Ako vybrať boxovacie vrecia
Keď sa vysloví pojem „boxovacie vrece“, takmer každý si predstaví kožené vrece zavesené na reťazi. Jeden by si povedal, že na nákupe takéhoto športového doplnku rozhodne nič nie je. Lenže opak je v tomto prípade pravdou. V prvom rade máte možnosť vyberať hneď z niekoľkých odlišných typov boxovacích vriec, alebo produktov obdobného vyhotovenia.
Pred nákupom by ste nemali hľadieť iba na vzhľad výrobku, ale zamerať sa musíte tiež na dôležitejšie parametre. Medzi nich patrí napríklad veľkosť, hmotnosť a samotná náplň vreca. To všetko musí korešpondovať s vašimi fyzickými proporciami a s využitím boxovacieho vreca. O všetkých týchto aspektoch sa dozviete v našom článku.
Ak si chcete zaobstarať nové boxovacie vrece domov, využijte nami prezentované súhrnné a hodnotné informácie k nájdeniu toho správneho modelu. Mimo iného vám prezradíme, koľko takéto vrecia stoja a aké príslušenstvo potrebujete k ich používaniu.
Pokiaľ venujete športovej príprave veľa času, nemali by ste zabúdať na kvalitné aeróbne cvičenie. K tomu sú vhodné napríklad rotopédy a bežecké pásy, pre ktoré sme vytvorili špecializované odborné testy. Okrem nich u nás nájdete aj porovnanie proteínov, ktoré vaše úsilie ešte viac zefektívnia.
Ako vybrať boxovacie vrece stručne:
- Zvoľte vhodný typ boxovacieho vreca. K dispozícii máte nielen klasické varianty, ktoré môžu byť plniace, vyplnené alebo nevyplnené, ale taktiež rôzne boxovacie hrušky a boxovacie trenažéry. Tie si môžete zaobstarať aj v tvare figuríny.
- Vyberte vhodný materiál plášťa a náplne. Poťah vreca môže byť z koženky, vinylu, textilného plátna alebo z pravej kože, ktorá je najkvalitnejšia. Tento materiál môže tvoriť aj kvalitná výplň, avšak za „top“ sú považované produkty vyplnené vzduchom.
- Zohľadnite rozmery a hmotnosť. Čo sa týka veľkosti boxovacieho vreca, tá sa líši s ohľadom na to, či ho chcete používať na box, alebo aj na kopy. Pri výbere vhodnej hmotnosti zase hrajú rolu vaše skúsenosti, rovnako ako vaša vlastná váha.
- Zamerajte sa na príslušenstvo. Spoločne s boxovacím vrecom si zaobstarajte taktiež rukavice, chrániče, rovnako ako ďalšie podstatné doplnky, o ktorých sa dočítate nižšie.
- Rozhodnite sa, akým spôsobom vrece zavesíte. Máte v podstate dve možnosti. Boxovacie vrece je možné zavesiť k stropu (za pomoci krížového háku), alebo na stenu vďaka špeciálnej konštrukcii. Pre toto zavesenie však musíte mať naozaj pevné murivo.
Typy boxovacích vriec
Pokiaľ chcete boxovať, mali by ste sa najskôr rozhodnúť do čoho. Pod pojmom boxovacie vrece sa totiž ukrýva aj mnohé ďalšie boxovacie náčinie, s ktorým docielite veľmi podobný efekt. Preto vás teraz zoznámime s tromi základnými modelmi.
- Klasické boxovacie vrece
- Boxovacia hruška
- Boxovací trenažér
Klasické boxovacie vrece
V tomto smere nie je potrebné nič zdĺhavo rozpisovať. Bežné boxovacie vrecia sú tie, ktoré pozná bez pochýb každý človek. Vrece zavesené k stropu vyplnené špeciálnou náplňou. Do vreca tohto typu je možné boxovať nielen rukami, ale tiež kopať nohami.
Aj klasické boxovacie vrece môže mať tri varianty.
- Boxovacie vrece plniace. Ide o výrobok naplniteľný v závislosti od toho, aký typ boxovania vykonávate, prípadne aké máte skúsenosti. Ideálne riešenie pre začiatočníkov. Tí si môžu postupne pridávať ďalšiu výplň a vytvárať tvrdšie a ťažšie boxovacie vrece.
- Boxovacie vrece vyplnené. Tento model vreca je možné samostatne plniť. Pri jeho nákupe by ste preto mali voliť jasne danú váhu a dĺžku podľa svojich fyzických proporcií. Azda aj preto je často vyhľadávané skúsenejšími športovcami, ktorí veľmi dobre vedia, aké boxovacie vrece potrebujú a čo od neho môžu očakávať.
- Boxovacie vrece nevyplnené. V tomto prípade zakúpíte celkom prázdne boxovacie vrece a je iba na vás samotných, akú zvolíte výplň a jej množstvo. Z definície produktu jasne vyplýva, že takýto výrobok si zaobstarajú hlavne profesionáli s dostatočnými znalosťami o boxovaní.
Klasickému boxovaciemu vrecu sa v našom článku budeme venovať najviac.
Boxovacia hruška
Už pod samotného názvu je vám asi jasné, čo si pod týmto náčiním predstaviť. Malé boxovacie vrece v tvare hrušky už ste určite niekedy zazreli napríklad v posilňovniach, tréningových halách alebo trebárs vo filme s boxerskou tématikou. Rozmery boxovacej hrušky sú oproti klasickému vrecu podstatne menšie. Najčastejšie býva vyrobená zo syntetickej alebo pravej kože a jej vnútro vyplňuje vzduchový vak.
Boxovacia hruška nachádza hlavné využitie predovšetkým pri kondičnom tréningu. Princíp využitia je založený na vyššej rýchlosti úderov. Pomôže vám so zlepšením fyzickej zdatnosti, k vytrénovaniu reflexov, s koordináciou očí aj nácvikom rýchlejších a presnejších rán.
Boxovací trenažér
Trenažér predstavuje do určitej miery klasické vrece, len s tým rozdielom, že ho netreba zavesiť k stropu. Boxovací trenažér stojí na pevnom a stabilnom podstavci na zemi. Zvyčajne sa plní pieskom, vodou alebo iným podobným materiálom v závislosti od potrieb a štýlu boxera.
Tento model boxovacieho náčinia sa dá rozdeliť do dvoch skupín.
- Klasický boxovací trenažér. Vo svojej podstate ide o vrece pripevnené k podstavcu. Tento produkt je možné označiť za multifunkčný, pretože svoje využitie nájde nielen pri úderoch rukami, ale tiež pri kopoch.
- Boxovací trenažér v tvare figuríny. Tento variant zhmotňuje figurínu ľudského tela. Vďaka tomu si jasne uvedomujete, do akých miest potenciálneho protivníka udriete. Figurína vám poslúži k trénovaniu presnejších úderov.
Výrobný materiál
Pri výbere vhodného boxovacieho vreca by ste sa mali odraziť najskôr od výrobného materiálu. Na mysli máme obal vreca, do ktorého sa vkladá výplň. Druh materiálu sa spája nielen so štýlom boxovania, ale tiež s nárokmi daného športovca a celkovou životnosťou.
Poťahy lacnejších boxovacích vriec bývajú vyrobené väčšinou z koženky, vinylu alebo špeciálneho textilného plátna. Takéto modely poslúžia hlavne začiatočníkom, prípadne menej náročným športovcom. Ak hľadáte kvalitu s naozaj dlhou životnosťou, odolnosťou a vysokou pevnosťou, potom sa zamerajte na pravú kožu. Tá sa pri boxovaní opotrebuje najpomalšie. Na druhej strane je treba počítať s vyššími vstupnými nákladmi.
S výrobným materiálom do istej miery súvisí aj celkový vzhľad boxovacieho vreca. Obmedzovať sa nemusíte len jednofarebnými verziami. Zvoliť môžete kombinácie farieb či najrôznejšie motívy späté s boxerskou tématikou a bojovými športami všeobecne.
Veľkosť vreca
Od výrobného materiálu sa dá postupne prejsť k optimálnej dĺžke boxovacieho vreca. Tá je jedným z veľmi dôležitých faktorov súvisiacich s aplikovaním správnej techniky boxovania. Naraziť môžete na niekoľko dĺžok, ktoré sa zvyčajne spájajú s tým, či vrece budete využívať iba na box, alebo aj na trénovanie kopov.
- Vrecia na boxovanie. Dĺžka boxovacieho vreca by sa mala v závislosti od vašej výšky pohybovať v rozmedzí od 80 do 120 centimetrov.
- Vrecia na kopy. Ak zapojíte do svojho fyzického tréningu taktiež kopy, investujte do vreca s dĺžkou aspoň 150 až 200 centimetrov.
Súčasťou zakúpeného vreca je aj vopred daná dĺžka reťaze na zavesenie k stropu. Tú sa nesnažte nijako meniť, pretože je nastavená s ohľadom na správne využitie daného boxovacieho vreca. Pokiaľ by vám takáto dĺžka nevyhovovala, zvoľte radšej inú veľkosť vreca. Klasické boxovacie vrecia sú zavesené zhruba 10 centimetrov nad fyzickou výškou boxera.
S veľkosťou sa úmerne mení aj priemer vreca. Ten sa pohybuje od 20 centimetrov pri tých najmenších, až po 58 centimetrov pri tých najväčších.
Váha vreca
S dĺžkou nesporne súvisí ešte druhý podstatný parameter. Tým je celková hmotnosť vreca, premietajúca sa do kvality tréningu. V tomto ohľade je treba rozlišovať, či ste amatérom, alebo skúseným boxerom.
- Boxovacie vrece pre začiatočníka. Ideálne je začínať s ľahšou váhou, než sa naučíte správnu techniku. Optimálna hmotnosť je do 35 kilogramov. V tomto prípade odporúčame kúpiť plniace boxovacie vrece. S postupným získavaním skúseností ho môžete dopĺňať, a tým zvyšovať jeho hmotnosť.
- Štandardné boxovacie vrece. Pokiaľ máte s boxom aspoň základné skúsenosti, voľte jeho váhu zodpovedajúcu polovici vašej celkovej hmotnosti.
- Boxovacie vrece pre skúsených boxerov. Ak sa boxovaniu venujete dlhšiu dobu, iste sami vycítite potrebu ťažšieho vreca. Pre profesionálov je odporúčaná váha vreca zodpovedajúca 80 % fyzickej hmotnosti človeka.
Váha vreca podľa hmotnosti boxera
Váha vreca by sa mala odvíjať nielen podľa pokročilosti boxera, ale tiež od jeho hmotnosti. Pre predstavu prinášame nasledujúce odporúčania.
Hmotnosť boxera |
Hmotnosť vreca |
Hmotnosť boxera okolo 91 kg |
Hmotnosť vreca 45 až 85 kg |
Hmotnosť boxera okolo 68 kg |
Hmotnosť vreca 35 až 65 kg |
Hmotnosť boxera okolo 45 kg |
Hmotnosť vreca 23 až 35 kg |
Hmotnosť boxera okolo 36 kg |
Hmotnosť vreca 18 až 22 kg |
Nemusíte si pamätať presné čísla ani tabuľky. Úplne stačí, keď sa budete riadiť jednoduchou poučkou, že hmotnosť boxovacieho vreca by mala dosahovať zhruba polovicu vašej váhy. Jednoducho teda vašu váhu vydeľte dvoma, a potom už sa riaďte tým, či máte viac či menej skúseností s boxovaním. Čím skúsenejší boxer, tým ťažšie vrece.
Náplň vreca
Teraz sa dostávame k poslednému zásadnému údaju súvisiacemu s nákupom vhodného boxovacieho vreca. Je to náplň. Aj v jej prípade hrajú pomerne zásadnú rolu vaše skúsenosti a potreby. V neposlednom rade sú to aj obstarávacie náklady.
Lacnejším variantom je textilná výplň. Tá býva často nahradzovaná gumou či plastovými kúskami, ktoré sú nadrvené do malých rozmerov. Pokiaľ si priplatíte, dopracujete sa k piesku alebo výplni v podobe kože. Tou najdrahšou verziou je potom vyplnenie vzduchom. V jeho prospech hovorí hlavne stálosť tvaru boxovacieho vreca a minimálna deformácia.
Príslušenstvo
Nákupom boxovacieho vreca investície do tejto športovej činnosti rozhodne nekončia. Do vreca se totiž neboxuje holými rukami, ale pomocou rukavíc. Tie vám umožnia dávať oveľa väčšiu ranu a zároveň chránite často namáhané kĺby. Taktiež v tomto prípade máte na výber.
- Klasické rukavice. Štandardné rukavice s polstrovaním cez celú prednú časť ruky. Táto ochrana vám prinesie dostatečný komfort pri boxovaní. Klasické rukavice sú veľmi často nazývané ako ,,vrecovky”.
- Prstové rukavice. Ďalšia alternatíva, označovaná ako MMA rukavice, pretože práve pre tento šport sú primárne určené. Každý prst tu má svoj otvor v rukavici, končeky prstov sú odhalené, predná časť je doplnená vypchávkou. V ich prospech hovorí väčšia pevnosť, čo sa prejavuje aj na vyššej cene.
- Boxerské bandáže. Predovšetkým profesionálni boxeri využívajú pri boxovaní do vreca len boxerské bandáže. Nimi sa obväzujú ruky pred nasadením klasických boxerských rukavíc.
Pokiaľ chcete poradiť s nákupom vhodných boxerských rukavíc, môžete sa pozrieť na naše porovnanie tých najobľúbenejších na trhu. Svoje boxerské skúsenosti potom môžete rozvíjať nielen na boxovacom vreci, ale aj medzi ostatnými boxermi. V takomto prípade je však potrebné prikúpiť ešte ďalšie príslušenstvo.
- Chrániče zubov. Chrániče pomôžu ochrániť vaše zuby. Je potrebné vedieť si ich správne nasadiť. Najprv chránič vložte do horúcej vody, v ktorej ich chvíľu ponechajte. Potom, čo zmäkne, ho môžete vložiť do úst a pritlačiť na zuby. Vytvaruje sa presne podľa vášho chrupu, čo zaistí, že vám bude dobre sedieť a lepšie vaše zuby ochráni.
- Chránič hlavy. Chránič hlavy sa používa predovšetkým v ženských zápasoch alebo zápasoch nižšej triedy. Je vhodné ho používať najmä v prípade, že ste začínajúci boxer.
- Lapy. Jedná sa o penové alebo látkové bloky, ktoré si tréneri navlečú na ruky. Boxeri sa potom snažia podľa pokynov svojho trénera tieto bloky čo najlepšie zasahovať. Ide teda o nevyhnutnú pomôcku k trénigu.
Kam a ako zavesiť boxovacie vrece
Pokiaľ už máte celkom jasnú predstavu o tom, ktoré boxovacie vrece si zaobstaráte, zostáva ešte jedna dôležitá vec. Pred samotným nákupom sa totiž musíte ešte zamyslieť, kam vrece vlastne zavesíte a či na neho máte napríklad doma dostatočný priestor. Pre boxovacie vrece je totiž potrebné omnoho viac miesta, než sa na prvý pohľad môže zdať.
Počítajte s tým, že sa vrece po údere môže rozkývať do všetkých strán, takže okolo nesmie byť nič, čo by mohlo prípadne zničiť. Aj samotný boxer potom musí mať okolo seba dostatok priestoru, aby sa mohol pohybovať okolo a mal možnosť pred vrecom uhnúť, pokiaľ sa vydá jeho smerom.
Pre uchytenie boxovacieho vreca máte spravidla nasledujúce dve možnosti.
- Do stropu. Vrece sa dá zavesiť priamo do stropu na kovový držiak. Ten však väčšinou nebýva súčasťou balenia, takže si ho musíte dokúpiť. Existuje aj špeciálny kríž opatrený otočnou redukciou, ktorá veľmi účinne tlmí prenos rázu do stropnej konštrukcie.
- Na stenu. Túto možnosť môžete voliť iba v prípade, že máte v dome naozaj pevné murivo. V žiadnom prípade neodporúčame prichytiť boxovacie vrece napríklad na priečky zo sadrokartónu. K prichyteniu na stenu slúži špeciálna závesná konzola často zvaná tiež ako ,,šibenica“. S tou umiestnite vrece zhruba 70 cm od steny. Musíte teda počítať s tým, že pohyb okolo vreca bude značne obmedzený.
Pokiaľ si nie ste istí stabilitou stropov alebo stien vo vašom dome a chcete si zaobstarať naozaj ťažké boxovacie vrece, odporúčame voliť skôr boxovacie trenažéry, ktoré nemusíte nikam vešať.
Cena
Obstarávacia cena boxovacieho vreca sa odvíja od vonkajšieho plášťa, výplne, hmotnosti a ostatných parametrov. Za kvalitných a preverených výrobcov s dlhodobou životnosťou je možné označiť Acra, Apriori, Everlast, Spartan, InSPORTline, Prosmart a dalších.
Teraz vám prostredníctvom troch cenových kategórií predstavíme, aký typ boxovacieho vreca si môžete zaobstarať.
Cena do 40 EUR
Tento cenový segment prináleží predovšetkým detským boxovacím vreciam s hmotnosťou do 15 kilogramov. Zvyčajne ide o vrecia s výškou okolo 70 centimetrov. Ich výrobným materiálom je syntetická koža a slúžia na zavesenie k stropu.
Cena od 40 EUR do 120 EUR
V tejto skupine sa nachádza už veľký rad produktov vhodných pre dospelých jedincov a amatérskych hobby boxerov. V tomto prípade prevládajú boxovacie vrecia s dĺžkou 100 – 140 centimetrov. Tomu samozrejme zodpovedá aj priemer 35 – 40 centimetrov a celková hmotnosť 35 – 50 kilogramov. Výnimkou nie sú ani plniace boxovacie vrecia a niektoré modely boxovacích hrušiek.
Cena nad 120 EUR
Ak investujete do boxovacieho vreca viac než 120 EUR, otvárajú sa vám neobmedzené možnosti tohto športu. Do vášho hľadáčika sa môžu dostať vrecia s dĺžkou nad 170 centimetrov a s odlišnými typmi výplní. Pokiaľ by ste chceli vlastniť nastaviteľný boxovací trenažér, pripravte si čiastku okolo 400 EUR.
Správne použitie vreca
V okamihu, kedy zvolíte ideálne vrece zodpovedajúce vašim fyzickým proporciám, zavesíte ho k stropu a zakúpite boxerské rukavice, nezostáva než sa pustiť do boxovania. Aby ste sa hneď od začiatku učili tej správnej technike, prinášame vám niekoľko rád.
- Pred boxovaním zaujmite vždy pevný postoj, pri ktorom budete roznožený zhruba na šírku vlastných ramien. Tento postoj sa snažte udržať aj pri boxovaní do vreca.
- Výpady rukami do vreca robte zvlášť. Jedna ruka je v závese a chrání tvár, druhá robí výpad.
- Snažte sa mať lakte neustále pri tele a nevychyľujte ich.
- Striedajte techniku boxovania, to znamená, priame údery kombinujte s hákmi.