Menu

Recenzia a test Ardes AR5R14

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Ochladzovače vzduchu

Klady

  • Ochladzuje, zvlhčuje a čistí
  • 3 rýchlosti prúdenia
  • Veľká nádoba na vodu
  • 2 spôsoby ovládania
  • Ľadové boxy

Zápory

  • Vyššia cena
  • Mierne hlučnejší
185 € Orientačná cena

Ardes AR5R14 je nadpriemerne výkonný ochladzovač vzduchu, ktorý je okrem chladenia schopný vzduch zvlhčovať aj čistiť. Vysoká miera prepracovanosti, moderné funkcie a vysoký výkon z neho robí ideálny model pre náročných zákazníkov.

Základná charakteristika

Ardes AR5R14 vyniká nesmierne vysokým prietokom vzduchu 1 146 m3/hod, ktorý predstavuje v čase písania tejto recenzie (august 2023) najvyššiu hodnotu v našom porovnaní a zároveň jednu z najvyšších hodnôt na trhu. Znamená to, že s ním môžete ochladzovať miestnosti s rozlohou nad 100 m2. Vysoký výkon by sa mal logicky premietať do príkonu – 80 W sa nám ale vzhľadom na spomínaný prietok vzduchu zdá ešte dosť málo.

Nadpriemerná je tu aj nádoba na vodu, ktorá pojme 14 l. Veľkokapacitný zásobník určite poteší zákazníkov, ktorí nechcú myslieť na časté doplňovanie vody. V praxi to môže vystačiť aj na viac ako 10 dní. Ešte lepší efekt ochladenia tu možno dosiahnuť vďaka dvom ľadovým boxom, ktoré sú súčasťou balenia.

Výrobca si dal záležať aj na ponuke funkcií – okrem regulácie rýchlosti prúdenia, ktorá je bežná aj pri lacnejších modeloch, sa tu stretnete s časovačom (na 12 hod), ktorý nie je úplne obvyklý. Ochladzovač zároveň plní aj funkciu zvlhčovača a čističky vzduchu, čo môže byť výhodné pre alergikov a astmatikov – je vďaka tomu schopný vytvoriť skutočne zdravšie domáce ovzdušie.

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

Ardes AR5R14 získava kladné hodnotenia u nás aj v zahraničí. Užívatelia si ho kupujú najmä kvôli vysokému výkonu a spoľahlivosti a má veľmi nízke percento reklamovateľnosti. Pochopiteľne sa nájdu aj výhrady, ktoré sa týkajú hlavne hlučnosti (avšak mnoho produktov je v praxi ešte o niečo hlučnejších).

Niektorým zákazníkom sa zdá tiež pomerne drahý, ale vzhľadom na výkon a funkcie je jeho cena adekvátna.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Silnou stránkou Ardes AR5R14 je bezpochyby nadpriemerný prietok vzduchu 1 146 m3/hod, vďaka ktorému dokáže ochladzovať aj naozaj veľké miestnosti. Veľkú výhodu predstavuje aj jeho multifunkčnosť, pretože ide v podstate o prístroj 3v1 (ochladzovač, zvlhčovač aj čistička vzduchu). Zaujala nás tu aj funkcia časovača, ktorá je pomerne neobvyklá a veľkokapacitný zásobník na vodu.

Jednou z hlavných nevýhod môže byť cena, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať vysoká. Pri prieskume trhu však zistíte, že nejde až o taký extrém.

Porovnanie s alternatívami

Ardes AR5R14 predstavuje z hľadiska výkonu skutočný nadpriemer, väčšina konkurentov sa totiž nedostane ani nad 500 m3/hod. Ak hľadáte cenovo dostupnejšiu alternatívu a nepotrebujete úplne extrémne výkonný model, mohol by vám sadnúť napr. Concept OV5220.

Tento ochladzovač je schopný efektívne ochladiť priestor s rozlohou okolo 50 m2. Zároveň má slušnú kapacitu nádoby na 5 l vody a nechýbajú mu ani základné funkcie (regulácia rýchlosti prúdenia, oscilácia).

Záverečné zhrnutie

Ardes AR5R14 je nadpriemerne výkonný ochladzovač vzduchu, ktorý bude ideálny do veľkých miestností s rozlohou nad 100 m2. Vďaka funkciám čistenia a zvlhčovania vzduchu ho možno odporučiť aj do domácností, kde sú skutočne vysoké nároky na kvalitu vzduchu (typicky u astmatikov a alergikov). Náročných zákazníkov by na ňom mohli zaujať aj funkcie, ako sú časovač a diaľkové ovládanie.

Parameter Tento produkt
Prietok vzduchu (m3/hod)

1 146

Objem nádržky na vodu (l)

14

Príkon (W)

80

Maximálna hlučnosť (dB)

55

Spôsob ovládania

Dotykový panel alebo diaľkový ovládač

Funkcie

Chladenie, zvlhčovanie, čistenie, 3 rýchlosti prúdenia, časovač

Farba

Biela

Šírka (cm)

38

Výška (cm)

73

Hĺbka (cm)

30

Hmotnosť (kg)

6,3

185 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Ardes AR5R14 | Hodnotenie: Výborné
Dana Široká
Redaktroka
Dana má rada prístroje, ktoré zlepšujú kvalitu ovzdušia, a zaujíma ju, akým spôsobom fungujú. Vďaka tomu má tému ochladzovačov vzduchu skvele naštudovanú a dokáže vám poradiť, ako zvoliť optimálny prietok vzduchu, na čo sú dobré chladiace kazety a prečo vsadiť na ionizáciu. Z tém s podobnou tematikou má pod palcom ďalej zvlhčovače vzduchu alebo generátory ozónu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Ardes AR5R14

Ardes AR5R14

185 € Orientačná cena