Menu

Recenzia a porovnanie Atmos C 18 S

Dostupný variant v kategorii Splyňovacie kotly na tuhé palivá

Klady

  • Nižšia obstarávacia cena
  • Najvyššia emisná trieda 5

Zápory

  • Nižšia účinnosť
  • Nižší výkon
2 600 € Orientačná cena

Základné parametre

Atmos C 18 S je splyňovací kotol určený na spaľovanie hnedého uhlia a kusového dreva. Vďaka emisnej triede 5 a splneným podmienkam ekodizajnu umožňuje ekologické kúrenie. Účinnosť kotla je až 88,9 %, čo je v rámci kotlov na tuhé palivá v našom výbere (v júni 2019) skôr nižšia hodnota. Maximálny výkon tohto modelu je 20 kW, v danej sérii ale nájdete aj modely s výkonom od 16 do 48 kW. Potrebný výkon kotla pre vašu nehnuteľnosť najlepšie vypočíta kúrenár. Príkon je 50 W, z pohľadu energetickej účinnosti sa radí do triedy C, čo je jedna z najhorších tried v našom porovnaní. Ohrev teplej úžitkovej vody prebieha externe. Ohriata voda sa uchováva buď v zásobníku, akumulačnej nádrži alebo v bojleri.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Atmos

Spaľované palivo

Hnedé uhlie, drevo

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

20

Príkon (W)

50

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

C

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

88,9

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

Nerelevantné

Rozmery a hmotnosť

Aj keď hmotnosť kotla pocítite iba pri presúvaní, je dobré ju spomenúť. V tomto prípade sa jedná o hodnotu 295 kg, a to bez vody. Kotol by ste mali umiestniť na dostatočne pevnú podlahu. Na výšku kotol meria 118 cm, čo je pomerne málo. Do šírky zaberie 67 cm a do hĺbky 76 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

295

Výška (cm)

118,5

Šírka (cm)

67,5

Hĺbka (cm)

75,8

Záver

Atmos C 18 S je kotol vhodný pre tých zákazníkov, ktorí hľadajú ekologický spôsob spaľovania tuhých palív, ale kladú dôraz na nižšiu cenu. Spaľovať v ňom môžete hnedé uhlie a kusové drevo, a to prostredníctvom splyňovacej technológie. Vďaka nej dosahuje kotol účinnosť až 88,9%. Výhodou je emisná trieda 5 a splnenie podmienok ekodizajnu. Prevádzke kotla teda v ceste nestojí žiadne zákonné obmedzenie. Výkon kotla je až 20 kW a elektrický príkon 50 W. Z pohľadu energetickej účinnosti spadá tento model do triedy C, čo je skôr slabšia hodnota.

 

2 600 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Atmos C 18 S
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Atmos C 18 S

Atmos C 18 S

2 600 € Orientačná cena