Menu

Recenzia a test Dražice OKCEV 160

4. miesto
84,7 % Celkové hodnotenie
 • Veľký objem
 • Vyššia cena
415 € Orientačná cena
 • 8,3/10
  Hodnotenie základných údajov
 • 10/10
  Hodnotenie funkcií
 • 7,8/10
  Hodnotenie energetických údajov
 • 84,7 %
  Celkové
  hodnotenie

Súhrnné údaje 

Bojler Dražice OKCEV 160 je zariadenie, ktoré funguje na princípe elektrického ohrevu (napokon rovnako ako všetky ostatné ohrievače v našom výbere). Jeho výhodou je veľký objem (152 litrov). Vďaka tomu je užívateľovi umožnené ohriať veľké množstvo vody. Avšak s takto veľkým objemom sú spojené aj určité nevýhody. Ohrev vody (aj malého množstva) trvá logicky dlhšie a bojler o takomto objeme je aj ťažký (váži 56 kg).

Takáto hmotnosť môže byť pri montáži zariadenia problematickejšia. Charakteristickou vlastnosťou tohto typu bojlera je jeho podlhovastý tvar (výška 123,5 cm; šírka 52,4 cm). Zatiaľ čo výška bojlera je nadpriemerná (v rámci nášho rebríčka), tak šírka je naopak pod celkovým priemerom. Ďalšou atypickosťou tohto bojlera je jeho horizontálne umiestnenie, čo je veľmi neobvyklé – bojler s týmto typom umiestnenia je jediným v našom výbere.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Dražice

38 % Dražice, 25 % Mora, 19 % Ariston, 19 % Tatramat
Typ ohrevu

Elektrický

100 % Elektrický
Umiestnenie

Horizontálne

69 % Vertikálne, 25 % Horizontálne/Vertikálne, 6 % Horizontálne
Objem (l)

152

116,17
Hmotnosť (kg)

56

39,06
Výška (mm)

1 235

1 089,44
Šírka (mm)

524

533,06
Konštrukcia ohrievača

Zásobníkový

100 % Zásobníkový
Maximálna teplota

74

75,13

Hodnotenie funkcií

Rovnako ako u ostatných bojlerov v našom výbere, aj toto zariadenie disponuje možnosťou ovládania teploty vody v bojleri a ukazovateľom aktuálnej reálnej teploty vody vo vnútri bojlera. V tomto ohľade teda tento bojler spĺňa štandardy. Jeho výhodou sú poistky ako proti prehriatiu, tak aj proti zamrznutiu, čo určite každý užívateľ ocení v tom zmysle, že sa na tento bojler môže spoľahnúť za každého počasia.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Možnosť regulácie teploty

Áno

100 % Áno
Indikácia teploty

Áno

100 % Áno
Poistka proti prehriatiu

Áno

100 % Áno
Poistka proti zamrznutiu

Áno

100 % Áno

Hodnotenie energetických údajov

Tento ohrievač spadá podľa záťažového profilu do kategórie L, čo znamená, že je vhodný na ohrev teplej vody do drezu, sprchy i vane. Jeho slabou stránkou je vysoká spotreba elektrickej energie. Tento produkt spadá do energetickej triedy typu C. Jeho prevádzka sa užívateľovi do istej miery predraží, pretože jeho ročná spotreba činí 2 691 kW, čím značne presahuje priemer tvorený ostatnými ohrievačmi v našom výbere.

Pri prevádzke v interiéri tento prístroj dosahuje hlučnosť 15 decibelov, čím spadá do priemeru, čo sa tohto ukazovateľa týka.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Záťažový profil

L

56 % M, 25 % L, 19 % XL
Energetická trieda

C

63 % C, 31 % B, 6 % D
Príkon (W)

2 200

1 956,25
Ročná spotreba (kWh)

2 691

2 249,31
Ročné náklady pri 0,24 € za kWh (EUR)

638,80

534,15
Hlučnosť pri prevádzke v interiéroch (dB)

15

15,06

Naše hodnotenie a záver

Bojler Dražice OKCEV 160 hodnotíme pozitívne. Jeho hlavnou výhodou je bezpochyby objem 152 litrov, vďaka ktorému je užívateľovi umožnený ohrev veľkého množstva vody (typicky je vhodný pre kúpeľne s vaňou). Takýto objem je však spätý s väčšou hmotnosťou. Tento bojler je tiež netypický svojim podlhovastým tvarom a horizontálnym umiestnením (ako jediný v rámci nášho výberu).

Jeho výhodou sú aj poistky proti prehriatiu i zamrznutiu, ktoré tento produkt robia použiteľným v každom počasí. Hlavnou nevýhodou je vysoká energetická náročnosť ohrevu vody, tento fakt je spojený s celkovým objemom celého zariadenia. Zariadenie nie je najlacnejšie, avšak zákazníkovi, ktorý od bojlera očakáva možnosť ohrevu veľkého množstva vody, sa táto investícia určite oplatí.

415 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Dražice OKCEV 160 | Hodnotenie: 84,7 %
Jakub Gulec má v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Problematiku krbov, kotlov a bojlerov má dobre naštudovanú, v článku vám vysvetlí napríklad, aký veľký voliť objem bojlera. S jeho recenziami sa stretnete napríklad aj pri náradí či záhradnom vybavení.
Technický redaktor

Diskusia a poradňa

Spýtajte sa na čokoľvek, čo vás zaujíma, a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Môžete tiež poradiť ostatným, alebo sa podeliť o svoju skúsenosť.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Dražice OKCEV 160

Dražice OKCEV 160

4. miesto  v porovnaní
415 € Orientačná cena