Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších bežeckých pásov

Aktualizované:
Október 2021

Beh je prirodzený pohyb, ktorý poskytuje celý rad pozitívnych efektov na ľudský organizmus. Lenže čo keď práve vonku panuje počasie, že by ani psa nevyhnal? Zaobstarajte si domov bežecký pás a chmúrne predpovede vás už viac trápiť nebudú. Skrátka si zacvičíte, kedykoľvek budete mať chuť.

Hneď na počiatku vás čaká voľba medzi modelom s motorom a bez neho. I napriek vyššej cenu sa dnes presadzujú prakticky len pásy s motorom, ktoré svojich rivalov z obchodov už takmer úplne vytlačili. Medzi ďalšie významné parametre patrí nosnosť a technológia odpruženia, vyhotovenie bežeckej plochy a jej sklon, ktorý je možné ovládať buď mechanicky, alebo elektricky v priebehu cvičenia. Najmä menšie domácnosti iste budú riešiť aj problematiku vhodného uskladnenia pásu. Nemenej dôležitú rolu zohráva aj spôsob ovládania a najrôznejšie doplnkové funkcie. Ich úloha spočíva nielen vo zvýšení bezpečnosti pri cvičení, ale taktiež pomáhajú zaistiť zodpovedajúci priebeh pohybovej aktivity. Najrôznejšie programy a možnosti nastavenia intenzity umožňujú tréning postaviť presne podľa potreby cvičiaceho. 

Vydali ste sa do obchodu so športovými potrebami, ale pripadáte si stratení? Potom nezostáva nič, než si riadne preštudovať všetky parametre a urobiť porovnanie. Pomôcť vám môže aj náš text „Ako si vybrať bežecký pás“, kde nájdete všetky potrebné informácie.


Najlepšie bežecké pásy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Capital Sports Infinity Track 2.0
Capital Sports Infinity Track 2.0 83 %
Počet recenzií: 2
1 000 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Duvlan Cairo
Duvlan Cairo 85 %
Počet recenzií: 6
450 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Klarfit Treado Active
Klarfit Treado Active 96 %
Počet recenzií: 11
500 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Klarfit Pacemaker X3
Klarfit Pacemaker X3 86 %
Počet recenzií: 36
370 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Acra GB4500
Acra GB4500 100 %
Počet recenzií: 2
900 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Klarfit Pacemaker X1
Klarfit Pacemaker X1 75 %
Počet recenzií: 9
400 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Acra GB3600
Acra GB3600 Zatím nehodnoceno 410 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Capital Sports Pacemaker F120 Pro
Capital Sports Pacemaker F120 Pro 100 %
Počet recenzií: 2
500 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Capital Sports Infinity Track 4.0
Capital Sports Infinity Track 4.0 Zatím nehodnoceno 900 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Xiaomi KingSmith WalkingPad R1
Xiaomi KingSmith WalkingPad R1 Zatím nehodnoceno 600 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať bežecký pás

Ak milujete beh a chôdzu alebo ste sa len rozhodli urobiť niečo prospešné pre svoje telo a zdravie, je bežecký pás tou správnou voľbou. Pri jeho nákupe sa však nezabudnite riadiť množstvom praktických rád, s ktorými vás teraz bližšie zoznámime. Lipnite na vhodných technických parametroch a funkciách. Až s nimi spoznáte príjemný pocit z behania a dostavia sa požadované výsledky – lepšia fyzická kondícia a úbytok telesnej nadváhy.

Výber bežeckého pásu začnite od voľby samotného motora a postupujte cez ďalšie dôležité časti, ktoré vám podrobnejšie opisujeme v nasledujúcich riadkoch. Je veľký rozdiel, či zháňate bežecký pás na občasné zlepšenie svojej kondície, či na celoročné používanie. Či už ste amatér, alebo profesionál, s uvedenými radami si dokážete vybrať prístroj vyhovujúci vašim požiadavkám.

Ako si vybrať bežecký pás stručne:

 • Ako často a s akou intenzitou sa bude pás používať? Budete ho používať skôr občas na udržanie kondície alebo pôjde o vašu hlavnú tréningovú metódu?
 • Kto ho bude využívať? Je dôležité poznať maximálnu kondíciu, hmotnosť a výšku používateľov, ktorým bude pás slúžiť.
 • Je preň v domácnosti dostatok miesta? Ide o pomerne rozmerný prístroj.
 • Aké funkcie by mal vedieť? Stačí vám základný model alebo chcete získavať dôkladnú analýzu tréningu?
 • Aká je maximálna cena, za ktorú ste si ho ochotní zadovážiť?

Ak hľadáte ešte ďalšie alternatívy, ako v domácom prostredí efektívne pracovať na svojej kondícii, môžete vyberať tiež medzi rotopédmi, ktorým sme tiež vytvorili porovnanie. Čím ďalej, tým populárnejšie sú tiež bojové športy vrátane boxu. Boxovacie mechy sa v posilňovniach objavujú tiež pomerne často, využite teda aj naše porovnanie boxerských rukavíc. Pre milovníkov posilňovania sme pripravili článok Ako si vybrať posilňovaciu lavicu. 

S motorom alebo bez motora

Na začiatku všetkého sa naskytá jedna zásadná otázka, od ktorej sa do istej miery odvíjajú aj ostatné parametre zariadenia a vôbec jeho celkové obstarávacie náklady. Vyberať si môžete totiž z dvoch riešení:

Ukážka typov prevedení bežeckých pásov

Bežecký pás s motorom

Tento typ výrobku, samozrejme, patrí k tým drahším, pretože je vybavený špeciálnym elektromotorom. Ten sa stará o to, že je pás neustále v pohybe bez toho, aby ste na tom mali akýkoľvek podiel. Bežecký pás s motorom vám prináša oveľa viac možností využitia tohto cvičebného nástroja. Od pohodlnej regulácie rýchlosti, až po nastavovanie vhodného sklonu. Na rozhýbanie bežeckého pásu s motorom je potrebná elektrická energia, ktorú získate z bežnej zásuvky na 220 V. V niektorých bežeckých pásoch nájdeme pri motorovej jednotke tiež systém chladenia s vetrákom, aby používateľ mohol behať dlhší čas bez nebezpečenstva prehriatia stroja.

Bežecký pás bez motora

Opakom uvedeného moderného prístroja je bežecký pás bez akejkoľvek motorovej časti. Tento výrobok je veľmi často označovaný ako „bezmotorový“ alebo tiež „magnetický“. V jeho prospech hovoria určite nižšie obstarávacie náklady. Pri tých však výpočet kladov pravdepodobne končí. Vzhľadom na to, že je pás bez motora, musíte sa o jeho rozhýbanie postarať vlastnými fyzickými silami. V okamihu, keď ho rozbehnete, treba udržiavať isté tempo, aby stále fungoval. Vďaka tomu vyviniete oveľa viac vlastných síl. Zároveň treba počítať s tým, že bežecký pás bez motora nie je tak vyhľadávaný, čomu zodpovedá aj produktová ponuka na trhu.

Keďže motorové bežecké pásy patria dnes k tým využívanejším, budeme sa v nadchádzajúcich kapitolách venovať práve im. 

Výkon motora

Výkon je nepochybne dosť zásadným údajom, ktorý do značnej miery ovplyvňuje hŕba parametrov – fyzické dispozície používateľa bežeckého pásu, šírka pásu, sklon a podobne. Myslieť musíte tiež na to, ako často chcete trénovať, vrátane celkového času tréningu. Pri nevhodne zvolenom výkone nemusíte využiť maximálny potenciál bežeckého pásu, a preto nebude vaše behanie natoľko efektívne.

Výkon motora sa najčastejšie udáva v konských silách, ktoré sú označované skratkou HP. Na trhu narazíte na zariadenia pýšiace sa výkonom od 1 HP do 6 HP. Docieliť tak môžete maximálnu rýchlosť okolo 18 až 25 km/hod. Pre lepšiu predstavu vám uvedieme výkon pre odlišné typy pohybov.

Klasická chôdza Beh
Pri klasickej chôdzi si vystačíte s výkonom okolo 1 až 2 HP. Ak budete pravidelne behať, počítajte s výkonom cca 4 HP pre človeka s hmotnosťou okolo 100 kg.

Z praktického hľadiska sa pri výbere bežeckého pásu s motorom vždy odrážajte od minimálneho výkonu aspoň 1,5 HP a vyššie. 

Nosnosť a odpruženie

Hmotnosť človeka hrá pri voľbe bežeckého pásu veľmi zásadnú rolu. Nielenže sa premieta do samotného výkonu, ale predovšetkým treba uvažovať o nosnosti stroja. Pri nákupe by ste sa preto mali zameriavať na parameter udávaný ako nosnosť rámu alebo celková nosnosť. Tá obvykle zodpovedá tiež ostatným údajom, ku ktorým sa radí hlavne výška, šírka a dĺžka.

Vaším odrazovým mostíkom sa teda stane telesná hmotnosť. Nosnosť bežeckého pásu by mala byť aspoň o 20 % väčšia, než je hmotnosť najťažšieho človeka využívajúceho daný stroj. Potom máte záruku efektívneho využitia výkonu a zároveň dlhej životnosti.

Odpruženie bežeckého pásu

Nikomu asi netreba zdĺhavo vysvetľovať, že beh je pohybom zaťažujúcim predovšetkým kĺbové ústrojenstvo. Ak chcete behať pravidelne, nepodceňujte kvalitu odpruženia. V prípade domáceho bežeckého pásu je výhodou, že si môžete kúpiť taký produkt, ktorý bude na hony vzdialený tvrdému povrchu pri behaní vonku.

Z hľadiska odpruženia je možné naraziť na niekoľko mechanizmov, s ktorými vás bližšie zoznámime:

 • Bežecké pásy bez odpruženia – Ide o najlacnejšie stroje na trhu. Tie je možné pre ich stavbu využívať len na klasickú chôdzu, nie na behanie.
 • Bežecké pásy strednej triedy – Ich súčasťou je základné odpruženie tvorené gumovými podložkami uloženými pod bežeckou plochou.
 • Drahšie bežecké pásy – Vynikajú použitím špeciálnych gumových blokov, pomocou ktorých je odpružená nielen samotná doska, ale kompletne celý rám.
 • Profesionálne bežecké pásy – Stroje, s ktorými dochádza k minimálnemu opotrebovaniu kĺbov, a to vďaka aplikovaniu unikátneho zdravotného odpruženia.

K voľbe odpruženia preto pristupujte s ohľadom na to, ako dlho a ako často chcete behať (Zdroj: Acra.cz). 

Bežecká plocha

Parametre bežeckej plochy sa odrážajú hlavne v komforte a možnosti použitia bežeckého pásu. Tým najzásadnejším údajom je nepochybne šírka. Jej voľbou do určitej miery stanovíte, na aký typ pohybu budete môcť konkrétny produkt využívať. Poďme si jednotlivé šírky priradiť k daným aktivitám.

 • Šírka bežeckej plochy do 35 cm – Taký bežecký pás je určený skôr len na chôdzu. Beh na ňom bude veľmi neprehľadný a nebezpečný, pretože sa vám môže ľahko stať, že šliapnete mimo plochy a úraz je na svete.
 • Šírka bežeckej plochy do 40 až 45 cm – Ideálny rozmer na bežné domáce behanie, ktoré je skôr kondičného rázu. Bez najmenšieho problému môžete dosahovať rýchlosť behu až 8 až 10 km/hod. bez toho, aby ste museli pozerať pod nohy, kam šliapete.
 • Šírka bežeckej plochy nad 45 cm – Ak zvolíte bežecký pás s touto veľkosťou, nemusíte sa pri behu takmer vôbec obmedzovať, či už ide o dosiahnutie maximálnej rýchlosti, alebo vašej pozornosti. Dostatočne široký pás vám ponúkne ten najväčší komfort a vy pri behu môžete s pokojom sledovať napríklad dianie v domácnosti či televízor.

Dôležitá však nie je iba šírka bežeckej plochy. Zabúdať nesmiete ani na jej celkovú dĺžku, ktorá vám, naopak, umožní predĺžiť krok pri behu. S nárastom bežeckej plochy, samozrejme, dochádza k zvyšovaniu obstarávacích nákladov bežeckého pásu. 

Sklon bežeckej plochy

Pri moderných bežeckých pásoch môžete naraziť tiež na možnosť nastaviť sklon bežeckej plochy. Také výrobky dokážu oveľa lepšie simulovať prirodzený beh. Nemusíte sa totiž obmedzovať iba behom po rovine, čo je štandardná poloha bežeckého pásu, ale máte príležitosť upraviť si sklon, vďaka ktorému simulujete beh do kopca. Táto funkcia má nepochybne vplyv na lepšiu fyzickú kondíciu bežca a zároveň prináša rozmanitejší a všestrannejší pohyb. Pri výbere sklonu bežeckej plochy môžete objaviť dvojaké delenie.

 • Manuálny sklon bežeckej plochy – Ako už prezrádza názov, sklon sa nastavuje manuálne. V priebehu behania musíte zliezť z bežeckého pásu a pomocou ovládacích prvkov si nastavíte ideálny sklon. Toto riešenie je, samozrejme, prácnejšie a komplikovanejšie, na druhej strane je zase lacnejšie.
 • Elektrický sklon bežeckej plochy – Ak sa nechcete pri behaní akokoľvek obmedzovať, zvoľte elektrické ovládanie sklonu. Ten potom môžete upravovať v priebehu pohybovej aktivity bez toho, aby ste museli spomaľovať alebo zliezať. Tieto produkty sú, pochopiteľne, drahšie.

Uskladnenie

Vzhľadom na to, že bežecký pás je pomerne rozmerným cvičebným nástrojom, pomýšľajte tiež na to, či preň budete mať dostatok miesta. Veľmi praktické sú dnes sklopné bežecké pásy, ktoré umožňujú uložiť bežeckú plochu do vertikálnej polohy. Potom je možné zariadenie nenápadne uschovať hoci i do rohu a nemusíte ho mať rozložené napríklad pred televíznou obrazovkou v obývacej izbe. Kvôli jednoduchšiemu presunu sú niektoré bežecké pásy vybavené kolieskami. 

Ovládanie

Ovládanie väčšiny bežeckých pásov je už digitálne, takže sa stretnete s najrôznejšími typmi displejov. Využívajú sa nielen klasické tlačidlá, ale aj dotykové obrazovky, ktoré, samozrejme, stoja podstatne viac peňazí. Ovládanie bežeckého pásu môžete riešiť tromi odlišnými spôsobmi:

 • Tlačidlo plus a mínus – Najjednoduchší a pravdepodobne aj najlacnejší variant. Stlačením príslušného tlačidla pridávate rýchlosť bežeckého pásu, poprípade ju znižujete podľa aktuálnych potrieb.
 • Prednastavené programy – Moderné bežecké pásy sú vybavené tiež preddefinovanými programami, podľa ktorých beháte. Také nastavenie za vás automaticky mení nielen rýchlosť, ale dokonca aj sklon, ak je ním vybavený. Behanie je tak oveľa zábavnejšie a pestrejšie.
 • Ovládanie prostredníctvom tepovej frekvencie (HRC program) – Tie najinteligentnejšie bežecké pásy sú schopné automaticky ovládať rýchlosť a sklon v závislosti od vášho tepu a srdcovej aktivity. Pri takom behu musíte byť vybavení špeciálnym hrudným pásom, ktorý prenáša informácie do riadiacej jednotky. Prístroj mení tempo tak, aby sa vaša tepová frekvencia pohybovala v určitej hladine.

Funkcie a doplnky

Dnešné bežecké pásy sú modernými výrobkami vybavenými množstvom technológií a prvkov. Tie primárne uľahčujú alebo rozširujú možnosti využitia tohto cvičebného nástroja. Pri nákupe tak môžete naraziť na množstvo doplnkov a funkcií. A práve s tými najpoužívanejšími vás teraz oboznámime.

  • Bezpečnostný kľúč – Špeciálny kľúč pripevnený k vášmu telu a zároveň k bežeckému pásu. Bezpečnostná poistka pre prípad, že náhodou zakopnete či dôjde k inému nechcenému a zdraviu nebezpečnému pohybu. V okamihu, keď sa oddialite od bežeckého pásu, dôjde k vytrhnutiu kľúča, po ktorom nasleduje automatické zastavenie bežeckej plochy.
  • Počítač – O ňom sme sa do istej miery zmieňovali v kapitole Ovládanie. Navyše tu doplníme snáď len to, že bežecké pásy vám v tomto smere prinášajú meranie najrôznejších parametrov, ktoré je možné následne vyhodnocovať a na základe nich sa aj zlepšovať. Je to napríklad meranie tepovej frekvencie, ubehnutá vzdialenosť, čas, spálené kalórie, tuk a prednastavené programy. Moderné zariadenie je možné prepojiť tiež so smartfónmi.
  • Držadlá – Bežecké pásy sú obvykle vybavené držadlami. Tie sú občas doplnené snímačmi tepovej frekvencie, takže pri chôdzi aj behu sa ich môžete pridržiavať.
  • Hrudný pás Pokročilejšie modely sú dodávané aj s hrudným pásom, ktorý zaistí presnejšie meranie tepovej frekvencie.
  • Audiosystém – Umožňuje prehrávať hudbu zo zabudovaných reproduktorov priamo na páse.
  • Kolieska – Pomáhajú s presunom pásu, čím výrazne uľahčujú manipuláciu s ním.
  • Systém na vyrovnanie nerovností – Umožňuje pás postaviť aj do miest s nerovným povrchom.
  • Pripojenie k aplikácii – Kvalitnejšie modely ponúkajú prepojenie s rôznymi bežeckými aplikáciami cez smartfón alebo tablet. Zaujímavou funkciou je využitie pokynov virtuálneho trénera a hlavne možnosť napojiť sa napríklad cez Google mapy a zabehnúť si reálny úsek kdekoľvek na Zemi. Podľa geografických informácií dokáže pás upraviť aj sklon trate a podobne.
  • Zabudovaný ventilátor – Lepšie modely majú v paneli zabudovaný ventilátor, ktorý dokáže osviežovať bežca ľahkým vánkom aj v uzavretej miestnosti. Užitočný je tiež vetrák na chladenie motora.

Údržba

Na trhu síce dostať veľmi sofistikované bežecké pásy, vždy však myslite na to, že bez adekvátnej starostlivosti a údržby vám tento cvičebný stroj nebude slúžiť tak, ako má. Preto sa v tejto kapitole dozviete niekoľko tipov na údržbu, bez ktorej sa väčšinou pásy nezaobídu.

 • Umiestnenie a vyrovnanie – Neumiestňujte bežecký pás napríklad k bazénu alebo k ďalším zdrojom veľkej vlhkosti z dôvodu nebezpečenstva korózie, ideálne nie je ani prašné prostredie a sypké povrchy. Dbajte na rovné postavenie bežeckého pásu, použite aretačné nožičky.
 • Premazanie – Skôr alebo neskôr budete musieť namazať plochu pod pásom, ktorá kĺže po konštrukcii. Či je premazanie potrebné, zistíte tak, že uvoľníte pás a rukou zistíte, či je medzi pásom a konštrukciou nejaké mazadlo. Ak máte prsty suché, použite špeciálne určený lubrikant, vosk alebo olej v spreji, ktorý nanesiete pod pás približne doprostred. Potom spustite pomalý chod a cez hornú stranu pásu mazivo rozotrite.
 • Čistenie pásu – Ak vám mazadlo odkvaplo na hornú stranu pásu, alebo je tu proste nejaká mastnota, odstráňte ju technickým benzínom. Na plastové časti však použite saponátovú vodu, benzín by zapríčinil vyblednutie.
 • Napnutie pásu a remeňa – Ak sa bežecký pás zadrháva, môže za to najčastejšie povolený behúň alebo hnací remeň. Oboje jednoducho napnete nastavovacími skrutkami, k remeňu sa však musíte dostať cez plastový kryt. Ak je remeň zanesený špinou, vyčistite ho benzínom.
 • Kontrola smeru pásu – Aby bolo používanie bezproblémové, uistite sa, že je behúň uprostred konštrukcie. Ak je vychýlený na jednu alebo druhú stranu, usmernite ho nastavovacími skrutkami.
 • Odstránenie prachu – Jedným z možných problémov, na ktoré narazíte, je prehrievanie bežeckého pásu. To najčastejšie spôsobuje nahromadenie prachu v okolí motorovej jednotky. Raz za čas teda odstráňte plastový kryt a vysávačom a štetcom prach odstráňte. Pri tomto úkone vždy odpájajte pás od zásuvky.

Záruka a servis

Klasická dĺžka záručnej lehoty sú dva roky. Je však jasné, že bežecké pásy by mali byť použiteľné o dosť dlhšie. Preto niektorí predajcovia, aby prilákali zákazníkov, často ponúkajú predĺženú záruku na tri, päť alebo dokonca desať rokov. Tieto prípady sa objavujú najmä pri drahších prístrojoch. Ak model stojí nadštandardné množstvo peňazí, je taká garancia určite vítaná.

Druhým faktorom služby zákazníkovi je tiež servisovanie bežeckého pásu. S rozhodovaním medzi niektorými strojmi pomôže to, či predajca ponúka službu inštalácie a servisu technikom priamo na mieste, alebo musíte stroj v prípade poruchy zložiť a poslať do servisného strediska. Prvý variant môže ušetriť veľa námahy a vášho času.

Tipy na behanie na páse

Ešte skôr ako začnete využívať bežecký pás, bolo by dobré pripomenúť niekoľko rád, tipov a trikov, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

Beh na páse

 • Na začiatku si treba na prístroj zvyknúť, nepreceniť svoje sily. Predsa len pohyb na bežeckom páse je zložitejší na koordináciu, než klasické behanie vonku.
 • Vždy majte na sebe pripojený bezpečnostný kľúč, ktorý vás zachráni od väčšieho zranenia, ak na páse zakopnete.
 • Snažte sa držať uprostred bežeckého pásu.
 • Začnite s pomalším rozbiehaním, zvyknite si na prístroj a až potom začnite pridávať rýchlosť.
 • Dôležité je tiež nacvičiť si pre každý prípad zoskok z pásu. Pri behu sa chyťte oboma rukami za držadlá, zaprite sa, nohami sa odrazte z behúňa a snažte sa oboma nohami dopadnúť na postranné lišty prístroja.

Optimálna tepová frekvencia na chudnutie

Ak ste si bežecký pás zadovážili kvôli redukcii nadmernej telesnej hmotnosti, potom sa vám bude určite hodiť jedna užitočná rada na záver. Ak si myslíte, že budete chudnúť vtedy, keď ste pri behaní takmer na pokraji svojich fyzických síl a lapáte po dychu, ste značne na omyle. K chudnutie totiž dochádza v tzv. aeróbnom pásme, ktoré predstavuje 65 až 75 % vašej najvyššej tepovej frekvencie.

Viete, ako zistiť svoj maximálny tep? Ten sa odvíja od veku a pohlavia. Prinášame vám malú všeobecnú pomôcku:

 • Muži: 240 – (0,8 × vek)
 • Ženy: 209 – (0,9 × vek)

Všeobecné tipy pre beh

Ponaťahujte sa. Vždy je dobré sa pred aj po behaní ponaťahovať. Pred samotným výkonom by ste sa mali rozklusať rýchlosťou do 8 kilometrov za hodinu na približne päť minút. Potom nasleduje dynamický strečing svalových partií, ktoré pri behu používame. Na intenzívnejší tréning je vhodná bežecká abeceda. Po dobehnutí nasleduje statické ponaťahovanie svalov, aby sme sa vyvarovali skrátenia. Naučte sa niekoľko vhodných naťahovacích polôh.

Vyvarujte sa chýb. Najmä začiatočníci majú často problém, že nevykonávajú pohyb pri behu správne. Medzi najčastejšie chyby patrí záklon alebo predklon hlavy, predklon celého trupu, „sedenie“ v behu (neprepnutie kĺbov dolnej končatiny), behanie po špičkách alebo cez päty. Telo by malo byť kolmo na podložku, hlava v predĺžení trupu, dopad by sa mal viesť na prednú časť chodidla.

Zadovážte si dobré topánky. Základom pre pohodlné a zdravé behanie je tiež vhodná obuv, ktorej sme sa venovali na špeciálnej stránke. Nevyberajte podľa farby a dizajnu, ale podľa funkčnosti. Podľa potreby voľte medzi topánkou do terénu alebo na rovné povrchy. Dôležité je aj zníženie otrasov a stabilita. Správna topánka zafixuje členok pri dopade v správnej polohe a nedôjde tak k neprirodzenému pretočeniu. Ak potrebujete nejaké špeciálne opatrenia, môžete si nechať svoj beh zanalyzovať u odborníkov.

Správne jedzte. Nezabúdajte na príjem potravy. Dajte si niečo ľahké približne hodinu až 90 minút pred výbehom. Do pol hodiny po tréningu sa odporúča skonzumovať ďalšie jedlo, ideálne bielkoviny a sacharidy.

Často kladené otázky k bežeckým pásom

Akú minimálnu dĺžku pásu na beh zvoliť?

Ak plánujete používať pás iba na chôdzu, jeho dĺžka vás nemusí príliš trápiť. U chôdze totiž existuje oveľa menšie riziko, že šliapnete vedľa a zraníte sa. Ak však plánujete behať, mali by ste myslieť aj na dĺžku pásu, a to ako z bezpečnostných, tak aj z komfortných dôvodov. Ak ste strednej postavy, poobzerajte sa po páse dlhom aspoň 140 centimetrov. Ženám a drobnejším mužom môže stačiť aj 130 cm, vysokým postavám naopak lepšie poslúži pás, ktorý bude ešte dlhší. Orientovať sa tiež môžete podľa predpokladanej rýchlosti behu – čím rýchlejšie beháte, tým dlhšou plochou by mal váš pás disponovať. Podobná mantra platí aj pre šírku bežeckej plochy.

Čo je to zotrvačník?

Zotrvačník nájdete v prípade bezmotorových bežeckých pásov. Pomáha pri udržiavaní rýchlosti a zaisťuje jej plynulosť. Niektoré modely umožňujú výber z niekoľkých stupňov odporu, čím ďalej rozvíjajú tréningové možnosti.

Aké svaly sú najviac posilňované? Na aké partie má bežecký pás najväčší účinok?

Keďže pri chôdzi a behu najviac pohybujete spodnou časťou tela, asi vás neprekvapí, že najväčšie telesné zmeny uvidíte práve tam. Tešiť sa môžete ako na úbytok telesnej hmotnosti, tak na posilnenie svalov – stehenných, lýtkových i sedacích. Každé telo je však iné a nikdy nedôjde k formovaniu iba jednej partie. Hoci teda napríklad brucho a boky nepatria medzi primárne namáhané oblasti, je možné, že stratíte tuk aj z nich. Okrem viditeľných výsledkov vás tiež neminie zvýšenie kapacity pľúc, zlepšenie krvného obehu a kondície či vyplavenie endorfínov.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bežecké pásy
Průměrné hodnocení 4.9 z 11 hlasů