Menu

Recenzia a porovnanie Baxi Nuvola Duo-tec+ 24

87,0 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Kotly na plyn

Klady

  • Pokročilé ovládanie a displej
  • 40 l zásobník zabudovaný vo vnútri
  • Trieda NOx 6

Zápory

  • O niečo nižšia účinnosť
  • Vyššie obstarávacie náklady
1 715 € Orientačná cena

Základné parametre

Plynový kotol Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 patrí medzi moderné kondenzačné modely. Od konkurenčných produktov sa odlišuje jednak vyššou kvalitou (spoločnosť dodáva kotly už viac než 150 rokov), ale aj zabudovaným 40 l zásobníkom na vodu. Menovitá účinnosť kotla je 105,8 %, dôležitejšia je ale priemerná ročná účinnosť ohrevu vody. Tá sa pohybuje na úrovni 81 %. Kotol tak patrí medzi lepšie modely, ale nijako zvlášť nadpriemerný nie je.

S ohľadom na vysokú efektivitu má v oboch parametroch na energetickom štítku známku A, teda tú najvyššiu možnú. Príkon kotla je 88 wattov, čo je mierne podpriemerná hodnota (v pozitívnom slova zmysle). Výkon kotla dosahuje až 24 kW, je tak vhodný aj na vykurovanie väčších nehnuteľností vrátane rodinných domov bez zateplenia. Veľmi kladne hodnotíme triedu úniku oxidov dusíka na úrovni 6, teda aktuálne najlepšiu (január 2023).

Parameter Tento produkt
Výrobca

Baxi

Spaľované palivo

Zemný plyn, Propán

Trieda NOx

6

Maximálny výkon (kW)

24

Príkon (W)

88

Ohrev teplej úžitkovej vody

Zásobník

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A

Trieda energetickej účinnosti pri ohreve TÚV

A

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

105,8

Energetická účinnosť ohrevu vody (%)

81

Hlučnosť (dB)

49

Rozmery a hmotnosť

Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 sa môže pochváliť pomerne kompaktnými rozmermi, bude sa teda zmestiť prakticky kdekoľvek. Nadštandardné je oproti konkurencii krytie elektroniky proti vode na úrovni IPX5D. Ako sme už uviedli vyššie, zásobník pojme 40 litrov vody.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

62

Krytie

IPX5D

Konštrukcia

Závesný

Výška (cm)

95

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

46,6

Objem zásobníka vody (l)

40

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavnou výhodou modelu Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 je najmä celková konštrukčná kvalita. Či už sa zameriame na triedu NOx, izoláciu proti skratu alebo spokojnosť užívateľov so životnosťou bojlerov Baxi, všetky tieto vlastnosti sú nadpriemerné. Kotol navyše disponuje 40 litrovou nádržou, nejedná sa teda čisto o prietokový ohrievač. Ovládanie na displeji je jednoduché.

Vytknúť môžeme snáď len o niečo nižšiu účinnosť než akú sľubuje konkurencia (o pár percent). To však dieru do rozpočtu rozhodne neurobí. Kotly Baxi sú ale bohužiaľ typické aj svojou vyššou obstarávacou cenou.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou, ale podstatne drahšou, alternatívou môže byť vyšší model tohto radu. Ide o Baxi Nuvola Platinum+ 24. Celý rad Platinum sa vyznačuje vyššou vybavenosťou. Kotol má oproti modelu Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 navyše ešte odnímateľný displej, ktorý môžete umiestniť kdekoľvek v dosahu a ovládať tak kotol na diaľku. Integrovaný zásobník navyše pojme 45 litrov vody a kotol je možné pripojiť do solárneho systému. Inak sa tieto zariadenia nijako zásadne nelíšia.

Záver

Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 je zaujímavý kondenzačný plynový kotol pre náročnejších užívateľov. Spĺňa tie najvyššie štandardy kvality a jeho účinnosť pri ohreve vody nie je nízka (hoci sa medzi šampiónov neradí). Kotol pojme 40 litrov vody, pracuje s výkonom 24 kW, jeho obsluha na displeji je jednoduchá a za výhodu je možné považovať aj najvyššiu triedu NOx 6 sľubujúcu minimálne úniky oxidov dusíka. Ak hľadáte kotol do naozaj veľkých priestorov a pokročilé funkcie nevyžadujete, zvážte aj lacnejší a výkonnejší Baxi Prime 28.

1 715 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Baxi Nuvola Duo-tec+ 24 | Hodnotenie: 87,0 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Baxi Nuvola Duo-tec+ 24

Baxi Nuvola Duo-tec+ 24

1 715 € Orientačná cena