Menu

Recenzia a porovnanie Apache Dakotah 2021

81,0 % Celkové hodnotenie

Cena/výkon - pánsky v kategorii Mestské elektrobicykle

Klady

  • Vyššia nosnosť 130 kg
  • Plná výbava do mesta
  • USB konektor

Zápory

  • Kratší dojazd 90 km
  • Vidlica bez odpruženia
1 400 € Orientačná cena

Základné parametre

Mestský elektrobicykel Apache Dakotah patrí k cenovo dostupnejším modelom. V čom sa teda líši od drahších variantov? V prvom rade výdržou a výkonom. Na jedno nabitie prejde maximálne 90 km, pri drahších modeloch je štandardný dojazd cez 100 km. Výkon 250 W je viac-menej všetko, čo na jazdu po meste potrebujete, rad drahších elektrobicyklov ale ponúka pohon s výkonom až 500 W. Rozdiel je tiež v umiestnení motora a batérie – pri tomto modeli nájdete oboje v zadnej časti, čo môže zvyšovať opotrebovanie zadného kolesa, drahšie modely mávajú obvykle motor aj batériu umiestnenú v strede.

Elektrobicykel Dakotah neponúka ani odpruženú vidlicu a vybavený je iba klasickými V-brzdami, naozaj tak nebude vhodný do prírody ani do náročnejšieho terénu. Pri jazde po asfalte si ale s oboma vystačíte. Pozitívom je nosnosť 130 kg (väčšina elektrobicyklov má nosnosť cca 120 kg), tento model je teda vhodný aj pre trochu ťažších cyklistov.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Značka

Apache

Určenie

Pánsky

Nosnosť (kg)

130

Výška ráfika kolies (palce)

26"

Výška rámu (palce)

18"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlica

Nie

Maximálny dojazd (km)

90

Umiestnenie batérie

Nosičová

Kapacita batérie (Wh)

468

Umiestnenie pohonu

Zadný

Maximálny výkon (W)

250

Brzdy

V-brzdy

Vybavenie a hmotnosť

Elektrobicykel Dakotah váži 24,3 kg, čo je pomerne bežná hmotnosť. V tomto ohľade väčšinou nie sú medzi elektrobicyklami nijako dramatické rozdiely. Výbave tohto modelu taktiež nemáme čo vytknúť – nechýbajú mu svetlá, nosič, stojan ani blatníky, ponúka teda všetko, čo si môžete pri jazde po meste priať. Navyše má aj nabíjací USB konektor, ktorý často nenájdete ani pri drahších elektrobicykloch.

Výber prevodov a režimov asistencie je štandardný. Prehadzovačka ponúkne 1×7 prevodov, čo je na jazdu v meste úplne dostačujúce. Na ovládacom paneli môžete vybrať z 5 režimov asistencie vrátane režimu WALK. Ten využijete, ak budete potrebovať tlačiť bicykel vedľa seba. Vybavenie tohto elektrobicykla je teda úplne štandardné, podobné prvky ponúkajú takmer všetky elektrobicykle na trhu bez ohľadu na cenu.

Tabuľka zobrazuje prehľad vybavenia a hmotnosti

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Nie

Prevody

1x7

Režimy asistencie

5

WALK assistant

Áno

Svetlá

Áno

Nosič

Áno

Blatníky

Áno

Stojan

Áno

Hmotnosť (kg)

24,3

Klady a zápory

Silnou stránkou elektrobicykla Dakotah je jeho výbava. Nielenže má plnú výbavu do mesta, teda svetlá, stojan, nosič a blatníky, ale navyše ponúkne aj USB konektor na dobíjanie drobnej elektroniky. Pochváliť môžeme aj vyššiu nosnosť 130 kg. Pozitívom je samozrejme aj dostupná cena. Tá sa najviac odráža na konštrukcii a základných parametroch tohto bicykla. Nevýhodou je teda kratší dojazd, nižší výkon, vidlica bez odpruženia a slabšie V-brzdy.

Porovnanie s alternatívami

V podobnej cenovej kategórii nájdete aj mestský elektrobicykel Leader Fox Park City 2020. Tieto dva modely ponúkajú rovnakú výbavu a rovnaké je aj umiestnenie ich batérie a pohonu. Elektrobicykel Leader Fox ale zaujme kotúčovými brzdami a odpruženou vidlicou, ktorá pri jazde zaistí vyšší komfort. Oproti modelu Dakotah má aj dlhší dojazd 120 km. Naopak, ponúkne o niečo nižšiu nosnosť 120 kg.

Ak ste do elektrobicykla ochotní investovať o niečo viac peňazí, možno pre vás bude lepšou voľbou elektrobicykel Leader Fox Neba 2021. Vyššia cena sa odráža najmä na jeho konštrukcii – oproti elektrobicyklu Dakotah má odpruženú vidlicu, hydraulické brzdy a stredové umiestnenie pohonu aj batérie. Samozrejmosťou je aj vyšší výkon 500 W. Spomenúť môžeme aj dlhší dojazd, rozdiel ale nie je až taký dramatický ako by pri takto drahom bicykli mohol byť (model Dakotah prekonáva len o 10 km). Tento model však nedisponuje USB konektorom.

Záver

Elektrobicykel Apache Dakotah 2021 bude ideálny na cesty do práce, do školy alebo na nákup – skrátka na všetky kratšie cesty po meste. Na výlety do prírody sa nehodí, najmä kvôli neodpruženej vidlici. Má skôr kratší dojazd, základný výkon a klasické V-brzdy, na využitie v meste by ale všetky tieto prvky mali byť dostačujúce. Výhodou je plná výbava, vrátane nabíjacieho USB konektora.

Ak teda hľadáte čisto mestský dopravný prostriedok a máte obmedzený rozpočet, môžeme vám tento model odporučiť. Ak s elektrobicyklom plánujete vyrážať aj na výlety, prípadne do prírody, odporúčame radšej zainvestovať do odolnejšieho a výkonnejšieho modelu ako je napríklad Leader Fox Neba 2021.

1 400 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Apache Dakotah 2021 | Hodnotenie: 81,0 %
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Apache Dakotah 2021

Apache Dakotah 2021

1 400 € Orientačná cena