Ako si vybrať autosedačku
Rozhodujúcim údajom pre výber správnej detskej autosedačky je hmotnosť dieťaťa a možnosť prispôsobiť ju jeho výške. Autosedačka, ktorá nebude zodpovedať hmotnosti a vzrastu vášho dieťaťa, nie je dobrou voľbou, pretože nebude plniť svoju hlavnú funkciu, a to chrániť vaše dieťa. V prípade, že nechcete každý rok kupovať novú autosedačku, je lepšie siahnuť po kombinovaných kategóriách, i keď to stále nie je také ideálne, ako mať sedačku z kategórie presne pre hmotnosť dieťaťa. V prípade sedačky z kombinovanej kategórie by ste mali trvať na tom, aby bola polohovateľná a čo najlepšie prispôsobiteľná. Rozhodne teda neodporúčame kupovať autosedačku z vyššej kategórie s tým, že do nej dieťa čoskoro dorastie a dovtedy „sa to nejako zvládne“.
Pri výbere si dajte pozor aj na to, aby bola autosedačka bezpečná proti bočnému nárazu. Na tento účel sú bočnice okolo hlavy zvýšené a zosilnené. Sedačka by taktiež mala mať výškovo nastaviteľné pásy s centrálnym uťahovaním a hlavne by mala byť pre dieťa pohodlná. V tomto článku o tom, ako si vybrať detskú autosedačku, sa dozviete všetky dôležité kritériá, na ktoré je potrebné myslieť.
Z vymožeností určených do áut sme sa venovali napríklad aj kamerám do auta alebo autochladničkám na samostatných stránkach.
Skupiny detských autosedačiek
Autosedačky sa triedia do niekoľkých skupín podľa hmotnosti dieťaťa:
Skupina |
0 |
0+ |
I |
II |
III |
Hmotnosť dieťaťa |
do 10 kg |
do 13 kg |
9 – 18 kg |
15 – 25 kg |
22 – 36 kg |

Skupina 0 (do 10 kg)
Táto skupina je vhodná pre dojčatá približne do deviatich mesiacov. Upevňuje sa vždy v polohe proti smeru jazdy. Poloha proti smeru sa volí hlavne kvôli nedostatočne vyvinutej krčnej chrbtici dieťaťa, ktorá je v tejto polohe lepšie chránená. Pri umiestnení autosedačky na predné sedadlo nesmie byť na tomto mieste aktívny airbag. Ak nie je možné airbag vypnúť, neumiestňujte tam autosedačku! Autosedačky z tejto kategórie sa vďaka svojmu tvaru aj použitiu nazývajú aj kolísky. Často môžete na autosedačku pre najmenšie deti naraziť ako súčasť trojkombinácie s kočíkom.
Skupina 0+ (do 13 kg)
Táto skupina je najvhodnejšia pre batoľatá do jedného roku, ktoré už svojou hmotnosťou nespadajú do skupiny 0. Je možné ju však použiť už aj pre novorodencov. Rovnako ako v prípade skupiny 0 sa sedačky tejto skupiny umiestňujú proti smeru jazdy. Taktiež rovnako ako v prípade skupiny 0 sa na predné sedadlo smú tieto autosedačky upevňovať iba v prípade vypnutia airbagu. Aj napriek tomu sa však odporúča umiestniť ich na zadné sedadlo. Pri autosedačkách z tejto kategórie sa taktiež často stretnete s názvom vajíčko.
Skupina I (9 – 18 kg)
Deti prepravované v týchto autosedačkách by mali už vedieť samy sedieť, ale stále ešte potrebujú oporu. Kategória je optimálna pre deti približne od deviatich mesiacov do štyroch rokov. Tieto autosedačky sú veľmi pohodlné, nachádza sa v nich systém nohavicových trakov. To znamená, že autosedačka má vlastné popruhy, ktorými sa pripúta dieťa, a autosedačka je pripútaná trojbodovým pásom. Výhodou týchto autosedačiek je možnosť polohovania a zaistenia pohodlnejšieho spánku dieťaťa. Tieto autosedačky sú vyššie, dieťa tak pohodlne vidí z okna a lepšie sa zabaví. Na autosedačkách tejto skupiny sú dôležité bočnice v oblasti hlavy. Autosedačka by mala byť vybavená vlastnými výškovo nastaviteľnými pásmi s centrálnym uťahovaním.
Skupina II (15 – 25 kg)
Skupina II sa hodí pre deti cca 4 – 6 rokov staré. Na autosedačkách v tejto skupine sa využíva klasický trojbodový pásový systém, autosedačka nemá vlastné popruhy. Dieťa sedí v autosedačke a je zaistené pásom automobilu. Priebeh popruhu je možné ľahko prispôsobiť individuálne podľa veľkosti dieťaťa. Výhodou tejto autosedačky je, že vďaka jednoduchej inštalácii do automobilu je možné ju rýchlo a bez námahy premiestniť z jedného automobilu do druhého.
Skupina III (22 – 36 kg)
Posledná skupina zaistí bezpečnosť dieťaťa cca od 6 do 11 rokov veku. Ide o autosedačky podobného typu ako v predchádzajúcej skupine, iba s väčšou nosnosťou. Do úvahy pripadá aj podsedák, kde sa využíva takzvaný trojbodový systém bezpečnostným pásom automobilu.
Kombinácia skupín
Na trhu sa začali objavovať aj také detské autosedačky, ktoré sú pre viacero hmotnostných kategórií dokopy. Nemusí to byť však vždy výhodou, ak si napríklad kúpite lacnejšiu a menej kvalitnú sedačku, ktorá sa nedá poriadne prispôsobiť, potom nemusí poskytnúť takú bezpečnosť. Do tejto sekcie spadajú nasledovné skupiny.
Skupina |
0/I (a 0+/I) |
I/II/III |
II/III |
Hmotnosť dieťaťa |
do 18 kg |
9 – 36 kg |
15 – 36 kg |
Skupina 0/I (a 0+/I)
Kombinujú skupinu 0, 0+ a I pre deti do 18 kg. Tieto autosedačky sa umiestňujú proti smeru jazdy. Ak teda chcete svoje dieťa voziť proti smeru jazdy čo najdlhšie, tento typ autosedačky pre vás bude zrejme najvhodnejší.
Skupina I/II/III
Kombinácia skupín pre deti od 9 do 36 kg. Autosedačky tejto skupiny ponúkajú pomerne veľké hmotnostné rozpätie, nemusia byť teda najvhodnejšie úplne vo všetkých prípadoch a je potrebné ešte viac dávať zreteľ na výber tej správnej, pretože s dieťaťom vydrží pravdepodobne dlhšie.
Skupina II/III
Pre deti od 15 do 36 kg vznikla táto kombinácia. V tejto skupine nájdeme bežné autosedačky, ktoré sa umiestňujú do vozidla v smere jazdy a sú pre tie najväčšie deti, ktoré však zároveň ešte nemôžu mať podsedák alebo ho rodičia kupovať nechcú.
Kedy prejsť na väčšiu autosedačku?
Veľkosť sedačky je najlepšie meniť čo najneskôr, pomôckou je horný koniec sedačky. Vo chvíli, keď dieťa vyrastie tak, že mu uši cez hornú hranu sedačky presahujú, je čas prejsť na väčšiu veľkosť. Samozrejme, nejde o univerzálne platné pravidlo, ale môže vám trochu napovedať.
Autosedačka alebo podsedák
Ak dieťa vyrastie zo všetkých dostupných autosedačiek, príde na rad kúpa podsedáka. Podsedák sa od autosedačky líši hlavne absenciou oporného systému. Dieťa je potrebné v automobile upevniť pomocou pásov. Podsedáky sú určené pre dieťa s hmotnosťou nižšou než 36 kg alebo výškou pod 150 cm. Podsedák v automobile slúži iba na to, aby pozdvihol dieťa a šikmá časť pása nešla cez krk. Umožní dieťaťu sedieť vyššie a dieťa sa môže pripútať rovnako ako dospelý človek. Podsedáky majú oproti autosedačkám výhody aj nevýhody (Zdroj: Radiožurnál).
Výhody podsedáka
Podsedáky sú výrazne lacnejšie než autosedačky, sú menšie a skladnejšie. Dajú sa lepšie prenášať z jedného automobilu do druhého vďaka minimálnej inštalácii. Samozrejme, umožňujú jednoduchšiu manipuláciu.
Nevýhody podsedáka
Neposkytuje dostatočnú ochranu dieťaťa pred nárazom zboku pre chýbajúci oporný systém. Podsedáky nie sú v automobile nijako fixované a sú nestabilné, počas jazdy sa môžu pod dieťaťom posúvať.
Bezpečnostné prvky
Úplnou prioritnou vlastnosťou autosedačky je jej bezpečnosť, na tú by ste mali klásť dôraz v priebehu celého výberu. O bezpečnosti autosedačky svedčí okrem certifikátov a noriem, o ktorých sa zmienime neskôr, taktiež prítomnosť určitých bezpečnostných prvkov, ktoré môžu v prípade nehody hrať zásadnú rolu.
Bezpečnostný pultík – Užitočným prvkom na autosedačkách pre malé deti je bezpečnostný pultík, ktorý nahradzuje bežný päťbodový bezpečnostný pás. Pultík umožňuje lepšiu fixáciu než bezpečnostný pás a v prípade nárazu lepšie rozloženie energie.
Bočná ochrana proti nárazu – Najmä hlavička dieťaťa môže pri bočnom náraze utrpieť fatálne zranenie. Pre tieto prípady preto bývajú autosedačky vybavené bočnými dielmi, ktoré absorbujú časť energie pri náraze. K niektorým autosedačkám je možné tieto prvky aj dokúpiť.
Polohovateľná opierka hlavy – Hoci sa môže zdať, že polohovateľná opierka hlavy je iba komfortným prvkom, opak je pravdou. Niektoré autosedačky majú patentovanú naklápaciu opierku hlavy, ktorá zabraňuje prepadávaniu hlavičky dieťaťa dopredu, keď dieťa zaspí. Vďaka tomu je hlava neustále chránená bočnicami autosedačky, čo je zásadné najmä v prípade bočného nárazu.
Pohodlie dieťaťa a materiál
Pri výbere správnej detskej autosedačky si musíme uvedomiť, že dieťa v nej strávi niekedy dlhé hodiny bez toho, aby sa mohlo výrazne pohybovať. Musíme dbať na kvalitnú výstelku a zosilnenie bočníc. Výhodou je taktiež výhľad z okna, ktorý zaistíme správnym umiestnením autosedačky v automobile.
Dobré je vyhnúť sa kúpe použitých autosedačiek, pretože nemusíte vedieť, v akom sú stave a či neboli poškodené pri autonehode. Toto poškodenie ani nemusí byť na prvý pohľad viditeľné. Ak použitú autosedačku kupujete, nepodceňujte dôveryhodnosť predávajúceho a všetko dobre skontrolujte.
Polohovateľnosť a výstelka
Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje pohodlie dieťaťa, je výstelka a polohovateľnosť autosedačky. V ideálnom prípade je autosedačka nastaviteľná do rôznych polôh, výškovo nastaviť by sa mala dať taktiež hlavová opierka či umiestnenie bezpečnostného pásu. Zároveň sa na trhu stále častejšie objavujú otočné modely, ktoré uľahčujú upevnenie dieťaťa do autosedačky a v niektorých prípadoch umožňujú umiestnenie v smere aj proti smeru jazdy.
Materiál autosedačky
Pri výbere detskej autosedačky sa nemôžeme pozerať iba na farbu a materiál autosedačky, aby sa nám hodila k automobilu. Každý materiál má iné vlastnosti. Voľba materiálu je najdôležitejšia predovšetkým pri poťahu autosedačky, keďže dieťa s ním bude často v priamom kontakte. V tomto ohľade je, samozrejme, dôležité rozhodovať sa podľa dieťaťa. Ak sa dieťaťu v aute robí často nevoľno alebo v aute často napríklad je, potom je najvhodnejší poťah syntetický, pretože sa najľahšie čistí. Syntetický poťah autosedačky však, naopak, nie je vhodný pre deti, ktoré sa príliš potia. Pre také prípady je najvhodnejší poťah z bavlny. Poslednou možnosťou je zvoliť poťah zo semišu, ktorý je veľmi pohodlný vďaka jeho mäkkosti a príjemnosti. Ak vám však nebude stačiť jeden materiál poťahu pre všetky príležitosti, je taktiež možné prikúpiť k autosedačke samostatné poťahy navyše, príkladom môžu byť letné alebo chladiace poťahy autosedačky.
Nebezpečné látky
Medzi látky, ktoré by sa v materiáli autosedačky rozhodne nemali objaviť, patria ftaláty, polycyklické aromatické uhľovodíky a spomaľovače horenia. Nebezpečné sú najmä v častiach, ktoré prídu priamo do kontaktu s dieťaťom (bezpečnostné držadlo a pod.).
Doplnky
K autosedačkám môžete dokúpiť tzv. šokabsorbér, čo je návlek na bezpečnostný pás z absorpčnej hmoty. Šokabsorbér, ak dôjde k nehode, zmenšuje zaťaženie hrudníka a je prevenciou proti vzniku modrín. Navlieka sa na tú časť pása, ktorý vedie cez hrudník a rameno dieťaťa.
K autosedačke je možné taktiež dokúpiť podložku, ktorá slúži na ochranu poťahu samotného auta a taktiež ako menší úložný priestor pre dieťa – na podložke sú vrecká a priehradky, kam si môže uložiť rôzne drobné hračky. Na tento účel je možné do auta zakúpiť aj priamo organizér. Nie je to vyložene súčasťou alebo doplnkom autosedačky, keďže sa taký organizér umiestňuje zozadu na sedadlo, ktoré je pred dieťaťom, ale splní tento účel možno o niečo lepšie než podložka pod autosedačku, keďže organizéry majú väčšinou viac úložného priestoru.
Spôsob pripevnenia
Bezpečnosť dieťaťa pri jazde závisí taktiež od spôsobu pripevnenia autosedačky do automobilu. Spôsob pripevnenia by mal byť čo najjednoduchší, nech to zvládne každý, ale taktiež bezpečný. Jednoduchá inštalácia autosedačky do automobilu zmenšuje riziko, že ju pripevníte nesprávne. I malá chyba pri inštalácii totiž môže spôsobiť vážne následky.
Po alebo proti smeru jazdy
V zahraničí populárnejšie a podľa testov taktiež bezpečnejšie riešenie je upevniť autosedačku proti smeru jazdy. Pri zrážke totiž lepšie chráni hlavičku dieťaťa, čo je extrémne dôležité hlavne u dojčiat, ktoré ešte nemajú tak vyvinuté krčné svaly. Podľa bezpečnostných predpisov normy i-Size (R129) by dieťa malo sedieť proti smeru jazdy minimálne do 15 mesiacov, predĺžiť toto obdobie rozhodne nie je na škodu.
Predné či zadné sedadlo
Rodičia, ktorí jazdia v aute sami, často dávajú prednosť umiestneniu autosedačky s dieťaťom na sedadlo spolujazdca, kde na dieťa dobre vidia a môžu sa mu prípadne aj venovať pri zastavení. Sedadlo spolujazdca by však malo byť tou poslednou možnosťou pre umiestnenie autosedačky, v prípade nehody ide o najrizikovejší variant. Najbezpečnejšie umiestnenie je vzadu uprostred, kde je podľa testu najnižšie riziko zranenia. Najobľúbenejšie potom býva umiestnenie za sedadlo spolujazdca, kde vodič na dieťa vidí v spätnom zrkadle, pri zastavení naň dosiahne a sedadlo je na strane chodníka, čo zaručuje bezpečnejšiu manipuláciu pri vystupovaní a nastupovaní.
ISOFIX
Ešte čo sa týka pripevnenia autosedačky v automobile, je dobré, keď má autosedačka tzv. pripevnenie ISOFIX. Ide o medzinárodný štandard pre bezpečné ukotvenie autosedačky v automobile. Ide o systém, ktorý umožní pevné spojenie autosedačky s konštrukciou automobilu. Autosedačku vždy len jednoducho nacvaknete alebo odcvaknete. Kotviace body sa nachádzajú na krajných sedadlách vzadu. Ak autosedačku nenasadíte správne, dozviete sa to vďaka vizuálnemu alebo zvukovému upozorneniu. Výhodou je primárne vyššia bezpečnosť.
V prípade kúpi autosedačky so systémom ISOFIX zmienenom vyššie sa uistite, že je univerzálny. Ak nie je, overte si, že je zhodný s vaším automobilom. Tieto zoznamy by mali byť k dispozícii u výrobcu, predajcu aj na webových stránkach. Univerzálne modely musia byť vybavené treťou príchytkou, ktorá je určená na obmedzenie rotácie autosedačky v prípade čelného nárazu.
Kopa vodičov stále ešte používa autosedačku bez ISOFIX-u, už len preto, že je často výrazne lacnejšia, ISOFIX navyše nepasuje do každého auta. Potom sa autosedačka upevňuje klasickými bezpečnostnými pásmi. Také riešenie môže byť praktické najmä pri častom prekladaní autosedačky medzi niekoľkými automobilmi.
Normy a certifikáty
Pri kúpe autosedačky si overte, či sedačka bola homologizovaná. To znamená, že každá autosedačka, ktorá je na trhu uvádzaná a vy ju môžete kúpiť, musí prijať schválenie na prevádzku v danej krajine.
Autosedačku kupujte len od prevereného predajcu, u ktorého nie je riziko, že by predával necertifikované falzifikáty zavedených výrobcov prípadne neatestované autosedačky. Každá autosedačka, ktorá vstupuje na trh, musí byť dôkladne preverená bezpečnostnými skúškami a musí mať certifikát.
Certifikátom môže byť oranžové označenie ECE R44 – ide o bezpečnostné požiadavky európskych noriem. V rámci autosedačiek, ktoré majú toto označenie, by ste mali dať prednosť tým, ktoré majú navyše k tomu aj štítok ISOFIX alebo i-Size.
i-Size
Európska norma i-Size vstúpila do platnosti v roku 2013 a mala by postupne nahradiť staršiu normu ECE R44. I-Size zvyšuje úroveň ochrany dieťaťa, skoršia norma ECE R44 napríklad neriešila bezpečnosť dieťaťa pri bočnom náraze. Autosedačka, ktorá spĺňa normu i-Size, musí byť vybavená systémom ISOFIX, má vnútorné viacbodové pásy, spĺňa crash testy aj pri bočnom náraze a v súčte s hmotnosťou dieťaťa jej hmotnosť nepresahuje 33 kg. Po novom by sa veľkosť autosedačky mala rozlišovať aj podľa výšky dieťaťa a nie jeho hmotnosti.
Cena
Cena autosedačiek sa líši podľa kategórie a taktiež ochrany proti nárazu. Istú rolu hrá aj komfort vo forme držiaka na nápoje, prateľného poťahu či ďalších užitočných doplnkov.
Cena autosedačiek v skupine 0 a 0+
Autosedačky pre najmenšie deti v skupine 0 a 0+ (teda pre deti s hmotnosťou 0 až 13 kg) sa cenovo pohybujú od 40 € do 450 €. Drahšie autosedačky majú lepšiu výstelku a taktiež majú upevnenie ISOFIX, ktoré sa dnes teší veľkej popularite.
Cena autosedačiek v skupinách I, II a III
V skupine I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg sa autosedačky cenovo pohybujú od 80 € do 450 €. Aj tieto autosedačky sa líšia vyhotovením a ergonómiou a taktiež tým, či majú, alebo nemajú upevňovací systém ISOFIX.
Pre staršie deti s hmotnosťou od 9 do 36 kg spadajú autosedačky do kategórie I, II a III. Sú to kombinované autosedačky a delia sa na autosedačky s ISOFIX-om a bez ISOFIX-u. To sa, samozrejme, odráža na cene, ktorá sa pohybuje od 60 € do 350 €.
Autosedačky v skupine pre 15 kg až 36 kg sa dajú použiť s chrbtovou opierkou či v neskoršom veku ako podsedák. Pohybujú sa od 25 € do 300 €. Autosedačky, ktoré v tejto kategórii stoja do 40 €, sú väčšinou iba podsedáky pre deti, ktoré nedosiahli výšku 150 cm.
Nákup autosedačky
Pri nákupe autosedačku vyskúšajte, otestujte aj s dieťaťom a nechajte si odborne predviesť, ako ju do automobilu správne umiestniť. Vyžiadajte si návod v slovenskom jazyku. Autosedačka musí byť pre vaše dieťa, samozrejme, bezpečná aj pohodlná a taktiež príjemná. Pri výbere skúste použiť tabuľku na začiatku tejto stránky a vyberte si správnu kategóriu. Autosedačky, ktoré odporúčame, sme preverili, a preto sú na tejto stránke.
Koľko autosedačiek pre jedno dieťa
V ideálnom prípade si vystačíte iba s dvoma autosedačkami. S tzv. vajíčkom zo skupiny 0+ a autosedačkou pre 9 až 36 kg. Pre novorodencov sa odporúča najskôr tzv. kolíska zo skupiny 0. Počet autosedačiek sa môže pohybovať od 2 do 4. Samozrejme, vždy záleží na vybranom type detskej autosedačky a či je dieťaťu pohodlná. V prípade veľkých detí je možné autosedačku nahradiť podsedákom. Musíte však myslieť na to, že podsedák nikdy neposkytne dieťaťu takú ochranu ako autosedačka, hlavne v prípade bočného nárazu.
Montáž autosedačky
Pri montáži postupujte presne podľa návodu, pre niektoré autosedačky existujú aj ukážkové videá na YouTube. Najčastejšou chybou býva nedostatočne pevné pripútanie autosedačky alebo dieťaťa. Rozhodne odporúčame si hneď po nákupe skúsiť autosedačku pripevniť, aby ste prišli na všetky prípadné nedostatky alebo problémy a mohli okamžite začať riešiť výmenu či reklamáciu.