Menu

Asus ROG Strix Impact II – Recenzie, testy a porovnania

60,3 % Celkové hodnotenie

Ľahká na kompetitívne hranie v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 4,7/10
  Kancelárske využitie
 • 6,2/10
  Profesionálna práca
 • 7,1/10
  Herné využitie (FPS)
 • 7,1/10
  Herné využitie (MMO)
 • 6,1/10
  Cestovanie

Klady

 • Výkonný snímač
 • Myš sedí takmer do každej ruky
 • Nabíjanie cez USB-C

Zápory

 • Vyššia cena
 • Chýba Bluetooth
 • Pretáčanie kolieska môže byť nepresné
75 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Asus ROG Strix Impact II je v čase porovnania (október 2021) priemerne veľká myš so zameraním na hráča počítačových hier. V pomerne jednoduchom balení nájdete iba myš, vysoko kvalitný a nadpriemerne dlhý nabíjací kábel a návod výrobcu. USB prijímač samozrejme nechýba, je uložený v zdierke v spodnej zadnej časti myši. Na svojom mieste drží dobre, takže ho nestratíte. V balení nie sú obsiahnuté žiadne mapové manuály, na ktorých výrobu by musela padnúť polovica dažďového pralesa, čo si vážime.

U ostatných myší sme mali v odhade kvality menej práce, väčšinou je totiž kvalita prevedenia viditeľná od pohľadu. V tomto prípade však volil výrobca lesklejšiu matnú úpravu. Na prvý pohľad tak nie je úplne zrejmé, či pred sebou máte kvalitný alebo lacný plast. Pri prvom dotyku a testoch však bolo zrejmé, že sa jedná o taký stred. Plast je ľahký, ale aj pevný. Myš dosahuje dĺžku 120 milimetrov, neradí sa teda medzi najmenšie, drží sa však dobre aj v menšej dlani.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Asus

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

120

115,35
Šírka (mm)

62

72,00
Výška (mm)

39

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

94,5

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

94,5

120,57

Hmotnosť

Zariadenie prekvapilo svojou nízkou hmotnosťou 94,5 gramov, ktorú síce nemožno ovplyvniť, ale vďaka stabilnému pocitu z držania si trúfame povedať, že nikoho neobmedzí. Nízka hmotnosť prispieva rýchlemu pohybu a krátkemu reakčnému času, vyššie hmotnosti naopak zvyšujú presnosť pri mierení. Je teda na vás, čo uprednostňujete.

Kvalita prevedenia

Ako sme už spomenuli vyššie, materiálové prevedenie nie je vôbec zlé. Plast je od dotyku kvalitný, matná povrchová úprava obmedzuje počet odtlačkov prstov na jej chrbte. Po stranách volil výrobca výrazné drážkovanie, ktoré prispieva k skutočne stabilnému držaniu. Pogumovanie chýba, takže v ruke držíte stále tvrdý plast. To síce trochu znižuje komfort pri užívaní, na druhej strane však predlžuje životnosť. Plastové koliesko je pogumované obručou s hlbším dezénom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Do útrob myši sa nedostaneme, nie je v nich napokon schované nič, čo by používateľ akokoľvek využil. Priestor na uschovanie USB prijímača je v zadnej časti myši. Do tohto priestoru umiestnil výrobca pružinový mechanizmus, ktorý pomáha držať prijímač na svojom mieste. Pravdepodobne ho teda nestratíte. Žiadny magnetický zámok sa však nekoná, odporúčame tak pri prevoze aj napriek tomu dávať na prijímač pozor.

Batéria

Vývojári uprednostnili integrovanú batériu pred klasickou tužkovou. A v tomto ohľade urobili aj dobre, s vypnutým RGB podsvietením by myš mala vydržať až 89 hodín hernej prevádzky. Výdrž môžete zvýšiť, ak v aplikácii znížite napríklad polling rate. Pokiaľ je podsvietenie v prevádzke, sľubuje výrobca prevádzku až 48 hodín. Samostatným indikátorom stavu batérie zariadenie nedisponuje, percentuálny stav nájdete v programe výrobcu. Na spodnej strane nechýba vypínač, ktorý s výdržou pomôže.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

Integrovaná

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

V programe

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ergonómia a pripojenie

Pocit z držania myši je z pohľadu ergonómie skôr priemerný. Výrobca stavil na súmernú konštrukciu, ktorú je možné používať rovnako v pravej, ako aj v ľavej ruke. Toto riešenie so sebou bohužiaľ prináša veľkú limitáciu tvarového prispôsobenia. Chrbát je bez náklonu do strany, chrbát je o niečo vyšší. Myš je možné držať aj v menšej dlani, pretože prsty na tlačidlá bez problémov dosiahnu. Rozhodne však nejde o optimálny model do kancelárie.

Čo je pre jedného negatívom, pre druhého je pozitívne. Vďaka súmernej konštrukcii nemá myš vysoký chrbát a dobre sa zmestí do vrecka v batohu či taške.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Univerzálne

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

3

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

1

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

USB-C

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

USB-A

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Dĺžka kábla

203

156,29
Kvalita kábla

Kvalitný plastový kábel

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel
Čas odozvy (ms)

12

40 % 1, 10 % 12, 50 % Neuvedené

Pripojenie

Možnosti pripojenia má Asus ROG Strix II pomerne limitované v porovnaní s inými modelmi. Nepodporuje totiž pripojenie prostredníctvom technológie Bluetooth. Užívateľ je tak limitovaný na USB prijímač. S ohľadom na cieľovú skupinu hráčov je toto riešenie logické a dostatočné, avšak myš nabáda svojou konštrukciou aj na využitie v kancelárii. A tam by Bluetooth mohol chýbať. Doba odozvy je medzi hernými zariadeniami skôr horšia.

Tlačidlá a koliesko

Testovaný model disponuje celkom 6 tlačidlami vrátane prepínača DPI. Ten sa nachádza na spodnej strane myši a je jediným mechanickým spínačom, ktorý nemožno preprogramovať. Zvuk klikania sa radí k priemeru, nemožno ho označiť za tichý, ale tiež nie je vyslovene rušivý. Zaujímavé je prevedenie s vymeniteľnými spínačmi. Tie sú typu Hot-Swap, je ich teda možné vymeniť po rozobraní myši bez nutnosti spájkovania. Spínače jednoducho vytiahnete a vymeníte za iné. Toto prevedenie je nadštandardné.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Celkový počet tlačidiel

6

8,40
Počet bočných tlačidiel

2

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

5

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

Mechanické

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Hlasitý

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Áno

90 % Nie, 10 % Áno

Koliesko bolo osadené v klasickom mechanickom variante, voľné pretáčanie, ktoré ponúkajú niektoré produkty spoločnosti Logitech, možné nie je. Otáčanie je ľahké, hladké a veľmi plynulé. Jednotlivé kroky nerozoznáte podľa výrazných zadrhnutí, ale skôr veľmi jemnej, niekedy až ťažko rozoznateľnej odozvy. Niektorí túto charakteristiku môžu považovať za devízu, iní za nepríjemnosť.

Snímač a pohyb myši

Výrobca volil optický snímač, takže myš nefunguje na skle či inom priehľadnom materiáli. Len málokto však pracuje s myšou na sklenenom stole. Osadený senzor dovoľuje nastavenie citlivosti v rozmedzí 100 – 16 000 DPI. Spodnú hladinu oceníte skôr pri práci v kancelárii, tú hornú naopak pri hraní kompetitívnych titulov na obrazovkách s vysokým rozlíšením.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

9

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

16 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

100

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

50 % 1000, 50 % 125
Maximálna rýchlosť pohybu (IPS)

400

30 % 30, 30 % 400, 10 % 650, 10 % 450, 20 % Neuvedené

Zariadenie dokáže vykonávať až 1 000 čítaní za sekundu, čo naznačuje hodnota polling rate 1 000 hertz. Oneskorenie od pohybu ako takého by nemalo teda výraznejšie presiahnuť hodnotu 1 milisekundy. Recenzovaný model by mal zvládnuť bez ťažkostí rýchlosť pohybu až 400 IPS (palcov za sekundu). Po prevode z imperiálnych jednotiek na metrický systém dostaneme teda maximálnu rýchlosť pohybu 36,8 kilometrov za hodinu. Prakticky teda nie je možné, aby myš váš pohyb nezaznamenala správne.

Pohyb myši

Model Impact II sme podrobili obdobne ako ostatné zariadenia v teste skúške na naklonenej rovine. Uhol sklzu po sklenenej ploche a celková hmotnosť zariadenia nám dali na škále od 1 do 10 celkom 9 bodov pre jednoduchosť pohybu. To znamená, že sa myš na stole nijako nezadrháva, pohyb s ňou je veľmi ľahký a nebude príliš namáhať vašu ruku. Trvanlivosť podložiek výrobca neuvádza, v porovnaní s inými modelmi je ich plocha ale nadštandardná.

Software

Asus ponúka k myši kvalitne vykonaný program Armoury Crate, ktorý umožňuje všetko od programovania tlačidiel cez makrá a nastavenie charakteristík snímača až po RGB synchronizáciu v ekosystéme Asus Aura.

Všetky nastavenia sú veľmi intuitívne, ai keď je program ladený hlavne pre hráčov, nie je nijako neprehľadný. Po prvom otvorení potrebné nastavenia nájdete ľahko a bez potreby návodov. Rozhranie je farebné a dravé, aby hráčom imponovalo.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

RGB so synchronizáciou

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Aby sme naše hodnotenie nezakladali iba na osobných skúsenostiach a nami postavených testoch, pozreli sme sa tiež na to, čo si o tomto modeli myslia iné odborné redakcie. Experti označujú myš za kvalitnú, čo sa týka konštrukcie. Zhodujú sa s nami, že je oneskorenie v tomto prípade naozaj nízke a myš sedí aj v menšej dlani. Medzi negatíva patrí absencia technológie Bluetooth, ale aj neprakticky umiestnené tlačidlo na zmenu DPI na spodnej strane myši.

Bežní užívatelia sa vo svojich recenziách zamerali na slušný pomer ceny a výkonu a možnosť jednoduchej výmeny spínačov. Kladne hodnotia aj presnosť snímača či kvalitu programu dostupného v češtine.

Klady a zápory

My môžeme zariadenie hodnotiť kladne najmä čo do výkonného snímača v kombinácii s perfektným sklzom po podložke. Myš sa skrátka dobre ovláda, je presná a spoľahlivá. Vďaka uniformnej konštrukcii sedí aj do pravej aj ľavej ruky, na druhú stranu ani v jednej nie je práve ergonomická. Nabíjanie prebieha prostredníctvom USB-C kábla.

Pochváliť výrobcu bohužiaľ nemôžeme za pomerne vysokú cenu. Myš síce kvalitatívne cene zodpovedá, ale v tejto hladine by sme očakávali možnosť pripojenia cez Bluetooth. Koliesko sa otáča dobre, ale možno až príliš. Jednotlivé zadrhnutia nie sú veľmi cítiť, a tak sa nemusíte vždy trafiť presne o jeden dielik.

Záverečné hodnotenie

Asus ROG Strix Impact II je herná myš strednej cenovej triedy. Ako taká ponúka vysoké rozlíšenie, veľmi presný pohyb a kvalitné spínače. Tie je možné ľahko vymeniť bez nutnosti spájkovania. Hráča poteší nielen veľmi hladký sklz, ale aj RGB podsvietenie s možnosťou synchronizácie.

Softvér výrobcu umožňuje preprogramovať 5 zo 6 tlačidiel. Šieste tlačidlo slúži na prepínanie DPI a je bohužiaľ umiestnené na spodnej strane myši. Pokiaľ pre vás nie je zásadná ergonómia či počet programovateľných tlačidiel, je toto zariadenie zaujímavým variantom pre vás. S ergonomicky zaujímavejšou alternatívou prichádza Razer so svojím modelom Razer Bazilisk X HyperSpeed.

75 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Asus ROG Strix Impact II | Hodnotenie: 60,3 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Asus ROG Strix Impact II

Asus ROG Strix Impact II

75 € Orientačná cena