Menu

Recenzia a test De’Longhi ECAM 46.860.B

91,7 % Celkové hodnotenie

Víťaz testu 2023 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnotenie výkonu
 • 9,7/10
  Hodnotenie objemu
 • 8,9/10
  Hodnotenie možností a nastavení
 • 9,8/10
  Hodnotenie výbavy a funkcií

Klady

 • Veľký objem nádobiek
 • Dobrá výbava nastavenia a funkcií
 • Tri stupne hustoty mliečnej peny

Zápory

 • Vyššia hmotnosť
 • Len automatické šľahanie mlieka
 • Nie je možné pripraviť dve kávy s mliekom zároveň
670 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Kávovar De’Longhi patrí k tým, ktoré môžeme odporučiť ako do domácností, tak do kancelárií, ustojí totiž aj väčšiu záťaž. Tomu napovedá aj objem jeho zásobníkov, nádobka na vodu pojme 2 litre vody, do zásobníka na zrná môžete nasypať až 380 g, a než budete musieť vysypať zásobník na kávovú usadeninu, stihnete si pripraviť 14 porcií kávy. Všetky tieto hodnoty patria na trhu aj v našom porovnaní k tým nadpriemerným, z nich najvýraznejšie zásobník na zrná, v čase porovnania (marec 2022) bola priemerná kapacita tejto nádobky o viac ako 100 g nižšia.

Ak však hľadáte stroj na prípravu iba niekoľkých káv denne, mali by ste počítať s tým, že zásobník na kávový odpad by ste tak či tak mali po niekoľkých dňoch umyť, kávové zrná sa dlhým pobytom v prístroji môžu znehodnotiť a ani voda by nemala stáť v nádržke príliš dlho.

Ďalšími parametrami kávovar nijako nevybočuje zo štandardu lepších prístrojov, ktoré sú si v tejto oblasti dosť podobné. Na mysli máme tlak 15 bar alebo príkon 1450 W. Ten strážte z dôvodu dostatočnej rýchlosti nahrievania.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

De'Longhi

60 % De'Longhi, 20 % Philips, 10 % Jura, 10 % Krups
Parný tlak (bar)

15

90 % 15, 10 % 19
Príkon (W)

1 450

80 % 1450, 20 % 1500
Objem nádobky na vodu (l)

2

1,84
Objem zásobníka na kávu (g)

380

276,00
Objem odpadového zásobníka (šálky)

14

50 % 14, 30 % 12, 10 % 16, 10 % 10
Počet stupňov hrubosti mletia

13

11,20
Použitie mletej kávy

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Nastaviteľná teplota vody

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná sila kávy

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná tvrdosť vody

Áno

100 % Áno
Možnosť ukladania vlastných receptov

Nie

90 % Nie, 10 % Áno, v aplikácií
Počet šálok naraz

2

100 % 2

Možnosti a nastavenia

Kávovar poteší možnosťami prispôsobenia kávy vašim chutiam, je možné nastaviť teplotu vody, silu kávy aj hrubosť mletia. Práve počet stupňov hrubosti mletia je tým, čím firma De’Longhi vyniká, v tomto prípade ich máte na výber hneď 13. Hrubosť mletia nastavíte kolieskom umiestneným priamo v zásobníku na zrná.

Kávovar využijete aj pokiaľ budete potrebovať pripraviť kávu zo zŕn už namletých. Táto možnosť však patrí k veľmi rozšíreným, rovnako ako príprava dvoch šálok espressa naraz. Veľmi častá je tiež možnosť nastavenia prístroja na tvrdosť vody vo vašej lokalite. Toto nastavenie umožní kávovaru, aby počítal s tvrdšou či mäkšou vodou a časoval pravidelné odvápnenie podľa potrieb. Testovací prúžok na zistenie tvrdosti vody nájdete priamo v balení.

Vybavenie a funkcie

Pokiaľ vás automatické kávovary lákajú rýchlosťou a jednoduchosťou prípravy kávy, oceníte automatické šľahanie mlieka, k čomu má kávovar plastovú nádobku. Na jej viečku nájdete koliesko, ktorým môžete nastaviť stupeň napenenia, na výber máte z troch. Tým prístroj čiastočne supluje výhody parnej trysky, medzi ktoré patrí možnosť prispôsobiť si hustotu peny podľa preferencií. Nádobku umiestňujete na rovnaké miesto ako výdajník horúcej vody, oboje zároveň tak mať nainštalované nemožno.

V menu prístroja nájdete 12 prednastavených nápojov. Medzi ne patria aj menej obvyklé ako doppio alebo flat white. Zaujímavé je, že De’Longhi so zavedenými kávovými pojmami trochu čachruje, napríklad flat white pripravuje naopak – zatiaľ čo kávomilci poznajú tento nápoj ako „silnejšie cappuccino“ z dvojitej porcie kávy, z kávovaru De’Longhi vám naopak natečie nápoj z jedinej porcie, zato s dvojitým množstvom mlieka. Dobrou správou však je, že pokiaľ s receptúrou nebudete spokojní, môžete ju upraviť a nastavenia uložiť do prístroja.

Možnosť naprogramovania si úplne nového nápoja tu však nenájdete. To môže byť užitočné vo väčších domácnostiach, ktorých členovia majú odlišné požiadavky a kávovar by tak museli neustále prenastavovať.

Ovládanie a údržba

Na prvý pohľad to vyzerá, že ovládací panel tvoria tlačidlá a displej, aj tlačidlá sú však dotykové. Dotykové ovládanie je u vyšších radov všetkých výrobcov obvyklejším variantom, u lacnejších prístrojov zase častejšie narazíte na klasické tlačidlá a otočné ovládače. Pokiaľ striedate malé a veľké hrnčeky, poteší vás nastaviteľná výška výpuste, maximálna výška nádobky, do ktorej si môžete nechať pripraviť kávu, je 12,2 cm.

Takmer samozrejmou súčasťou sú automatické čistiace a odvápňovacie programy. Aj tie však od vás budú potrebovať trochu súčinnosti, bude treba naliať do nádržky odvápňovací roztok, pripraviť nádržku na prepláchnutie a po dokončení programu ju vymyť. Taktiež by ste nemali zabúdať na vybratie a umytie sparovacej jednotky a na údržbu mliečneho systému. S očistou nádobky na mlieko vám pomôže aj umývačka a automatický preplach vnútorných mliečnych ciest, spustíte ho rovnakým kolieskom, ktorým nastavujete hustotu peny.

Na vymetanie čiastočiek kávy z útrob prístroja môžete použiť pribalenú kefku. Mimo nej a už spomínaný prúžok na otestovanie tvrdosti vody nájdete v príslušenstve aj odmerku na mletú kávu a odvápňovací prostriedok v množstve na jedno odvápnenie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Šľahanie mlieka

Automatické s nádobou

70 % Automatické s nádobou, 20 % Automatické s hadičkou, 10 % Možnosť voľby (automatické s nádobou + parná tryska)
Počet prednastavených nápojov

12

10,40
Výdaj horúcej vody

Áno

100 % Áno
Ovládanie

Dotykový displej

90 % Dotykový displej, 10 % Manuálne + malý displej
Nastaviteľná výška výpustu

Áno

100 % Áno
Automatické čistenie

Áno

100 % Áno
Automatické odvápňovanie

Áno

100 % Áno
Úsporný režim

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

36,1

35,53
Šírka (cm)

26

26,07
Hĺbka (cm)

46,9

41,83
Hmotnosť (kg)

11

9,38

Hodnotenie ostatných užívateľov

Kávovar patrí k užívateľsky obľúbeným a jeho majitelia sú s ním v drvivej väčšine spokojní. Na špičke pochvalných zmienok sa umiestnila tichá prevádzka, priaznivý pomer ceny k výkonu a jednoduchá obsluha, zvlášť príprava mliečnych nápojov jedným tlačidlom a možnosť ovládania aj v českom jazyku. Užívatelia oceňujú aj dizajn, kávovar je totiž možné zohnať aj v elegantnej bielej farbe.

Výčitiek si prístroj veľa nezaslúžil. Niektorí používatelia spomínajú, že môže chvíľu trvať, než sa naučíte všetky potrebné úkony naspamäť. Niektorým sa tiež nepáči časté preplachovanie vodou z hľadiska úspor, tu je však nutné poznamenať, že preplach útrob je nutnou prevenciou proti zaneseniu a najmä pri mliečnom systéme je veľmi dôležitý.

Kávovar tiež prešiel nezávislým testom spotrebiteľskej organizácie dTest, kde sa umiestnil veľmi dobre.

Hlavné výhody a nevýhody

Ako jeden z hlavných prínosov kávovaru vidíme ako jeho pomer ceny a kvality, tak pomer ceny a objemu zásobníkov. Kávovar skrátka zvládne aj vyššiu záťaž, pričom nebude treba každú chvíľu dosypávať kávu alebo dolievať vodu. Ceníme si tiež možnosti prispôsobenia hustoty mliečnej peny a prispôsobenia nápojov všeobecne, kávu môžete ľahko urobiť silnejšou, slabšou, krémovejšou alebo k nej pridať porciu espressa navyše. Páči sa nám tiež možnosť preplachu mliečnych ciest, pretože tieto časti kávovaru sú najnáchylnejšie na zanesenie.

Čo by pre niekoho mohlo znamenať nevýhodu, je vyššia hmotnosť a rozmery, s tými je však potrebné pri väčšej kapacite zásobníkov počítať. Niekomu by tiež mohlo vadiť len automatické šľahanie mlieka alebo jeho systém – nádobka sa v porovnaní s hadičkou dobre čistí, zato však nie je možné pripraviť dve kávy s mliekom zároveň, pretože nádobka má iba jednu výpustku. A pokiaľ máte v obľube latte macchiato, overte si, že sa váš obľúbený pohár zmestí pod výpust, mal by merať maximálne 12,2 cm.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ je vaším cieľom zohnať kávovar s čo najlepším pomerom ceny a výkonu, potom môžeme odporučiť model De’Longhi Dinamica ECAM 350.55 B. Ten má o niečo menšiu kapacitu zásobníkov na vodu aj na kávové zrná a v kávovom menu nájdete o jeden nápoj menej, v oblasti užívateľských nastavení však nijako nezaostáva a jeho cena je nižšia.

Pokiaľ sa zaujímate o špičkové prístroje, možno by vás tiež mohol zaujať niektorý z modelov značky Jura. Tie sa spravidla nevyznačujú toľkými funkciami, ich užívatelia však vysoko oceňujú intenzívnu chuť kávy, jednoduchú obsluhu a celkovú kvalitu kávovarov. Príkladom by mohla byť Jura Impressa E8. Čo do počtu ponúkaných nápojov sú si oba kávovary celkom podobné, De’Longhi má väčší zásobník na zrná, Jura zase zásobník na kávový odpad.

Naše hodnotenie a záver

Kávovar De’Longhi ECAM 46.860.B patrí k prístrojom s objemnými zásobníkmi na kávu aj vodu, ktoré využijú ako početnejšie domácnosti, tak aj kancelárie. Základnými parametrami sa nijako zvlášť nevymyká z priemeru, a ako je pri lepších automatických kávovaroch obvyklé, nechá vás prispôsobiť nápoje vašim preferenciám.

V tomto ohľade je zaujímavé najmä nastavenie stupňa napenenia, môžete tak voliť, či chcete na káve skôr našľahanú bielu čiapku alebo len pridať trochu horúceho mlieka. V menu nájdete vysoko nadpriemerných 12 nápojov, espressá zvládne kávovar aj dve zároveň. Prístroje De’Longhi sú tiež typické viacerými možnosťami čo do hrubosti mletia zŕn, v tomto prípade máte k dispozícii 13 stupňov.

Ak je však tento kávovar pre vás trochu naddimenzovaný a stačí vám menšia ponuka nápojov, môžeme ponúknuť na porovnanie recenziu modelu De’Longhi Intensa ECAM 23.460S. Ten zaobstaráte aj výrazne lacnejšie.

670 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: De’Longhi ECAM 46.860.B | Hodnotenie: 91,7 %
Iveta Polášková
Iveta je milovníčkou kávy a rada skúša rôzne spôsoby jej prípravy. Ľahko tak poradí, komu sadne automatický kávovar a kto by mal siahnuť skôr po kávovare pákovom alebo napríklad po prekvapkávači. Vďaka skúsenostiam v odbore rada vyjasní, v čom spočíva nastavenie tvrdosti vody alebo aké sú rozdiely medzi rôznymi značkami na trhu. Jej záujmu neunikli ani témy príbuzné, napríklad mlynčeky na kávu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi ECAM 46.860.B

De’Longhi ECAM 46.860.B

670 € Orientačná cena