Trávite starostlivosťou o svoj automobil každú voľnú chvíľu, alebo sa oň naopak zaujímate iba vtedy, keď sa potrebujete niekam dostať? Podľa odpovede na túto otázku budete najskôr pristupovať k obsahu nasledujúceho článku. Na čo sme sa v ňom zamerali?
- Prečo kúpiť kvalitnú autonabíjačku – zaistíte si vynikajúcu funkčnosť, ale napríklad aj kompaktné rozmery, nižšiu hmotnosť alebo veľmi bezpečnú prevádzku. Navyše môže mať dané zariadenie mnoho praktických funkcií, rovnako ako dlhšiu záručnú dobu.
- Nevýhody autonabíjačiek – niektoré modely sú drahšie a za negatívum je možné považovať aj komplikovanejší návod či možné problémy s káblami. Autonabíjačka tiež nemusí nabiť úplne vybitú batériu.
- Kedy sú autonabíjačky potrebné – nabíjačky autobatérií síce už dnes nie sú vzhľadom na kvalitu akumulátorov moderných automobilov potrebné tak často ako v minulosti, napriek tomu by ste ich mali mať po ruke.
- Nabíjačka, alebo štartovací box – tieto zariadenia pracujú na dosť podobných princípoch, existujú však aj rozdiely. Zatiaľ čo autonabíjačky nie sú schopné energiu uchovávať, štartovacie boxy vlastne fungujú podobne ako powerbanky.
- Typy nabíjačiek – v súčasnosti máte k dispozícii nielen klasické autonabíjačky, ale aj udržiavacie, invertorové či automatické varianty. Zaobstarať si navyše možno aj zariadenia so štartom, ktoré umožňujú naštartovať automobily so slabými batériami.
- Dôležité parametre – pri výbere nabíjačky autobatérií sa zamerajte na jej kompatibilitu s akumulátorom, rovnako ako na napätie, ale aj na nabíjací prúd a kapacitu batérie. Pozornosť by ste navyše mali venovať aj hmotnosti a rozmerom.
- Dodatočné funkcie – autonabíjačky môžu mať ochranu proti skratu, iskreniu alebo prepólovaniu, automatický a manuálny režim, režim pulzného nabíjania, svietidlo, displej, izolovanú rukoväť, USB port alebo letné a zimné režimy.
- Obľúbené značky – aktuálne patria medzi najobľúbenejšie autonabíjačky na trhu produkty značiek ako UltimateSpeed, CTEK, Bosch, TecMATE alebo Banner.
- Cena – k dispozícii máte viac ako tisíc modelov nabíjačiek autobatérií. Niektoré z nich pritom zoženiete za pár eur, zatiaľ čo ďalšie vás môžu stáť aj stovky eur. My sme tieto zariadenia rozdelili do troch základných cenových kategórií.
Prečo kúpiť kvalitnú autonabíjačku
Ak si chcete zaobstarať autonabíjačku, pochopiteľne by ste sa mali zamerať na kvalitné zariadenia. Hoci môžu byť trochu drahšie, ich použitie má mnoho pozitív. Akých?
- Vynikajúca funkčnosť – kvalitné autonabíjačky majú široké využitie, môžu byť plne automatické, niektoré umožňujú aj regeneráciu úplne vybitej batérie, prípadne môžu ponúkať niekoľko režimov nabíjania.
- Kompaktné rozmery a nižšia hmotnosť – niektoré autonabíjačky s kvalitnými vlastnosťami nemusia vážiť ani 10 kg a zaujať môžu aj menšími rozmermi.
- Veľmi bezpečná prevádzka – určité modely majú kontrolované napätie a môžu sa automaticky vypnúť po nabití. Dôležitá navyše môže byť aj ochrana proti skratu, iskreniu alebo prepólovaniu.
- Veľa praktických funkcií – kvalitné autonabíjačky mávajú režim pulzného nabíjania, pamäť posledného nabíjania, displej, USB port, letné a zimné režimy či praktické LED svietidlo.
- Dlhšia záručná doba – štandardne je záruka 24 mesiacov, pri niektorých kvalitných autonabíjačkách je však táto lehota aj 36 mesiacov, prípadne dokonca päť rokov.
Vynikajúca funkčnosť
Kvalitné autonabíjačky majú široké využitie, pričom sa budete môcť spoľahnúť aj na vynikajúci štartovací prúd. Niektoré z nich sú navyše plne automatické, čo má pozitívny vplyv na náročnosť používania, ale aj na bezpečnosť. Určité modely umožňujú aj regeneráciu úplne vybitej batérie (to ale neplatí pre udržiavacie nabíjačky), pričom môžu aj výrazne predĺžiť jej životnosť. Moderné zariadenia naviac umožňujú voliť hneď z niekoľkých režimov nabíjania.
Kompaktné rozmery a nižšia hmotnosť
Pri autonabíjačkách všeobecne platí, že nie sú práve najmenšie a najľahšie, na čo majú pochopiteľne vplyv ich konštrukčné nároky. Napriek tomu existujú kvalitné modely, s ktorými je možné zároveň pomerne jednoducho manipulovať. Môžu totiž vážiť pod 10 kg, pričom nemusia dosahovať ani štandardné rozmery (30 × 40 × 36 cm). Na druhú stranu nie je vhodné zohľadňovať primárne tieto parametre, pretože najdôležitejšia je samozrejme funkčnosť nabíjačky.
Veľmi bezpečná prevádzka
Kvalitné autonabíjačky by mali fungovať nielen bezproblémovo, ale aj úplne bezpečne. Takéto automatické modely disponujú kontrolovaným napätím a po dobití sa samostatne vypnú, čo môže mať vplyv práve na bezpečnosť. Niektoré modely majú aj ochranu proti skratu, iskreniu alebo prepólovaniu. Všeobecne sa dá konštatovať, že z hľadiska bezpečnosti by mala maximálna hodnota nabíjacieho prúdu predstavovať zhruba desatinu kapacity akumulátora (viď nižšie).
Veľa praktických funkcií
Na špičkovej prevádzke sa môžu podieľať aj praktické funkcie. Niektoré autonabíjačky môžu disponovať režimom pulzného nabíjania či pamäťou posledného nabíjania. Praktický môže byť aj displej zobrazujúci dôležité informácie, prípadne USB port či možnosť využívať letné a zimné režimy. Niektoré modely potešia aj prítomnosťou LED svietidla, ktoré zjednodušuje používanie za zhoršených svetelných podmienok, teda v noci alebo za zlého počasia.
Dlhšia záručná doba
Pokiaľ výrobca danému zariadeniu skutočne dôveruje, pretože si uvedomuje, že je naozaj kvalitný, môže si dovoliť poskytnúť dlhšiu záručnú dobu. Podľa zákona je táto lehota 24 mesiacov. V niektorých prípadoch je však výrazne dlhšia. Určité autonabíjačky tak možno reklamovať aj do uplynutia 36 mesiacov, ale k dispozícii máte aj modely, na ktoré sa vzťahuje päťročná záruka. V prípade ťažkostí je teda možné reklamovať aj po 60 mesiacoch.
Nevýhody autonabíjačiek
Ak si zaobstaráte kvalitnú autonabíjačku, získate spoľahlivé zariadenie (nielen) na cesty. Musíme sa však zamerať aj na určité nevýhody, ktoré sú s nimi často spojené.
- Vyššia cena – hoci niektoré nabíjačky autobatérií stoja iba pár eur, kvalitnejšie zariadenia môžu byť výrazne drahšie. Za niektoré modely je dokonca možné minúť aj stovky eur, čo už môže byť väčší zásah do rodinného rozpočtu.
- Komplikovaný návod – ak máte s použitím autonabíjačiek skúsenosti, podobný princíp je možné využiť pri väčšine zariadení. Pre neskúsených vodičov však môžu byť určité návody na použitie trochu komplikované a v niektorých navyše chýba aj slovenčina.
- Problémy s káblami – mnohé autonabíjačky sú vybavené káblami, ktoré je možné označiť za príliš tuhé. Ich neohybnosť pritom môže sťažovať samotné používanie. Na niektorých zariadeniach je navyše prívodný kábel kratší, čo je niekedy tiež problematické.
- Nemusia nabiť úplne vybité batérie – ak sa batéria úplne vybije, niektoré autonabíjačky ich dokážu bez problémov „oživiť“. Neplatí to však pre všetky varianty. Predovšetkým udržiavacie nabíjačky regeneráciu batérie nezvládnu.
Kedy je autonabíjačka potrebná?
V minulosti bola nabíjačka autobatérie povinnou výbavou všetkých vozidiel. Stačil výraznejší pokles teplôt alebo dlhšia doba bez naštartovania a problém bol na svete. Akumulátory moderných automobilov už toho vydržia oveľa viac, preto nie je problém naštartovať ani po niekoľkých mesiacoch. Aj napriek tomu existujú situácie, kedy sa oplatí mať adekvátne vybavenie k dispozícii.
Štartujete automobil raz ročne pri cestách za rodinou? Potom majte nabíjačku po ruke, budete ju totiž potrebovať. To isté platí pre obyvateľov oblastí, kde teplota často klesá pod nulu a to obzvlášť vtedy, ak svoje vozidlo parkujú vonku, kde je chladu vystavené priamo.
Nabíjačka, alebo štartovací box?
V posledných rokoch je na trhu okrem nabíjačiek možné nájsť aj takzvané štartovacie boxy. Obe zariadenia pracujú na veľmi podobnom princípe, napriek tomu sa však od seba v niekoľkých dôležitých aspektoch líšia.
Princíp fungovania nabíjačiek autobatérií je podobný ako pri akýchkoľvek iných dobíjacích zariadeniach. Jeden koniec sa pripája k zdroju elektriny, druhý je tvorený svorkami, ktoré sa prichytia k pólom akumulátora. Energia prechádza priamo do batérie, pričom samotná nabíjačka ju nie je schopná uchovávať.
Štartovacie boxy však môžu okrem nabíjania elektrickú energiu aj uchovávať. Fungujú teda podobne ako powerbanky. Využitie nájdu hlavne u vášnivých cestovateľov, ktorí na cestách trávia veľké množstvo času – vďaka týmto zariadeniam sa nemusia obávať, že jedno ráno nenaštartujú a zostanú „visieť“ niekde v divočine.
Typy nabíjačiek
Pamätáte si ešte na staručké nabíjačky autobatérií tvorené adaptérom a dvoma svorkami? Na trhu ich nájdete aj dnes, ale postupne ich doplnilo niekoľko ďalších systémov. Poďme sa na ne pozrieť:
- Klasické nabíjačky – pre batérie WAT s kvapalným elektrolytom, pri nabíjaní stúpa napätie a klesá prúd, potrebné neustále kontrolovať
- Nabíjačky so štartom – na nabíjanie, možnosť naštartovania automobilov so slabými batériami
- Udržiavacie nabíjačky – udržanie akumulátorov v nabitom stave, nevhodné na dobíjanie vybitých batérií
- Invertorové nabíjačky – malé rozmery a hmotnosť, vhodné pre menšie akumulátory pri motocykloch a osobných automobiloch
- Automatické nabíjačky – kontrolované napätie, automatické vypnutie po dobití, zaistenie bezpečnosti.
Náročnejší motoristi určite ocenia aj multifunkčné nabíjačky, ktoré sa často využívajú v profesionálnych prevádzkach. Okrem nabíjania totiž vykonávajú aj kompletnú diagnostiku stavu batérie. Získate tak prehľad o tom, v akom stave akumulátor je a kedy bude potrebné ho vymeniť. Najdrahšie modely sú potom na základe získaných dát schopné zvoliť optimálny spôsob nabíjania.
Dôležité parametre
Pri výbere autonabíjačky zohrávajú úlohu aj ďalšie podstatné vlastnosti, ktorým by ste teda mali venovať náležitú pozornosť. Niektoré sú napokon zásadné pre jej správne fungovanie.
- Kompatibilita – zakúpená autonabíjačka by pochopiteľne mala byť kompatibilná s akumulátorom vášho vozidla. Hoci už sú dnes tieto zariadenia dosť univerzálne, mali by ste byť obozretní.
- Napätie – pri tomto parametri hrá rolu typ dopravného prostriedku, ktorého akumulátor chcete nabíjať. Napätie 6 V je vhodné pre motocykle, 12 V pre osobné automobily a 24 V pre dodávky a nákladné vozidlá.
- Nabíjací prúd a kapacita batérie – všeobecne platí, že maximálna hodnota nabíjacieho prúdu by mala byť zhruba desatina kapacity akumulátora. V takom prípade budete mať istotu pohodlnej a bezpečnej prevádzky.
- Hmotnosť a rozmery – autonabíjačky všeobecne nie sú príliš ľahké a môžu byť aj väčšie. Hmotnosť sa obvykle pohybuje od 7 do 20 kg, pričom štandardné rozmery sú 30 × 40 × 36 cm.
Kompatibilita
Ešte predtým, než začnete porovnávať jednotlivé parametre a hodnoty, si overte, či je zvolený model kompatibilný s akumulátorom vášho vozidla. Pri moderných automatických nabíjačkách obvykle nie je žiadny problém, obozretnosť je však vždy na mieste.
Napätie
Zakúpili ste si novú nabíjačku, ale po pripojení batérie sa nič nedeje? S najväčšou pravdepodobnosťou sa nezhoduje napätie oboch zariadení, ktoré tak nie sú vzájomne kompatibilné. Podľa druhu dopravného prostriedku sa stretnete s tromi možnými hodnotami napätia:
- 6 V – motocykle
- 12 V – osobné automobily
- 24 V – dodávky, nákladné vozidlá.
Nabíjací prúd a kapacita batérie
Kľúčový parameter pre pohodlnú a bezpečnú prevádzku autonabíjačky spočíva v hodnotách nabíjacieho prúdu a kapacity batérie, respektíve v ich vzájomnom pomere. Všeobecne platí, že maximálna hodnota nabíjacieho prúdu by mala byť zhruba desatinou kapacity akumulátora. Pre batériu s kapacitou 20 Ah teda hľadajte nabíjačku, ktorej nabíjací prúd je 2 A.
Všeobecne platí, že je vhodnejšie nabíjať akumulátor pomalšie nižším elektrickým prúdom. Zaistíte tak jeho dlhšiu životnosť aj lepšie fungovanie. Moderné nabíjačky obvykle umožňujú voliť hneď z niekoľkých režimov podľa toho, či sa potrebujete rýchlo vydať na cesty, alebo vám nevadí dlhšie čakať.
Zvažujete použitie autonabíjačky pri motocykli? Potom si dobre overte hodnotu minimálneho nabíjacieho prúdu. Motorky totiž všeobecne potrebujú výrazne nižšie hodnoty, príliš vysoký prísun energie môže ich batérie nenávratne poškodiť.
Hmotnosť a rozmery
Nechcete, aby nabíjačka zaberala zbytočne veľa miesta vo vašom vozidle? Skontrolujte si rozmery a hmotnosť zvoleného modelu. Na trhu bohužiaľ nenájdete veľa vyslovene kompaktných modelov – hlavným dôvodom sú konštrukčné nároky nabíjačiek. Hmotnosť sa obvykle pohybuje od 7 do 20 kg.
Rozmery štandardne činia 30 × 40 × 36 cm, väčšie kúsky potom môžu zabrať aj viac ako 60 centimetrov na každú stranu.
Dodatočné funkcie
Máte pred sebou dva modely od rôznych výrobcov a rozhodujete sa, ktorému z nich dáte prednosť? Rozhodnúť môžu práve doplnkové funkcie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú využiteľnosť zariadenia. Zatiaľ čo niektoré z nich ani nespoznáte, iné spravia z obyčajnej nabíjačky nenahraditeľný kúsok. Poďme sa teraz pozrieť na tie najvýznamnejšie:
- Ochrana proti skratu, iskreniu alebo prepólovaniu – dôležitá poistka chrániaca batériu aj jej okolie pred poškodením a požiarmi
- Automatické vypnutie – vypnutie nabíjačky po dosiahnutí maximálneho stavu nabitia akumulátora
- Automatický a manuálny režim – možnosť automatického alebo ručného nastavenia nabíjania
- Mikroprocesor – čip samostatne riadiaci proces nabíjania
- Režim pulzného nabíjania – dorovnanie kapacity pri prirodzenom vybíjaní a prebíjaní pri dlhodobo odstavenom vozidle
- Pamäť posledného nabíjania – automatický výber predchádzajúceho dobíjacieho režimu
- Svietidlo – uľahčenie pripojenia elektród
- Displej – zobrazenie kľúčových diagnostických informácií a možnosť kontroly stavu nabíjania
- Izolované rukoväte – na prenášanie vo vlhku či v daždi
- USB vstup – nabíjanie drobnej elektroniky
- Letné a zimné režimy – zabezpečenie optimálnej rýchlosti a efektivity nabíjania bez ohľadu na počasie.
Obľúbené značky
Pokiaľ sa chcete medzi nabíjačkami autobatérií lepšie orientovať, môžete sa zamerať na obľúbené značky, ktorých produkty patria k najpredávanejším. O ktoré značky ide?
- UltimateSpeed – potreby pre automobily predávané obchodným reťazcom Lidl. Nájdete medzi nimi aj veľmi obľúbené nabíjačky autobatérií, ktoré zoženiete za priaznivú cenu.
- CTEK – švédska značka existujúca viac ako štvrť storočia. Jej nabíjačky autobatérií majú spoľahlivé bezpečnostné prvky a špeciálne funkcie. Nepatria však k najlacnejším.
- Bosch – autonabíjačky od tejto nemeckej spoločnosti, ktorá bola založená už v roku 1886, sú veľmi spoľahlivé, napriek tomu ich zoženiete za veľmi zaujímavú cenu.
- TecMATE – aktuálne si môžete zaobstarať desiatky autonabíjačiek od belgického výrobcu TecMATE. Sú pritom veľmi variabilné, takže k dispozícii máte aj moderné vysokokapacitné štartovacie boxy.
- Banner – spoločnosť zaoberajúca sa okrem iného systémami núdzového napájania. Zaobstarať si pritom môžete ako lacnejšie autonabíjačky, tak aj dosť drahé, ale vysoko kvalitné štartovacie zdroje.
UltimateSpeed
UltimateSpeed je značka potrieb pre automobily, ktoré zoženiete výhradne v kamenných predajniach Lidl, prípadne v e-shope tohto obchodného reťazca. Nabíjačiek autobatérií od tejto značky nájdete len niekoľko, vo všetkých prípadoch sa však jedná o jedny z najobľúbenejších zariadení na trhu. Sú kvalitné, disponujú zaujímavými funkciami a k dispozícii ich máte za priaznivú cenu, ktorá pri najobľúbenejšom modeli UltimateSpeed ULGD 5.0 A1 nepresahuje ani 20 €.
CTEK
CTEK je švédska spoločnosť založená v roku 1997. Od začiatku sa sústredí na vývoj rôznych nabíjačiek, ktoré dnes majú meno po celom svete. Na slovenskom trhu zoženiete desiatky autonabíjačiek od tejto značky, z ktorých niektoré majú tisíce spokojných užívateľov. Dané produkty sú riadené mikroprocesorom obsahujúcim bezpečnostné prvky a zaujmú aj špeciálnymi funkciami ako Recond. Pri nákupe však musíte počítať s o niečo vyššou cenou.
Bosch
Nemecká spoločnosť Robert Bosch GmbH existuje od roku 1886, na trhu teda pôsobí už takmer 140 rokov. Aktuálne je známa predovšetkým svojimi domácimi spotrebičmi a elektrickým náradím, ale vyvíja aj produkty pre automobilový priemysel. K dispozícii teda máte aj autonabíjačky. Opäť sa pritom jedná o jedny z najlepšie hodnotených a najpredávanejších výrobkov na trhu. Jednotlivé produkty sú veľmi kvalitné, ale zoženiete ich za priaznivú cenu.
TecMATE
TecMATE International je značka, ktorá bola založená v roku 1994 v Belgicku. V súčasnosti však pôsobí v mnohých krajinách sveta. Spoločnosť vyrába rôzne zariadenia na diagnostiku a nastavenie motora, ale veľmi známe sú aj jej nabíjačky autobatérií. Hoci nie sú najlacnejšie, používatelia niektoré z nich hodnotia veľmi kladne. K dispozícii pritom máte ako „klasické” autonabíjačky, tak aj vysokokapacitné štartovacie boxy s powerbankou, ktoré už sú však drahšie.
Banner
Spoločnosť Banner Group existuje od roku 1937 a aktuálne je zastúpená v 22 krajinách sveta. Zameriava sa pritom na vybavenie pre automobily, člny, vysokozdvižné vozíky, zdvíhacie plošiny, ale aj systémy núdzového napájania. Aktuálne v slovenských obchodoch zoženiete najviac autonabíjačiek práve od tejto značky. K dispozícii pritom máte ako lacnejšie nabíjačky autobatérií, tak aj drahé, ale vysoko kvalitné štartovacie zdroje.
Značka | Špecifikácia | Cenová kategória | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
UltimateSpeed | Potreby pre automobily predávané reťazcom Lidl | Skôr nižšia | Pomerne kvalitné nabíjačky za veľmi priaznivú cenu | Jedincom, ktorí chcú pri nákupe ušetriť, no napriek tomu požadujú kvalitu |
CTEK | Švédska spoločnosť sústrediaca sa na vývoj nabíjačiek | Skôr stredná a vyššia | Vysoko kvalitné nabíjačky s bezpečnostnými prvkami a špeciálnymi funkciami | Jedincom, ktorí hľadajú kvalitu bez ohľadu na vyššiu cenu |
Bosch | Tradičná nemecká značka vyvíjajúca rozmanité produkty | Skôr nižšia a stredná | Autonabíjačky vo veľmi dobrom pomere kvalita/cena | Jedincom, ktorí si s obľubou kupujú spoľahlivé produkty, za ktorými stojí slávna značka |
TecMATE | Belgická spoločnosť vyrábajúca rôzne vybavenie pre automobily | Skôr stredná a vyššia | Klasické autonabíjačky aj vysokokapacitné štartovacie boxy | Jedincom, ktorí chcú mať na výber z mnohých rozmanitých produktov |
Banner | Klasický výrobca vybavenia (nielen) pre automobily vrátane systémov núdzového napájania | Všetky cenové kategórie | Široký sortiment rozmanitých zariadení | Jedincom, ktorí hľadajú lacnejšie nabíjačky, ale aj tým, ktorí radšej stavia na drahšie, ale vysoko kvalitné štartovacie zdroje |
Cena
Náš článok sa pomaly chýli ku koncu a nám stále zostáva jedna dôležitá kapitola – áno, tá, ktorú venujeme prehľadom cien. V súčasnosti na trhu nájdeme viac ako 1 000 najrôznejších modelov nabíjačiek autobatérií. Rozčlenili sme ich pre vás do troch základných cenových skupín podľa toho, čo môžete za svoje peniaze očakávať.
- Cena do 80 € – základné nabíjačky na dobíjanie batérií motocyklov a osobných automobilov, ktoré nemajú pokročilé funkcie a je možné ich mať v zálohe pre všetky prípady.
- Cena od 80 do 180 € – modely určené pre všetky druhy vozidiel od motocyklov až po veľké nákladné automobily. Môžu mať viac prídavných funkcií.
- Cena nad 180 € – autonabíjačky so širokou kompatibilitou, automatickým nastavením všetkého potrebného, diagnostickými nástrojmi a vysokou bezpečnosťou práce.
Cena do 80 €
Pre bežných majiteľov automobilov nepredstavuje nákup autonabíjačky až takú významnú položku. S najväčšou pravdepodobnosťou ju počas prevádzky svojho vozidla využijú len niekoľkokrát. Práve preto je úplne postačujúce, ak si vyberiete kúsok z najnižšej cenovej relácie.
V ponuke nájdete prístroje určené na dobíjanie batérií motocyklov a osobných áut. Nabíjací prúd sa pohybuje v rozmedzí od 0,8 do 8 A, vyberajte teda s ohľadom na kapacitu akumulátora. Len výnimočne je možné jeho silu regulovať. Neočakávajte žiadnu pokročilejšiu výbavu. Vystačiť si musíte s jednoduchým pripojením a základnými bezpečnostnými poistkami. Diagnostiku a LCD displeje s informáciami hľadajte v iných cenových skupinách.
Cena od 80 do 180 €
Dobíjate svoje vozidlo v pravidelných intervaloch a navyše nabíjačku požičiavate členom rodiny? Potom si so základnou výbavou nevystačíte a budete musieť hľadať v trochu inej cenovej kategórii. Stredná trieda ohraničená čiastkami 80 a 180 € bude pre vás tou pravou.
Nájdete tu modely určené pre všetky druhy vozidiel od motocyklov až po veľké nákladné automobily. Automatické prístroje navyše umožňujú plynule regulovať prechádzajúci prúd, takže ich môžete využiť pre potreby veľkého množstva podporovaných batérií bez ohľadu na ich kapacitu. V neposlednom rade počítajte s bohatšou paletou prídavných funkcií vrátane diagnostických nástrojov a prehľadného LCD displeja.
Cena nad 180 €
Ste profesionálnymi vodičmi alebo predávate autá? V tom prípade potrebujete to najlepšie vybavenie na trhu. Pripravte si aspoň 180 €a kúpte si autonabíjačku určenú na pravidelnú a náročnú prevádzku. Počítajte s tým, že maximálna cena môže dosahovať až stovky eur.
Samozrejmosťou je kompletný servis, široká kompatibilita s väčšinou dostupných akumulátorov, automatické nastavenie všetkého potrebného, diagnostické nástroje aj vysoká bezpečnosť práce. Pri kúpe nabíjačky autobatérií najvyššej triedy získate to najlepšie, čo je súčasná produkcia schopná ponúknuť.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí |
Do 80 € | Nabíjačky na dobíjanie batérií motocyklov a osobných automobilov | Pokročilé autonabíjačky s väčším množstvom funkcií | Pre vodičov, ktorí potrebujú autonabíjačku len pre istotu |
Od 80 do 180 € | Modely určené pre všetky druhy vozidiel od motocyklov až po veľké nákladné automobily | Základné a pokročilé autonabíjačky | Pre vodičov, ktorí už hľadajú kvalitnejšie zariadenia s väčším množstvom prídavných funkcií |
Nad 180 € | Nabíjačky so širokou kompatibilitou, automatickým nastavením všetkého potrebného, diagnostickými nástrojmi aj vysokou bezpečnosťou práce | Základné autonabíjačky na občasné použitie | Pre vodičov, ktorí zháňajú nabíjačku autobatérií na pravidelnú a náročnú prevádzku |
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.