Menu

Razer Basilisk X HyperSpeed – Recenzie, testy a porovnania

70,9 % Celkové hodnotenie

TOP cena-výkon v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,2/10
  Kancelárske využitie
 • 6,9/10
  Profesionálna práca
 • 8,3/10
  Herné využitie (FPS)
 • 7,8/10
  Herné využitie (MMO)
 • 6,2/10
  Cestovanie

Klady

 • Výborný pocit pri držaní
 • Koliesko má presné otáčanie
 • Nechýba Bluetooth

Zápory

 • Koliesko môže byť do kancelárie tuhé
 • Myš využíva tužkovú batériu
 • Nie je najvhodnejšia do malej dlane
50 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Razer Bazilisk X HyperSpeed ​​sa radí medzi herné myši strednej triedy. Vzhľadom k svojej veľmi prijateľnej cene nás počas testovania zaujali nielen zaujímavé hodnoty snímača, ale aj nadpriemerná kvalita prevedenia a ergonómie. V pomerne mäkkej krabici sa nachádza okrem myši aj návod a nálepky s logom Razeru. Myš je zabalená v penovom obale a USB prijímač sa skrýva v jej útrobách. Výrobca priložil aj batériu Energizer, zariadenie je tak pripravené na prevádzku ihneď po rozbalení.

Myš je v prevažnej ploche matná, lesklé prvky nie sú opatrené žiadnou fóliou, ale škrabance sme nezaznamenali. Rozmery sa radia skôr medzi veľké zariadenia. Dĺžkový rozmer napokon dosahuje hodnotu 130 mm. Aj keď je týmto prevedením podporená celková ergonómia, v malých rukách nemusí byť tento kus príslušenstva práve najlepším priateľom užívateľa. Je však nutné dodať, že na bočné tlačidlá dosiahnete aj s menšou dlaňou bez problému.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Razer

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

130

115,35
Šírka (mm)

60

72,00
Výška (mm)

42

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

109,9

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

109,9

120,57

Hmotnosť

Myš sme odvážili vrátane osadenej batérie a váha nám ukázala 109,9 gramov. V čase vykonávania tohto testu (október 2021) išlo o hodnotu naskrz priemernú. V útrobách je priestor iba pre jednu batériu, hmotnosť tak nemožno ovplyvniť ani jedným, ani druhým smerom. Hodnotu okolo 110 gramov však považujeme za pekný stred, ktorý používateľa neobmedzí ani v kancelárii, ani pri hraní.

Kvalita prevedenia

Na prvý pohľad je zrejmé, že výrobca na materiáloch nešetril. Väčšina tela je tvorená kvalitným plastom s matnou povrchovou úpravou a protišmykovou štruktúrou. Pocit z držania týchto častí by sa dal prirovnať ku koži. Po stranách dostal Bazilisk pogumovanie s výraznejšou štruktúrou. Ruka tak nijako nepreklzáva a každý pohyb napĺňa pocit istoty. Guma pôsobí kvalitným dojmom. Na povrchu je viditeľných niekoľko lesklých plastových pruhov, ktoré majú skôr dizajnový význam.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Aby bola výmena batérie jednoduchá a bolo možné USB prijímač schovať do útrob myšky, osadil výrobca zariadenie horným vekom. To sa nachádza v zadnej časti a drží na svojom mieste pomocou trojice neodymových magnetov. Toto prevedenie zaistí, že sa zámok krytu časom nevychodí a nezačne odpadávať. Vďaka výraznejšej štruktúre na myši ruka dobre dýcha, nepotí sa a nezanecháva odtlačky.

Batéria

Výrobca definuje pre výdrž batérie hneď dve hodnoty. Prvá z nich je výdrž pri využití pripojenia HyperSpeed, teda prostredníctvom USB prijímača. Pokiaľ zvolíte tento variant prepojenia počítača s myšou, počítajte s výdržou maximálne 285 hodín. V Bluetooth móde sa dostanete až na 450 hodín, ale latencia bude vyššia. Výdrž batérie bude závisieť aj od toho, ako kvalitnú batériu využijete.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

1x AA

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

Na myši

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Pretože vývojári v Razere pre tento model upustili od integrovanej batérie, čo je s ohľadom na veľmi prijateľné obstarávacie náklady úplne odpustiteľné, budete na prevádzku potrebovať jednu tužkovú batériu formátu AA. Tá by mala byť k dispozícii v balení. Na spodnej strane potom na predĺženie jej životnosti nájdete aj vypínač.

Ergonómia a pripojenie

Najprv sme si boli trochu neistí, čo si o ergonomickom prevedení Bazilisku myslieť. Na prvý pohľad je zrejmá snaha výrobcu, aby myš pôsobila skutočne dravým dojmom. Ľavé tlačidlo myši je tvarované, ale bez väčšieho náklonu do pravej strany, ako by to bolo pri ergonomických myšiach. Naproti tomu pravé tlačidlo je znížené, naklonené a ergonómii dopomáha.

Rovnako tak chýba opierka palca a pomerne hlboké vykrojenie, aby palec skutočne dobre sedel. Priklonili by sme sa teda k hodnoteniu typu „ľahký nadpriemer“. V pravej ruke s týmto zariadením prežijete veľa muziky za málo peňazí, v ľavej však neobslúžite ani prácu vo Worde. Pokiaľ zháňate ovládač kurzora pre ľavákov, tejto myši sa rozhodne vyhnite.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

4

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

1

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

Bez konektora

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

Bez konektora

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Kvalita kábla

Bez kábla

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel
Čas odozvy (ms)

1

40 % 1, 10 % 12, 50 % Neuvedené

Pripojenie

Ako napovedajú popisky okolo vypínača na spodnej strane myši, pripojenie je možné dvojaké. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak využijete USB prijímač. Ten poskytuje najnižšie oneskorenie, na druhú stranu čerpá rýchlejšie výdrž batérie. Bluetooth umožní ľahké prepojenie nielen s notebookom, ale aj tabletom či mobilom.

Pretože integrovaná batéria chýba, myš logicky nedisponuje káblom na nabíjanie. Odozva by pri využití USB prijímača mala dosahovať hodnoty okolo 1 ms, čo možno označiť za úplné optimum pre hráčov.

Tlačidlá a koliesko

Celkovo sa na myši nachádza 6 tlačidiel, v tomto ohľade nie je zariadenie nijako nadpriemerne vybavené. Na druhú stranu sú všetky tieto tlačidlá programovateľné a výrobca touto myšou ani necieli na najnáročnejších hráčov MMORPG či profesionálov, u ktorých počet tlačidiel hrá najväčšiu rolu. Vo svojej cenovej hladine sa tiež jedná o priemerný počet tlačidiel.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Trvanlivosť spínačov (miliónov kliknutí)

50

20 % 20, 10 % 70, 10 % 50, 60 % Neuvedené
Celkový počet tlačidiel

6

8,40
Počet bočných tlačidiel

2

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

6

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

Mechanické

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Hlasitý

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Koliesko je typicky mechanické, voľné pretáčanie teda nie je dostupné. Lemuje ho širšia gumová obruč s pomerne výraznou štruktúrou. Pohyb kolieska je pomerne tuhý, jednotlivé kroky však presné. Presné kroky sú optimálne na prepínanie zbraní v FPS tituloch, ale pri práci vo Worde nemusia byť úplne pohodlné. Ak sa zameriame na zvuk tlačidiel, ľavé môžeme hodnotiť ako priemerné, ušiam lahodiace, zatiaľ čo stlačenie pravého sprevádza hlasnejší a vyšší tón.

Snímač a pohyb myši

Myš je vybavená optickým senzorom Razer 5G s vysokou citlivosťou aj presnosťou. Počas používania sme nezaznamenali žiadne nepresnosti v zázname pohybu. Snímač zvláda rozsah citlivosti medzi 100 až 16 000 DPI, čo je možné v tejto cenovej hladine označiť za nadpriemer. Spodnú hodnotu využijete asi maximálne pri mierení odstreľovacou puškou, horná naopak poslúži skôr skúseným hráčom na monitoroch s vysokým rozlíšením.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

7

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

16 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

100

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

50 % 1000, 50 % 125
Maximálna rýchlosť pohybu (IPS)

450

30 % 30, 30 % 400, 10 % 650, 10 % 450, 20 % Neuvedené
Trvanlivosť spínačov (miliónov kliknutí)

50

20 % 20, 10 % 70, 10 % 50, 60 % Neuvedené

Aby bolo možné označiť akúkoľvek myš za hernú, mal by snímač zvládať vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Polling rate je v tomto prípade 1 000 Hz, teda hodnota pre hráča úplne optimálna. Odozva sa v ideálnych podmienkach pri pripojení prostredníctvom USB prijímača pohybuje okolo 1 milisekundy. Pokiaľ vám na veľmi nízkej odozve veľmi nezíde, odporúčame znížiť v programe výrobcu polling rate na hodnotu nižšiu. Tým predĺžite výdrž batérie.

Že je zariadenie určené kompetitívnym hráčom, preukazuje aj maximálna rýchlosť pohybu. Tá dostala hodnotu 450 IPS, myšou je možné bez zaváhania teda pohnúť až o 450 palcov za sekundu. To v praxi znamená maximálnu rýchlosť 41,5 kilometrov za hodinu. Tejto hodnoty ľudská ruka bežne nedosiahne, nehrozí teda, že by myš pri rýchlom pohybe akokoľvek zaváhala.

Pohyb myši

Razer Bazilisk X HyperSpeed ​​sme podrobili skúške na naklonenej rovine, odčítali uhol sklzu a po započítaní hmotnosti myši získali relatívnu silu potrebnú na jej pohyb. Myš dostala v tomto ohľade 7 bodov z 10. To znamená, že ani pri dlhšom hraní nebudete myšou príliš preťažovať ruku. Trvanlivosť podložiek výrobca neuvádza.

Software

Vývojári v Razere sa s programom skutočne pohrali a odladili ho k potrebám hráčov. Typicky šedé okno lemuje zelený pruh menu. Program ponúka široké spektrum možností, ako myš vhodne konfigurovať. Neschádza prednastavenie makier alebo napríklad konfigurácia myši s podložkou Razer.

Pokiaľ vlastníte kompatibilnú hernú podložku, môže byť výkon myši o niečo lepší, ale v praxi je tento rozdiel skutočne nesmierne zanedbateľný. Drobnou nevýhodou softvéru je, že pozostáva z jednotlivých modulov, ktoré sa musia samostatne inštalovať. Túto inštaláciu je možné vykonávať priamo v programe, nejedná sa však o koncový produkt, ktorý stiahnete a máte hotovo. Na druhú stranu program zaberá len toľko miesta, koľko funkcií od neho vyžadujete. Základný modul nesie názov Razer Synapse.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

Nie

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Hodnotenia expertov často spomínajú výborný pomer ceny a výkonu tohto zariadenia, a to ako s ohľadom na funkcie, tak aj prémiové prevedenie. Nastavenie citlivosti podľa ich testov nie je úplne presné, na druhú stranu sa podľa nás nejedná o niečo, čo by používateľ akokoľvek postrehol.

Medzi recenziami užívateľov sa hľadajú negatíva naozaj ťažko, prevažná väčšina z nich myš chváli. A to ako s ohľadom na solídnu ergonómiu, tak aj kvalitné prevedenie. Niektoré recenzie hovoria o výpadkoch signálu či zásekoch myši, pri ktorých je potrebné z myši vytiahnuť batériu a umiestniť ju späť. Nič z toho sme však pri testoch nepozorovali.

Klady a zápory

Za primárny klad môžeme považovať skutočne solídnu ergonómiu v kombinácii s príjemnou povrchovou úpravou. Myš skrátka drží dobre v ruke, poskytuje oporu, ale aj pocit stability. Sklz po podložke je dobrý a ľahký, nenamáha príliš ruku. Nechýba Bluetooth.

Na druhú stranu môže hráčom schádzať RGB podsvietenie, myš pôsobí síce na prvý pohľad dravo, ale večer nebude veľmi vidieť a RGB set tiež nedoladí. Prevedenie s vymeniteľnou tužkovou batériou má síce svoje výhody, a to najmä nižšiu cenu, ale batériu bude potrebné meniť. Koliesko sa pretáča pomerne stuha, čo so sebou prináša vyššiu presnosť rolovania, ale práve pohodlné nie je.

Záverečné hodnotenie

Razer Basilisk X Hyperspeed môžeme označiť za solídnu hernú myš strednej triedy určenú hráčom kompetitívnych titulov bez nárokov na naozaj nízku hmotnosť. Kombinácia kvalitného snímača a dobrého ergonomického prevedenia zaisťuje presný pohyb kurzora, teda aj presné mierenie.

Program výrobcu je pokročilý, nechýba podpora makier, programovanie tlačidiel či nastavenie polling rate a citlivosti. Myš vyhovie dobre aj v kancelárii, ale jej klikanie je hlasnejšie. V prípade, že hľadáte myš slúžiacu univerzálne ako pri hraní hier, tak aj kancelárskej práci, alternatívnou možnosťou je model Logitech G603.

50 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Razer Basilisk X HyperSpeed | Hodnotenie: 70,9 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Razer Basilisk X HyperSpeed

Razer Basilisk X HyperSpeed

50 € Orientačná cena