Menu

Recenzia a test Bosch HBG635BB1

85,5 % Celkové hodnotenie

Top 6 v kategorii Rúry

Jednotlivá hodnocení

 • 9,3/10
  Hodnotenie spotreby
 • 9,9/10
  Hodnotenie funkcií
 • 8,0/10
  Hodnotenie vybavenia
 • 6,7/10
  Hodnotenie bezpečnosti

Klady

 • Veľmi úsporná
 • Dva systémy čistenia
 • 13 programov

Zápory

 • Vyššia cena
 • Chýbajú teleskopické rošty
 • Nemá parné funkcie
600 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

V čase písania tejto recenzie (august 2022) sa rúra Bosch HBG635BB1 radila k najdrahším modelom na trhu. S vyššou cenovou investíciou ale získate niektoré zaujímavé benefity. Jedným z nich je úsporný chod – rúra sa radí do energetickej triedy A+, väčšina konkurenčných modelov zostala v triede A. Výhodou je aj väčší výber programov, voliť môžete z 13, priemer v čase hodnotenia bol cca 10. Samozrejme nechýba klasický horný ohrev, spodný ohrev, gril ani režim teplovzdušného pečenia a navyše má rúra aj rýchly ohrev, ktorý zatiaľ nebýva samozrejmosťou.

S čistením vám pomôže funkcia AquaClean a katalytická doska, ktorá pokrýva časť rúry. Tá vstrebáva mastnotu vzniknutú pri pečení a neskôr sa mastnota pri vysokej teplote vypáli. AquaClean zase pomocou vodnej pary uvoľňuje nečistoty z ostatných povrchov. Efektívnejšia by už bola snáď len pyrolýza, s tou sa ale ešte stále stretávame len pri malom percente modelov. Ocenili by sme tiež aspoň doplnkové parné funkcie, pri tomto modeli sa ale bohužiaľ so žiadnym variantom parného pečenia nestretnete.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Bosch

40 % Beko, 30 % Bosch, 20 % Whirlpool, 10 % Siemens
Zdroj tepla

Elektrina

100 % Elektrina
Objem (l)

71

60 % 71, 20 % 73, 20 % 72
Energetická trieda

A+

60 % A+, 40 % A
Spotreba pri bežnom pečení (kWh)

0,87

0,91
Spotreba pri teplovzdušnom pečení (kWh)

0,69

0,77
Počet programov

13

12,40
Horné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Spodné vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Ventilátor

Áno

100 % Áno
Kruhové vykurovacie teleso

Áno

100 % Áno
Para

Nie

90 % Nie, 10 % Doplnkové parné funkcie
Gril

Áno

100 % Áno
Rýchly ohrev

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Šetrné rozmrazovanie

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Systém čistenia

AquaClean + katalýza

50 % Katalýza, 20 % AquaClean + katalýza, 10 % Pyrolýza, 10 % Pyrolýza + parný, 10 % Nie

Vybavenie a rozmery

K výbave rúry Bosch budeme mať hneď na začiatok jednu výhradu – chýbajú jej teleskopické rošty. Nejde síce o prvok, ktorý nájdete pri všetkých modeloch, no aj mnohonásobne lacnejšie rúry ho často majú v základnej výbave, zatiaľ čo pri tomto pomerne drahom modeli si ich musíte dokúpiť. Naopak poteší moderný dotykový panel a funkcia komfortného dovierania dvierok. Rúre samozrejme nechýbajú základné funkcie, ako je vnútorné osvetlenie, displej s časovačom, detská poistka alebo chladenie dvierok.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Osvetlenie rúry

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Výsuvné rošty

Nie

60 % 1 úroveň, 20 % Nie, 20 % 2 úrovne
Chladné dvierka

Áno

100 % Áno
Komfortné dovieranie dvierok

Áno

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Zatláčacie gombíky

Dotykový panel

60 % Dotykový panel, 30 % Nie, 10 % Áno
Detský zámok

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

59,5

80 % 59,5, 10 % 60, 10 % 56,7
Šírka (cm)

59,4

60 % 59,4, 30 % 59,5, 10 % 60
Hĺbka (cm)

54,8

56,19

Hodnotenie ostatných užívateľov

Pri rúre Bosch zatiaľ nie je veľa recenzií, no celkovo sú pozitívne. Podľa hodnotenia užívateľov je rúra dizajnovo pekná a spoľahlivá, celkové spracovanie označujú za kvalitné a rúru popisujú ako veľmi tichú. Za negatívum niektorí používatelia označujú cenu, ktorá nie je práve nízka a sťažujú sa aj na absenciu teleskopických roštov, ktoré je pri takto drahom výrobku potrebné dokúpiť. Ďalšie recenzie si môžete prečítať na stránke Heureka.

Klady a zápory

Pozitívom rúry Bosch je úsporná prevádzka a pochváliť môžeme aj kombináciu dvoch čistiacich systémov, slušný výber programov a moderný dizajn. Čo však tomuto modelu chýba, sú teleskopické rošty (ktoré sa prípadne dajú dokúpiť) a parné funkcie. Ani jedno nemôžeme označiť za úplne štandardný prvok výbavy, pri rúre tejto cenovej kategórie by sme ale podobné vybavenie očakávali.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou v rovnakej cenovej kategórii by mohla byť rúra Electrolux EOD6P71X. Tá prekonáva rúru Bosch funkciou pyrolýzy, navyše má aj parné funkcie a teplotnú sondu. Zaujímavé je, že rovnako ako pri rúre Bosch, aj tomuto modelu chýbajú teleskopické rošty a má menej programov.

Veľmi dobré výsledky za nižšiu cenu potom dosahuje model Electrolux EOF4P74X. Oproti rúre Bosch má v základnej výbave teleskopické výsuvy a navyše zvláda aj pyrolytické čistenie. Na druhú stranu ponúka menej programov. Kapacitu a energetickú triedu majú obe rúry rovnakú.

Naše hodnotenie a záver

Rúra Bosch HBG635BB1 zaujme v prvom rade luxusným dizajnom, môžeme ju preto odporučiť náročnejším používateľom, ktorí si potrpia na vzhľad. Jej výhodou je ale aj úsporný chod (patrí do energetickej triedy A+) a ponuka funkcií a programov. Pochváliť môžeme okrem iného dva čistiace systémy, komfortné dovieranie dvierok a funkciu rýchleho ohrevu. Naopak parných programov sa pri tomto modeli nedočkáte a chýbajú mu aj teleskopické rošty, ktoré sú pomerne bežné aj pri výrazne lacnejších spotrebičoch.

600 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Bosch HBG635BB1 | Hodnotenie: 85,5 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k redaktorom, ktorí sa o svoje témy starajú starostlivo a dlhodobo, kategóriu rúr má na starosti už viac ako tri roky. Vďaka dlhodobým skúsenostiam a prieskumu nazbierala na porovnanie rúr dostatok informácií, ktoré pravidelne dopĺňa. Zrozumiteľne vám vysvetlí napríklad aký je rozdiel medzi pyrolýzou a katalýzou, aký objem rúry sa vám bude hodiť alebo ako sa vyznať v energetickom štítku. Na jej rady sa môžete spoľahnúť aj pri výbere ďalších kuchynských spotrebičov, napríklad umývačiek alebo sporákov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Bosch HBG635BB1

Bosch HBG635BB1

600 € Orientačná cena