Menu

Recenzia a porovnanie Atmos DC 18 SP

Víťaz porovnania v kategorii Splyňovacie kotly na tuhé palivá

Klady

  • Možnosť kúriť 3 druhmi paliva
  • Emisná trieda 5
  • Kompaktný tvar

Zápory

  • Prídavný horák sa dokupuje
  • Rôzna účinnosť podľa paliva
4 500 € Orientačná cena

Základné parametre

Zaujímavosťou kotla Atmos DC 18 SP je možnosť spaľovania až troch druhov paliva. Kúriť v ňom môžete v základe kusovým drevom a po doplnení špeciálneho horáka aj peletami alebo extra ľahkým vykurovacím olejom. Prídavný horák je však nutné zakúpiť zvlášť. Od druhu paliva sa odvíja aj účinnosť – najvyššie hodnoty dosahuje pri spaľovaní peliet – až 92,5 %, čo je veľmi slušná hodnota. O niečo nižšiu účinnosť má kotol pri spaľovaní kusového dreva – 90,1%. Najnižšiu, no stále pomerne vysokú, účinnosť má pri spaľovaní extra ľahkého vykurovacieho oleja (ELTO).

Kúrenie v kotle Atmos je ekologické, dôkazom je splnenie podmienok ekodizajnu a zaradenie do 5. emisnej triedy. Maximálny výkon kotla je 20 kW – to, či je táto hodnota pre vašu nehnuteľnosť dostatočná, vám vypočíta odborník. V sérii kombinovaných kotlov sú dostupné modely s výkonom až 35 kW. Z pohľadu sezónnej energetickej účinnosti patrí do triedy A+, čo je najlepšia hodnota v našom porovnaní.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Atmos

Spaľované palivo

Kusové drevo, pelety, ľahký vykurovací olej

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

20

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

92,5 pelety/90,1 drevo/89,6 olej

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

Nerelevantné

Rozmery a hmotnosť

Samotný kotol váži 435 kilogramov, dobre preto zvážte, kam ho umiestnite – mal by stáť na dostatočne pevnom podklade. K tejto hmotnosti je ešte potrebné pripočítať hmotnosť vody. Na výšku je model pomerne vysoký, meria 166 centimetrov, na šírku 64 centimetrov a do hĺbky zaberie 76 centimetrov (vrátane horáka). Ide teda o trochu menšie rozmery ako je pri týchto kotloch bežné.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

435

Výška (cm)

166,5

Šírka (cm)

64,3

Hĺbka (cm)

75,7

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou splyňovacieho kotla Atmos je možnosť výberu spaľovaného paliva – voliť môžete medzi kusovým drevom, drevenými peletami alebo extra ľahkým vykurovacím olejom. Potešia aj kompaktné rozmery – kotol je síce vyšší ako ostatné modely, na šírku a do hĺbky ale zaberá menej miesta. Pokiaľ sa rozhodnete pre iné palivo ako drevo, budete si ale musieť dokúpiť špeciálny horák. Navyše musíte počítať s rozdielnou účinnosťou pri spaľovaní rôznych druhov paliva. Kotol sa ale radí do 5. emisnej triedy, je teda ekologický a nemusíte sa báť žiadnych legislatívnych obmedzení.

Záver

Atmos DC 18 SP je kombinovaný kotol na tri druhy paliva. Základným palivom je drevo, po dokúpení prídavného horáka ale môžete kúriť aj drevenými peletami alebo extra ľahkým vykurovacím olejom. Zvolený druh paliva ovplyvňuje aj účinnosť, tá sa pohybuje v rozmedzí od 89,6 do 92,5 %. Kúrenie je ekologické, dôkazom je zaradenie do emisnej triedy 5 a splnenie podmienok ekodizajnu. Maximálny výkon je 20 kW a trieda sezónnej energetickej účinnosti A+.

4 500 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Atmos DC 18 SP
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Atmos DC 18 SP

Atmos DC 18 SP

4 500 € Orientačná cena