Menu

Razer Naga Pro – Recenzie, testy a porovnania

78,2 % Celkové hodnotenie

TOP pre hry aj profesionálov v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,4/10
  Kancelárske využitie
 • 8,1/10
  Profesionálna práca
 • 8,4/10
  Herné využitie (FPS)
 • 9,3/10
  Herné využitie (MMO)
 • 7,0/10
  Cestovanie

Klady

 • Jednoduchá obsluha mnohých bočných tlačidiel
 • Vynikajúce prevedenie
 • Veľmi nízka latencia

Zápory

 • Veľmi vysoká cena
 • Chýba bezdrôtové nabíjanie
 • Starší konektor (microUSB)
130 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Najlepšia z najlepších. Presne taká bola myš Razer Naga Pro v čase svojho vydania. Krabica nám prišla od predajcu bohužiaľ trochu pochrúmaná, ale bez vplyvu na jej obsah. Vnútri sa skrýva okrem samotnej myši aj USB prijímač, kvalitný a pomerne dlhý kábel, extender prijímača a najmä vymeniteľné bočnice s tlačidlami. Výrobca priložil aj návod a pre herné myši typické nálepky.

Už pri otvorení bolo zrejmé, že je v tomto prípade cielené najmä na kvalitu a výkon produktu, nie však už na zážitok z unboxingu. Razer skrátka uprednostňuje bezpečnosť produktu v balení a prelieva náklady na výrobu skôr do vývoja. Zariadenie pôsobí kvalitným dojmom, výrobca volil kvalitný plast s matnou povrchovou úpravou.

S celkovou dĺžkou 119 milimetrov sa myš radí skôr k vyššiemu priemeru. Dobre sedí ako v menšej, tak vo väčšej dlani, môžeme ju tak považovať v tomto ohľade za univerzálnu. Čo univerzálne nie je, a je to v tomto prípade dobre, je tvarové prevedenie. Myš využijete vhodne iba v pravej ruke. A musíme uznať, že sa v pravačke drží naozaj výborne.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Razer

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

119

115,35
Šírka (mm)

74

72,00
Výška (mm)

43

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

117,5

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

117,5

120,57

Hmotnosť

Hmotnosť modelu Razer Naga Pro nemožno ovplyvniť voliteľným závažím. Rozdiely v hmotnosti s ohľadom na práve použitú bočnicu sme nezohľadňovali, pretože sú minimálne a nemali by vypovedajúcu hodnotu. Naga bola umiestnená na váhu s bočnicou s dvanástimi tlačidlami, teda s bočnicou najťažšou. Hmotnosť 117,5 gramov nás pozitívne prekvapila, rozhodne sa totiž neradí medzi najvyššie.

Kvalita prevedenia

Ako sme spomenuli vyššie, pre myš volil výrobca plast vysokej kvality. Povrch konštrukcie je matný s veľmi jemnou štruktúrou. Na pravej strane nechýba pogumovaná sekcia. Na prvý pohľad pôsobí táto protišmyková časť najrobustnejšie zo všetkých testovaných produktov. Guma nesie hrubšiu štruktúru, ktorá bráni akémukoľvek preklzávaniu v dlani. Bočné tlačidlá sú matné a nezbierajú odtlačky prstov. S tlačidlami na chrbte to je presne naopak.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Kvalitný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Idea vymeniteľných bočníc v sebe poskytuje celý rad potenciálnych chýb, ktoré by mohol výrobca pri vývoji konštrukcie urobiť. Razer sa však každej z nich vyhol. Bočnice sú magnetické bez mechanického zámku, budú tak držať na svojom mieste dnes rovnako ako za dva roky. Za múdre považujeme aj umiestnenie slotu na uschovanie USB prijímača práve pod bočnice. Bočná časť disponuje rozmernou kontaktnou plochou, ktorú zub času príliš neohlodá.

Batéria

Razer volil pre Nagu integrovanú batériu, ktorá poskytne až 100 hodín prevádzky pri využití rýchlejšieho pripojenia prostredníctvom USB prijímača. Pokiaľ uprednostníte Bluetooth aj za cenu zvýšenia oneskorenia, zariadenie bude potrebné dobiť až po nejakých 150 hodinách. Maximálna kapacita batérie sa bude samozrejme časom postupne znižovať, ale medzi hernými zariadeniami sú tieto doby nadpriemerné.

Na spodnej strane nájdete okrem prepínača prevádzky aj vypínač, prepínač profilu a dvojicu konektorov pre dokovaciu stanicu. Naga síce bezdrôtové nabíjanie ako také nepodporuje, čo je v jej cenovej hladine trochu škoda, využiť však môžete vyššie spomínanú dokovačku. Na tú je možné myš odkladať, pričom sa bude nabíjať. Pred jej kúpou si overte, či nie je súčasťou balenia spoločne s myšou. Pokiaľ je batéria vybitá, koliesko začne červeno blikať.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

Integrovaná

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

Na myši

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ergonómia a pripojenie

Návrhári v Kalifornskom Razere sa pohodlnému držaniu tohto modelu venovali svedomito. Ako je zrejmé na fotkách, nechýba opierka prsteníka, ktorú považujeme za hodnotný doplnok. Keď na myš položíte dlaň, nemusíte s ňou akokoľvek pohnúť. Dlaň dosadne na prirodzene tvarované krivky, prstami vhodnú polohu na zariadení nehľadáte.

Nevýhodou myší s mnohými tlačidlami býva pomerne dlhá doba, ktorá je potreba, aby sa užívateľ naučil, kde sa ktoré tlačidlo nachádza, aby nedochádzalo k chybným klikom. Oproti konkurenčným produktom je perfektne zvládnutá aj obslužiteľnosť bočných tlačidiel. Tie sú tvarované a majú pomerne veľké medzery. Palcom sa tak veľmi rýchlo naučíte, kam na myš zatlačiť, aby urobila presne tú akciu, ktorú vyžadujete. Chrbát myši je trochu vyšší, na to si budete musieť chvíľu zvykať.

Pochváliť však nemôžeme tlačidlá umiestnené za kolieskom myši. Tie síce pravdepodobne nebudete používať často, ale aby ste ich stlačili, je potrebné ohnúť prostredník do pomerne ostrého uhla.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

4

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Áno

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

1

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

microUSB

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

USB-A

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Dĺžka kábla

188

156,29
Kvalita kábla

Odolný omotaný kábel

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel
Čas odozvy (ms)

1

40 % 1, 10 % 12, 50 % Neuvedené

Pripojenie

Čo do pripojenia, výrobca tomuto prémiovému modelu žiadne vrásky na kráse nepredurčil. Na spodnej strane myši nájdete prepínač medzi Bluetooth a USB prijímačom využívajúcim technológiu HyperSpeed. Oba varianty pripojenia fungujú bezchybne a nestretli sme sa s jediným zaváhaním. Párovanie je rýchle, myš sa aktivuje okamžite po zapnutí, bez oneskorenia.

Pretože je tento model zaujímavý nielen pre vášnivých hráčov, ale aj profesionálov, ako sú projektanti, vedci, editori či napríklad vývojári, je Bluetooth skutočne príjemným doplnkom. Ako sme spomenuli vyššie, batéria totiž vydrží po pripojení cez Bluetooth dlhšie. Hráčom však odporúčame využívať skôr USB prijímač, ktorý zaručí veľmi nízke oneskorenie predurčené kompetitívnym titulom a monitorom s vysokou obnovovacou frekvenciou.

Tlačidlá a koliesko

Myš ponúka ako jeden z mála variantov na trhu možnosť voľby počtu tlačidiel. Voliť môžete medzi tromi nástavcami. Najjednoduchšie z nich obsahuje dvojicu tlačidiel. Tento modul bude vyhovovať najmä pri FPS tituloch či kancelárskej práci. Modul so šiestimi tlačidlami je predurčený náročným hráčom nielen FPS titulov, ale aj arén, ako je napríklad League of Legends. Šestica tlačidiel je tiež vyhovujúca pre náročnejších profesionálov s požiadavkou na využitie makier.

Najväčším lákadlom je potom modul s dvanástimi tlačidlami. Nebudeme vám nič nahovárať, aj keď sú tlačidlá na pohmat skutočne výborne rozoznateľné a palec inštinktívne nahmatá to správne, samotná logika takého počtu tlačidiel bude vyžadovať trochu trpezlivosti. Modul je určený pre najnáročnejších hráčov MMO titulov a pre náročných profesionálov, ktorí preferujú urýchlenie práce makrami. Je dôležité dodať, že všetky tlačidlá myši je možné programovať.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Trvanlivosť spínačov (miliónov kliknutí)

70

20 % 20, 10 % 70, 10 % 50, 60 % Neuvedené
Celkový počet tlačidiel

20

8,40
Počet bočných tlačidiel

12

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

20

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

Mechanické

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Áno

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Priemerný

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Zaujímavé je na myši aj koliesko. Bežným nedostatkom presných koliesok býva ich náročné pretáčanie. Výrobca tu našiel vhodný pomer medzi potrebnou silou na jeho otočenie a výraznejšími zásekmi. Rolovanie je tak jednoduché, ale aj presné. Nechýba pogumovanie s jemnou, ale vysoko funkčnou štruktúrou, rovnako ako možnosť klikania do strán. Ide o mechanické koliesko, voľné pretáčanie tak k dispozícii nie je.

Od myši sme očakávali výrazný zvuk klikania, ktorý k herným myšiam bohužiaľ patrí. Dočkali sme sa však niečoho úplne iného. Myš patrila v čase tvorby tohto testu (október 2021) k najtichším v našom výbere. Oba spínače, ako ľavý, tak aj pravý, využívajú laserovú technológiu snímania. Dvojklik typický pre lacné a dlhšie používané modely tak nie je hrozbou. Spínače síce zvuk vydávajú, ale vďaka nižšej frekvencii splynie s okolím.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač Razer Focus+ poskytuje možnosť nastavenia citlivosti v rozpätí 100 až 20 000 DPI, čo považujeme za viac ako dosť. Rovnako nechýba polling rate 1 000 Hz. To znamená, že myš robí 1 000 čítaní za sekundu, čím je zaistené presné snímanie pohybu. Hodnota 1 000 Hz nie je u kvalitnejších herných myší však ničím zvláštna. Naopak maximálna rýchlosť pohybu nás trochu zarazila a prekvapila.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

5

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

20 000

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

100

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

50 % 1000, 50 % 125
Maximálna rýchlosť pohybu (IPS)

650

30 % 30, 30 % 400, 10 % 650, 10 % 450, 20 % Neuvedené
Trvanlivosť spínačov (miliónov kliknutí)

70

20 % 20, 10 % 70, 10 % 50, 60 % Neuvedené

Snímač zvládne rýchlosť pohybu až 650 IPS alebo 650 palcov za sekundu. Pre lepšiu predstavu sa jedná o to, že pokiaľ sa vaša ruka z nejakého dôvodu pohne rýchlosťou 59,9 kilometrov za hodinu, myš pohyb rovnako zaznamená správne. Treba však myslieť na to, že aj keď ľudská ruka dokáže vyvinúť rýchlosť okolo 150 kilometrov za hodinu, ľudská dlaň takto rýchly pohyb na obmedzenom priestore podložky nevyvinie. Rozdiel medzi 400 IPS a 650 IPS nebude hrať veľkú rolu.

Pohyb myši

Rovnako ako ostatné modely aj Nagu sme podrobili testu na naklonenej rovine. Myš si viedla pomerne dobre, pokiaľ však vezmeme do úvahy jej hmotnosť, radí sa sila potrebná k jej pohybu do priemeru. Pohyb myšou vám nebude robiť žiadne problémy, ale pokiaľ pre vás námaha ruky zohráva veľkú úlohu a potrebujete myš do kancelárie či na prehliadanie internetu, nájdete v našom teste lepšie varianty. Podložky sú potom klasicky plastové.

Software

Razer sa môže pýšiť prehľadným programom s rozsiahlymi možnosťami a pomerne jednoduchým nastavením. Drobnou nevýhodou je, že pozostáva z modulov, tie sa musia v programe stiahnuť (tento proces je jednoduchý). Drobný neduh spomíname iba z toho dôvodu, aby bolo zrejmé, že pre plnú funkciu myši (najmä RGB) nestačí stiahnuť čiastkovú časť softvéru.

Softvér umožní nielen programovanie tlačidiel či podsvietenia, nechýbajú ale aj makrá, užívateľské profily, nastavenie polling rate a ďalších parametrov. Každý z modulov s tlačidlami je možné taktiež samozrejme samostatne programovať. Pokiaľ teda práve hráte napríklad World of Warcraft, využívate modul s 12 tlačidlami a zrazu potrebujete prejsť do excelu, stačí prehodiť moduly a všetko je pripravené.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Pokročilý

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

RGB so synchronizáciou

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Podsvietenie myši

Zariadenie podporuje RGB podsvietenie so synchronizáciou s ostatnými produktmi od spoločnosti Razer. Aktívne podsvietenie síce skracuje výdrž batérie, vykonané je však decentne, ale aj pôsobivo. Plného zážitku dosiahnete pri využití podsvietenej bočnice s 12 tlačidlami. Dvojtlačidlový ani šesťtlačidlový modul podsvietenia neobsahuje.

Názory užívateľov a odborníkov

Okrem vlastných testov sme prešli aj reakcie expertných redakcií na model Razer Naga Pro. Experti vo svojich hodnoteniach potvrdzujú komfortnosť pri držaní v stredne veľkej až veľkej dlani. Za zásadnú konkurenčnú výhodu považujú veľké množstvo programovateľných tlačidiel. Prikláňajú sa tiež k názoru, že je zariadenie vyrobené po konštrukčnej stránke skutočne kvalitne. Pokiaľ sme narazili na nejaké výhrady, smerovali k drobnostiam, ako je absencia módu voľného pretáčania kolieska.

Užívateľské skúsenosti sú výhradne pozitívne a potvrdzujú tak názor náš, ako aj názory iných expertov. Z negatív môžeme potom vytrhnúť najmä vyššiu cenu a absenciu dokovacej stanice v balení. Tú je potrebné dokúpiť samostatne. Podľa skúseností môže byť iba trochu problematickejšie čistenie tlačidiel vzhľadom na ich ergonomický tvar.

Klady a zápory

Vysoká kvalita prevedenia, modulárne prevedenie bočných tlačidiel, perfektný snímač a relatívne tiché spínače. To sú hlavné pozitíva, ktoré v myši vidíme. Našej pozornosti však neunikla aj na myš bez vertikálneho prevedenia skutočne dobrá ergonómia. Zariadeniu nechýba výborný program výrobcu, kvalitný kábel a nízka latencia. Hmotnosťou sa tiež neradí medzi najťažšie, spadá skôr do priemeru.

Negatív je iba skromne. Vymenovať môžeme v prvom rade vysokú obstarávaciu cenu. V tejto cenovej hladine by sme si už od myši sľubovali niektoré zo zaujímavých funkčných doplnkov, ako je bezdrôtové nabíjanie či mód voľného pretáčania kolieska na čítanie dlhých dokumentov. Trochu sa nám prieči, aj keď to funkciu zariadenia neovplyvní, osadenie microUSB konektora. Výrobca tým síce ušetril pár centov na licencovaní USB-C, ale pochváliť ho za to nemôžeme.

Záverečné hodnotenie

Razer Naga Pro je hernou myšou pre najnáročnejších. Ako taká ponúka nielen naozaj krátke oneskorenie, vysoko kvalitný snímač aj spínače, ale aj modulárnu konštrukciu bočných tlačidiel. Ľahko si tak zvolíte, či chcete využívať myš s dvoma, šiestimi alebo napríklad dvanástimi bočnými tlačidlami. Celkovo dal výrobca k dispozícii 20 programovateľných spínačov s podporou profilov.

Vďaka dobrému ergonomickému riešeniu je toto zariadenie vhodné aj pre profesionálov pracujúcich v akomkoľvek odvetví, v ktorom zužitkujú väčší počet tlačidiel a užívateľské makrá. Konštrukcia sa dočkala vysokej kvality a v ruke nekĺže. Je pre vás počet tlačidiel dôležitý, ale model Naga Pro je už mimo rozpočtu? Pozrite sa na recenziu lepšie naceneného modelu Logitech G502 Lightspeed.

130 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Razer Naga Pro | Hodnotenie: 78,2 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Razer Naga Pro

Razer Naga Pro

130 € Orientačná cena