Menu

Apple Watch SE 2022 40 mm – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných v kategorii Apple Watch

Klady

  • Dobrý pomer ceny a vybavenosti
  • Možnosť vybrať variant s podporou eSIM
  • Veľké úložisko

Zápory

  • Chýba funkcia Always On Display
  • Chýba meranie saturácie krvi kyslíkom
  • Rámčeky sú širšie
300 € Orientačná cena

Základné parametre

Apple sa snaží cieliť aj na príjemnejšie cenové hladiny, než do akých vždy vstupuje ich najnovší model. V ponuke výrobcu preto nájdete aj Apple Watch SE 2022. Hodinky konštrukčne vychádzajú zo starších modelov a majú obmedzené niektoré funkcie. Displej má rovnaké parametre ako pri lepšie vybavenom modeli Apple Watch 6, uhlopriečka je teda 1,78 palca, rámčeky majú šírku 3 milimetre a použitá technológia je LTPO OLED. Bohužiaľ ale chýba podpora Always On Display.

Recenzovaný variant je osadený v hliníkovom puzdre, ktoré je samo o sebe kvalitné. S ohľadom na nižšiu hmotnosť a nižšie výrobné náklady volili americkí vývojári sklíčko typu Ion-X. To odolá poškriabaniu kľúčmi či mincami, ale pri kontakte s kameňom či sklenenými časticami sa už ľahko odrie. Veľkosť puzdra 44 mm zodpovedá predchádzajúcim generáciám.

Voliť môžete medzi verziami s eSIM kartou aj bez eSIM karty, pričom prvý z variantov bude drahší. Recenzovaný model eSIM kartou nedisponuje. Medzi meracími funkciami nenájdete saturáciu krvi kyslíkom ani meranie EKG, všetko ostatné ale zodpovedá najmodernejším hodinkám Apple Watch. S hodinkami môžete plávať a potopiť sa až do hĺbky 50 metrov.

Parameter Tento produkt
Typ displeja

LTPO OLED

Variabilná obnovovacia frekvencia

Áno

Always On Display

Nie

Uhlopriečka displeja (palce)

1,78

Plocha displeja (mm2)

977

Rozlíšenie (px)

448 x 368

Šírka rámikov (mm)

3

Svietivosť displeja (nitov)

1 000

Odolnosť proti vode

Áno (5 ATM)

Sklíčko

Ion-X sklo

Materiál rámika

Hliník

Materiál chrbta

Keramika, Zafír

Možnost SIM karty

Áno

GPS

Áno

Reproduktor

Áno

Mikrofon

Áno

Apple Pay

Áno

Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Nie

Meranie EKG

Nie

Kompas

Áno

Výškomer

Stále aktívny

Gyroskop

Áno

Snímač okolitého svetla

Áno

Akcelerometer

Áno

Wi-Fi

Wi-Fi 4 – 2,4 a 5 GHz

Bluetooth

5.0

Kapacita úložiska (GB)

32

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

18

Hmotnosť (g)

36,4

Meranie telesnej teploty

Nie

Hĺbkomer

Nie

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívatelia chvália plynulé fungovanie hodiniek aj ich napojenie na ekosystém Apple. Vyhovujú im dostupné funkcie, ktoré sú súčasťou systému WatchOS 9. Pri telefonovaní je hlasitosť hodiniek dostačujúca a dobre pracuje aj mikrofón. Na druhú stranu používatelia výrobcovi vytýkajú nedostupnosť ochranného skla, ktoré by na hodinky dobre sedelo, kratšiu výdrž batérie a najmä nízku odolnosť originálneho Ion-X sklíčka. To sa niektorým poškriabalo už prvý deň. Ďalšie recenzie nájdete na Heureke.

Dizajn hodiniek je podľa expertov prémiový, rovnako ako pri klasických radoch. Hodinky pracujú dobre v spolupráci s telefónom, reproduktor aj mikrofón fungujú výborne. Dostupné funkcie sú široké, ale na druhej strane chýba funkcia Always On Display. Odborníci taktiež kritizujú krátku výdrž batérie, čo platí pre všetky hodinky Apple.

Hlavné klady a zápory

My na hodinkách Sledujte SE 2022 oceňujeme najmä ich vybavenosť funkciami. Koniec-koncov, ide o očesanú verziu Apple Watch Series 6. Vybrať si môžete variant s podporou eSIM karty, počítajte ale s vyššou cenou. Úložisko v hodinkách je veľké, nehrozí teda, že by ste ho rýchlo zaplnili.

Bohužiaľ chýba veľmi obľúbená funkcia Always On Display, vďaka ktorej by hodinky mohli ukazovať čas kontinuálne celý čas bez nutnosti aktivovania displeja. Nedočkáte sa ani merania nasýtenia krvi kyslíkom a EKG a rámčeky sú širšie ako pri modernejších Apple Watch Series 7.

Porovnanie s alternatívami

Hodinky Apple Watch SE 2022 môžeme porovnať s druhým najlacnejším variantom, ktorý bol v čase písania tejto recenzie (apríl 2023) na trhu k dispozícii, teda Apple Watch Series 7. Oproti nim vám model SE ponúkne najmä nižšiu cenu. Zmieriť sa budete musieť so širšími rámčekmi a absenciou funkcií, ako je Always On Display, meranie okysličenia krvi a EKG. Na druhú stranu – ak hľadáte lacnejšie inteligentné hodinky, Apple Watch SE 2022 všetky zásadné funkcie majú a všeobecne sa jedná o kvalitný model.

Záverečné zhrnutie

Apple Watch SE 2022 sú v podstate očesané hodinky prémiovej triedy. V porovnaní s hlavným radom moderných produktov im chýba napríklad obľúbená funkcia Always On Display alebo meranie saturácie krvi kyslíkom. Na druhú stranu vyhovejú vo všetkých ostatných parametroch a cena je prijateľnejšia ako v prípade Apple Watch Series 7.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Watch SE 2022 40 mm
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii orientuje najmä na problematiku moderných technológií. So šikovnými hodinkami má skúsenosti a sám ich využíva. V článku vám vysvetlí, aké funkcie vám Apple Watch môžu ponúknuť a prečo by si ich nemali kupovať majitelia telefónov s Androidom. Jakubove články nájdete aj pri iPhonoch, Macbookoch a bezdrôtových slúchadlách.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Watch SE 2022 40 mm

Apple Watch SE 2022 40 mm

300 € Orientačná cena