Menu

Logitech MX Vertical – Recenzie, testy a porovnania

60,9 % Celkové hodnotenie

Ergonomický štandard v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 8,3/10
  Kancelárske využitie
 • 7,0/10
  Profesionálna práca
 • 3,0/10
  Herné využitie (FPS)
 • 4,4/10
  Herné využitie (MMO)
 • 5,3/10
  Cestovanie

Klady

 • Výborná kvalita prevedenia
 • Výborná konektivita
 • Dlhá výdrž batérie

Zápory

 • Vysoká cena
 • Chýba nekonečné rolovanie
 • Myš rozhodne nie je kompaktná
85 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Nijako kompaktná, ale o to kvalitnejšia vertikálna myš určená pre náročných. To sú pomenovania, ktorými tento model po vykonaní nášho testu označujeme. Kvalita radu MX je citeľná už pri samotnom rozbaľovaní. Krabička je pevná a všetko vo vnútri je úhľadne uložené. Okrem myši v balení nájdete jednoduchý návod, USB prijímač a nabíjací kábel.

Všetky komponenty sú od pohľadu kvalitné. Výrobca volil ako kvalitné materiály, tak dobrú povrchovú úpravu. Myš je tvorená plastom, ale povrch dostal zamatovo jemné pogumovanie. Zariadenie sa vďaka tomu drží skutočne dobre. Rovnako ako ostatné vertikálne myši, ani táto nie je žiadny drobček.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Logitech

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

120

115,35
Šírka (mm)

79

72,00
Výška (mm)

79,5

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

128

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

128

120,57

Hmotnosť

Všetky vertikálne myši majú niekoľko parametrov spoločných. Spravidla sú rozmerné a pomerne ťažké. Tiež Logitech MX Vertical ukázal na váhe hmotnosť vyššiu ako väčšina bežných myší. Konkrétne sa jedná o 128 gramov. Aj keď sa teda môže zdať hmotnosť nadpriemerná v čase nášho porovnania (október 2021), treba ju brať s rezervou. Vertikálne myši sa držia inak ako tie klasické a vyššia hmotnosť tak väčšinou nevadí.

Kvalita prevedenia

Výrobca sa v rade MX určený pre profesionálov zameriava na kvalitu použitých materiálov. Použitý plast sa radí medzi tie odolnejšie. Pravé a ľavé tlačidlo nesie matnú povrchovú úpravu. Kraje myši sú opatrené povrchovou štruktúrou s pogumovaním. To je jemné na dotyk a celý zážitok z používania posúva na vyššiu úroveň. Myš z tohto radu máme v redakcii dlhodobo v užívaní a ani po roku sa guma nijako neopotrebováva a nelúpe.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Batéria

Vývojári volili v tomto prípade batériu integrovanú, ako sme spomenuli už vyššie. Výrobca sľubuje až 4 mesiace na jedno nabitie, reálna doba bude však záležať na intenzite využitia. Batériu je možné dobíjať prostredníctvom priloženého kábla s koncovkami USB-A a USB-C. Stav batérie overíte v programe výrobcu. Myši nechýba vypínač, ktorý oceníte najmä na cestách.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

Integrovaná

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

V programe

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ergonómia a pripojenie

Samotné tvarové prevedenie je vo svojej podstate etalónom pre to, ako by mali byť vertikálne myši vykonané. Krivka určená pre palec je vyrezaná dosť výrazne a opierka palca je široká. To pohodlnému držaniu myší výrazne prispieva.

Dlaň má dobrú oporu a ruka sa pri práci skutočne unavuje menej. Myš pomôže zamedziť vzniku syndrómu karpálneho tunela. Dobrá je ale aj prístupnosť tlačidiel, ktoré sú rozmiestnené úplne optimálne. V našom hodnotení ergonómie si myš vyslúžila 5 bodov z 5 možných.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

5

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

3

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

USB-C

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

USB-A

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Dĺžka kábla

133

156,29
Kvalita kábla

Kvalitný plastový kábel

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel

Pripojenie

Vybraný model umožňuje pripojenie ako prostredníctvom priloženého USB prijímača, tak aj pomocou technológie Bluetooth. Plný potenciál využijete práve pri voľbe druhého z variantov. Myš sa dokáže totiž párovať až s tromi rozdielnymi zariadeniami, medzi ktorými ľahko prepnete tlačidlom na jej spodnej strane. Nebudete teda pre počítač, televíziu a tablet potrebovať zakaždým zvlášť párovať. Stačí tak urobiť iba raz.

Tlačidlá a koliesko

K základným tlačidlám a kliknutiam kolieskom doplnil výrobca aj dve bočné tlačidlá a jedno umiestnil na chrbát. Pokiaľ pominieme pravé a ľavé tlačidlo myši, všetky ostatné sú programovateľné v softvéri výrobcu. Myš je možné zakúpiť aj vo variante špecificky prispôsobenej pre operačný systém MacOS.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Celkový počet tlačidiel

6

8,40
Počet bočných tlačidiel

2

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

4

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

Mechanické

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Priemerný

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Na rozdiel od modelov Master a Anywhere nedisponuje Vertical magnetickým kolieskom. Chýba teda možnosť nekonečného rolovania. Použité koliesko je klasicky mechanické. Voľbu tohto prevedenia ale chápeme, nekonečné rolovanie totiž môže dlhodobo správne fungovať, iba ak je os otáčania vodorovná. Naklonená os kolieska by viedla k jeho rýchlemu opotrebovaniu. To by malo vplyv na výslednú kvalitu produktu. Zvuk tlačidiel tohto modelu je priemerný, čo zodpovedá určeniu do kancelárie.

Snímač a pohyb myši

V rade MX sa Logitech nezameriava na nijako herne zaujímavé parametre snímača. Ten dovolí nastavenie citlivosti v rozmedzí od 400 do 4 000 DPI. Ide o ideálny rozptyl na kancelárske využitie, nech už myš využívate pri kancelárskej činnosti akokoľvek. Rozhodne však nejde o snímač určený na hranie hier.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

6

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

4 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

400

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

50 % 1000, 50 % 125
Maximálna rýchlosť pohybu (IPS)

30

30 % 30, 30 % 400, 10 % 650, 10 % 450, 20 % Neuvedené

Logitech MX Vertical so svojim snímačom dosahuje 125 čítaní za sekundu. To nám dáva minimálnu hodnotu oneskorenia pohybu 8 milisekúnd. Pripojenie cez Bluetooth využíva 133 hodnôt za sekundu, čo je rozdiel neznateľný. Výrobca definuje aj maximálnu rýchlosť pohybu, pri ktorej snímač stále ešte zaznamená pohyb správne. Tou je 30 palcov za sekundu alebo 2,8 kilometra za hodinu. Pri bežnej činnosti túto hodnotu neprevýšite, pri hraní hier naopak veľmi jednoducho.

Pohyb myši

Aby sme mohli porovnávať zariadenie aj s ohľadom na jeho pohyblivosť na stole, podrobili sme ho skúške na naklonenej rovine. Uhol sklzu a hmotnosť zariadenia nám pomohli určiť na stupnici od 1 do 10, ako ľahko sa s myšou hýbe po stole. Hodnota 10 značí pohyb tak ľahký, že vašu ruku myš takmer nebrzdí.

Vertikálne myši si v tomto ohľade vedú horšie ako tie bežné. So šiestimi bodmi sa tento model zaradil do horšieho priemeru nášho testu. Zvisle konštruované myši sú však špecifické svojim držaním a nedajú sa takto úplne presne porovnávať.

Software

Celý kancelársky cielený rad produktov spoločnosti Logitech, či už sa jedná o modely s priezviskom M alebo MX, dostal veľmi kvalitný program Logitech Options. Ten je jednoduchý na pochopenie aj ovládanie. Ponúka všetky možnosti, ktoré by ste mohli vyžadovať, a to vrátane voľby užívateľských makier.

Zaujímavým doplnkom je Logitech Flow. Ide o doplnok, ktorý môžete nainštalovať na väčší počet svojich zariadení. Program umožní prechádzať myšou medzi zariadeniami rovnako, ako keby nešlo o dva rozdielne počítače, ale iba o dva monitory.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

Nie

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Nad rámec vlastných testov sme prešli aj hodnotením iných odborných redakcií. Experti kladne hodnotia výbornú konektivitu tohto modelu rovnako ako výborný pocit pri držaní myši. Na druhú stranu potom negatívne hodnotia zlú prevážateľnosť a kvôli veľkým rozmerom ju neoznačujú za optimálnu do menšej dlane. My sa s nimi v tomto ohľade nezhodneme, pretože do malej dlane nie sú vhodné vertikálne myši všeobecne.

Hodnotenia používateľov sú naozaj kladné. Za najväčšiu prednosť označujú úľavu ruky pri dlhšom používaní myši. Veľa z nich doslova uvádza, že im myš pomohla od bolestí ruky. Medzi pozitíva radia aj dobrú konektivitu a príjemný materiál. Ako najväčší dôvod, prečo myš nekúpiť, definujú jeho vysokú cenu.

Klady a zápory

Z nášho pohľadu smerujeme pozitíva najmä k dobrej kvalite prevedenia, či už po konštrukčnej, alebo materiálovej stránke. Pre rad MX je typická výborná konektivita, dosť možno najlepšia zo všetkých modelov na trhu, a Vertical sa tejto úrovne konektivity drží. Batéria by na jedno nabitie mala vydržať 2-4 mesiace a po 3 minútach nabíjania môžete myš 3 hodiny používať.

Negatíva sme hľadali skôr ťažko, teda až na to najväčšie. Tým je samozrejme vysoká obstarávacia cena v porovnaní s konkurenciou. Chýba tiež možnosť nekonečného rolovania kolieska. Myš je veľká a ťažká, a tým pádom sa tiež zle preváža.

Záverečné hodnotenie

Model Logitech MX Vertical sa radí do obľúbeného radu kancelárskych produktov pre náročných. Disponuje vysokou kvalitou prevedenia a výbornou konektivitou. Prostredníctvom Bluetooth je možné párovať myš až s tromi zariadeniami a voliť medzi nimi jednoduchým prepnutím. Ergonomické prevedenie pomôže proti bolestiam ruky.

Program výrobcu je prehľadný, jednoduchý, ale aj pokročilý. Dovoľuje všetky nastavenia, ktoré môžete potrebovať. Logitech Flow umožňuje využívať myš na dvoch počítačoch, ako by išlo iba o dva monitory. Medzi ich obrazovkami je možné plynulo prechádzať. Myš sedí trochu horšie v menšej dlani a radí sa medzi drahšie. Riešením týchto neduhov môže byť model Trust VOXX, ktorý je síce celkovo menej kvalitný, ponúka však v pomere ceny a výkonu naozaj zaujímavé riešenie.

85 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Logitech MX Vertical | Hodnotenie: 60,9 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical

85 € Orientačná cena