Porovnávací test a recenzie najlepších autochladničiek

Vydávate sa automobilom na niekoľkodenný rodinný výlet pod stan? Najskôr sa zamýšľate nad skladovaním potravín, ktoré sa najmä vo vysokých teplách môžu veľmi rýchlo pokaziť. Riešenie však existuje a je prekvapivo jednoduché. Stačí si kúpiť autochladničku a pripojiť ju k akumulátoru vášho vozidla. 

V prvom rade je nutné zvoliť zodpovedajúci typ spotrebiča. V súčasnosti sa na trhu vyskytujú pasívne, absorpčné, kompresorové a termoelektrické modely. Rozdiely spočívajú najmä v princípe chladenia, rozmeroch, množstve dodatočných možností a teplotách, ktoré môžu svojou činnosťou dosiahnuť. Ďalší kľúčový parameter spočíva v type napájania. Autochladničky môžu byť pripojené k 12 V, 24 V alebo klasickým 230 V, preto je dobré si vždy overiť, akým zdrojom je vybavené vozidlo. Za zváženie stojí taktiež potrebná teplota chladenia, klimatické triedy a rozmery, ktoré by sa mali odvíjať od počtu osôb v domácnosti. Dôležité údaje, ako sú energetická trieda, účinnosť chladenia a mrazničky, objem, hlučnosť, prípadne ročná spotreba energie, zahŕňa energetický štítok. Sledovať sa vyplatí aj najrôznejšie doplnky, ktoré zvýšia efektivitu a bezpečnosť prevádzky.

Strávili ste výberom autochladničky dlhé hodiny a stále si nie ste istí? Nič nesiľte a radšej si o jednotlivých parametroch niečo málo preštudujte. Napríklad v našom článku „Ako si vybrať autochladničku“, kde nájdete všetky potrebné informácie.


Najlepšie autochladničky podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Objem (l) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Meva XC-42G
Meva XC-42G Meva 40 250 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze G21 C&W 45 l
G21 C&W 45 l G21 45 150 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Guzzanti GZ 38
Guzzanti GZ 38 Guzzanti 28 110 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Guzzanti GZ 22B
Guzzanti GZ 22B Guzzanti 22 60 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze ECG AC 3020 HC Dual
ECG AC 3020 HC Dual ECG 30 70 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Guzzanti GZ 24A
Guzzanti GZ 24A Guzzanti 24 60 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze CAMRY CR 93 32 L
CAMRY CR 93 32 L Camry 32 80 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Campingaz Powerbox Plus 24L AC/DC EU Plug
Campingaz Powerbox Plus 24L AC/DC EU Plug Campingaz 24 100 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze CAMRY CR 8061
CAMRY CR 8061 Camry 45 110 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Sencor SCM 4233BL
Sencor SCM 4233BL Sencor 33 90 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať autochladničku

Autochladničky predstavujú záchranu jedla a pitia pri cestovaní počas parných dní, keď sa čerstvosť potravín vplyvom vysokých teplôt rapídne znižuje. Hodia sa tak na kratšie cesty, ako aj dlhšie – pokojne k moru, alebo sú skvelé na úschovu nákupu počas cesty z obchodu domov. Ak viete, že by ste autochladničku v niektorých z týchto prípadov využili, neváhajte a zistite s nami, ako si vybrať tú správnu. Na trhu je celý rad modelov líšiacich sa vlastnosťami, ktoré môžu byť kľúčové pre vaše individuálne potreby.

Ako si vybrať autochladničku stručne:

Na ľahšiu orientáciu v dlhom texte sme pre vás najprv v bodoch vypichli to najdôležitejšie, čím sa pri výbere riadiť.

  • Aký výkon od autochladničky očakávate? V základnom rozdelení sa dočítate, že pasívne boxy budú chladiť len po obmedzený čas, že iba kompresorové dokážu potraviny účinne zmraziť a že ak oceníte aj funkciu ohrevu, mali by ste zvážiť chladničku termoelektrickú.
  • Aký veľký objem využijete? Na trhu existujú modely v najrôznejších veľkostiach. 20 litrov vám bude stačiť na desiatu a pitie, z 50-litrového kolosa už uživíte aj rodinu na dlhšej dovolenke.
  • Sledujte aj energetický štítok. Nájdete tu zaradenie do energetickej triedy, údaje o ročnej spotrebe a o hlučnosti.
  • Budete autochladničku prenášať? Ak sa chystáte na viacdňový výlet, možno budete chcieť autochladničku vyniesť z auta a zapojiť ju v chate alebo na hoteli. V tom prípade sa uistite, že máte poruke kábel pripojiteľný ku klasickej zásuvke. A ak bude autochladnička ťažká, určite oceníte kolieska alebo kvalitné držadlá.
  • Pozrite na doplnky a doplnkové funkcie. V tejto kapitole nenájdete nič, bez čoho by sa zakúpená autochladnička nedala použiť. Niektoré vecičky však môžu byť práve vám veľmi užitočné.

Rozdelenie autochladničiek

Ukážka rôznych typov autochladniček

Pasívne

Pasívne chladiace boxy sú najbežnejším a tiež najlacnejším variantom. Nepotrebujú žiadnu elektrickú energiu, je len nutné mať prístup k mrazničke. Dávajú sa do nich totiž chladiace náplne, takzvané vložky, ktoré je nutné vybrať, nechať zmraziť a potom vrátiť späť do boxu, čím v ňom začne proces chladenia. Ide o vybavenie, ktoré nízku teplotu potravín udržuje, ale nie je schopné ich príliš schladiť. Pozor si teda musíte dať na to, že tieto boxy sú vhodné na kratšie cesty, nezvládnu totiž chladiť príliš dlho. Teplota chladenia je tiež nízka, pohybuje sa len do 10 °C.

Absorpčné

Princíp ďalšieho typu autochladničiek, absorpčných, spočíva vo využití plynného alebo kvapalného chladiaceho média – ide často o bromid lítiový alebo čpavok. Funguje to tak, že toto médium sa rozpúšťa v chladnej vode, a tým získava schopnosť odnímať teplo z okolia. Tieto autochladničky majú prípojku tak na elektrickú energiu, ako aj na plyn. A pretože pri prevádzke na elektrinu majú neúmerne vysokú spotrebu, práve plyn sa v nich využíva najčastejšie.

Autochladničky tohto typu však neumožňujú hlboké mrazenie, sú vhodné skôr na bežnú úschovu potravín, ktoré chcete chladiť, aby sa neskazili a zostali prijateľne čerstvé.

Tieto boxy sú typické najmä pre obytné vozidlá, do auta sa príliš neodporúčajú. Potrebujú totiž odvetrávanie.

Kompresorové

Kompresorové autochladničky sú prvým typom aktívnych chladiacich boxov a sú závislé od elektrickej energie. Tým sa však zvyšuje ich účinnosť a rýchlosť v chladení. Tieto autochladničky sú schopné mraziť a zvládnu chladiť, aj keď okolitá teplota presiahne 50 °C v tieni. Ich princíp je v tom, že vo svojom okruhu poháňajú kvapalinu, chladiace médium, ktoré je stláčané a postupne mení teplotu varu. Je to rovnaký princíp ako pri klasických chladničkách. A aj kompresorovej autochladničke je dobré nechať trochu miesta na odvádzanie tepla.

Nevýhodou môže byť ich mohutnosť a väčšia hmotnosť. To však kompenzuje ich spoľahlivosť pri prevádzke, ktorá nie je na 100 % závislá od napájania – po nabití totiž batérie vnútri, ktoré môžu a nemusia mať, zvládnu ďalej chladiť obsah boxu až 18 hodín. Potom je nutné box opäť pripojiť k sieti.

Termoelektrické

Termoelektrické autochladničky sú najmladším typom dostupným na trhu, zároveň sú medzi používateľmi najobľúbenejšie. Tento typ autochladničiek je ľahký, čím sa zvyšuje ich mobilita. Výhodou môže byť aj fakt, že vedia tak chladiť, ako aj, naopak, ohrievať. Pracujú na princípe Peltierovho článku (Zdroj: Wikipedia.org).

Veľa ľudí si myslí, že tento typ autochladničiek je najhorší, pretože málo chladí. Všetko tkvie len v tom, že dlhšie trvá, než sa nachladí – chladiaci účinok je však viac než dostatočný. Rozdiel teploty v boxe oproti tej okolitej zvládnu udržať na hranici 30 °C, teda ak bude chladnička v prostredí, kde je 35 °C, v boxe bude teplota okolo 5 °C. Iste si dokážete sami vypočítať, že v prípade obrovských horúčav, keď sa teplota môže pohybovať aj nad 40 °C, nebude tento typ chladničky najvhodnejší. Ak by ste však chceli mať možnosť zahrievania, niektoré modely tohto typu boxov zvládnu obsah vnútri zahriať až na 65 °C.

Tieto autochladničky sú síce obvykle o polovicu lacnejšie než tie kompresorové, potrebujú však, naopak, najviac elektrickej energie.

Zvláštny typ autochladničiek

Existujú tiež chladiace boxy umiestnené pred spolujazdcom alebo v lakťovej opierke auta. Ide o klasickú priehradku, do ktorej si väčšina z nás schováva hudobné nosiče, GPS či slnečné okuliare. V modernejších autách je však možné tento box použiť ako chladiaci. Je nutné mať však auto s klimatizáciou, jednu vetvu tohto systému je totiž možné nasmerovať práve do niektorej z priehradiek. Vzduch v nej bude teda chladnejší a je teda ideálny na úschovu menšieho pitia alebo jedla. Výhodou je, že toto chladenie je možné odpojiť bez nutnosti vypnúť celú klimatizáciu. Nevýhodou je obmedzená teplota chladenia.

Ak máte auto s klimatizáciou, je možné dodatočne tento systém za menší poplatok zapojiť. Niektoré autá sa už takto priamo predávajú.

V našom výbere sú z dôvodu najväčšej zákazníckej obľúbenosti a praktickosti zaradené iba chladničky kompresorové a termoelektrické.

Napájanie

Väčšina typov autochladničiek potrebuje na svoju prevádzku neustály príjem elektrickej energie, výnimkou sú pasívne autochladničky. Jednotlivé modely využívajú výstupy 12 V, 24 V alebo 230 V (voltov). S tým súvisí nutnosť zvážiť, ktorý z výstupov má vaše auto a kde všade bude možné autochladničku zapojiť.

Dĺžka kábla

Rôzne autochladničky majú tiež rôzne dlhé káble. Dopredu si zistite, aká minimálna dĺžka kábla je potrebná na to, aby ste mohli autochladničku pohodlne umiestniť do kufra vozidla. Záleží na tom, kde v aute máte výstup, do ktorého ju zapojíte – ak je to nutné. Ak však má vaša vybraná autochladnička kábel príliš krátky, je možné ho nastaviť predlžovacím káblom.

Potrebná teplota chladenia

Dopredu si premyslite, na čo budete autochladničku využívať. Ak chcete mať len záruku, že vám v lete zostane pitie stále chladné a neskazí sa vám desiata pre deti, postačia vám pasívne chladiace boxy, ktorých chladiaca schopnosť sa pohybuje do 10 °C. Pri potrebe udržať potraviny v chlade alebo dokonca mraze po dlhší čas, voľte aktívne boxy, teda také, ktoré využívajú elektrickú energiu. Najlepším typom sú kompresorové chladničky, ktorých schopnosť chladenia je najspoľahlivejšia.

Chladiaci účinok

Z pohľadu potrebnej teploty chladenia je veľmi vhodné sledovať parameter „chladiaci účinok“, ten nám hovorí, o koľko stupňov je chladnička schopná znížiť teplotu voči okolitej. Ak teda napríklad okolitá teplota bude 20 stupňov a chladiaci účinok bude nadobúdať rovnakú hodnotu, chladnička bude schopná udržať v boxe kontinuálne teplotu pohybujúcu sa okolo hladiny nula stupňov Celzia. Ak sa okolitá teplota vyšplhá až k 40 stupňom, vnútri chladničky bude okolo 20.

Klimatické triedy

Tak klasické chladničky a mrazničky, ako aj ich prenosní príbuzní sa radia do niekoľkých klimatických tried, a to podľa toho, aká je ich okolitá teplota.

  • SN (subnormálna) – teplota okolia +10 až +32 °C
  • N (normálna) – teplota okolia +16 až +32 °C
  • ST (subtropická) – teplota okolia +18 až +38 °C
  • T (tropická) – teplota okolia +18 až +43 °C

Ak sa skutočná okolitá teplota pohybuje v určenom rozmedzí, prístroj bude pracovať optimálne. Samozrejme, netreba sa obávať, že sa vám pri prekročení hraníc o 1 stupeň okamžite rozbije. Bude však spotrebovávať viac energie, a ak bude výkyv dlhodobejší, jeho chladiace schopnosti sa môžu zhoršiť.

Veľkosť

Pri výbere autochladničky určite zvážte jej veľkosť – jednak preto, aby ste ju boli schopní dať do auta, ale hlavne preto, aby postačovala vašim potrebám. Zvážte, či chcete, aby sa do nej vošli fľaše – prípadne aké veľké; koľko jedla do nej potrebujete vložiť – toto kritérium sa väčšinou odvíja od počtu osôb, ktoré budú najčastejšie chladničku využívať. Teda, keď ju potrebuje štvorčlenná rodina, ktorá si v nej bude voziť pravidelne desiatu na výlety, bude potrebná určite väčšia než tá, ktorú využije pár, ktorý si do chladiaceho boxu uschová jedlo len pre seba.

Objem

S veľkosťou chladničky, samozrejme, veľmi úzko súvisí tiež jej objem. Všeobecne platí, že väčšie chladničky disponujú tiež väčším objemom chladiaceho boxu, avšak nemusí to byť vždy bezvýhradným pravidlom. Preto je dôležité podľa plánovaných účelov využívania sledovať aj tento parameter.

Tu je možno namieste pripomenúť, že plná autochladnička pracuje efektívnejšie než poloprázdna – pri otvorení v nej nedochádza k tak veľkej výmene vzduchu, takže teplota vnútri bude menej kolísať. Je dobré na to pamätať a nekupovať si zbytočne veľký box, ktorého kapacitu nikdy nevyužijeme.

Hmotnosť

Dôležitým parametrom je tiež hmotnosť. Hoci sa môže zdať, že v prípade umiestnenia v aute nehrá hmotnosť väčšiu rolu, opak je pravdou. Pri všetkých mobilných chladničkách treba mať na pamäti nutnosť ich častých presunov a každý kilogram navyše túto manipuláciu výrazne limituje.

Energetický štítok

​Výber autochladničiek je do istej miery uľahčený tiež dostupnými informáciami na takzvaných energetických štítkoch, ktorými sú vybavené. Tieto štítky obsahujú informácie o spotrebe elektrickej energie, objeme a hlučnosti chladničky (Zdroj: EU Market Watch).

Opis energetického štítku autochladniček

Energetická účinnosť

Vyjadruje, ako účinne dokáže nakladať chladnička s prijatou energiou a premeniť ju na chladiaci účinok. Inými slovami, koľko energie potrebuje chladnička spotrebovať, aby mohla fungovať. Hodnotí sa na škále od A+++ (najviac úsporné) až po D (najmenej úsporné).

Objem

O hodnote objemu hovoríme v samostatnej kapitole, preto tu postačí prostý opis, že táto premenná meria v podstate kapacitu úložného priestoru vybranej chladničky.

Hlučnosť

Na energetickom štítku sa objavujú tiež údaje týkajúce sa hlučnosti chladiaceho boxu. Obvykle dosahujú hodnotu zhruba 40 dB, čo zodpovedá hladine hluku napríklad tichého šepotu. Niektoré chladničky však môžu tieto hodnoty výrazne prevyšovať, a preto nie je dobré brať tento parameter na ľahkú váhu.

Spotreba elektrickej energie za rok

Táto spotreba je vypočítaná z času priemerného používania a určuje sa v kWh (kilowatthodinách). Podľa jednotkovej ceny za kWh si môžete pomerne ľahko spočítať, na koľko vás prevádzka chladničky vyjde.

Doplnky a doplnkové funkcie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že k autochladničkám už nič viac netreba, vždy sa však ponúka možnosť pridať niečo navyše. Niektoré z nižšie uvedených doplnkov a funkcií dostanete priamo s prístrojom, iné môžete zohnať zvlášť. Samozrejme, nie sú také dôležité ako objem alebo spotreba, je však možné, že aj vás niektoré z nich oslovia.

Ochranný (termo) obal

K niektorým autochladničkám je možné napríklad dokúpiť ochranný obal, ktorým môžete zmeniť vzhľad boxu, ale tiež ho uchránite pred vonkajším mechanickým poškodením. Ako bonus môžu mať niektoré obaly aj izolačné vlastnosti vďaka termovložke.

Prídavné drôtené koše

Ak máte v boxe veľa priestoru a nepotrebujete prevážať veľké fľaše s pitím, ale, naopak, potrebujete prepraviť nejaké menšie produkty, v ktorých chcete mať prehľad, je možné zohnať prídavné drôtené koše, ktorými priestor v boxe ľahko zorganizujete, a vytvoríte si tak podobný priestor, ktorý máte doma v chladničke – teda také poschodia. Tento doplnok je často vyberateľnou súčasťou výrobku.

Upevňovacia súprava

Ďalším doplnkom, ktorý by sa vášnivým cestovateľom mohol hodiť, je upevňovacia súprava do auta. Ide o jednoduchý mechanizmus, ktorý zaistí pevné upevnenie boxu v aute. Nestane sa tak, že by sa vám v ostrejšej zatáčke v kufri prevrhol alebo ohrozil cestujúcich vnútri vozidla, ak chcete mať box tam. Aj upevňovacia súprava je často súčasťou balenia.

K boxom si je možné, samozrejme, lacnejšie zadovážiť aj upevňovacie popruhy, ktoré zaistia bezpečnú prepravu boxov predovšetkým v priestore s cestujúcimi.

ABS monitor

ABS je systém, ktorý sa stará o to, aby autochladnička počas dlhého státia nevybila autobatériu a auto mohlo naštartovať. Funguje tak, že v prípade potreby chladničku vypne. Ochranu autobatérie ponúkajú tak kompresorové, ako aj termoelektrické autochladničky.

Doplnok k napájaniu

Ďalšou výhodou je, že si je možné zadovážiť inteligentný systém k samotnému napájaniu autochladničky. Existuje totiž možnosť uzamknúť zásuvku. Nemalo by sa to stávať, ale pri náročnejších podmienkach sa vplyvom otrasov môže prerušovať kontakt v zásuvke a napájaní, čím je ohrozená funkcia aj životnosť boxu. Riešením môže byť práve uzamykateľná zásuvka, ktorá zaistí, že sa žiadny spoj nepreruší.

Ohrev

Tu, samozrejme, ide o funkciu, ktorá umožňuje prevádzkovať box aj na opačný účel, a udržať tak teplotu vnútri na požadovanej hodnote či ju dokonca zvyšovať až do určitého maxima. Bežne ňou disponujú termoelektrické autochladničky vyššej cenovej kategórie.

Osvetlenie vnútorného priestoru

Osvetlenie v bežných domácich chladničkách považujeme za samozrejmosť, pri cestovných variantoch to nie je zďaleka taká bežná záležitosť. Stretnete sa s ním najmä pri kompresorových a drahších termoelektrických chladničkách. Pomôže vám tak pohodlne sa zorientovať bez nutnosti prehrabávať sa v uskladnených potravinách. Túto funkciu oceníte najmä v temnom kufri auta alebo večer po západe slnka.

Elektronika

Vývoj pokračuje a zlepšenie sa týka aj riadiacej elektroniky. Nejde len o to, či má vaša vybraná autochladnička termostat digitálny, alebo nie. Na trh sa dnes dostávajú aj modely s pamäťovou funkciou, niekoľkými režimami (napríklad ekonomickým či tichým) alebo signalizačnými kontrolkami. Občas je možné stretnúť sa s tým, že autochladnička má zabudovaný USB konektor, takže z nej môžete nabíjať ďalšie zariadenia. A ako pri iných spotrebičoch, aj tu sa prejavuje snaha o prepojenie s vaším telefónom pomocou Bluetooth.

Možnosti prenášania

Je dôležité si ujasniť, ako často a ako ďaleko budete autochladničku presúvať. V prípade malej autochladničky často narazíte na ramenný popruh, pri ťažších modeloch na zabudované držadlá. Niektoré chladničky disponujú kolieskami, takže ich za sebou môžete viesť ako kufor a šetriť si tak chrbát. V každom prípade si však postrážte, že autochladnička niektorú z uvedených možností ponúka. Občas narazíte aj na výrobky, ku ktorým si držadlá budete musieť dokúpiť zvlášť alebo ich dokonca výrobca neponúka vôbec.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Autochladničky
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů