Menu

Recenzia a test Beko DS8539TU

86,1 % Celkové hodnotenie

Top 8 v kategorii Sušičky bielizne

Jednotlivá hodnocení

 • 8,2/10
  Hodnotenie efektivity sušenia
 • 10/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,0/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 7,9/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Nízka spotreba
 • Vysoká účinnosť kondenzácie
 • Vnútorné osvetlenie bubna

Zápory

 • V niektorých ohľadoch priemerná
 • Chýbajú smart funkcie a iné pokročilejšie technológie
580 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sušička značky Beko patrí k novším modelom v strednej cenovej triede. Poďme sa teda pozrieť, čo vám táto sušička môže ponúknuť. V prvom rade je to invertorový motor, ktorý už pri novších spotrebičoch prevláda. Jeho výhodou je vyššia efektivita a dlhšia životnosť, spravidla podporená predĺženou zárukou. Kapacita bubna 8 kg je dostatočne veľká aj pre rodiny a v čase písania recenzie (február 2022) patrila k obľúbeným variantom. Sušičke nechýba možnosť pripojenia na odpad, tá už je dnes v podstate samozrejmosťou a uľahčí vám používanie.

Celkovo ju môžeme v tejto kategórii vlastne iba chváliť. Sušička Beko patrí do najlepšej triedy kondenzácie A a najvyššej energetickej triedy A+++. Vďaka tomu za rok spotrebuje len cca 177 kWh, v prepočte na náklady tak môžete oproti menej úsporným modelom ušetriť aj niekoľko menších desiatok eur. Hlučnosť 64 dB nie je nijako neobvyklá, viac-menej sa všetky modely na trhu držia okolo 65 dB. Štandardný program sušenia trvá tejto sušičke necelé tri hodiny, čo zodpovedalo priemeru.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Beko

36 % Beko, 27 % LG, 18 % Bosch, 9 % Indesit, 9 % AEG
Typ sušičky

S tepelným čerpadlom

55 % Kondenzačný, 27 % S tepelným čerpadlom, 18 % Hybridný
Typ motora

Invertorový

82 % Invertorový, 18 % Klasický
Maximálna náplň (kg)

8

55 % 8, 27 % 9, 18 % 7
Možnosť napojenia na odpad

Áno

100 % Áno
Trieda účinnosti kondenzácie

A

82 % A, 18 % B
Energetická trieda

A+++

82 % A+++, 18 % A++
Ročná spotreba (kWh)

177

186,82
Ročné náklady na prevádzku za rok 2022 (EUR)

43

43,56
Hlučnosť (dB)

64

45 % 64, 27 % 62, 18 % 65, 9 % 66
Trvanie štandardného programu (min)

174

179,73

Vybavenie a funkcie

Na rozdiel od základných parametrov, v kategórii vybavenia a funkcií sušička Beko nijako zvlášť nezaujme. To neznamená, že by bola nejako zlá, alebo že by jej chýbalo niečo nenahraditeľné. Len skrátka ponúka viac-menej to isté, čo väčšina ostatných modelov na trhu. V základe je to displej, časovač, detská poistka a priehľadné dvierka bubna. Tieto štandardné prvky sú doplnené senzormi vlhkosti, ktoré upravujú program podľa množstva vody v bielizni, a systémom proti pokrčeniu, ktorý prevracia a našuchorí bielizeň po usušení. Oboje je dnes tiež pri sušičkách úplne bežné.

Menej štandardné sú funkcie ako parné programy, samočistiaci kondenzátor alebo smart funkcie, nič z toho ale táto sušička neponúka. Zaujímavým prvkom je tak snáď iba vnútorné osvetlenie bubna, ktoré nebýva úplnou samozrejmosťou.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Samočistiaci kondenzátor

Nie

55 % Nie, 45 % Áno
Detská poistka

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Priehľadné veko bubna

Áno

100 % Áno
Odložený štart/koniec

Áno

100 % Áno
Vnútorné osvetlenie bubna

Áno

91 % Áno, 9 % Nie
Zvukový signál

Áno

100 % Áno
Senzory vlhkosti

Áno

100 % Áno
Smart funkcie

Nie

55 % Nie, 45 % Áno
Parné funkcie

Nie

64 % Nie, 27 % Áno, 9 % Neuvedené
Systém proti pokrčeniu

Áno

91 % Áno, 9 % Neuvedené
Výška (cm)

84,6

45 % 85, 18 % 84,9, 18 % 84,2, 18 % 84,6
Šírka (cm)

59,7

45 % 60, 27 % 59,7, 18 % 59,8, 9 % 59,9
Hĺbka (cm)

65,4

62,85
Hmotnosť (kg)

48

51,42

Hlavné klady a zápory

Silnou stránkou sušičky Beko sú predovšetkým jej základné parametre, konkrétne nízka spotreba a vysoká efektivita kondenzácie. Poteší aj invertorový motor a vnútorné osvetlenie bubna. Vyložene negatívne stránky táto sušička pravdepodobne nemá, pri najhoršom je v niektorých ohľadoch priemerná. Chýbajú tiež pokročilejšie technológie, ako napríklad smart funkcie alebo samočistiaci kondenzátor, tie ale nie sú v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou by mohla byť sušička Gorenje D2A83IL/I. Parametrovo je modelu Beko veľmi podobná, spotrebu a hlučnosť majú v podstate porovnateľnú, obe sú taktiež vybavené invertorovým motorom. Sušička Gorenje má tiež rovnakú kapacitu a podobnú cenu, ale je navyše vybavená parnými funkciami.

Ak máte ešte vyššie nároky a nerobí vám problém si priplatiť, za zváženie stojí aj sušička LG RC91U2AV2W. Tá má síce väčšiu kapacitu 9 kg, udržala si ale viac-menej rovnakú spotrebu, ako má menší model Beko. Okrem toho je vybavená smart funkciami a samočistiacim kondenzátorom. Oproti modelu Beko má iba dlhšie trvanie štandardného programu.

Naopak cenovo dostupnejším variantom, pri ktorom možno budete musieť trochu prižmúriť oko, môže byť sušička Indesit YT M11 83K. Tá stojí o niečo menej ako model Beko, napriek tomu je v najlepšej energetickej triede, má nízku spotrebu a invertorový motor. Jej bubon tiež pojme až 8 kg bielizne. Na rozdiel od sušičky Beko ale nie je vybavená vnútorným osvetlením bubna.

Naše hodnotenie a záver

Sušička Beko DS8539TU vám príde vhod, pokiaľ kladiete dôraz na nízku spotrebu a hľadáte model s invertorovým motorom. Hlučnosť aj dĺžka trvania programu je u tejto sušičky štandardná, okrem najlepšej energetickej triedy ale poteší aj najvyššia trieda účinnosti kondenzácie.

Naopak vo funkciách tento model veľmi nevyniká, zároveň ale nechýba nič z najdôležitejších prvkov výbavy. Ako drobnosť ponúkne vnútorné osvetlenie bubna, pokročilejších technológií, ako je samočistiaci kondenzátor alebo smart funkcie, sa ale nedočkáte.

580 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Beko DS8539TU | Hodnotenie: 86,1 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k služobne najstarším členom nášho tímu a téme sušičiek sa venuje už viac ako tri roky. Dlhodobo sleduje vývoj týchto spotrebičov aj najnovšie trendy a v malíčku má aj energetické štítky. Poradí vám teda, aké hodnoty na štítkoch hľadať, do ktorých prístrojov sa oplatí investovať, ktoré funkcie pre vás môžu byť zbytočné a naopak, ktoré by sušičke nemali chýbať. Okrem sušičiek má Eliška na starosti aj umývačky, práčky a ďalšiu bielu techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Beko DS8539TU

Beko DS8539TU

580 € Orientačná cena