Menu

Recenzia a porovnanie JBL Tune 510BT

Pre nenáročných v kategorii Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu

Klady

  • Solídna výdrž batérie
  • Solídne neutrálne poňatie zvuku s ohľadom na cenu
  • Hlasový asistent a prijímanie hovorov

Zápory

  • Pomerne nekvalitný plast
  • Z kodekov iba SBC
  • Bez slúchadlového konektora
40 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Medzi najobľúbenejšie cenovo dostupné slúchadlá patrí JBL Tune 510BT úplne neodmysliteľne. Kvalita prevedenia síce zodpovedá cenovej hladine, v ktorej sa pohybujú, zvukové poňatie je ale oproti konkurenčným zariadeniam o kúsok lepšie. Za cenu ľahko cez 40 € tak užívateľ získava relatívne obstojnú reprodukciu zvuku, aj keď v celoplastovom balení. Úplne štandardná veľkosť meničov 32 mm charakterizuje v tomto prípade nijako zvláštny frekvenčný rozsah 20 až 20 000 Hz. Ten pokrýva všetko, čo podľa anatomických príručiek počuje ľudské ucho.

Konštrukčne riešili vývojári tento model ako slúchadlá uzavreté, koženkovým povrchom dosadajúce na uši. Ich prítlak nie je ani veľký, ani príliš malý. To v praxi znamená, že slúchadlá netlačia a v posilňovni by zároveň nemali nijako zásadne padať. To však bežne záleží najmä na veľkosti hlavy používateľa. Pretože je hlavový most taktiež z plastu, príliš ho neroztiahnete. Výrobca ponúka 4 farebné varianty tohto 146 gramov vážiaceho produktu.

Parameter Tento produkt
Výrobca

JBL

Prevedenie

Na uši

Konštrukcia

Uzavretá

Frekvenčný rozsah (Hz)

20-20 000

Citlivosť (dB)

103,5

Impedancia (Ω)

32

Veľkosť meniča (mm)

32

Počet meničov v 1 slúchadle

1

Prítlak/tlak v uchu

Príjemný

Materiál

Plast

Materiál náušníkov

Umelá koža

Počet farebných variantov

4

Hmotnosť (g)

146

Hodnotenie funkcií a batérie

Recenzovaný model sa neradil v čase písania tohto článku medzi tie najmodernejšie varianty na trhu, stále však svojej cenovej triede kvalitatívne zodpovedal. Aj napriek svojej zavedenosti na trhu však využíva pomerne moderný Bluetooth 5.0. Vybraný model podporuje iba kodek SBC, ktorý nemožno označiť za optimálny ani na účely počúvania zvuku nižšej kvality, aký ponúka napríklad Spotify. Na druhej strane tu opäť vstupuje do výpočtu cena, ktorá využitie lepšieho kodeku v podstate neumožňuje.

Pri prechádzke na ulici alebo jazde vlakom, obzvlášť v zimnom období, je vždy pohodlnejšie mať mobil vo vrecku. V takej situácii sa však hudba ovláda pomerne zle. Výrobca preto na mušle slúchadiel umiestnil hardvérové ​​tlačidlá, ktoré vám umožnia prepínať vaše obľúbené pesničky po ceste do školy či do práce bez nutnosti vytiahnuť mobil z vrecka. Navyše chýba mikrofón na uskutočňovanie telefónnych hovorov (kvalitatívne od neho veľmi neočakávajte) a podpora hlasového asistenta.

Výdrž batérie sa pohybuje okolo 40 hodín, v praxi sa ale bude líšiť podľa toho, ako hlasné bude počúvanie. Väčšinou výrobcovia stanovujú čas prehrávania pre hlasitosť 60 %. Vo svojej podstate je ale 40 hodín doba naozaj dlhá a nesklame ani pri dlhších cestách. Rovnako tak je výborná rýchlosť nabíjania. Slúchadlá dobijete za čas ekvivalentný alebo kratší 3 hodín, a to do plného stavu batérie.

Parameter Tento produkt
Pripojenie

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC

Voliteľný kábel

Nie

Ovládanie na slúchadlách

Tlačidlá

Mikrofón

Áno

Prijímanie hovorov

Áno

Vodeodolnosť

Nie

Max. výdrž batérie (hod)

40

Doba nabíjania slúchadiel (hod)

3

Aktívne potlačenie okolitého hluku (ANC)

Nie

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Hlasový asistent

Áno

Názory užívateľov a ďalších expertov

Slúchadlá JBL Tune 510BT si svojou prekvapivou cenou vydobyli pevné miesto na trhu. Z toho dôvodu sa im venujú vo svojich recenziách nielen používatelia, ale aj odborná verejnosť. Experti vymenúvajú medzi klady najmä solídne a konzistentné podanie zvuku s ohľadom na cenovú kategóriu, rovnako ako dlhú výdrž batérie a ľahké ovládanie cez hardvérové ​​tlačidlá umiestnené priamo na mušliach. Bohužiaľ sa s ekonomickými prínosmi objavujú aj nedostatky, a to najmä zlá izolácia okolitého zvuku a konštrukcia, ktorá pôsobí asi tak kvalitne, ako čínske neznačkové slúchadlá za pár eur.

Používatelia však volia pomerne kladné slová. Oceňujú dlhú výdrž batérie v kombinácii s rýchlym nabíjaním cez USB-C konektor, ale aj pohodlie pri nosení, nízku hmotnosť či solídnu kvalitu zvuku v kategórii. Kvôli uzavretej konštrukcii si ale nejeden z recenzentov všimol, že sa mu v slúchadlách nadmerne potia uši. Tí, ktorí disponujú väčšími rozmermi hlavy, vytýkajú konštrukcií určenie skôr pre menšie až priemerne veľké lebky.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V tomto prípade musíme dať za pravdu najmä tézam, ktoré vynášajú ostatní odborníci. Ide o pomerne vydarený výrobok s perfektným pomerom ceny a výkonu, nie však kvality prevedenia. V tele z lacného plastu sa skrývajú solídne odladené reproduktory, ktoré si s konkurenciou v tejto cenovej hladine veľmi nezadajú.

Tienisté stránky sú ale o niečo rozsiahlejšie, než len v zmysle kvality prevedenia hlavového mosta a mušlí. Celá konštrukcia zodpovedá skôr menšej lebke a interné komponenty umožnia prehrávanie iba prostredníctvom kodeku SBC. S ohľadom na obmedzenú kvalitu reproduktorov v mušliach to ale nebude nijako zásadne vadiť, tých pár kilobajtov dát za sekundu navyše, ktoré by dokázal previesť napríklad kodek AptX, by nebolo aj tak poznať. Zariadeniu chýba slúchadlový konektor, batéria však vydrží nadštandardných 40 hodín, kábel teda pravdepodobne nebudete ani nikdy vyžadovať.

Naše hodnotenie a záver

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 510BT sa vyznačujú svojim výborným pomerom ceny a výkonu. Ide presne o tú variantu, na ktorú by ste sa mali zamerať, ak je váš rozpočet obmedzený, ale plechový zvuk najlacnejších čínskych slúchadiel vás veľmi neláka. Za cenu niečo cez 40 € v čase písania recenzie (január 2022) dostanete k dispozícii pokrytie celého počuteľného frekvenčného pásma, ale aj dosť hlasné a dlhé počúvanie. Ostatne výrobca sľubuje až 40 hodín prevádzky na jedno nabitie.

Slúchadlá bohužiaľ príliš netlmia, a to ako zvuk zvonku, tak zvuk zvnútra. Ak by ste sa chceli zamerať skôr na kvalitnejšie poňatie zvuku, konštrukciu aj izoláciu a o niečo vyššia cena je pre vás odôvodniteľná, potom sa zamerajte na model Marshall Major III Bluetooth.

40 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: JBL Tune 510BT
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Bezdrôtové slúchadlá boli jeho prvou väčšou témou v našej redakcii. V minulosti plnil v inom tíme aj rolu zvukára a bez hudby zásadne nepracuje. V roku 2020 počúval hudbu priemerne 2,5 hodiny denne. Okrem slúchadiel sa v našej redakcii venuje aj ďalšej elektronike a elektrickému náradiu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia JBL Tune 510BT

JBL Tune 510BT

40 € Orientačná cena