Menu

Logitech Marathon M705 – Recenzie, testy a porovnania

49,7 % Celkové hodnotenie

Lacno pre dlhé dokumenty v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 4,8/10
  Kancelárske využitie
 • 5,7/10
  Profesionálna práca
 • 3,5/10
  Herné využitie (FPS)
 • 6,2/10
  Herné využitie (MMO)
 • 4,6/10
  Cestovanie

Klady

 • Väčší počet programovateľných tlačidiel
 • Voľné pretáčanie kolieska
 • Solídna ergonómia

Zápory

 • Pomerne ťažká
 • Nie je možné nastaviť citlivosť
 • Koliesko sa neotáča veľmi presne
35 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Tak nejako väčšia a bacuľatejšia, nie však bez nadštandardného vybavenia. Takto môžeme označiť model Logitech Marathon M705. Výrobca dodáva zariadenie v naozaj kompaktnom balení. Krabica je z recyklovaného papiera a vo vnútri nájdeme iba myš, dve AA batérie, USB prijímač a jednoduchý manuál. Snahy o redukciu uhlíkovej stopy pri expedícii k zákazníkovi hodnotíme kladne.

Kvalitatívne je na tom myš od pohľadu pomerne dobre. Plast nepôsobí cez mieru krehko, konštrukcia nevŕzga a nič jej nechýba. Na spodnej strane sa nachádza kryt s plastovým zámkom. Ten skrýva priestor na uloženie batérií a USB prijímača. Dĺžka myši 109 milimetrov nie je najmenšia, ale nadštandardné rozmery má zariadenie najmä s ohľadom na svoju šírku. Myš sa drží dobre aj v menšej dlani.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Logitech

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

109

115,35
Šírka (mm)

91

72,00
Výška (mm)

42

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

108,8

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

131,9

120,57

Hmotnosť

Prvým zo série testov, ktorým sme zariadenie podrobili, bolo samozrejme váženie. Pre správnu funkciu postačí, ak je v myši umiestnená iba jedna z dvoch batérií. Osadením jednej batérie z dvoch je možné znížiť hmotnosť, ale dôjde tiež k skráteniu výdrže. Myš sa tak s hmotnosťou pohybuje od 108,8 gramov po 131,9 gramov v závislosti od toho, či použijete jednu batériu, alebo dve. Vyššia z hodnôt je nadpriemerná v čase porovnania (október 2021) a musíme dodať, že v ruke pôsobí naozaj ťažko.

Kvalita prevedenia

Plastový chrbát nesie matnú povrchovú úpravu. Kvalita použitého materiálu je v tomto prípade priemerná, za nekvalitný by sme ho neoznačili. Po stranách nechýba pogumovanie, ktoré zlepšuje pocit z držania a stabilizuje myš v dlani. Bohužiaľ možno predpokladať, že sa bude časom guma lúpať. Prekvapilo nás kovové koliesko, ktorému tiež nechýba pogumovanie. Klzné plôšky sú z tvrdého plastu s trochu prekvapivo drsnou úpravou. Myš sa nie moc dobre šmýka.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Batéria

Vývojári v Logitechu v tomto prípade neosadili integrovanú batériu. Do útrob myši tak budete musieť vložiť batérie tužkové. Tie dodáva výrobca v balení a sľubuje, že vydržia až 3 roky. Takú výdrž môžeme považovať za úplne nadštandardnú, ale v praxi bude o niečo kratšia. Je tiež otázkou, či budete chcieť myš využívať s oboma batériami, alebo skôr s jedinou, čím dôjde k zníženiu hmotnosti. Na spodnej strane nechýba vypínač. Indikátor stavu batérie nájdete v aplikácii výrobcu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

2x AA

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

V programe

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ergonómia a pripojenie

Pri prvom rozbalení sme boli k tomuto modelu pomerne skeptickí. Po pripojení k počítaču sme však názor zmenili. Myš je ergonomicky dobre tvarovaná. Vysoký chrbát perfektne sedí do žliabku dlane. Tlačidlá majú mierny náklon doprava a nechýba tvarovanie podľa prstov. Na pravej strane nechýba opierka pre prstenník a vykrojenie pre malíček. Ľavá strana je naopak dobre prispôsobená pre palec.

Pretože je konštrukcia pomerne masívna a hmotnosť rozhodne nepatrí medzi nízke, nie je tento model optimálnou voľbou na cesty. Čím lepšia ergonómia, tým horšia univerzálnosť. To platí aj v prípade tohto modelu, v ľavej ruke myš nemožno držať.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

3

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

1

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

Bez konektora

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

Bez konektora

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Kvalita kábla

Bez kábla

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel

Pripojenie

Medzi parametre charakterizujúce konektivitu narážame na slepé miesta. Myši bohužiaľ chýba modul Bluetooth. Jediná možnosť pripojenia je formou USB prijímača. Je to práve Bluetooth, ktorý je na účely cestovania takmer nevyhnutný, myš preto nie je pre tento účel optimálnou voľbou.

Tlačidlá a koliesko

Čo chýba myši s ohľadom na konektivitu, to doháňa počtom tlačidiel. Celkom je ich k dispozícii 7. Na myši by ste ich síce napočítali osem. Ôsme z nich, umiestnené za kolieskom, je však iba mechanický prepínač módu kolieska. Päť zo siedmich tlačidiel je možné programovať v softvéri výrobcu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Celkový počet tlačidiel

7

8,40
Počet bočných tlačidiel

2

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

5

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

S nekonečným rolovaním

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Áno

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Hlasitý

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ako sme spomenuli vyššie, mechanický prepínač mení mód kolieska. Po jeho stlačení sa začne koliesko voľne pretáčať a umožní tak takzvané „nekonečné rolovanie“. Táto funkcia je príjemným doplnkom pre všetkých užívateľov, ktorí prechádzajú dlhé dokumenty alebo tabuľky. Oproti drahším variantom z radu MX toto koliesko nie je magnetické, pretáčanie funguje iba na báze zotrvačnosti. S hlasitosťou na tom nie je myš zle, ale klikanie za tiché označiť nemôžeme.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač, ktorý Logitech osadil do vnútorností tejto myši, nie je ničím nadštandardný. Vo svojej podstate ho môžeme radiť skôr k podpriemeru. Neponúka nastavenie citlivosti, odkázaní budete na 1 000 DPI. Polling rate dosahuje hodnotu 125 čítaní za sekundu. Pokiaľ by ste teda s myšou chceli hrať hry, počítajte s oneskorením pohybu minimálne 8 milisekúnd. Také oneskorenie je dosť dlhé na to, aby sme odporučili nepoužívať túto myš pri hraní kompetitívnych titulov.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

6

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

1 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

1 000

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

50 % 1000, 50 % 125

Pohyb myši

Rovnako ako ostatné modely sme podrobili skúške na naklonenej rovine aj model M705. Pri zohľadnení uhla sklzu a hmotnosti tohto modelu sme priradili myši 6 bodov z 10. Desať bodov znamená perfektný pocit pri ovládaní myši a nízku záťaž zápästia. Maratónec na tom teda nie je nijako zvlášť dobre, ale tiež nie najhoršie. Pri dlhšom používaní najmä s dvoma batériami vás môže bolieť zápästie.

Software

Vývojári z Logitechu dodávajú k tomuto produktu aj softvér. Program Logitech Options je skutočne dobre spracovaný, jednoduchý a dizajnovo čistý. Ponúka všetky možnosti, ktoré by ste mohli očakávať.

Bohužiaľ program nedovoľuje nastavenie citlivosti snímača, to je však charakteristika samotného produktu, nie programu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

Nie

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Pri vyhodnocovaní nášho testu sme preštudovali aj názory iných expertov. Tí označujú tento model za zaujímavý variant do kancelárie. Zhodujú sa s nami, že medzi popredné výhody patrí solídna ergonómia aj kvalita prevedenia. Pozitívna je aj kompatibilita so systémom MacOS. Výrobcovia vytýkajú, s ohľadom na obstarávaciu cenu, absenciu možnosti pripojenia cez Bluetooth. Hmotnosť je podľa nich príliš vysoká a možnosť nastavenia citlivosti chýba.

Užívatelia si na myši pochvaľujú veľmi dobrú výdrž batérie a aj to, ako dobre sa myš drží. Za zaujímavú označujú aj možnosť zníženia hmotnosti, pokiaľ použijete iba jednu batériu. Čo im chýba, je lacnejší materiál a plastové podložky, ktoré používa konkurencia vďaka lepšiemu sklzu teflónovej či kovovej. Nepríjemná je podľa nich aj vysoká hmotnosť s oboma batériami.

Klady a zápory

Najväčší klad vidíme v tomto prípade v počte programovateľných tlačidiel, ale aj koliesku s podporou voľného pretáčania. To síce nedolieha veľmi presne, a tak môže byť aj v bežnom režime rolovania trochu nepresné, pri bežnej kancelárskej práci to však nebude hrať rolu. Prekvapila nás dobrá ergonómia. Myš padne do dlane perfektne aj vďaka vysokému chrbtu.

Čo oceniť nemôžeme, je skutočne vysoká hmotnosť v kombinácii so zlou voľbou materiálu klzných plôšok myši. Tie nie sú teflónové, ale iba z tvrdého plastu. Tieto parametre dávajú dohromady zariadenie, ktorému sa na stole skrátka veľmi hýbať nechce. V cenovej hladine, v ktorej sa tento model pohybuje, by sme očakávali aspoň možnosť nastavenia citlivosti snímača.

Záverečné hodnotenie

Pre náročnejších užívateľov s obmedzeným rozpočtom pripravil Logitech ako kancelársky variant model Marathon M705. Myš si v kancelárii poradí naozaj dobre a prináša spolu aj možnosť nekonečného rolovania. Pätica programovateľných tlačidiel uľahčí prácu. Vysoká hmotnosť a horší snímač naopak viac-menej znemožňujú využitie pri náročnejšom hraní hier.

Program je pre celý rad produktov Logitech M a MX rovnaký. Ponúka všetko, čo je potrebné, vrátane programovania tlačidiel. Ergonómia myši je až prekvapivo dobrá, pokiaľ pre vás ale hrá tento parameter prím, Trust ponúka pomerne solídne vykonaný vertikálny model Trust VOXX.

35 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Logitech Marathon M705 | Hodnotenie: 49,7 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Logitech Marathon M705

Logitech Marathon M705

35 € Orientačná cena