Menu

Beko BIR 14400 BGCS – Recenzie, testy a porovnania

83,8 % Celkové hodnotenie

Top 9 v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 7,0/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,9/10
  Hodnotenie funkcií
 • 10/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 6,7/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • Katalytické čistenie
 • Teleskopické rošty
 • Dotykový panel

Zápory

 • Nemá parné funkcie
 • Iba priemerná spotreba
380 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Rúra Beko BIR 14400 BGCS patrila v čase písania recenzie (máj 2022) do nižšej až strednej cenovej kategórie, napriek tomu má čo ponúknuť aj náročnejším užívateľom. V prvom rade je to kapacita 72 l, ktorá patrí k najväčším na trhu a odporúča sa predovšetkým pre rodiny. Vyberať môžete z nadštandardného počtu režimov ohrevu (celkom 12) vrátane šetrného rozmrazovania, grilu či rýchleho ohrevu. Tieto možnosti zaisťujú klasicky tri vykurovacie telesá – horné, spodné a kruhové zadné.

Na rozdiel od niektorých drahších modelov sa pri tejto rúre nedočkáte parných funkcií, poteší ale schopnosťou katalýzy, je teda do istej miery samočistiaca. Čo sa týka spotreby, tá je pri väčšine rúr viac-menej rovnaká a nijako zvlášť sa nelíši ani tento model. Pri klasickom pečení spotrebuje štandardných 0,93 kWh, pri teplovzdušnom pečení priemer nepatrne presahuje s 0,91 kWh. Celkovo sa ale radí do najbežnejšej energetickej triedy A.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Beko

36 % Beko, 27 % Bosch, 18 % Whirlpool, 9 % Siemens, 9 % Gorenje
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

72

55 % 71, 18 % 73, 18 % 72, 9 % 77
Energetická trieda

A

64 % A+, 36 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

0,93

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,91

0,77
Počet programov

12

13,18
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Nie

82 % Nie, 18 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Áno

91 % Áno, 9 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Systém čistenia

Katalýza

55 % Katalýza, 18 % AquaClean + katalýza, 9 % Pyrolýza, 9 % Pyrolýza + parný, 9 % Nie

Vybavenie a rozmery

Výbava rúry Beko BIR 14400 BGCS je naozaj slušná. Ak začneme ovládaním, dočkáte sa moderného dotykového panelu, ktorý zatiaľ nie je pri rúrach úplne obvyklý. Ten je vybavený aj detským zámkom proti neúmyselnému prenastaveniu. Zo zaujímavejších prvkov ponúka rúra aj dva teleskopické rošty pre jednoduchšiu manipuláciu s pokrmami. Tie sú doménou skôr novších a drahších modelov. Zvyšok výbavy už je skôr štandardný – nechýba vnútorné osvetlenie, displej, časovač ani chladiaci ventilátor, ktorý zaisťuje bezpečnú teplotu dvierok.

Rozmery rúry sú pomerne bežné, ako sa môžete presvedčiť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

2 úrovne

55 % 1 úroveň, 27 % 2 úrovne, 18 % Nie
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Komfortné dovieranie dvierok

Áno

91 % Áno, 9 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Dotykový panel

55 % Dotykový panel, 27 % Nie, 18 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

59,5

82 % 59,5, 9 % 60, 9 % 56,7
Šírka (cm)

59,4

55 % 59,4, 36 % 59,5, 9 % 60
Hĺbka (cm)

56,7

56,21
Hmotnosť (kg)

39,6

36,07

Hodnotenie ostatných užívateľov

Tento model značky Beko zatiaľ neohodnotilo veľa užívateľov, no tí, ktorí sa o svoje skúsenosti podelili, sú s rúrou nadmieru spokojní. Rúra by podľa nich pokojne mohla patriť do vyššej cenovej kategórie, oceňujú vysoký počet programov a ovládanie popisujú ako intuitívne. Iba v jednej recenzii sa objavili problémy s dotykovým panelom – pri varení na sporáku používatelia rúru omylom spínajú telom. Tomu sa ale prípadne dá zabrániť aktiváciou zámku tlačidiel. Ďalšie recenzie nájdete na portáli Heureka.

Klady a zápory

Záporov v tomto prípade naozaj veľa nenájdeme. Rúre Beko síce chýbajú parné funkcie a v niektorých ohľadoch je priemerná (napr. v spotrebe), v jej cenovej kategórii ide ale stále o nadštandardný výkon. Celkovo tak môžeme vyzdvihnúť hlavne klady, medzi ktoré patrí veľká ponuka programov, katalytické čistenie, dotykový panel, teleskopické rošty a ďalšie funkcie, ako je detský zámok alebo komfortné dovieranie dvierok.

Porovnanie s alternatívami

Ak sú pre vás pri výbere rúry hlavným kritériom obstarávacie náklady, možno sa vám bude viac páčiť model Beko BIM 22300 X, ktorý je o pár desiatok eur lacnejší. Napriek tomu sa rúre Beko BIR 14400 BGCS vyrovná objemom aj spotrebou, nižšiu cenu spoznáte hlavne na výbave – nemá dotykový panel ani teleskopické rošty, neponúkne systém čistenia a má všeobecne menšiu ponuku programov.

Naopak, v niektorých smeroch pokročilejšou alternatívou je Electrolux EOF4P74X. Táto rúra ponúkne predovšetkým veľmi úspornú prevádzku (patrí do energetickej triedy A+) a zaujme aj funkciou pyrolýzy. Na druhú stranu aj napriek vyššej cenovej kategórii v niektorých smeroch za rúrou Beko BIR 14400 BGCS zaostáva. Chýba jej napríklad komfortné dovieranie dvierok, nemá dotykový panel, ponúkne iba jeden teleskopický rošt a jej výber programov je slabší.

Naše hodnotenie a záver

Vo svojej cenovej kategórii patrí rúra Beko BIR 14400 BGCS ku špičke, a to predovšetkým vďaka svojej výbave, ktorá zahŕňa dotykový panel, teleskopické rošty a komfortné dovieranie dvierok. Nadštandardná je tiež ponuka programov vrátane šetrného rozmrazovania či rýchleho ohrevu. Vďaka katalytickým doskám sa pri tejto rúre nemusíte obávať ani náročnej údržby. Kapacita 72 l z nej robí skvelý model pre rodinu a spotrebou sa drží štandardných hodnôt.

Dá sa tak povedať, že za danú cenu v súčasnosti (máj 2022) nič lepšie nenájdete, ak ale chcete ešte čo-to ušetriť, pozrite sa aj na rúru Beko BIM 22300 X.

380 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Beko BIR 14400 BGCS | Hodnotenie: 83,8 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva v našej redakcii pôsobí už niekoľko rokov a za ten čas stihla nazbierať veľa skúseností s výberom a porovnávaním produktov. Pri svojej práci využíva nielen výsledky najrôznejších testov, ale zohľadňuje aj odborné a užívateľské recenzie. Vďaka tomu môže odporučiť vhodný produkt rôznym cieľovým skupinám – či už je pre vás pri vstavanej rúre kľúčová funkčná výbava, alebo obstarávacia cena a prevádzkové náklady. Iva sa stará aj o kategóriu parných rúr či konvektomatov a venuje sa aj mnohým ďalším témam z oblasti kuchynských spotrebičov alebo športového vybavenia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Beko BIR 14400 BGCS

Beko BIR 14400 BGCS

380 € Orientačná cena