Menu

Recenzia a test Beko BBIS13300XPE

86,2 % Celkové hodnotenie

Top 3 v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 7,7/10
  Hodnotenie spotreby
 • 8,9/10
  Hodnotenie funkcií
 • 8,0/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 10/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • Energetická trieda A+
 • Štvorvrstvové sklo
 • Pyrolýza a parné čistenie

Zápory

 • Chýba funkcia šetrného rozmrazovania
 • Nemá zatláčacie gombíky
530 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Elektrickú rúru Beko BBIS13300XPE sme do nášho porovnania zaradili v októbri 2022, kedy patrila zhruba k strednej až vyššej cenovej triede. Nebude tak veľkým prekvapením, že už v kategórii základných parametrov má rozhodne čo ponúknuť. Radí sa do energetickej triedy A+, zatiaľ čo väčšina konkurenčných modelov patrila do triedy A. Ponúkne 13 programov na pečenie, čo je mierny nadpriemer. O variabilitu sa okrem klasiky vo forme horného, ​​spodného a zadného výhrevného telesa s ventilátorom postarajú aj parné funkcie, ktoré rozširujú možnosti pečenia aj čistenia rúry.

Okrem parného čistenia sa navyše dočkáte aj funkcie pyrolýzy, ktorá všetky nečistoty spáli a patrí k najefektívnejším čistiacim systémom na trhu. Oproti konkurencii sa však nedočkáte funkcie šetrného rozmrazovania, tá je pritom pri dnešných modeloch pomerne bežná.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Beko

40 % Beko, 30 % Bosch, 20 % Whirlpool, 10 % Siemens
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

71

60 % 71, 20 % 73, 20 % 72
Energetická trieda

A+

60 % A+, 40 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

0,99

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,81

0,77
Počet programov

13

12,40
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Doplnkové parné funkcie

90 % Nie, 10 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Systém čistenia

Pyrolýza + parný

50 % Katalýza, 20 % AquaClean + katalýza, 10 % Pyrolýza, 10 % Pyrolýza + parný, 10 % Nie

Vybavenie a rozmery

Aj v kategórii vybavenia a funkcií máme čo vypichnúť. O vysokú bezpečnosť sa postará štvorvrstvové sklo, ktoré veľmi dobre izoluje. To je samozrejme doplnené aj klasickým ventilátorom na chladenie dvierok. Dvierka majú navyše aj funkciu komfortného dovierania, vďaka ktorej sa nestane, že by ste ich úplne nedovreli. Nechýba samozrejme ani základ, ako je displej, časovač, detský zámok a vnútorné osvetlenie rúry, tieto prvky už má dnes ale prakticky každý model. Čo ešte všetky nemajú, sú teleskopické rošty, ktoré uľahčujú manipuláciu s horúcim riadom. Pri tejto rúre nájdete jeden, niektoré drahšie modely ich majú aj niekoľko.

Čo sa ovládania týka, to pozostáva z dvoch otočných gombíkov a dotykového panelu. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov nejdú otočné gombíky zatlačiť dovnútra, aby úplne splynuli s panelom, čo nemusí každému vyhovovať.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

1 úroveň

60 % 1 úroveň, 20 % Nie, 20 % 2 úrovne
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Sklo dvierok

Štvorvrstvové

40 % Trojvrstvové, 20 % Štvorvrstvové, 10 % Dvojvrstvové, 30 % Neuvedené
Komfortné dovieranie dvierok

Áno

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Nie

60 % Dotykový panel, 30 % Nie, 10 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

56,7

80 % 59,5, 10 % 60, 10 % 56,7
Šírka (cm)

59,4

60 % 59,4, 30 % 59,5, 10 % 60
Hĺbka (cm)

59,5

56,19
Hmotnosť (kg)

36,4

36,68

Klady a zápory

Výhodou rúry Beko je vysoká energetická účinnosť, potvrdená triedou A+. Oceniť môžeme aj parné funkcie, ktoré využijete pri pečení aj pri čistení rúry. Navyše má aj funkciu pyrolýzy, teda jeden z najefektívnejších čistiacich systémov na trhu. Pozitívom je teleskopický rošt, hoci niektoré konkurenčné modely ich majú aj viac. Za slabinu považujeme chýbajúcu funkciu šetrného rozmrazovania a ovládacie gombíky, ktoré sa nedajú zatlačiť dovnútra.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou v podobnej cenovej kategórii by mohla byť rúra Electrolux EOD6P71X. Má síce len trojvrstvové sklo a nemá parné čistenie alebo teleskopické rošty, na druhú stranu v jej výbave nájdete teplotnú sondu a ovládacie gombíky je možné zatlačiť do panelu. Nechýba jej tiež funkcia pyrolýzy a parné funkcie, ako má rúra Beko.

Lacnejším variantom by mohol byť model Whirlpool OAKZ9 6200 CS IX, ktorý stojí o slušnú čiastku menej. S rúrou Beko sa radí do rovnakej energetickej triedy a zaujme úpravou proti odtlačkom prstov. Museli by ste sa ale obísť bez čistenia pyrolýzou, parných funkcií a teleskopickeho roštu.

Naše hodnotenie a záver

Vstavanú rúru Beko BBIS13300XPE môžeme ohodnotiť naskrz pozitívne. Patrí k modelom s účinným pyrolytickým čistením, k tomu má aj parné funkcie a vo výbave nájdete aj teleskopické rošty. Poteší tiež bezpečným štvorvrstvovým sklom a úsporným chodom, radí sa do energetickej triedy A+. Jej kapacita je štandardných 71 litrov a bude tak vhodná aj pre rodiny. Nevýhodou je o niečo vyššia cena, rúre navyše chýba program na šetrné rozmrazovanie. Pokiaľ by vás zaujímala cenovo dostupnejšia alternatíva, za zváženie stojí model Whirlpool OAKZ9 6200 CS IX.

530 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Beko BBIS13300XPE | Hodnotenie: 86,2 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k redaktorom, ktorí sa o svoje témy starajú starostlivo a dlhodobo, kategóriu rúr má na starosti už viac ako tri roky. Vďaka dlhodobým skúsenostiam a prieskumu nazbierala na porovnanie rúr dostatok informácií, ktoré pravidelne dopĺňa. Zrozumiteľne vám vysvetlí napríklad aký je rozdiel medzi pyrolýzou a katalýzou, aký objem rúry sa vám bude hodiť alebo ako sa vyznať v energetickom štítku. Na jej rady sa môžete spoľahnúť aj pri výbere ďalších kuchynských spotrebičov, napríklad umývačiek alebo sporákov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Beko BBIS13300XPE

Beko BBIS13300XPE

530 € Orientačná cena