Menu

Atmos D 50 P – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Kotly na pelety

Klady

  • Veľmi slušný výkon
  • Kvalitná konštrukcia
  • Najlepšia emisná trieda
  • Aj na ohrev vody
  • Mnohé doplnky

Zápory

  • Vyššia cena
  • Pomerne ťažký
  • Zaberie viac miesta
  • Menej recenzií
3 950 € Orientačná cena

Základné parametre

Atmos D 50 P je automatický kotol na pelety, ktorý ale v prípade nutnosti zvládne po vybratí horáka zo spaľovacej komory kúriť aj kusovým drevom. Vďaka vysokému stupňu automatizácie je kúrenie týmto kotlom jednoduchšie ako pri klasických kotloch. Doplňovanie paliva, čistenie spaľovacej komory a vyberanie popola je možné vykonávať dokonca iba raz za 30 dní. Záleží ale na kvalite paliva a veľkosti zásobníka. Pelety si kotol odoberá automaticky dopravníkom a zásobník, ktorého veľkosť si zvolíte (250, 500 alebo 1000 l), môžete umiestniť vedľa kotla, alebo aj vo vedľajšej miestnosti.

Výkon 45 kW patrí v čase porovnania (september 2023) k najvyšším hodnotám a kotol vďaka nemu zvládne vykúriť aj väčšie priestory. Na posúdenie vhodnosti kotla v závislosti od veľkosti konkrétnej budovy a jej zateplenia je ale vždy dobré konzultovať výber s odborníkom. Účinnosť 90,2% je pomerne bežná hodnota a podobnú účinnosť dosahujú aj ostatné automatické kotly v našom porovnaní.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Atmos

Spaľované palivo

Pelety

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

45

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

90,2

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

250

Rozmery a hmotnosť

S hmotnosťou 430 kg sa Atmos D 50 P radí k ťažším modelom. Pokiaľ ale zvolíte vhodné umiestnenie s pevnou podlahou, nemala by vyššia váha predstavovať problém. Rozmery kotla môžeme označiť za štandardné, vždy si ale skontrolujte, či naň máte dostatok miesta. Zásobník môže byť umiestnený vo vedľajšej miestnosti alebo vedľa kotla. Jeho veľkosť si môžete vybrať, základný objem zásobníka je 250 l, ale môžete zvoliť aj 500 alebo 1000 l. Riaďte sa teda tým, ako často chcete dopĺňať pelety a koľko máte priestoru.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

430

Výška (cm)

140,7

Šírka (cm)

60,6

Hĺbka (cm)

86

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

K hlavným benefitom kotla Atmos D 50 P patrí jeho vysoký výkon a emisná trieda 5, ktorá ho radí k najekologickejším produktom na trhu. V tejto relatívne vysokej cenovej relácii je však emisná trieda 5 pomerne bežná. Práve vyššia cena môže byť považovaná za jednu z nevýhod, rovnako ako obmedzené možnosti paliva. Okrem peliet však v prípade nutnosti môžete odstrániť horák zo spaľovacej komôrky a použiť ako palivo drevo.

Záver

Kotol Atmos D 50 P patrí k drahším modelom, v kategórii automatických kotlov ale s vyššou cenou musíte počítať vždy. Odmenou vám bude automatizovaná prevádzka – doplňovanie peliet dopravníkom, automatické vypnutie po dohorení paliva a doplniť môžete aj odpopolňovací systém. Tento model je vďaka vysokému výkonu vhodný pre väčšie domy, poprípade staršie domy s horšou tepelnou izoláciou. Vďaka emisnej triede 5 nemusíte mať strach zo zákazu používania tohto kotla. Ak hľadáte alternatívu, Atmos D 25 PX má integrovaný zásobník paliva a kompaktnú konštrukciu.

3 950 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Atmos D 50 P | Hodnotenie: Veľmi dobré
Kateřina Klodnerová
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Atmos D 50 P

Atmos D 50 P

3 950 € Orientačná cena