Menu

Recenzia a porovnanie Marshall Major IV Bluetooth

88,2 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu

Klady

  • Extrémna výdrž batérie
  • Podstatné zlepšenie zvuku oproti predchádzajúcim verziám
  • Nízka hmotnosť

Zápory

  • Trochu menej odolná konštrukcia ako v minulosti
  • Iba kodek SBC
125 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Nástupcom zavedeného a veľmi obľúbeného radu Marshall Major sa stal koncom roka 2020 model Marshall Major IV. Tento bezdrôtový model štvrtej generácie sa drží zavedeného vintage designu, priniesol so sebou ale celý rad zmien. V základe sa jedná o kompaktné, spoľahlivé a dizajnové slúchadlá, ktoré potešia najmä svojimi basmi.

Mušle s konštrukciou cez uši a s povrchom z mäkšej koženky skrývajú na každej strane jeden 40mm menič. Citlivosť dosahuje 99 dB, slúchadlá preto vyhovejú aj pre hlasnejšie počúvanie. V minulosti bol jednou z kritizovaných vlastností nadštandardne silný prítlak, ktorý síce zaistil pevnú pozíciu na ušiach aj pri behu, ale boleli z neho uši. Výrobca tuhosť náhlavného mosta ľahko upravil, a aj keď je prítlak stále silnejší, je teraz podstatne znesiteľnejší.

Na konštrukcii nájdete menej kovu, než tomu bolo predtým a bohužiaľ pôsobia slúchadlá aj trochu menej odolne. S tým sa ale spájajú aj isté benefity, a to najmä nižšia hmotnosť. Tá je iba 165 gramov, čím sa model zrovnal na priemernú hodnotu konkurenčných modelov. V minulosti patrili slúchadlá Major skôr medzi tie ťažšie. Mušle je možné sklopiť pre úsporu miesta v batohu, bohužiaľ ich ale nemožno otočiť a okolo krku sú slúchadlá dosť tesné.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Marshall

Prevedenie

Na uši

Konštrukcia

Uzavretá

Frekvenčný rozsah (Hz)

20-20 000

Citlivosť (dB)

99

Impedancia (Ω)

32

Veľkosť meniča (mm)

40

Počet meničov v 1 slúchadle

1

Prítlak/tlak v uchu

Silný

Materiál

Kov, plast, umelá koža

Materiál náušníkov

Umelá koža

Počet farebných variantov

2

Hmotnosť (g)

165

Batéria

Tým vôbec najväčším benefitom novej generácie je vylepšená výdrž batérie. A zlepšenie je tak výrazné, že sa ho nebojíme označiť za najväčší z pokrokov spoločnosti. Výrobca výdrž batérie štvornásobne navýšil, počítať tak môžete až s 80 hodinami počúvania na jedno nabitie. To je čas v porovnaní s konkurenciou (v máji 2022) výrazne nadpriemerný. Doplnenie batérie pritom trvá stále rovnakú dobu, teda približne 3 hodiny.

Funkcie

Stabilné prepojenie so zdrojom signálu zaistí modul Bluetooth 5.0. Bohužiaľ ale došlo k orezaniu podporovaných kodekov a slúchadlá sú tak odkázané na základný kodek SBC. Predchádzajúce generácie pritom pracovali aj s kvalitnejším aptX. Je ale pravdou, že pri prehrávaní hudby prostredníctvom služby Spotify, ktorú ľudia na počúvanie hojne využívajú, nebude medzi týmito kodekmi žiadny reálne počuteľný rozdiel.

Vo chvíli, keď by vám snáď došla batéria, môžete slúchadlá pripojiť k telefónu aj pomocou kábla Jack 3,5 mm. Všetko ovládanie potom zaistí jediné tlačidlo. Aktívne potlačenie okolitého hluku tomuto modelu chýba.

Mikrofón

Kvalita záznamu mikrofónom pri telefónnom hovore je solídna, slúchadlá pomerne úspešne odmietajú okolitý hluk. Do značnej miery však odmietajú aj vašu vlastnú reč. Niežeby váš hlas nezaznamenávali, ale výsledný hovor je pomerne tichý. Budete teda musieť pri hovore hovoriť hlasnejšie, najmä v hlučnejšom prostredí.

Parameter Tento produkt
Pripojenie

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC

Voliteľný kábel

Áno

Ovládanie na slúchadlách

Tlačidlo

Mikrofón

Áno

Prijímanie hovorov

Áno

Vodeodolnosť

Nie

Max. výdrž batérie (hod)

80

Doba nabíjania slúchadiel (hod)

3

Aktívne potlačenie okolitého hluku (ANC)

Nie

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Hlasový asistent

Nie

Názory užívateľov a ďalších expertov

Hodnotenia užívateľov sú rýdzo kladné. Medzi benefity používatelia spomínajú najčastejšie dobrú kvalitu zvuku, zaujímavý dizajn produktov spoločnosti Marshall, nízku hmotnosť a novo aj to, že sú slúchadlá pohodlné, a napriek tomu držia dobre na hlave. V minulosti smerovali k výrobcovi výhrady s ohľadom na vysoký a pre mnohých bolestivý prítlak na ušiach, výrobca ho však u nového modelu vyriešil. Negatívne informácie poskytnuté používateľmi sme nedohľadali.

Experti, ktorí slúchadlá podrobne testovali, sa s bežnými poslucháčmi v zásade zhodujú. Medzi benefity však spomínajú aj dobré vykreslenie basových polôh, možnosť pasívneho počúvania na druhých slúchadlách ľubovoľného výrobcu prostredníctvom kábla Jack 3,5 mm a intuitívne ovládanie tlačidlom. Slúchadlá však neodporúčajú audiofilom, ktorí preferujú vyrovnaný a neutrálny zvuk. Model vyhovie skôr milovníkom hutných basov.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Rovnako ako v minulosti musíme výrobcu pochváliť pre dobrú kvalitu zvuku vo svojej cenovej hladine. Oproti predchádzajúcim generáciám ale označíme za najväčšiu prednosť recenzovaného modelu výdrž batérie a jej možnosti nabíjania. Doba počúvania až 80 hodín na jedno nabitie je skrátka niečím, čo na trhu v tejto cenovej relácii nemá ani zďaleka obdobu. Batériu je navyše novo možné dopĺňať bezdrôtovo.

Čo nás ale tak neteší, je mierne vzdialenie od tradične vysoko odolnej konštrukcie, ktorá vám vydrží dlhé roky. Pokiaľ vedľa seba postavíte predchádzajúcu generáciu s tou aktuálnou, na prvý pohľad uvidíte rozdiel. Kovu je menej, slúchadlá vyzerajú krehkejšie, a tiež tak v ruke pôsobia.

Porovnanie s alternatívami

Pretože sú slúchadlá Marshall v rade Major jedny z tých vôbec najrozšírenejších, nie je žiadnym prekvapením, že je stále možné zakúpiť na pultoch obchodov aj predchádzajúcu generáciu Marshall Major III BT. Keď prikročíme k porovnaniu týchto dvoch variantov, starší z nich je samozrejme lacnejší. Vystačiť si však budete musieť so 4-krát kratšou výdržou batérie (aj keď je 20 hodín stále veľa) a horšou kvalitou zvuku.

Marshall Major III potešia vyššou kvalitou konštrukcie, ktorá na prvý pohľad aj v ruke pôsobí o kúsok robustnejšie. S tým súvisí ale tiež o niečo vyššia hmotnosť. Počítať budete musieť aj s vyšším prítlakom na uši, ktorý nie každému vyhovuje. Jednalo sa napokon o najčastejšie kritizovanú vlastnosť staršieho z týchto zariadení. Celkovo vzaté, rozhodne odporúčame voliť modernejšie Marshall Major IV, ktoré svojich predchodcov v mnohom výrazne prekonali.

Záverečné zhrnutie

Marshall Major IV Bluetooth patria medzi tie slúchadlá, ktoré sa pýšia výborným pomerom ceny a výkonu. Ikonický dizajn spoločnosti Marshall dopĺňajú pohodlné, ale na ušiach dobre držiace náušníky a kvalitný zvuk produkovaný dvojicou 40mm meničov. Slúchadlám nechýba kompletné, ale jednoduché a intuitívne ovládanie jedným tlačidlom, úplne nadštandardná 80-hodinová výdrž batérie, bezdrôtové nabíjanie a možnosť konania telefónnych hovorov. V balení navyše nájdete aj klasický kábel Jack 3,5 mm.

Slúchadlá potešia najmä priaznivcov hudby, ktorá sa zakladá skôr na basách ako na speve vo vysokých polohách. Neutrálne poňatie zvuku od nich preto nečakajte. Pokiaľ vám ide práve o čo najpresnejšiu reprodukciu, zamerajte sa skôr na Sony WH-1000XM4.

125 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Marshall Major IV Bluetooth | Hodnotenie: 88,2 %
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Bezdrôtové slúchadlá boli jeho prvou väčšou témou v našej redakcii. V minulosti plnil v inom tíme aj rolu zvukára a bez hudby zásadne nepracuje. V roku 2020 počúval hudbu priemerne 2,5 hodiny denne. Okrem slúchadiel sa v našej redakcii venuje aj ďalšej elektronike a elektrickému náradiu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Marshall Major IV Bluetooth

Marshall Major IV Bluetooth

125 € Orientačná cena