Menu

Recenzia a test Atmos D 25 PX

89,0 % Hodnotenie
redakcie

Klady a zápory

Klady

  • Kompaktná konštrukcia
  • Najlepšia emisná trieda 5

Zápory

  • Spaľuje iba drevené pelety
  • Vyššia cena
5 500 € Orientačná cena

Základné parametre

Zaujímavosťou kotla Atmos D 25 PX je jeho kompaktný tvar – napriek tomu, že sa jedná o automatický kotol, nezaberie v kotolni príliš veľa miesta. Jeho zásobník je totiž integrovaný do tela kotla a nevyžaduje žiadne ďalšie miesto. Ako kurivo sa v tomto prípade používajú výhradne drevené pelety a objem zásobníka je 215 dm3.

Účinnosť tohto modelu je o niečo nižšia ako pri ostatných automatických kotloch v našom porovnaní. Napriek tomu ale môžeme hodnotu 91,8% označiť za slušnú. Maximálny tepelný výkon tohto modelu je 24 kW. V rovnakej sérii výrobca ponúka kotly od 10 kW. Príkon elektrickej energie pri prevádzke je 92 W a prevádzka je energeticky vysoko účinná – značí to známka A+, teda druhá najvyššia. Dobré výsledky má kotol aj v hodnotení vypúšťania emisií, spadá do najvyššej triedy 5 a spĺňa aj podmienky ekodizajnu.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Atmos

Spaľované palivo

Drevené pelety

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

24

Príkon (W)

92

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

91,8

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

215

Rozmery a hmotnosť

Aj bez paliva a vody je kotol pomerne ťažký, váži 418 kg. Zvážte teda, na akú plochu ho umiestnite – mala by byť dostatočne pevná. Na výšku je kotol o niečo väčší než je bežné, meria 141 centimetrov. Na šírku zaberie 67 centimetrov. Pomerne nezvyčajná je aj hĺbka, ktorá predstavuje vrátane všetkých inštalačných prvkov a vpredu umiestneného horáka 165 centimetrov.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

418

Výška (cm)

141,1

Šírka (cm)

67,4

Hĺbka (cm)

164,7

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou kotla Atmos je bezpochyby jeho kompaktná konštrukcia – s tou sa pri automatických kotloch nestretávame často. Veľkosť zásobníka tým ale nijako netrpí. Pozitívne hodnotíme aj najvyššiu emisnú triedu 5, kotol je teda naozaj ekologický. Niektorým užívateľom by ale mohlo vadiť obmedzenie spaľovaného paliva, v tomto prípade sa jedná o kotol výhradne na drevené pelety. Od jeho kúpy by vás mohla odradiť aj vyššia cena.

Záver

Automatický kotol Atmos D 25 PX bude vhodnou voľbou pre tých, ktorí v kotolni nemajú dostatok miesta. Vďaka integrovanému zásobníku na palivo zaberie do šírky iba 67 cm. Takmer o meter viac má ale do hĺbky. Jediným možným palivom sú drevené pelety, ktorých sa do zásobníka zmestí až 215 dm3. Samozrejmosťou je splnenie podmienok ekodizajnu a zaradenie kotla do 5. emisnej triedy, čo zaručuje ekologické kúrenie. Dobré hodnoty dosahuje aj pri sezónnej energetickej účinnosti, patrí do triedy A+.

Ak nevyžadujete automatický kotol a chcete striedať palivá, mohol by vás zaujať splyňovací kotol rovnakej značky Atmos DC 18 SP.

5 500 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Atmos D 25 PX | Hodnotenie: 89,0 %
Jakub Gulec je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.
Technický redaktor

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Atmos D 25 PX

Atmos D 25 PX

5 500 € Orientačná cena