Menu

Avast Premium Security – Recenzie, testy a porovnania

85,1 % Celkové hodnotenie

Top 4 v kategorii Antivírusy

Jednotlivá hodnocení

 • 7,8/10
  Funkcia ochrany
 • 9,1/10
  Produktová ponuka
 • 9,5/10
  Systémové nároky
 • 8,6/10
  Užívateľské prostredie
 • 5,3/10
  Podpora

Klady

 • Kvalitná ochrana systému
 • Nízka cena

Zápory

 • Absencia rodičovskej kontroly
 • Absencia ochrany pred spamom
 • Menej prívetivé prostredie
15 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Antivírusový program Avast Premium Security nenaplnil očakávania a v našom teste skončil skôr na spodných priečkach (november 2021). Užívateľa zaujme kvalitnou ochranou dát, obstál aj čo sa týka systémových nárokov. V porovnaní s ostatnými testovanými antivírusmi zaostáva v hodnotenej kategórii technickej podpory. Dôležitým nedostatkom je absencia ochrany proti spamu a možnosť optimalizácie systému.

Nadnárodná spoločnosť Avast, ktorá má korene v Českej republike sa zameriava na viacvrstvovú rezidentnú ochranu počítača pred rôznymi typmi škodlivých kódov. Produkty Avastu pravidelne zbierajú ocenenia za výbornú detekciu vírusov v hodnotení časopisu VirusBulletin.

Hodnotenie funkcií ochrany počítača

Antivírusový program snúbi veľké množstvo funkcií zaisťujúcich komplexnú ochranu informačných technológií. Užívatelia ocenia rozmanitú ponuku nástrojov od nastaviteľného firewallu, ochrany e-mailu aj internetového bankovníctva a obranu pred spyware. Využijú tiež správcu hesiel, ktorý ich citlivé dáta solídne ochráni.

Naopak v Avast Premium Security bohužiaľ nenájdete napríklad funkciu rodičovskej kontroly, na kontrolu obsahu na internete najmä u detí. Chýba aj ochrana pred spamom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Blokovanie phishingu

Áno

100 % Áno
Blokovanie ransomware

Áno

100 % Áno
Online a offline skenovanie

Áno

100 % Áno
Sken pri otváraní súborov

Áno

100 % Áno
Firewall

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Ochrana e-mailu

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Ochrana e-banking

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Ochrana proti spamu

Nie

71 % Áno, 29 % Nie
Ochrana proti spyware

Áno

100 % Áno
Rodičovská kontrola

Nie

57 % Áno, 43 % Nie
Správca hesiel

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Kontrola aktualizácií

Áno

57 % Áno, 43 % Nie
Zálohovanie

Nie

71 % Nie, 29 % Áno
Optimalizácia systému

Nie

57 % Nie, 43 % Áno

Skúšobná verzia a antivírus zadarmo

Avast nestráca na sile ani čo sa týka skúšobnej verzie a produktu pre ochranu zadarmo. Ku klasickej tridsaťdňovej skúške platenej verzie Avast Premium Security sa ľahko dostanete na webových stránkach. Tu nájdete aj upravený program na stiahnutie a používanie zadarmo bez časového obmedzenia, chýbajú mu však niektoré funkcie plnej verzie. Samozrejme sú v ponuke aj programy pre zabezpečenie dát napríklad v smartfónoch alebo tabletoch.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Možnosť ochrany mobilných zariadení

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Počet licencií

1

71 % 1, 14 % 5, 14 % 3
Dostupná verzia antivírusu zdarma

Áno

57 % Áno, 43 % Nie
Vyskúšanie plnej verzie antivírusu zadarmo

Áno

100 % Áno

Hodnotenie systémových nárokov a požiadaviek

Pre nainštalovanie antivírusového programu Avast Premium Security si musíte pripraviť miesto na disku o veľkosti približne jedného gigabytu, čo je nadštandardná hodnota. Celkom dobre si však tento antivírus vedie čo sa týka zaťaženia systému pri práci na počítači. Systém totiž nijako zvlášť nepreťažuje.

Na ochranu počítačov s operačným systémom Mac od firmy Apple ponúka Avast iné ekvivalentné produkty. Čo sa týka operačných systémov Windows, môžu si tento program zaobstarať aj používatelia starších verzií ako Windows 7 či 8.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Hodnotenie zaťaženia systému (10 nezaťažuje, 0 zaťažuje veľmi)

7,9

8,27
Dostupné pre Windows 7

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Dostupné pre Windows 8

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Dostupné pre Windows 10

Áno

100 % Áno
Dostupné pre Mac

Áno

86 % Áno, 14 % Nie

Hodnotenie užívateľského prostredia a podpory

Výhodou tohto antivírusu je, že je v ponuke plne v českom jazyku a dokonca aj podporu nájdete v češtine. Bohužiaľ však firma neponúka telefonické spojenie, ale iba komunikáciu cez e-mail, ktorá niekedy môže byť zdĺhavá.

Inštalácia skúšobnej verzie je pomerne jednoduchá, nevyžaduje žiadnu registráciu, čo je výhoda. Hneď v úvode program ponúka možnosť nainštalovania prehliadača Avastu, dá sa však jednoducho odkliknúť a pokračovať bez neho. Pri odstraňovaní sa program pýta na rôzne otázky a jednou z nich je aj potvrdzovacie okno, či používateľ naozaj chce produkt odinštalovať, alebo sa ho snaží odstrániť niekto zvonku.

Nápoveda v programe je pomerne malá, človeka rýchlo zahltia vyskakujúce okná, v ktorých často užívateľ nájde ponuky na nákup platenej verzie antivírusu. Úvodná obrazovka iba ukazuje, že je systém počítača chránený s ponukou celkového testu, pre ďalšie funkcie musí človek zabrúsiť do menu, ktoré sa delí na ochranu (tu sú v ponuke testy, ale nie je možnosť rýchleho skenu, celkový test je však celkom rýchly v rádoch niekoľkých desiatok minút, ďalej ochrana obsahuje nastavenie štítov, vírusové truhly, wifi inšpektora alebo nastavenia firewallu a ochrany pred ransomware), súkromie so skartovačom dát a štítom webovej kamery, výkon (aplikácia na čistenie disku a systému). Antivírus občas upozorní na problémy s nastavením, na ich odstránenie je ale nutná vyššia verzia antivírusového programu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Česká/slovenská lokalizácia programu

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Prívetivosť inštalácie a odinštalovania (maximum 10, minimum 0)

9

71 % 7, 29 % 9
Prívetivosť ovládania, prehľadnosť, vzhľad (maximum 10, minimum 0)

6,5

7,41
Live chat

Nie

57 % Áno, 43 % Nie
Telefónna linka

Nie

86 % Áno, 14 % Nie
E-mail

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Podpora v češtine/slovenčine

Áno

57 % Áno, 43 % Nie

Záver

Antivírusový program Avast Premium Security disponuje kvalitnou ochranou pri pohybe v internetovom prostredí, navyše užívateľa osloví aj v hodnotenej kategórii systémových požiadaviek a nárokov, pretože nezaťažuje systém a je veľmi variabilný čo sa týka operačných systémov. Česká lokalizácia programu aj technická podpora v češtine sú výrazné plus.

Aj napriek miernym nedostatkom je antivírusový program Avast Premium Security zaujímavým variantom. Ak vám však tento produkt z nejakého dôvodu nevyhovuje, ako alternatívu vám odporúčame prečítať si recenziu ďalšieho antivírusu Kaspersky Premium Security.

15 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Avast Premium Security | Hodnotenie: 85,1 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii špecializuje na technické témy. So softvérmi má ako náročný používateľ počítača mnoho skúseností. V článku vám napríklad priblíži jednotlivé typy počítačových vírusov. Jeho recenzie nájdete aj v kategóriách notebookov, mobilov či tabletov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Avast Premium Security

Avast Premium Security

15 € Orientačná cena