Menu

Nivona NICR 859 – Recenzie, testy a porovnania

81,1 % Celkové hodnotenie

v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnotenie výkonu
 • 7,7/10
  Hodnotenie objemu
 • 9,1/10
  Hodnotenie možností a nastavení
 • 8,5/10
  Hodnotenie výbavy a funkcií

Klady

 • Automatické šľahanie mlieka
 • Možnosť použitia mletej kávy
 • Programovanie vlastných receptov

Zápory

 • Vysoká cena
 • Väčšinou skôr priemerné parametre
1 050 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Hoci patrí kávovar Nivona medzi drahšie modely na trhu, jeho základné parametre sú do značnej miery porovnateľné aj s podstatne lacnejšími kávovarmi. Nedá sa samozrejme povedať, že by boli nejako zlé, neponúknu ale žiadny vysoký nadštandard. Parný tlak 15 bar a príkon 1 465 W sú hodnoty, ktoré nájdete pri kávovaroch bežne a v domácom prostredí fungujú dobre.

Kapacita nádobky na vodu dosahuje 1,8 l, čo bol v čase porovnania (november 2021) ľahučký podpriemer. Ak hľadáte kávovar do početnejšej kancelárie, možno vám bude lepšie vyhovovať niektorý z objemnejších modelov, napríklad Nivona NICR 758 . Blízko priemeru má aj kapacita nádržky na kávové zrná, ktorá pojme 250 g, a odpadového zásobníka, do ktorého sa zmestí 12 šálok usadeniny. Tieto údaje je ale lepšie voliť podľa osobných kritérií, ani príliš veľká kapacita nádobiek sa neoplatí, pretože stojaca voda či zrná sa môžu začať kaziť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Nivona

50 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Jura
Parný tlak (bar)

15

90 % 15, 10 % 19
Príkon (W)

1 465

70 % 1450, 20 % 1500, 10 % 1550
Objem nádobky na vodu (l)

1,8

1,98
Objem zásobníka na kávu (g)

250

291,00
Objem odpadového zásobníka (šálky)

12

40 % 14, 30 % 12, 10 % 16, 10 % 10, 10 % Neuvedené
Počet stupňov hrubosti mletia

5

10,30
Použitie mletej kávy

Áno

80 % Áno, 20 % Nie
Nastaviteľná teplota vody

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná sila kávy

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná tvrdosť vody

Áno

100 % Áno
Možnosť ukladania vlastných receptov

Áno, 10 receptov

80 % Nie, 10 % Áno, 10 % Áno, v aplikácií
Počet šálok naraz

2

100 % 2

Možnosti a nastavenia

Okrem kávových zŕn môžete do tohto modelu značky Nivona nasypať aj mletú kávu, čo môže byť pre niektorých užívateľov výhoda. Ako určitú slabinu v porovnaní s konkurenciou vnímame pomerne malý výber hrubosti mletia. Mlynček kávovaru vám ponúkne 5 stupňov, niektoré často aj výrazne lacnejšie modely mávajú hrubosť napríklad 12. Samozrejmosťou už je dnes možnosť nastavenia teploty a intenzity kávového nápoja, rovnako ako príprava dvoch šálok súčasne. Oboje tento model zvláda. Kávovar tiež môžete prispôsobiť tvrdosti vody vo vašej oblasti a ten potom podľa zadanej hodnoty bude časovať odvápnenie.

Benefitom je možnosť naprogramovania 10 vlastných receptov, pri ktorých navolíte všetky parametre tak, ako potrebujete.

Vybavenie a funkcie

Ako je u kávovarov Nivona pomerne obvyklé, aj tento má špeciálnu hadičku, ktorá zaisťuje automatické našľahanie mlieka. Jej koniec stačí ponoriť do kartónu alebo inej nádoby s mliekom. Vďaka tomuto systému dokonca vie pripraviť dve kávy s mliekom zároveň, to každý automatický kávovar nezvedie. Ochudobnení však zostanete o parnú trysku, pokiaľ teda preferujete manuálne šľahanie mlieka, možno nepôjde o ideálny model pre vás.

5 prednastavených nápojov nepatrí k najväčším číslam. Aj v tejto oblasti však Nivona ponúka jednu špecialitu – môžete si navoliť, čo do hrnčeka potečie ako prvé, či káva alebo mlieko.

Ovládanie a údržba

V parametroch údržby sa väčšina kávovarov na trhu zhoduje, stačí teda stručne zhodnotiť, že ani tomuto modelu nechýbajú programy na automatické čistenie a odvápňovanie, je vybavený úsporným režimom a má nastaviteľnú výšku výpuste, čo uľahčí používanie rôzne veľkých hrnčekov. Súčasťou vyšších produktových radov kávovarov Nivona je aj veľký dotykový displej, doplnený farebnými obrázkami káv v ponuke. Výhodou je menu v českom jazyku. Špecialitu potom predstavuje elektronický manuál v prístroji namiesto tlačeného, nie každému však tento princíp musí vyhovovať.

Rozmery kávovaru uvádzame nižšie v tabuľke, medzi konkurenciou ale v tomto smere nijako zvlášť nevyčnieva. Ľahko nadpriemerná je hmotnosť prístroja.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Šľahanie mlieka

Automatické s hadičkou

70 % Automatické s nádobou, 30 % Automatické s hadičkou
Počet prednastavených nápojov

5

12,80
Výdaj horúcej vody

Áno

100 % Áno
Ovládanie

Dotykový displej

100 % Dotykový displej
Nastaviteľná výška výpustu

Áno

100 % Áno
Automatické čistenie

Áno

100 % Áno
Automatické odvápňovanie

Áno

100 % Áno
Úsporný režim

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

33

37,33
Šírka (cm)

24

24,79
Hĺbka (cm)

48

42,90
Hmotnosť (kg)

10

9,50

Naše hodnotenie a záver

Automatický kávovar Nivona NICR 859 má elegantné nerezové prevedenie, zvláda automatické šľahanie mlieka a okrem kávových zŕn si poradí aj s mletou kávou. Vo väčšine parametrov sa drží skôr štandardných hodnôt, ponúka však niekoľko technologických vychytávok, napríklad vymýšľanie vlastných receptov, elektronický návod v prístroji alebo možnosť zvoliť si, čo do hrnčeka natečie skôr, či káva alebo mlieko. Ponuka hrubostí mletia je naopak pomerne strohá, to isté platí aj o ponuke nápojov.

Ak je vám sympatická táto značka, ale hľadáte model s niečo väčším objemom, pozrite sa aj na recenziu kávovaru Nivona NICR 758.

1 050 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Nivona NICR 859 | Hodnotenie: 81,1 %
Iveta Polášková
Iveta je milovníčkou kávy a rada skúša rôzne spôsoby jej prípravy. Ľahko tak poradí, komu sadne automatický kávovar a kto by mal siahnuť skôr po kávovare pákovom alebo napríklad po prekvapkávači. Vďaka skúsenostiam v odbore rada vyjasní, v čom spočíva nastavenie tvrdosti vody alebo aké sú rozdiely medzi rôznymi značkami na trhu. Jej záujmu neunikli ani témy príbuzné, napríklad mlynčeky na kávu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Nivona NICR 859

Nivona NICR 859

1 050 € Orientačná cena