Menu

Logitech MX Master 3 – Recenzie, testy a porovnania

66,0 % Celkové hodnotenie

Pre tvorcov a do kancelárie v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,8/10
  Kancelárske využitie
 • 7,3/10
  Profesionálna práca
 • 3,5/10
  Herné využitie (FPS)
 • 7,3/10
  Herné využitie (MMO)
 • 5,9/10
  Cestovanie

Klady

 • Druhé koliesko je naozaj užitočné
 • Výborná ergonómia
 • Kompatibilný medzi operačnými systémami

Zápory

 • Nedá sa nastaviť odpor kolieska
 • Myš je naozaj ťažká
 • Chýba slot pre USB prijímač
100 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Od pohľadu vysoko kvalitná a ergonomicky skvele prevedená, presne také pomenovania môžeme dať modelu Logitech MX Master 3. Unboxing tohto modelu sme nerobili, pretože ho máme už dlhšiu dobu v redakcii. Výrobca však prikladá k myši návod, pomerne kvalitný dobíjací kábel a USB prijímač. Ten bohužiaľ nemožno do myši schovať, čo je jedna z mála slabých stránok tohto modelu.

Rozmerovo sa radí myš medzi väčšie, niekde na rozmedzí medzi vertikálnej a klasickej myši. S dĺžkou 125 milimetrov model patrí k najväčším v našom výbere.

Video a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Logitech

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

125

115,35
Šírka (mm)

84

72,00
Výška (mm)

51

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

142,4

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

142,4

120,57

Hmotnosť

Hmotnosť hrá v prípade myši zásadnú rolu, a tak sme všetky testované modely podrobili váženiu. MX Master na váhe dosiahol až 142,4 gramov, čo je hodnota vysoko nad priemerom. Myš sa radí k najťažším zariadeniam v našom teste v októbri 2021. Aj keď je hmotnosť vysoká, zariadenie sa drží v ruke priamo výborne.

Kvalita prevedenia

Vysoko kvalitný plast je na povrchu doplnený o pogumovanie so štruktúrou. Jemné línie prispievajú dobrému pocitu pri držaní, rovnako ako kvalitná guma s jemným zdrsnením. Pogumovanie je v tomto prípade v celej ploche, teda okrem tlačidiel a spodnej strany myši. Výrobca osadil drobné, ale dobre dostupné bočné tlačidlá vyrobené z plastu. Pravé a ľavé tlačidlo myši je taktiež plastové.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Kovové koliesko je magnetické a umožňuje nekonečné rolovanie. Na boku myši sa nachádza ešte druhé kovové koliesko určené na horizontálne rolovanie. Toto neštandardné vylepšenie pomôže najmä pri prechádzaní excelovských tabuliek, pohybe v grafických programoch či po časovej osi pri strihu videí.

Batéria

S ohľadom na cenu môžete očakávať aj integrovanú batériu. Tá vydrží podľa výrobcu až 70 dní na jedno nabitie, v praxi sa táto hodnota bude líšiť podľa toho, ako intenzívne myš využívate. Zaujímavá je batéria ale aj s ohľadom na rýchlosť nabíjania. Pokiaľ sa zariadenie vybije, pre 3 hodiny práce postačí iba minúta nabíjania.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

Integrovaná

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

Na myši

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Indikátor stavu batérie v pravom slova zmysle nájdete iba v programe výrobcu, ale LED dióda na ľavej strane myši vás na potrebu nabíjania upozorní. Na spodnej strane myši nájdete aj vypínač, ktorý oceníte najmä na cestách. Predsa len málo kto chce, aby mu myš klikala v batohu.

Ergonómia a pripojenie

Že je myš ladená najmä pre kancelárske využitie a pri vývoji zacielil Logitech na ergonómiu, sme vedeli, ale po prvom uchopení sme myš nechceli z ruky pustiť. Vďaka kombinácii hlbokého výrezu na ľavej strane a veľmi prirodzeného náklonu chrbta na pravú stranu sa myš drží naozaj dobre.

Zariadenie sa síce neradí medzi vertikálne myši, ktoré ako jediné bránia syndrómu karpálneho tunela, ale ruka si na nej odpočinie. Najlepšie si povedie v stredne veľkej až veľkej dlani. Vplyvom výrazného prispôsobenia pre pravú ruku nie je tento model v tej ľavej použiteľný.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

4

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

3

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

USB-C

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

USB-A

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Dĺžka kábla

130

156,29
Kvalita kábla

Kvalitný plastový kábel

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel

Pripojenie

V základe je možné zariadenie pripojiť prostredníctvom USB prijímača. Táto forma je však vhodným variantom skôr pre užívateľov stolných počítačov, ktoré nie vždy disponujú modulom Bluetooth. Pokiaľ sa zameriate na modernejšie pripojenie typu Bluetooth, budete môcť naplno využiť možnosti tohto modelu.

Zariadenie disponuje na spodnej strane tlačidlom na párovanie obdobne ako konkurenčné produkty. Na rozdiel od nich sa však drží konceptu radu MX a umožňuje párovanie až s tromi zariadeniami. Tlačidlo potom slúži na prepínanie medzi nimi.

Tlačidlá a koliesko

Výrobca osadil na myš okrem hlavných tlačidiel a kliknutí kolieskom ešte ďalších 5 tlačidiel. Celkom tak máte k dispozícii 8 spínačov. Z nich je možné rovno 6 programovať v softvéri výrobcu a prispôsobiť tak ich funkcie. Aby sme teda boli presní, jedným z týchto programovateľných prvkov je bočné koliesko. Výrobca prozreteľne umiestnil tlačidlo aj v odkladacej ploche pre palec. Spínač sa nachádza pod gumou a k jeho stlačeniu omylom pri používaní nedochádza. Zvuk kliknutia je až prekvapivo hlasný.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Celkový počet tlačidiel

7

8,40
Počet bočných tlačidiel

3

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

6

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

S nekonečným rolovaním

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Hlasitý

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Prevedenie hlavného kolieska v kove s výraznejšou povrchovou štruktúrou kvitujeme. Jeho ovládanie je pohodlné, príjemné a hlavne presné. Je možné ho ľahko prepnúť do módu nekonečného rolovania a to sa pre dlhé dokumenty naozaj hodí. Bočné koliesko je široké a dobre sa obsluhuje. Na rozdiel od modelu Anywhere nie je možné nastaviť, akú veľkú silu je potrebné pre otáčanie koliesok vyvinúť.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač volil výrobca v tomto prípade laserový, aby ste mohli model využívať ako na húževnatej drevenej doske, tak aj na leštenom sklenenom stole. Snímač dovoľuje nastaviť citlivosť v rozmedzí od 200 do 4 000 DPI, čo sú hodnoty, ktoré vyhovejú takmer všetkým užívateľom. Náročnejší hráči by však ocenili vyšší horný limit.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

6

6,30
Fungovanie na skle

Áno

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

4 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

200

360,00
Typ snímača

Laserový

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

50 % 1000, 50 % 125
Maximálna rýchlosť pohybu (IPS)

30

30 % 30, 30 % 400, 10 % 650, 10 % 450, 20 % Neuvedené

S polling rate 125 hertz môžeme očakávať 125 čítaní pohybu za sekundu. To v praxi znamená, že myš zaznamená polohu každých 8 milisekúnd. A práve toto číslo tiež definuje minimálne oneskorenie pohybu. Z toho dôvodu nie je myš vhodná pre náročných hráčov kompetitívnych titulov, v ktorých je každá milisekunda dôležitá.

Snímač zvládne maximálnu rýchlosť pohybu 30 palcov za sekundu, po prevode na metrický systém sa jedná o 2,8 kilometrov za hodinu. Pri bežnej práci v kancelárii túto hodnotu nedosiahnete, pri kompetitívnom hraní naopak veľmi ľahko.

Pohyb myši

Podobne ako ostatné modely sme aj model Logitech MX Master 3 podrobili skúške na naklonenej rovine. Po odpočítaní uhla a zohľadnení hmotnosti zariadenia sme ho ocenili 6 bodmi z 10 možných za pohyblivosť. Bohužiaľ táto myš trochu trpí na svoju vysokú hmotnosť a jej pohyb v ruke pocítite. Spočiatku môžete očakávať, že sa vám bude ruka trochu viac unavovať. Do hry však vstupuje aj dobrá ergonómia, ktorá tento neduh zo značnej časti stiera.

Softvér

Vývojári ponúkajú pre celý rad M a MX vydarený program Logitech Options. Ten sa vyznačuje najmä čistým užívateľským prostredím, svojou prehľadnosťou a dostatočným množstvom možností nastavenia.

V programe nechýba aj Logitech Flow, čo je aplikácia určená na prechádzanie myšou medzi dvoma rozdielnymi zariadeniami, rovnako ako by išlo iba o dva monitory pripojené k rovnakému počítaču. Ľahko tak obslúžite myšou ako notebook, tak tablet.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

Nie

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Po vykonaní samotných testov a vyhodnotení výsledkov sme sa zamerali aj na hodnotenie iných odborných redakcií. Experti označujú tento model za extrémne komfortný. Magnetické koliesko je veľkým ťahúňom rovnako ako jeho bočný variant. Za zásadnú výhodu označujú možnosť využitia vo všetkých operačných systémoch. Niektorí odborníci sa však stretli s problémami s konektivitou prostredníctvom USB prijímača. Myš tiež označujú za nie celkom optimálnu do menšej dlane.

Používatelia, ktorí si myš zakúpili, sú s ňou prevažne nadmieru spokojní. Ostatne prierez hodnotenia užívateľov na internete sa pohybuje medzi 97 až 100%. Za najväčšie výhody označujú výbornú ergonómiu, kvalitne prevedené kolieska a dobrú výdrž batérie. Objavujú sa ale aj klady smerujúce k tlačidlu pod palcom či kompatibilite so systémom MacOS. Za negatíva označujú hlučné klikanie a vysokú hmotnosť.

Klady a zápory

Za najväčšiu prednosť tohto modelu považujeme výborné tvarovanie, ktoré zaisťuje ergonómiu blízku vertikálnym myšiam. Druhé koliesko je užitočným doplnkom, či už ho budete využívať na rolovanie, zoomovanie či inú funkciu. Tlačidlo pod palcom je umiestnené naozaj dobre a myš je kompatibilná medzi všetkými operačnými systémami. A to sa veľmi často nevidí.

V neprospech tohto modelu nehovorí ani toľko cena, recenzovaný model svojou kvalitou a vybavením svoju vyššiu cenovku viac ako odôvodní. Medzi negatíva radíme najmä vysokú hmotnosť. Myš sa bude zle prenášať, nie je tak vhodná na cesty. Rovnako tak nie je možné z nejakého dôvodu nastaviť odpor kolieska. To nás prekvapilo, pretože model MX Anywhere z rovnakého radu túto funkciu podporuje. Na zariadení tiež chýba slot pre USB prijímač.

Záverečné hodnotenie

Logitech MX Master 3 je zariadenie určené pre skutočných profesionálov. Celkovo je tento model ladený do kancelárskeho prostredia, a to či už svojou dobrou ergonómiou, alebo prispôsobenými funkciami. Nadštandardná nie je len s ohľadom na konštrukciu, ale aj na možnosti konektivity a prevedenia magnetických koliesok. Koliesko na strane nájde svoje využitie takmer vo všetkých profesionálnych aplikáciách.

Program výrobcu poskytuje možnosť programovať až 6 prvkov tohto zariadenia vrátane funkcie bočného kolieska. S tým môžete nielen rolovať do strán, ale tiež treba zoomovať či využívať inú funkciu. Myš je až prekvapivo ťažká a trochu nepochopiteľne jej chýba slot pre USB prijímač. Ak hľadáte zariadenie, ktoré je na tom ergonomicky ešte lepšie, pozrite sa na model Logitech MX Vertical.

100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Logitech MX Master 3 | Hodnotenie: 66,0 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3

100 € Orientačná cena