Menu

Recenzia a test Apple Watch 9 – Vyšší jas displeja a ovládanie gestami

Víťaz porovnania v kategorii Apple Watch

Klady

  • Konečne vysoký jas displeja
  • Ovládanie gestami je hodnotná funkcia
  • Úložisko je väčšie ako predtým

Zápory

  • Inak sa oproti predchádzajúcej generácii nelíšia
  • Vysoká obstarávacia cena
  • Stále veľmi krátka výdrž batérie
620 € Orientačná cena

Základné parametre

Príchod nových hodiniek Applu je vždy naplnený očakávaním a väčšinou nechýba aj ľahké sklamanie z veľmi pomalej inovácie. V prípade Apple Watch 9 sme sa preto tradične dočkali prakticky skopírovaných Apple Watch 8 doplnených o nový procesor, vyšší jas displeja a nové ovládanie gestami. A ono to v praxi naozaj stačí, Apple Watch sú totiž už aj tak vynikajúce hodinky.

Displej tvorí OLED panel s variabilnou obnovovacou frekvenciou, dostatočným rozlíšením a funkciou Always On. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou ale našťastie došlo k podstatnému zvýšeniu jasu obrazovky. Ten sa posunul od 1 000 nitov, ktoré horko ťažko stačili na priamom slnku, k úplne dostačujúcim 2 000 nitom. Rámčeky majú stále rovnakú šírku 1,7 milimetra a zaberajú tak len malú časť displeja.

Čo v cenovke okolo 600 € nepoteší, je Ion-X sklíčko, ktoré sa podľa skúseností prevažnej väčšiny užívateľov má tendenciu rýchlo poškriabať. Funkčné vybavenie zodpovedá Apple Watch 8, takže môžete počítať s presným meraním tepovej frekvencie, meraním teploty, saturáciou krvi kyslíkom aj EKG. Výrobca doplnil hodinky o ovládanie gestami poklepom prstov, čo oceníte napríklad pri umývaní riadu. Hodinky vydržia stále rovnakých 18 hodín na jedno nabitie, takže si na dlhšie výlety musíte pribaliť powerbanku.

Zaujímavosť: Podľa štúdie Accuracy of Apple Watch Measurements for Heart Rate and Energy Expenditure in Patients With Cardiovascular Disease: Cross-Sectional Study disponujú Apple Watch dostatočnou presnosťou merania tepu, aby bolo možné považovať výsledky za klinicky prijateľné.

Parameter Tento produkt
Typ displeja

LTPO OLED

Variabilná obnovovacia frekvencia

Áno

Always On Display

Áno

Uhlopriečka displeja (palce)

1,9

Plocha displeja (mm2)

1 143

Rozlíšenie (px)

484 x 396

Šírka rámikov (mm)

1,7

Svietivosť displeja (nitov)

2 000

Odolnosť proti vode

Áno (5 ATM)

Sklíčko

Ion-X sklo

Materiál rámika

Hliník

Materiál chrbta

Keramika, Zafír

Možnost SIM karty

Áno (eSIM)

GPS

Áno

Reproduktor

Áno

Mikrofon

Áno

Apple Pay

Áno

Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Áno

Meranie EKG

Áno

Kompas

Áno

Výškomer

Stále aktívny

Gyroskop

Áno

Snímač okolitého svetla

Áno

Akcelerometer

Áno

Wi-Fi

Wi-Fi 4 – 2,4 a 5 GHz

Bluetooth

5.3

Kapacita úložiska (GB)

64

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

18

Hmotnosť (g)

39

Meranie telesnej teploty

Áno

Hĺbkomer

Nie

Názory používateľov a ďalších expertov

Už tradične hodnotia užívatelia Apple Watch 9 takmer výhradne kladne. Zameriame sa preto na tie menej početné zápory, ktoré spomínajú. Tie sú prakticky len dva: hodinky vydržia nabité len jeden deň a sklíčka Ion-X nie sú nijako zvlášť odolné. Odborníci zdieľajú v tomto ohľade rovnaký názor, hodinkám za 600 € by skutočne pristalo sklíčko, ktoré sa nepoškriabe a výdrž dlhšia ako necelý jeden deň.

Na druhú stranu experti chvália snahu Applu trochu revidovať spôsob použitia inteligentných hodiniek prostredníctvom gest a oceňujú tiež zvýšený jas obrazovky. Tá je novo dobre čitateľná aj na priamom dennom slnku. Hodinky tak zase o trochu viac pôsobia ako plnohodnotné hodinky a nielen ako náramkový počítač.

Hlavné klady a zápory

Asi tou najväčšou prednosťou Apple Watch 9 je to, o ako komplexné zariadenie sa jedná. V rámci ekosystému Apple (a bohužiaľ iba v ňom) fungujú výborne a rozširujú možnosti využitia jednotlivých Apple zariadení. Novo zvýšený jas obrazovky ich posúva na úroveň, kedy sú dobre čitateľné aj na slnku v lete a ovládanie gestami o niečo skvalitňuje užívateľský zážitok.

Na druhú stranu, výrobca zákazníkom s rozpočtom 600 € fakticky stále hovorí, že sú príliš chudobní na sklíčko, ktoré sa nepoškriabe. A to nás mrzí, pretože použité Ion-X sklíčko je v spojení s kratšou výdržou batérie jediným veľkým nedostatkom s reálnym dopadom na životnosť zariadenia. Rovnako je škoda, že zatiaľ čo napríklad Garmin umožňuje využitie hodiniek pre iPhone, Apple neumožňuje využitie Apple Watch pre žiadneho iného výrobcu telefónov.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva k Apple Watch 9 sa priamo ponúka starší model Apple Watch Ultra. Tie v akcii zoženiete za veľmi podobnú cenu, na rozdiel od Apple Watch 9 ale ponúkajú titánové telo, zafírové sklíčko, extrémnu odolnosť, dvojnásobnú výdrž batérie, programovateľné tlačidlo, presnejšie GPS a ďalšie benefity. Jediným ich nedostatkom sú väčšie rozmery a absencia možnosti ovládania gestami. Prakticky každému, kto netrvá na kompaktnejších rozmeroch, by sme teda odporučili skôr Apple Watch UItra v zľavovej akcii.

Záverečné zhrnutie

Apple Watch 9 sú podarené hodinky s obrovským spektrom funkcií, rýchlym procesorom a výborne čitateľným displejom. Medzi ich slabiny môžeme zaradiť stále rovnakú výdrž batérie a tiež sklíčko Ion-X, ktoré nemôže zafírovému sklu konkurovať. Hodinkám nechýba eSIM karta, a keďže už dnes našťastie všetci operátori podporujú jednotné telefónne číslo pre mobil aj Apple Watch, môžete z funkcií ťažiť naplno.

Pokiaľ ale hľadáte výrazne odolnejšie a lepšie vybavené hodinky za podobnú cenu, v akcii sa ako alternatíva ponúka Apple Watch Ultra.

620 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Watch Series 9 45mm eSIM
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii orientuje najmä na problematiku moderných technológií. So šikovnými hodinkami má skúsenosti a sám ich využíva. V článku vám vysvetlí, aké funkcie vám Apple Watch môžu ponúknuť a prečo by si ich nemali kupovať majitelia telefónov s Androidom. Jakubove články nájdete aj pri iPhonoch, Macbookoch a bezdrôtových slúchadlách.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Watch Series 9 45mm eSIM

Apple Watch Series 9 45mm eSIM

620 € Orientačná cena