Menu

Recenzia a porovnanie Atmos C 18 S

70,0 % Celkové hodnotenie

Dostupný variant v kategorii Splyňovacie kotly na tuhé palivá

Klady

  • Nižšia obstarávacia cena
  • Najvyššia emisná trieda 5

Zápory

  • Nižšia účinnosť
  • Nižší výkon
2 800 € Orientačná cena

Základné parametre

Atmos C 18 S je splyňovací kotol určený na spaľovanie hnedého uhlia a kusového dreva. Vďaka emisnej triede 5 a splneným podmienkam ekodizajnu umožňuje ekologické kúrenie. Účinnosť kotla je až 88,9 %, čo je v rámci kotlov na tuhé palivá v našom výbere (v júni 2019) skôr nižšia hodnota. Maximálny výkon tohto modelu je 20 kW, v danej sérii ale nájdete aj modely s výkonom od 16 do 48 kW. Potrebný výkon kotla pre vašu nehnuteľnosť najlepšie vypočíta kúrenár. Príkon je 50 W, z pohľadu energetickej účinnosti sa radí do triedy C, čo je jedna z najhorších tried v našom porovnaní. Ohrev teplej úžitkovej vody prebieha externe. Ohriata voda sa uchováva buď v zásobníku, akumulačnej nádrži alebo v bojleri.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Atmos

Spaľované palivo

Hnedé uhlie, drevo

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

20

Príkon (W)

50

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

C

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

88,9

Rozmery a hmotnosť

Aj keď hmotnosť kotla pocítite iba pri presúvaní, je dobré ju spomenúť. V tomto prípade sa jedná o hodnotu 295 kg, a to bez vody. Kotol by ste mali umiestniť na dostatočne pevnú podlahu. Na výšku kotol meria 118 cm, čo je pomerne málo. Do šírky zaberie 67 cm a do hĺbky 76 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

295

Výška (cm)

118,5

Šírka (cm)

67,5

Hĺbka (cm)

75,8

Záver

Atmos C 18 S je kotol vhodný pre tých zákazníkov, ktorí hľadajú ekologický spôsob spaľovania tuhých palív, ale kladú dôraz na nižšiu cenu. Spaľovať v ňom môžete hnedé uhlie a kusové drevo, a to prostredníctvom splyňovacej technológie. Vďaka nej dosahuje kotol účinnosť až 88,9%. Výhodou je emisná trieda 5 a splnenie podmienok ekodizajnu. Prevádzke kotla teda v ceste nestojí žiadne zákonné obmedzenie. Výkon kotla je až 20 kW a elektrický príkon 50 W. Z pohľadu energetickej účinnosti spadá tento model do triedy C, čo je skôr slabšia hodnota.

 

2 800 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Atmos C 18 S | Hodnotenie: 70,0 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Atmos C 18 S

Atmos C 18 S

2 800 € Orientačná cena