené, komunikuje cez neho väčšina (starších) typov elektroniky, navyše naráža na limity rýchlosti a prenosu. Pokiaľ teda narazíte na centrum, ktoré nevie 5 GHz Wi-Fi, radšej sa pozrite po alternatíve. Často stačí hľadať formulku „Wi-Fi DualBand“, ktorá značí podporu oboch frekvencií.
Konektory a porty
Najdôležitejším konektorom TV boxu je HDMI. Slúži na zapojenie do televízie a v závislosti na verzii umožňuje prehrávanie obrazu a zvuku v rôznej kvalite. Pre prehranie 4K filmov a videí je nevyhnutné HDMI aspoň vo verzii 2.0. Dôležité sú tiež USB porty. Vďaka nim môžete do boxu zapojiť externé úložisko, flešku, ale napríklad aj Bluetooth adaptér. Bude sa hodiť, ak chcete prehrávať obsah z telefónu (bez použitia Wi-Fi) a samotný TV box Bluetooth nemá.
Odporúčame hľadať boxy, ktoré majú aspoň dva USB porty. Oceníte to napríklad v situácii, keď máte k boxu pripojený hard disk alebo flashdisk kvôli nahrávaniu programov, ale zároveň chcete prehrávať obsah z telefónu. Obzvlášť potom druhý port využijete, ak máte jeden z nich stále plný kvôli spomínanému Bluetooth adaptéru. Aspoň jeden z portov by mal byť USB 3.0 a vyšší, čo zaistí bezproblémové prehrávanie, aj nahrávanie objemných súborov.
Medzi ďalšiu častú výbavu Android TV boxov patrí 3,5 m jack, ktorý slúži na pripojenie slúchadiel či diaľkového ovládača.
Podporované formáty a rozlíšenie
Android TV box využijete pri prehrávaní a zobrazení najrôznejších multimédií. Ak nechcete naraziť na žiadne obmedzenia, postrážte si podporu zvukových, obrazových a video formátov. Základnými sú:
- Zvukové formáty – MP3, WAV, WMA, OGG, AAC, FLAC, M4A.
- Video formáty – MPEG, AVI, MP4, MOV, MKV, MPE, MPG, WMV.
- Obrazové formáty – JPEG, PNG, GIF.
Lacnejšie modely typicky pracujú vo Full HD rozlíšení. Pokiaľ ale máte televíziu, ktorá dokáže zobraziť obraz v 4K, hľadajte TV box, ktorý vie to isté. Box s podporou 4K potom odporúčame aj tým, ktorí sa chystajú kupovať novú televíziu. Zatiaľ bude krabička posielať signál vo Full HD, potom prejde na vyššiu kvalitu. Lepší obraz potom dosiahnete vďaka HDR10(+) a Dolby Vision, ak ich podporuje aj televízia a prehrávaný program.
Ďalšie funkcie a vlastnosti
Okrem spomínaných základných vlastností a funkcií existujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú voľbu správneho TV boxu. Patria sem:
- Bluetooth – Slúži na pripojenie ďalších periférií, napr. herného ovládača, ale aj na prehrávanie hudby z telefónu, prípadne ovládanie boxu mobilom.
- Hlasové ovládanie a inteligentný asistent – Umožňuje obsluhu bez ovládača či mobilu, obvykle je možné prepojiť s inteligentnou domácnosťou. Hlavnými asistentmi sú Assistant Google a Alexa od Amazonu.
- HDR10/HDR10+, Dolby Vision – Dosiahnete nimi vyššiu kvalitu obrazu, bude lepší najmä kontrast a farebný rozsah. Funkciu ale musí podporovať aj televízor, do ktorého budete obraz prenášať, aj samotná nahrávka.
- Dolby Atmos, Dolby Digital Sound, DTS:X a DTS-HD – prinášajú vernejší a kvalitnejší priestorový zvuk. Dolby Atmos je lepšia ako Digital Sound, DTS:X ako DTS-HD.
- DVB-T2 tuner – Slúži na prijímanie digitálneho pozemného vysielania. V podstate tak pôjde o „múdrejší“ set-top box.
- DLNA – Umožní vám zdieľať dáta v rovnakej sieti medzi ľubovoľnými typmi zariadení. Podobne funguje aj Chromecast či AirPlay.
- Nadstavba – Systém Android ešte neznamená, že ikony, nastavenia a iné obrazovky, budú vyzerať rovnako. Výrobcovia mávajú vlastné nadstavby a niektoré z nich nemusia všetkým vyhovovať.
- Kodi – Multimediálna aplikácia, ktorá dokáže prehrávať videá z rôznych zdrojov, napr. interného úložiska, externých a sieťových diskov, pamäťových kariet a ďalších.
Verzie operačného systému Android
Android TV boxy zakúpite nielen s odlišnou technickou konfiguráciou, ale aj s rozdielnou verziou operačného systému. S každou novšou verziou prichádza vyššia bezpečnosť operačného systému, funkcia a rad vylepšení, vrátane prepracovanejšieho grafického rozhrania. Na trhu dnes narazíte najčastejšie na:
- Android 8.1
- Android 9.0
- Android 10
- Google TV
Solídni výrobcovia navyše budú svojim multimediálnym centrám ponúkať aktualizácie. Čím novšiu verziu Androidu malo zariadenie pri kúpe, tým dlhšie sa môžete tešiť prinajmenšom z bezpečnostných záplat. V roku 2020 došlo k predstaveniu prostredia Google TV. Prináša niektoré nové funkcie a v najbližšej dobe by malo nahradiť súčasnú Android TV. Ide ale iba o iné prostredie (podobne ako pri nadstavbách), systémom je aj naďalej Android.
Google TV vs Android TV
Android TV existuje už od roku 2014 a ide o systém, ktorým je poháňaný rad šikovných televízií, set-top boxov a multimediálnych centier. Medzi užívateľmi je obľúbený najmä pre svoju podobnosť s telefónnym Androidom a ich vzájomnou prepojenosťou. Vďaka Obchodu Play sa dajú inštalovať rôzne aplikácie, hoci ich výber je oproti klasickému Androidu obmedzený.
Google TV tiež nie je žiadnou novinkou. Dokonca z neho vychádza celá Android TV – vznikol totiž o niekoľko rokov skôr, v roku 2010. Problémom je, že súčasný Google TV nemá s touto nič spoločné. Ako Google TV je tiež označovaná aplikácia predtým známa ako Filmy Google.
V kontexte súčasnej Android TV sa však pri Google TV jedná iba o nové prostredie. Prvýkrát s ním v septembri 2020 prišiel Chromecast 4. generácie (nazývaný tiež Chromecast s Google TV). Plní podobnú úlohu ako nadstavby Androidu iných výrobcov a má byť oproti pôvodnému prostrediu viac personalizovaný. Do niekoľkých rokov by potom Google TV mala nahradiť pôvodnú Android TV. Aby nebolo zmätku málo, Google TV aj naďalej beží na systéme Android.