Menu

Belatrix Benton 1 – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Infrasauny pre 1 osobu

Klady

  • Kvalitné spracovanie
  • Hlavne full spektrálne žiariče
  • Vyhrievanie podlahy
  • Bohatá výbava

Zápory

  • Menší počet ohrievačov
  • Nižší príkon
  • Dvere nie je možné prehodiť
1 500 € Orientačná cena

Základné parametre

Bellatrix Benton 1 je infrasauna určená jednotlivcom ponúkajúca priaznivý pomer ceny a kvality. Okrem podlahového ohrievača, ktorý je karbónový, v nej nájdete iba full spektrálne ohrievače. Tým sa môže pochváliť ako vôbec jediný produkt z nášho porovnania. Celkovo sú tieto ohrievače len 4, čo je skôr nižšia hodnota, ale na saunovanie jedného človeka to vzhľadom na ich intenzitu stačí.

Čo sa týka príkonu, 1 400 W sa radí medzi nižšie hodnoty na trhu. Na druhú stranu by to nemalo predstavovať až tak veľký problém, pretože full spektrálne ohrievače sa samé o sebe zahrievajú veľmi rýchlo. Aspoň tu máte istotu, že infrasauna nespotrebuje zbytočne veľké množstvo energie.

Ovládací panel je umiestnený vo vnútri sauny, čo je z užívateľského hľadiska určite pohodlnejšie. Ocenia to najmä tí zákazníci, ktorí nechcú prerušovať priebeh saunovania tým, že by chodili nastavovať teplotu a iné parametre von. Celá kabína je vyrobená z kanadského jedľovca (hemlocku), čo je v čase písania tejto recenzie (jún 2023) najpoužívanejší materiál.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Belatrix

Typ ohrievačov

Full spektrálne + karbónové

Celkový počet ohrievačov

5

Počet fullspektrálnych ohrievačov

4

Podlahový ohrievač

Áno

Príkon (W)

1 400

Umiestnenie ovládacieho panelu

Vnútorné

Materiál kabíny

Hemlock

Funkcie a vybavenie

Zo základných funkcií a vychytávok vám Bellatrix Benton 1 ponúkne prakticky všetky okrem opierky chrbta, ktorá však nebýva štandardom ani pri výrazne drahších modeloch. Zákazníkov, ktorí si potrpia na vysokej kvalite vzduchu (alebo majú napríklad aj dýchacie problémy) určite poteší ionizátorom. Vďaka nemu bude vzduch vo vnútri kabíny čistejší a „ľahší“.

Ďalším príjemným bonusom, ktorý nenájdete pri všetkých infrasaunách pre jednotlivcov, je svetelná terapia. Strop kabíny je opatrený LED pásikom, pri ktorom môžete vyberať dokonca zo 7 rôznych farieb. Je teda čisto na zákazníkovi, na akú farbu má práve náladu.

Pokiaľ si chcete pobyt v saune spríjemniť hudbou, môžete si v audio systéme prehrávať MP3 súbory, prípadne si vypočuť rádio. Úplnou samozrejmosťou, ktorou sú dnes vybavené prakticky všetky domáce infrasauny, je strešná ventilácia na prívod čerstvého vzduchu.

Parameter Tento produkt
Ionizátor

Áno

Svetelná terapia

Áno

Opierka chrbta

Nie

Vnútorné osvetlenie

Áno

Audio systém

FM, MP3, Bluetooth

Strešná ventilácia

Áno

Rozmery a montáž

Bellatrix Benton 1 sa svojimi rozmermi nijako nevymyká bežnému priemeru infrasáun pre jednotlivcov. Na šírku aj hĺbku meria 90 cm, takže nebude prekážať ani v menšom dome či byte. Na výšku meria 190 cm, čo je dostatočné, aby sa tu mohol priemerne vysoký človek postaviť. Vyšší jedinci sa tu už ale nepostavia.

Celá kabína váži 90 kg, čo je pri menších infrasaunách úplne bežné. Pri montáži ale musíte počítať s tým, že budete potrebovať pomoc minimálne jedného ďalšieho človeka – a to nielen pri zostavovaní, ale aj pri vynášaní zloženej kabíny do domu (bytu).

Chýba tu možnosť zmeny smeru otvárania dverí. Na druhú stranu túto vychytávku nájdete len pri niekoľkých modeloch na trhu, prípadne je častejšia pri produktoch vyrobených na mieru.

Parameter Tento produkt
Zameniteľné otváranie dverí

Nie

Šírka (cm)

90

Hĺbka (cm)

90

Výška (cm)

190

Hmotnosť (kg)

90

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V čase písania tejto recenzie (jún 2023) sme k infrasaune Bellatrix Benton 1 zaznamenali bohužiaľ len menšie množstvo užívateľských recenzií. Táto menšia vzorka užívateľov sa vyjadruje pochvalne, a to ako k fungovaniu sauny a jej spracovaniu, tak aj k montáži. Páči sa im aj jej estetické spracovanie a tiež to, že nijako neprekáža v menších miestnostiach.

O vysokej miere obľúbenosti svedčí okrem iného aj to, že ide o jednu z najpredávanejších infrasáun pre jednotlivcov na tuzemskom trhu. Sauny značky Belatrix patria všeobecne medzi tie najpopulárnejšie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Silnou stránkou infrasauny Bellatrix Benton 1 je využitie full spektrálnych ohrievačov. Len málokedy sa stretnete s modelom pre jedného človeka, ktorý by bol osadený výhradne týmto typom žiaričov. Zákazníkov, ktorí trpia pocitom chladných chodidiel, určite poteší príjemne hrejúci karbónový ohrievač v podlahe.

Celkovo tiež musíme pochváliť vysokú úroveň spracovania a osadenia vysokým počtom funkcií – chýba tu prakticky len chrbtová opierka a možnosť zmeniť smer otvárania dverí. Na druhú stranu práve tieto dve vychytávky sa vidia len málokedy. Pri tejto značke nás tiež zaujalo, že výrobca poskytuje predĺženú štvorročnú záruku.

Je ale pravda, že na prvý pohľad by mohol tento model niektorých zákazníkov odradiť menším počtom žiaričov (je ich len 5, väčšina modelov ich má viac) a nižším príkonom. Tieto nedostatky sú ale do istej miery vykompenzované tým, že 4 z 5 žiaričov sú full spektrálne.

Porovnanie s alternatívami

Ak máte na infrasaunu vysoké nároky a nevadí vám trochu si priplatiť, môžeme ako vhodnú alternatívu k Bellatrix Benton 1 odporučiť model Vista 1 od rovnakého výrobcu. Tu si môžete užívať vyhrievanie 6 žiaričov, ale iba 2 z nich sú full spektrálne. Má ale vyšší príkon, vyhrievanie v podlahe a audio systém s možnosťou pripojenia USB. Zaujímavá je aj lampička na čítanie, ktorá býva výsadou drahších modelov.

Užívateľom, ktorí majú naopak nižšie nároky a hľadajú produkt s nižšou cenou, môžeme odporučiť Hanscraft San Marino. Táto sauna je podstatne lacnejšia, čo sa ale zákonite premieta do nižšieho počtu žiaričov (len 3). Navyše sú iba karbónové. Chýba tu podlahové kúrenie a iné funkcie. Na druhú stranu poteší mimoriadne kompaktným spracovaním, čo by mohlo vyhovovať zákazníkom, ktorí majú na infrasaunu vyhradený veľmi malý priestor.

Záverečné zhrnutie

Bellatrix Benton 1 je veľmi slušne vybavená infrasauna pre jednotlivcov. Napriek tomu, že spadá do strednej cenovej kategórie, je okrem podlahového ohrievača osadená výhradne full spektrálnymi žiaričmi. Vďaka bohatej výbave a funkciám by sa mohla zapáčiť zákazníkom, ktorí si chcú pri saunovaní zapnúť farebné osvetlenie či počúvať hudbu.

Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že 4 žiariče sú málo, ale keďže sú full spektrálne, budú aj tak dostatočne efektívne. Jediným výraznejším nedostatkom je nemožnosť prehodiť otváranie dverí. Na druhú stranu túto možnosť vám ponúka len málo infrasáun na trhu. Z produktov v našom porovnaní to umožňuje napr. Belatrix Vista 2, čo je sauna pre 2 osoby.

1 500 € Orientačná cena
Autor: Kristýna Hašková | Dátum: | Produkt: Belatrix Benton 1 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Kristýna Hašková
Redaktorka
Kristýna je redaktorka, ktorá saunovaniu prepadla pred niekoľkými rokmi a infrasaunu má aj doma. Okrem vlastných skúseností čerpá z odborných zdrojov a štúdií a zaujímajú ju aj reálne skúsenosti používateľov. Vie preto poradiť, pre koho bude vhodný konkrétny typ infrasauny nielen podľa ohrievačov, ale aj konštrukcie a použitých technológií. Okrem témy infrasáun sa venuje aj písaniu o vírivkách a oblastiam zdravia a krásy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Belatrix Benton 1

Belatrix Benton 1

1 500 € Orientačná cena