Menu

Trust Voxx Rechargeable Ergonomic – Recenzie, testy a porovnania

55,1 % Celkové hodnotenie

Lacno proti karpálnemu tunelu v kategorii Bezdrôtové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,2/10
  Kancelárske využitie
 • 6,2/10
  Profesionálna práca
 • 2,5/10
  Herné využitie (FPS)
 • 4,2/10
  Herné využitie (MMO)
 • 5,3/10
  Cestovanie

Klady

 • Skutočne ergonomické prevedenie
 • Programovanie priamo na myši
 • Integrovaná batéria

Zápory

 • Citlivosť sa nastavuje vo veľkých krokoch
 • Obmedzené možnosti programovania
 • Kvalita materiálov trochu nižšia v kategórii
50 € Orientačná cena

Základné parametre, kvalita prevedenia a batéria

Ergonomická myš Trust Voxx Ergonomic nás prekvapila svojim originálnym prevedením. Balenie obsahuje samotnú myš, jednoduché návody, bez ktorých sa v tomto prípade nezaobídete, USB prijímač a prekvapivo kvalitný kábel určený na nabíjanie. Kábel je navyše omotaný textilným materiálom, môžeme ho tak označiť za odolný. Na fotkách pôsobila myš najprv lacným dojmom, keď sme ju však mali príležitosť naozaj chytiť do ruky, obavy sa nepotvrdili.

Kvalita prevedenia prinajmenšom zodpovedá cene. S ohľadom na celkové prevedenie a pomerne solídnu konštrukciu by nás ale neprekvapila ani o kus vyššia čiastka, než za myš výrobca požaduje. Myš je po stranách matná, odtlačky prstov nezbiera. Tlačidlá sú pogumované a príjemné na dotyk. Chrbát myši dostal lesklú úpravu, pretože zakrýva displej. Rovnako ako ostatné vertikálne myši je aj táto poriadny cvalík (objemnejšia) a na cesty sa veľmi nehodí.

Unboxing a testovanie

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Trust

60 % Logitech, 20 % Razer, 10 % Trust, 10 % Asus
Dĺžka (mm)

74

115,35
Šírka (mm)

72

72,00
Výška (mm)

111

52,49
Minimálna hmotnosť (g)

121,1

114,35
Maximálna hmotnosť (g)

121,1

120,57

Hmotnosť

Súčasťou našej série testov bolo samozrejme aj váženie. Myši sme namerali hmotnosť 121,1 gramov, čo je v porovnaní s ostatnými testovanými produktmi v októbri 2021 nadpriemer. Vertikálne myši sú však vždy ťažšie ako bežné, už len zo svojej podstaty. Hmotnosť tiež nemá taký vplyv na pohyb, pretože ten sa realizuje trochu iným spôsobom. Pri používaní nám hmotnosť nepripadala akokoľvek obmedzujúca.

Kvalita prevedenia

S ohľadom na výrobcu a veľmi prijateľnú cenu nás prekvapila kvalita prevedenia. Samozrejme sa nejedná o profesionálne ladený produkt, na ktorom by ste nenašli ani jedinú chybičku. Vo svojej cenovej hladine je však medzi vertikálnymi zariadeniami nadpriemerný. Matný povrch nezbiera odtlačky prstov, dobre sa drží a nepreklzáva. Pogumovaný povrch tlačidiel je príjemný na dotyk a nepôsobí nekvalitným dojmom. Myš nevŕzga a nechrastí.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Kvalita prevedenia

Lacný plast

90 % Kvalitný plast, 10 % Lacný plast
Pogumovaný povrch

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Štruktúrovaný povrch

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Povrch plastových častí

Matný

100 % Matný

Do vnútorných priestorov myši nie je prístup umožnený a nie je to ani potrebné. Slot pre USB prijímač sa nachádza v zadnej spodnej časti myši a prijímač v ňom drží dobre.

Batéria

Výrobca vybavil tento model integrovanou batériou, ktorá by mala zaistiť podľa užívateľov okolo 3 týždňov prevádzky. Túto charakteristiku sme s ohľadom na časové možnosti a extrémnu výdrž iných modelov netestovali. Zásadné je, že je batériu možné dobíjať prostredníctvom priloženého kábla. Stav batérie indikuje displej na chrbte zariadenia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ batérie

Integrovaná

70 % Integrovaná, 20 % 2x AA, 10 % 1x AA
Batérie v balení

Áno

100 % Áno
Indikátor stavu batérie

Na myši

60 % Na myši, 40 % V programe
Vypínač

Áno

100 % Áno
Bezdrôtové nabíjanie

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Ergonómia a pripojenie

Najdôležitejším parametrom vertikálnej myši je jej ergonomické prevedenie. Model Trust Voxx je na tom naozaj dobre, do ruky padne ako uliaty a všetky tlačidlá je možné obsluhovať bez námahy či lámania prstov. Povrch je tvarovaný podľa prstov a ruka z myši sa nešmýka. Vďaka hlbokému výrezu pod palec držíte zariadenie v dlani skutočne stabilne.

Naozaj zaujímavého prevedenia sa dočkali tlačidlá. Bežne disponujú myši dvoma hlavnými tlačidlami, a to pravým a ľavým. V tomto prípade sú však k dispozícii hneď dve ľavé a dve pravé tlačidlá. Predné z nich obsluhujete končekmi prstov, zadné potom druhým kĺbom. Mysleli sme, že bude dochádzať k nechceným kliknutím, ale nie je to tak. Tlačidlá sú umiestnené dobre a klikanie nie je precitlivené. Nestane sa tak, že by ste urobili inú akciu, než akú urobiť chcete.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Držanie myši

Pre pravákov

70 % Pre pravákov, 30 % Univerzálne
Ergonómia držania (1-5)

5

50 % 3, 30 % 4, 20 % 5
USB prijímač

Áno

100 % Áno
Bluetooth

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Extender prijímača

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Počet pripojiteľných zariadení

1

70 % 1, 30 % 3
Typ konektora na myši

microUSB

40 % USB-C, 30 % microUSB, 30 % Bez konektora
Typ konektora na počítači

USB-A

70 % USB-A, 30 % Bez konektora
Dĺžka kábla

151

156,29
Kvalita kábla

Odolný omotaný kábel

50 % Kvalitný plastový kábel, 30 % Bez kábla, 20 % Odolný omotaný kábel

Pripojenie

Aj s konektivitou si poradil výrobca dobre. Zariadenie umožňuje využiť nielen USB prijímač, ale aj párovanie cez Bluetooth. Druhou z variant oceníte, pokiaľ váš notebook nedisponuje klasickým USB konektorom alebo sa chcete pripojiť napríklad k tabletu. Párovanie zahájite malým tlačidlom na spodnej strane myši.

Tlačidlá a koliesko

Trust Voxx disponuje na pomery vertikálnych myší nadštandardným počtom 9 tlačidiel. To by už samo o sebe bola konkurenčná výhoda, všetky tlačidlá sú však navyše programovateľné. Ovládanie je tak možné pomerne solídne prispôsobiť potrebám užívateľa. Koliesko myši nie je ničím zvláštne, je však pogumované a so štruktúrou. Zvuk klikania tlačidiel nie je ani hlasný, ani bezhlučný. Rozhodne sa ale tento model radí medzi tichšie a v kancelárii nebude nijako rušiť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Celkový počet tlačidiel

9

8,40
Počet bočných tlačidiel

3

60 % 2, 30 % 3, 10 % 12
Počet programovateľných tlačidiel

9

7,60
Tlačidlo prepínania DPI

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Typ kolieska

Mechanické

60 % Mechanické, 40 % S nekonečným rolovaním
Naklápanie kolieska do strán

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Koliesko pod palcom

Nie

100 % Nie
3D gulička

Nie

100 % Nie
Zvuk tlačidiel

Priemerný

60 % Hlasitý, 40 % Priemerný
Vymeniteľné spínače

Nie

90 % Nie, 10 % Áno

Snímač a pohyb myši

Výrobca osadený optický snímač nijako detailne nešpecifikuje. Čo však uvádza a my sme preverili, je možnosť nastavenia citlivosti myši. Tú je možné korigovať v štyroch krokoch po 400 DPI, od 1 200 po 2 400 DPI. Do kancelárie je toto rozpätie DPI úplne optimálne, konkurenčné modely však ide väčšinou nastavovať v krokoch po 50 až 100 DPI. Tým dosiahnete presnejšie nastavenie než v prípade tejto myši.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Pohyblivosť myši (1-10)

4

6,30
Fungovanie na skle

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Maximálna citlivosť (DPI)

2 400

10 500,00
Minimálna citlivosť (DPI)

1 200

360,00
Typ snímača

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

50 % 1000, 50 % 125

Kancelárske myši spravidla disponujú polling rate 125 hertzmi a tento model sa medzi ne radí tiež. To v praxi znamená, že snímač odčíta hodnotu pohybu každých 8 milisekúnd. Minimálne oneskorenie pohybu je teda logicky 8 milisekúnd. S touto hodnotou nie je zariadenie vhodnou voľbou pre náročnejších hráčov.

Pohyb myši

V rámci nášho testovania sme všetky myši umiestnili aj na naklonenú rovinu a sledovali uhol, pod ktorým začne dochádzať k pohybu zariadenia. Tomuto testu sme podrobili aj Trust Voxx. So zohľadnením uhla sklzu a hmotnosti zariadenia sme dali tomuto modelu známku 4 body z 10, pričom 10 je hodnota najlepšia. To v praxi znamená, že sa s myšou po stole pohybuje pomerne zle v porovnaní s konkurenciou. Vertikálne myši však majú iný spôsob držania a svojou ergonómiou horšiu pohyblivosť vykompenzujú.

Softvér

Trust pre model Voxx neponúka žiadne sofistikované programové riešenie, ktoré by bolo možné stiahnuť do počítača a umožnilo by nastavenie myši. Namiesto toho osadili vývojári do tela zariadenia displej a vnútornú pamäť.

Pridržaním tlačidla pre nastavenie DPI spustíte mód programovania. Stlačíte tlačidlo, ktoré chcete prenastaviť, kolieskom myši zvolíte funkciu, ktorú má plniť a opätovným kliknutím vašu voľbu uložíte. Takto je možné programovať všetkých 9 tlačidiel.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Program výrobcu

Základný

90 % Pokročilý, 10 % Základný
Podsvietenie

Nie

70 % Nie, 30 % RGB so synchronizáciou

Názory užívateľov a odborníkov

Pred zverejnením každého testu prechádzame aj názory iných odborných redakcií a užívateľov. Odborníci sa však na tento model nezamerali. Naopak, užívateľských hodnotení je dostupných mnoho a väčšina z nich je kladná.

Ako pozitíva používatelia spomínajú možnosť programovania tlačidiel bez potreby inštalácie programu, dobrú výdrž batérie, ale aj ergonomický úchop. Displej označujú za prehľadný, aj keď by písmená niektorým vyhovovali väčšie. Medzi negatívami sa objavuje podstatne menej poznámok. Medzi tie validnejšie patria najmä obmedzené možnosti programovania tlačidiel a menej hladké otáčanie kolieska.

Klady a zápory

Trust Voxx je zariadením vertikálneho prevedenia, ktoré má vylepšiť váš pocit z dlhého sedenia pri počítači. Kvitujeme možnosť programovania všetkých tlačidiel priamo na myši prostredníctvom integrovaného displeja. Toto riešenie nás milo prekvapilo a je praktické. Integrovaný akumulátor zaistí dlhú prevádzku bez potreby nakupovania drahých tužkových batérií.

Bohužiaľ nemožno citlivosť snímača nastavovať v krokoch po 100 DPI, ako tomu býva u konkurenčných zariadeniach, ale iba v 4 krokoch po 400 DPI. Je faktom, že k myši nepotrebujete inštalovať žiadny špecifický softvér, pretože nastavovanie prebieha priamo na displeji zariadenia. Bohužiaľ sú kvôli tomuto riešeniu možnosti programovania značne obmedzené. Kvalita použitých materiálov je solídna, ale nižšia, než s akou prichádza napríklad Logitech. Samozrejme tomu potom zodpovedá aj cena.

Záverečné hodnotenie

Trust Voxx Rechargeable je do kancelárie určená vertikálna myš z nižšej cenovej hladiny. Ako od takej sme od nej veľmi neočakávali, už vôbec teda nie možnosť programovania celkom 9 tlačidiel. Tento počet spínačov je medzi vertikálnymi zariadeniami skôr ojedinelý.

Zvuk klikania je skôr tichý ako hlučný, a tak nebudete v tichej kancelárii rušiť kolegov. Myš odporúčame všetkým, ktorí trpia na syndróm karpálneho tunela a hľadajú lacnejší variant riešenia. Aj keď je programovanie tejto myši možné, je pomerne veľmi obmedzené. Ak dáte prednosť širokým možnostiam nastavenia myši a celkovo vyššej kvalite prevedenia pred vertikálnou konštrukciou, potom vám môžeme odporučiť ako alternatívu model Logitech MX Master 3.

50 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Trust Voxx Rechargeable Ergonomic | Hodnotenie: 55,1 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom v našej redakcii. Test bezdrôtových myší zostavil na základe svojich odborných znalostí aj rešerší. Každá myš v teste mu navyše prešla rukami a venoval jej niekoľko hodín testovania. Článkom vám priblíži, ako produkty testoval a na čo sa pri výbere všeobecne zamerať. Okrem myší sa Jakub venuje aj notebookom, tabletom či napríklad chytrým telefónom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Trust Voxx Rechargeable Ergonomic

Trust Voxx Rechargeable Ergonomic

50 € Orientačná cena