Menu

Recenzia a porovnanie BaByliss ST292

81,2 % Celkové hodnotenie

TOP cena/výkon v kategorii Parné žehličky na vlasy

Klady

  • Ionizačná funkcia
  • Otočný kábel
  • Žiaruvzdorná podložka

Zápory

  • Dlho sa nahrieva
  • Nemá displej a indikáciu nahriatia
  • Malá nádobka na vodu
75 € Orientačná cena

Základné parametre a funkcie

BaByliss ST292 je žehlička na vlasy s titánovo-keramickým povrchom. Teplotu je možné nastaviť v rozmedzí medzi 170 °C a 230 °C. Táto teplota nie je vhodná pre jemné vlasy, ale skôr pre normálne alebo hrubé a kučeravé vlasy. Pred statickým nábojom a vysúšaním vlasov chráni ionizačná funkcia. Žehlička je špeciálna predovšetkým parnou funkciou, ktorá by mala vlasy hydratovať a zaistiť ich minimálne poškodenie. Nielen túto funkciu sme sa rozhodli reálne otestovať a o jej fungovaní v praxi sa dočítate v tejto recenzii.

Žehliace doštičky majú rozmer 110×30 mm, čím sa nijako výrazne nevymykajú štandardu. Nie sú „plávajúce“, takže sa nedokážu prispôsobiť prameňu vlasov či smeru žehlenia. Príliš to nezlepšuje ani vysoká hmotnosť, prístroj váži až 350 gramov. Žehličky s parnou technológiou bývajú ale všeobecne ťažšie – môžu za to väčšie rozmery a prítomnosť nádržky na vodu.

Unboxing a video z testovania

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Povrch žehliacich doštičiek

Titán-keramika

Ionizačná funkcia

Áno

Parná funkcia

Áno

Plávajúce doštičky

Nie

Napustené doštičky

Nie

Dĺžka žehliacich doštičiek (mm)

110

Šírka žehliacich doštičiek (mm)

30

Zaoblené okraje

Nie

Hmotnosť (g)

350

Nastavenie teploty a rýchlosť zahriatia

Nastavenie tej správnej teploty bolo pri BaByliss ST292 trochu zložitejšie než sme čakali. V parametroch aj v návode je síce uvedené, že je možné nastaviť teplotu medzi 170 – 230 °C, na otočnom koliesku na nastavovanie ale žiadne stupne uvedené nie sú. Nájdete tam iba číselnú stupnicu a musíte si sami odvodiť, na akom stupienku sa asi zhruba ktorá teplota nachádza. Takéto riešenie považujeme za pomerne nepraktické a rozhodne by bolo lepšie uviesť na stupnici rovno presné stupne.

Reputáciu si žehlička nevylepšila ani rýchlosťou nahriatia. Presnú dobu nie je možné určiť, prístroj totiž nemá žiadny spoľahlivý indikátor, ktorý by vám povedal, či už sú doštičky zahriate na požadovanú teplotu. Meranie nám však prezradilo, že sa jedná o niekoľko minút a nie sekúnd ako to býva pri lepších modeloch. Čo sa presnosti teplôt týka, tam nemáme čo vytknúť – udávaná maximálna aj minimálne teplota takmer zodpovedala tej reálnej. V balení je spoločne so žehličkou aj žiaruvzdorná podložka. Do nej je možné prístroj aj zabaliť a použiť ju ako puzdro.

Presné výsledky merania z nášho reálneho testovania si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke.

Parameter Tento produkt
Nastavenie teploty

Áno

Počet stupňov nastavenia teploty

10

Minimálna teplota (°C)

170

Maximálna teplota (°C)

230

Doba zahrievania (s)

150

Reálna doba nahriatia na 200 °C (s)

Nedá sa určiť

Maximálna nameraná teplota (°C)

229

Minimálna nameraná teplota (°C)

162

Užívateľský komfort

Prívodný kábel je dlhý 170 cm a jeho koncovka je otočná, čo zjednodušuje manipuláciu. Ako sme už naznačili vyššie, tento model nie je vybavený displejom ani indikáciou nahriatia. Či je žehlička dostatočne nahriata, budete teda musieť odhadnúť sami. Nastavenú teplotu nie je možné uzamknúť, môže teda dôjsť k náhodnému prepnutiu teploty, otočné koliesko navyše pravdepodobnosť nechceného prepnutia ešte zvyšuje. Pokiaľ zabudnete žehličku vypnúť, nič sa nedeje, automaticky sa po istej dobe nečinnosti vypne sama.

Pred žehlením je nutné vlasy úplne vysušiť, pretože táto žehlička nie je vybavená funkciou žehlenia vlhkých vlasov. Skladovanie uľahčuje zámok kĺbu klieští, ktorý udrží žehličku zatvorenú. Špecialitou je potom výsuvný hrebienok ako súčasť jednej z doštičiek. Slúži na rovnomerné rozdelenie prameňa vlasov, pomocou tlačidla ho môžete vysunúť do dvoch polôh alebo ho úplne zasunúť naspäť.

Parná funkcia

Na vnútornej strane klieští sa nachádza priehľadná nádobka na vodu, ktorá sa dá celkom jednoducho vybrať. Do malej dierky v nej musíte napustiť vodu, v balení na to ale nie je žiadna pomôcka, musíte sa skrátka trafiť. Potom ju nasadíte späť a môžete zapnúť parnú funkciu, pričom je možné vybrať z dvoch stupňov množstva pary. Z nádobky voda putuje pod jednu z doštičiek, v ktorej sú otvory. Zahriatím na vysokú teplotu sa voda mení na paru, ktorá spomínanými otvormi prechádza. Celkovo ide teda o pomerne jednoduchý mechanizmus.

Počas testovania sa ale niekoľkokrát stalo, že sa voda úplne nezmenila na paru a kvapkala cez otvory. To je celkom nešťastné, pretože sa vám potom buď zachytí na vlasoch a namočí ich, alebo v tom horšom prípade kvapne napríklad na ruku, čo je naozaj nepríjemné a môže vás to popáliť. Jedná plná nádobka vystačí iba na pár minút žehlenia, potom ju musíte zase vytiahnuť a doplniť.

Parameter Tento produkt
Dĺžka prívodného kábla (cm)

170

Otočný kábel

Áno

Displej

Nie

Indikácia zahriatia

Nie

Uzamknutie nastavenej teploty

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Žehlenie mokrých vlasov

Nie

Zámok klieští

Áno

Dokonalé zovretie klieští

Nie

Hodnotenie žehlenia a vlnenia vlasov

Klasické žehlenie by sme po podrobnom testovaní označili za priemerné. Celkovú pohodlnosť trochu zhoršujú pevne pripevnené doštičky, ktoré nie sú plávajúce. Občas sa tak stalo, že žehlička za vlasy nepríjemne zaťahala. Výsuvný hrebienok nám pripadal celkom zbytočný. Prameň vlasov síce trochu oddelí, ale klasický hrebeň určite nenahradí, preto je oveľa jednoduchšie pred žehlením vlasy dôkladne rozčesať. Produkt sme ale testovali na jemnejších vlasoch, na husté a tvrdé vlasy by sa hodiť mohol.

Pri použití parnej funkcie sa vlasy zdali o niečo hladšie, žiadny výrazný rozdiel sme však nezaznamenali. Podľa našich skúseností sa para uvoľňuje nepravidelne podľa toho, koľko vody k doštičke práve natečie. Celkovo bola parná funkcia skôr trochu na obtiaž, okrem iného aj kvôli kvapkajúcej horúcej vode. Chce to teda určite väčšiu opatrnosť a zručnosť.

Hlavné klady a zápory

Táto žehlička má celkom veľké doštičky, úprava vlasov by teda nemala zabrať veľa času. Majiteľky hustých a nepoddajných vlasov by mohli oceniť aj výsuvný hrebienok, na jemné vlasy je ale pomerne zbytočný. Za nevýhodu považujeme celkom vysokú hmotnosť a pre vyšší komfort by sme ocenili aj plávajúce doštičky. Celkovo ale žehlí dobre a svoju prácu odvedie. Parná funkcia nás ale sklamala a žehlička sa tiež celkom dlho nahrieva.

Záver

Babyliss ST292 patrí k lacnejším modelom v kategórii parných žehličiek, v porovnaní s klasickými žehličkami by sme ju ale zase mohli označiť skôr za drahší model. Záleží teda, čo je pre vás dôležité. Ak trváte na parnej žehličke a nechcete za ňu míňať balík, potom vám tento model môžeme odporučiť. Po reálnom vyskúšaní však musíme priznať, že nás v tomto prípade celkové fungovanie parnej funkcie príliš nenadchlo. Nájdu sa však používatelia, ktorým by aj tak mohla vyhovovať.

Babyliss ST292 sa hodí predovšetkým na hustejšie a nepoddajné vlasy, jemným vlasom by už nemusela vyhovovať, okrem iného aj kvôli pomerne vysokej minimálnej teplote. V podobnej cenovej kategórii si zaobstaráte aj model BaByliss ST395E. Tá už má aj displej, no na druhú stranu ponúka menej možností regulácie teploty.

75 € Orientačná cena
Autor: Kamila Lorenzová | Dátum: | Produkt: BaByliss ST292 | Hodnotenie: 81,2 %
Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila je jednou z redaktoriek v našom tíme a na webe má na starosti desiatky rôznych tém. Žehličky na vlasy patria medzi jej najobľúbenejšie, pretože ich používa takmer denne a snaží sa neustále hľadať to najlepšie na trhu. Okrem prieskumu sa vrhla aj na reálne testovanie a vybrané modely vyskúšala. Dokáže vám teda poradiť, či sú určité funkcie v praxi užitočné alebo naopak zbytočné.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia BaByliss ST292

BaByliss ST292

75 € Orientačná cena