Menu

Apple Watch Ultra 49 mm – Recenzie, testy a porovnania

97,0 % Celkové hodnotenie

Pre náročných v kategorii Klasické inteligentné hodinky

Klady

  • Rad vysoko nadštandardných funkcií
  • Kvalitný, vysoko svietivý displej
  • Možnosť telefonovania aj platenia
  • Meranie všetkých hodnôt
  • Ovládateľné aj v rukaviciach

Zápory

  • Naozaj vysoká cena
  • Kompatibilné len s iPhonmi
  • Priemerná výdrž batérie v porovnaní
800 € Orientačná cena

Základné parametre

Apple Watch Ultra sú v čase písania recenzie (november 2022) jedným z najprepracovanejších modelov inteligentných hodiniek na trhu, preto sa hodia pre naozaj náročných užívateľov, a to aj vzhľadom na ich vysokú cenu. Hodinky sú osadené 2″ stále zapnutým Retina displejom, ktorý je samozrejme farebný a dotykový, ako je to pri tejto značke bežné. Navyše oproti iným radom Apple Watch aj iným konkurenčným smart hodinkám disponuje až dvakrát vyššou svietivosťou 2 000 Nitov, čo prináša neporovnateľne lepšiu čitateľnosť predovšetkým vonku. Veľkú výhodu prináša aj ľahká zmena ovládania hodiniek, ktoré je teraz možné ovládať aj v rukaviciach. Bočné okrúhle tlačidlo má väčšiu korunku a je tiež viac vystúpené.

Okrem toho sú hodinky vybavené ešte druhým fyzickým tlačidlom Akcia, ktoré si môžete nastaviť na vykonanie vami požadovanej akcie po hmate. Využijete ho napríklad pri cvičení, potápaní alebo aj vysokohorskej turistike, podržaním tlačidla sa aktivuje 86 decibelov hlasná siréna pre prípady núdze. Hodinky majú vodeodolnosť až do 100 metrov a sú certifikované na rekreačné prístrojové potápanie do 40 metrov. Potešia tiež odolnosťou proti prachu na úrovni IP6X a rozpätím prevádzkových teplôt od -20 do 55 °C.

Isté vylepšenia môžeme pozorovať aj pri batérii, ktorej výdrž výrobca predĺžil na dvojnásobok oproti starším modelom. Apple Watch Ultra by mali vydržať až 36 hodín pri štandardnom používaní (teda asi 1 a pol dňa), v režime nízkej spotreby dokonca až 60 hodín. To síce nie je prelomové číslo v porovnaní s konkurenčnými modelmi, pri hodinkách Apple je ale pomerne nevídané. Dobíja sa klasicky bezdrôtovo. 49mm titánové telo hodiniek je celkovo robustnejšie ako pri iných radoch, aj tento dizajnový prvok má na prvý pohľad prezradiť, že hodinky sú určené aj do extrémnych podmienok. Na výber máte medzi niekoľkými materiálmi a prevedeniami remienka, každý z nich si navyše môžete zakúpiť vo viacerých veľkostiach.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Apple

Uhlopriečka displeja (")

2

Typ displeja

LTPO OLED

Farebný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Druh batérie

Dobíjacia

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

36

Výdrž batérie v úspornom režime (hod)

60

Odolnosť voči prachu

Áno (IP6x)

Odolnosť voči vode

Áno (10 ATM)

Hmotnosť (g)

61,3

Maximálny obvod zápästia (cm)

21

Vymeniteľný remienok

Áno

Hodnotenie vybavenia a kompatibility

Z hľadiska kompatibility ponúknu Apple Watch Ultra štandardné a všetky podstatné prvky ako iné pokročilé smart hodinky. Ako aj ďalšie modely tejto značky si budú rozumieť výhradne s telefónmi rovnakej značky, teda iPhonmi. S hodinkami je možné platiť aj telefonovať, podporujú mobilné pripojenie pomocou eSIM, ktorá dokáže využívať rovnaké telefónne číslo ako váš mobil. Pokiaľ však hodinky majú byť využívané v mobilnej sieti po celý deň, skráti sa im výdrž batérie na polovicu, teda 18 hodín.

Disponujú Bluetooth aj Wi-Fi, rovnako ako vlastnou GPS pre zaznamenávanie trasy bez nutnosti mať so sebou telefón. GPS však dosiahla výrazné vylepšenie, kedy by podľa výrobcu mala byť naozaj presná aj vo vyššej mestskej zástavbe alebo naopak aj v prírode s hustým porastom ďaleko od civilizácie. GPS je dvojfrekvenčná a kombinuje v sebe L1 a L5 GPS a ďalej cestné, cyklistické a terénne trasy plus o niečo vyspelejší algoritmus.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

5.3

Wi-Fi pripojenie

Áno

Vlastná GPS

Áno

Aplikácia

Apple Watch, Apple Zdravie

Kompatibilita

iOS

Inteligentné notifikácie

Áno

Možnosť SIM karty

Áno (eSIM)

Možnosť telefonovania

Áno

Možnosť platenia

Áno

Hodnotenie funkcií

Na poli funkcií Apple Watch Ultra na trhu jednoznačne dominujú a prinášajú mnoho pokročilého vybavenia. Môžete počítať so všetkými funkciami, ktoré v porovnaní inteligentných hodiniek sledujeme, teda monitoring srdcového tepu, okysličenia krvi, spálených kalórií, stresu aj detailný záznam spánku vrátane jeho fáz. Okrem toho dokážu tiež snímať teplotu, čím prinášajú pokročilé možnosti nielen pri sledovaní menštruačného cyklu. Ďalej je tu k dispozícii aplikácia EKG, kde elektrický snímač zaznamenáva tep a rytmus srdca a dokáže odhaliť aj nepravidelnosť. Na abnormálne rýchly alebo pomalý tep a nepravidelný srdcový rytmus hodinky upozornia pomocou oznámenia.

Od telesných funkcií sa posuňme k tým bezpečnostným. Apple Watch Ultra sľubujú detekciu autonehody a tiež pádu, vo vážnej situácii v oboch prípadoch dokáže ich systém sám zavolať záchranárov. Tento model hodiniek je špecializovaný aj na extrémne športy, čo dokladá napríklad aj aplikácia Oceanic+, ktorá funguje ako plnohodnotný potápačský počítač. Hodinky sú vybavené aj hĺbkomerom, ktorý dokáže merať aj teplotu vody, alebo kompasom priamo na ciferníku. Z hľadiska zábavy potom nechýba prehrávanie hudby. V hodinkách je 38GB úložisko, z App Storu si preto môžete stiahnuť akúkoľvek aplikáciu nielen na športovanie.

Parameter Tento produkt
Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Áno

Výpočet spálených kalórií

Áno

Záznam spánku

Áno

Záznam stresu

Áno

Automatické zahájenie aktivity

Áno

Upozornenie na neaktivitu

Áno

Hodnotenie používateľov

Tento našliapaný model hodiniek väčšina užívateľov chváli a odporúča ďalej. Oceňujú dizajn a kvalitu spracovania, ktorá je pre hodinky značky Apple typická, vyzdvihujú aj bezproblémovú kompatibilitu s telefónmi rovnakého výrobcu. Podľa užívateľských recenzií je pozitívne aj rýchle nabíjanie, pokročilé funkcie alebo možnosť eSIM karty pre telefonovanie a správy.

Výdrž batérie niektorí hodnotia kladne v porovnaní s inými Apple Watch, iní negatívne v porovnaní s inými smart hodinkami všeobecne. V recenziách sa tiež môžete dočítať, že na Apple Watch Ultra pasujú aj iné remienky značky Apple. Ojedinelé negatívne ohlasy smerujú k slabšej siréne aj funkcii svietidlo, ktoré vraj príliš neposlúži. Všetky recenzie sa dočítate na Heureke.

Klady a zápory

Tieto hodinky potešia radom nadštandardných funkcií, ako je napríklad vylepšená dvojfrekvenčná GPS, druhé fyzické tlačidlo Akcia s možnosťou vlastného naprogramovania, hĺbkomer, dva reproduktory, snímanie teploty, upozornenie na nepravidelný srdcový rytmus alebo aplikácia na potápanie. Všetky tieto funkcie sú v porovnaní s inými smart hodinkami pomerne raritné. Okrem nich samozrejme nechýbajú ani iné funkcie typické pre pokročilé modely, ako meranie všetkých telesných funkcií, možnosť telefonovania alebo platenia. Hodinky tiež potešia ovládateľnosťou aj v rukaviciach vďaka lepšie hmatateľnému tlačidlu alebo abnormálne vysokou svietivosťou, vďaka ktorej bude displej dobre čitateľný za akýchkoľvek podmienok.

S Apple Watch Ultra sa ale spájajú aj isté nedostatky. Tým prvým je rozhodne vysoká cena, ktorá do istej miery sprevádza širokú ponuku pokročilých funkcií, taktiež tu ale platíte za značku. Pripravte sa na to, že si tieto hodinky rozumejú len s telefónmi od rovnakého výrobcu, teda iPhonmi. Hoci v ich prípade došlo k zvýšeniu výdrže batérie na dvojnásobok, v porovnaní inteligentných hodiniek vo všeobecnosti stále nejde o vysoké číslo, a pokiaľ budú hodinky pripojené k mobilnej sieti, ich výdrž sa skráti až o polovicu.

Porovnanie s alternatívami

Apple Watch Ultra sa hodí porovnať s inými hodinkami zo staršieho radu, napríklad Apple Watch Series 7. Siedmy rad má o niečo menší, a predovšetkým dvakrát menej svietivý displej, polovičnú výdrž batérie, ale aj výrazne nižšiu hmotnosť. Model Ultra je robustnejší a telom aj dušou prispôsobený do náročnejších podmienok, môžete sa s ním potápať do väčších hĺbok a vydrží aj extrémnejšie teploty. Pokiaľ hodinky porovnáme s iným pokročilým modelom od iného výrobcu, napríklad so športovými hodinkami Garmin Fenix ​​​​6X PRO, narazíme na odlišnosti v oblasti displeja, ovládania i funkcií. Displej hodiniek Garmin nie je dotykový a nie je s nimi možné volať. Sú športovejšie, celkovo ešte robustnejšie aj ťažšie, potešia ale výrazne dlhšou výdržou batérie, preto sa hodia aj na dlhodobé pobyty mimo civilizácie. Navyše ich prepojíte aj s telefónmi s Androidom.

Naše hodnotenie a záver

Apple Watch Ultra sú v súčasnosti (november 2022) špičkou medzi inteligentnými hodinkami. Cielia na naozaj náročných užívateľov a hodia sa aj do náročných podmienok. V porovnaní s inými modelmi od rovnakého výrobcu, ale aj s ďalšími konkurenčnými modelmi prinášajú množstvo inovácií a pokročilých funkcií, ktoré posúvajú hranice možností týchto wearables zase o krok ďalej.

V porovnaní s klasickými radmi Apple Watch v tomto prípade došlo k predĺženiu výdrže batérie na dvojnásobok, pokiaľ ale hodinky nebudú nonstop pripojené k mobilnej sieti. Ďalej potešia aj dvakrát svietivejším displejom, presnejšiou GPS, možnosťou snímať teplotu a ovládať hodinky aj v rukaviciach, druhým fyzickým tlačidlom alebo špecializáciou na potápanie. Ak hľadáte pokročilé Apple Watch, ale nepotrebujete nutne model do extrémnych podmienok, mohli by sa vám páčiť Apple Watch Series 7.

800 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Watch Ultra 49 mm | Hodnotenie: 97,0 %

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Watch Ultra 49 mm

Apple Watch Ultra 49 mm

800 € Orientačná cena