Menu

Recenzia a porovnanie Sony WH-1000XM4

Klady

  • Skvelý zvuk v celom spektre
  • Podpora kodeku LDAC
  • Výborné odhlučnenie

Zápory

  • Krátky kábel
  • Vysoká cena
  • Nižšia kvalita mikrofónu v kategórii
250 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Bezdrôtové slúchadlá Sony WH-1000XM4 boli v čase písania tohto článku (september 2020) vlajkovou loďou nositeľnej audiotechniky spoločnosti Sony. Ako také disponujú tým najlepším, čo výrobca ponúka. Jedná sa o slúchadlá cez hlavu s uzavretou konštrukciou. Náušníky obklopujú celé uši a opierajú sa o lícne kosti, čím je zaistené maximálne pohodlie pri počúvaní.

V mušliach z kvalitných plastov sa ukrýva menič o veľkosti 40 mm s impedanciou 47 ohmov. Ten zaisťuje vyrovnané podanie zvuku v celom spektre frekvenčného rozsahu, od výšok až po hlboké basy. Slúchadlá zvládajú bez akýchkoľvek problémov a bez straty na kvalite aj veľmi hlasné počúvanie. Za meničmi je umiestnená technológia Active Noise Cancelling (ANC) zaisťujúca potlačenie okolitého hluku, ktorú odborná verejnosť hodnotí medzi bežne dostupnými slúchadlami za druhú najlepšie spracovanú. Pokiaľ by pre vás však bol najdôležitejším parametrom práve útlm okolitého hluku (to oceníte najmä pri častom cestovaní v lietadle), skúste sa pozrieť na niektoré zo slúchadiel spoločnosti Bose. Tá funkciu ANC vynašla, a tak v nej stále drží prvenstvo. Kvalitné mikrofóny nabádajú na využitie pri telefónnych hovoroch.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Prevedenie

Okolo uší

Konštrukcia

Uzavretá

Frekvenčný rozsah (Hz)

4-40 000

Citlivosť (dB)

105

Impedancia (Ω)

47

Veľkosť meniča (mm)

40

Počet meničov v 1 slúchadle

1

Prítlak/tlak v uchu

Príjemný

Materiál

Plast

Materiál náušníkov

Umelá koža

Počet farebných variantov

2

Hmotnosť (g)

254

Hodnotenie funkcií a batérie

Prepojenie s vaším multimediálnym zariadením zaistí technológia Bluetooth 5.0, ktorá prináša predĺžený dosah signálu, vyššie prenosové rýchlosti a stabilnejšie pripojenie. Slúchadlá využívajú okrem klasického kodeku AAC (Apple) a SBC (všetci ostatní) aj kodek LDAC (bezstratová kompresia). Prečo je to pre maximálnu kvalitu zvuku dôležité, sa dočítate v kapitole kodeky. Poteší ako funkcia NFC umožňujúca rýchlejšie spárovanie s telefónom, tak aj Multi-point connection pre pripojenie k dvom Bluetooth zariadeniam naraz. Hlasový asistent uľahčí ovládanie a zaistí komunikáciu s inteligentnou domácnosťou.

Výdrž batérie s aktívnou funkciou ANC sa pohybuje okolo 30 hodín, plné nabitie trvá iba 3 hodiny. Výrobca udáva, že funkcia rýchleho nabíjania doplní počas 10 minút na nabíjačke kapacitu o ďalších 5 hodín počúvania. Kapacitou batérie sa v čase písania recenzie radila medzi ⅓ slúchadiel okolo uší s najvyššou výdržou. Medzi týmito zariadeniami patrila medzi tie ľahšie.

Ovládanie je zaistené dotykovými senzormi priamo na zariadení a dvojicou tlačidiel. Pre prípad vybitia batérie je samozrejme možné využiť kábel Jack 3,5 mm, ktorý je súčasťou balenia. Vytknúť môžeme iba krátky napájací kábel v balení.

Parameter Tento produkt
Pripojenie

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC, AAC, LDAC

Voliteľný kábel

Áno

Ovládanie na slúchadlách

Dotykové

Mikrofón

Áno

Prijímanie hovorov

Áno

Vodeodolnosť

Nie

Max. výdrž batérie (hod)

30

Doba nabíjania slúchadiel (hod)

3

Aktívne potlačenie okolitého hluku (ANC)

Áno

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Hlasový asistent

Áno

Názory užívateľov a ďalších expertov

Model Sony WH-1000XM4 sa teší medzi užívateľmi veľkej popularite. Najčastejšie je spomínané dobre fungujúce ANC (aktívne potlačenie hluku), ale aj vysoká kvalita reprodukcie. Slúchadlá patria do vyššej triedy a ponúkajú dostatočné kvality aj pre veľmi náročných užívateľov. Na paškál však prišla absencia kodekov aptX a aptX HD.

V odborných hodnoteniach iných expertov tomuto modelu prislúchajú vysoké známky. Recenzenti hovoria o dobre prepracovanom potlačení okolitého hluku a vysokej kvalite zvuku, rovnako ako používatelia. Ďalej však spomínajú aj vylepšenú kvalitu mikrofónu, ktorá je však s ohľadom na cenu stále nižšia, než u konkurencie, a solídnu výdrž batérie. Čo už veľmi pozitívne brané nie je je vysoká cena a trochu nudný dizajn.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi popredné klady tohto produktu patrí, ako je už spomenuté vyššie, najmä dobrá schopnosť potlačenia okolitého hluku, kvalitnej reprodukcie hudby, ale aj vysoký komfort pri nosení. Slúchadlá nijako netlačia, zvuk je pomerne vyrovnaný v celom spektre a nechýba podpora kodeku LDAC.

Za tienisté stránky týchto slúchadiel je možné považovať vysokú cenu, priemernú kvalitu mikrofónu určeného pre hlasové hovory a krátky napájací kábel v balení.

Záverečné zhrnutie

Sony WH-1000MX4 sú pokračovateľom radu bezdrôtových slúchadiel, ktoré si našli obľubu aj medzi profesionálmi. Svojou konštrukciou, kvalitou zvuku a funkciami nedávajú bežne dostupným konkurenčným zariadeniam príliš priestoru sa presadiť. Aktívne potlačenie hluku spoločne s podareným podaním zvuku zaistí nerušené a vťahujúce počúvanie, čo potvrdzujú aj recenzie užívateľov. Vzhľadom k cenovej relácii, v akej sa pohybujú, ide o slúchadlá pre veľmi náročných užívateľov, ktorí stavajú výkon a kvalitu na rovnakú úroveň.

Svoje miesto nájdu v rušnej kancelárii, pri strihu hudby alebo medzi DJs. V prípade DJs však odporúčame slúchadlá vyskúšať, pokiaľ ste zvyknutí pri vašej produkcii veľa skákať, môžu sa vám slúchadlá pohybovať na hlave. Ak netrváte na prevedení okolo uší, alternatívou pre vás môžu byť TrueWireless slúchadlá Apple AirPods Pro, ktoré disponujú podobnými funkciami a taktiež reprodukujú kvalitný zvuk.

250 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony WH-1000XM4
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Bezdrôtové slúchadlá boli jeho prvou väčšou témou v našej redakcii. V minulosti plnil v inom tíme aj rolu zvukára a bez hudby zásadne nepracuje. V roku 2020 počúval hudbu priemerne 2,5 hodiny denne. Okrem slúchadiel sa v našej redakcii venuje aj ďalšej elektronike a elektrickému náradiu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony WH-1000XM4

Sony WH-1000XM4

250 € Orientačná cena