Menu

Brita Elemaris Meter XL – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Filtračné kanvice a zásobníky

Klady

  • Veľký objem
  • Prietočné veko
  • Protišmykové dno
  • Inteligentný indikátor
  • Vynikajúce recenzie

Zápory

  • Vyššia cena
  • Nie do dvierok chladničky
40 € Orientačná cena

Filtračná kanvica Brita Elemaris Meter XL zaujme svojím veľkým objemom a inteligentným indikátorom výmeny filtra, ktorý u konkurencie nenájdete. Je to ideálna voľba do väčších domácností.

Základná charakteristika

Filtračná kanvica Brita Elemaris Meter XL je skvelým riešením pre náročnejších užívateľov a domácnosti, ktoré túžia po kanvici s veľkým objemom. Právoplatne má tento variant označenie XL, pretože jeho celkový objem dosahuje 3,5 litra, pričom na jedno naplnenie dokáže vytvoriť 2,2 l prefiltrovanej vody. S týmito hodnotami sa tak radí medzi najväčšie filtračné kanvice v našom porovnaní.

Jej rozmery však so sebou prinášajú aj isté nevýhody, kanvica sa totiž nezmestí do dvierok chladničky, čo je vlastnosť, ktorou disponujú niektoré menšie varianty. Na druhú stranu má protišmykové nožičky, ktoré konkurenčným výrobkom často chýbajú a ktoré zároveň zabraňujú nechcenému posúvaniu po stole.

Za výhodu tu považujeme aj prietočné veko, vďaka ktorému zvládnete doplniť vodu aj bez sňatia celého horného krytu, čo zvyšuje užívateľský komfort. Výpust má tiež sklopné veko, ktoré sa otvorí tlakom vody pri nalievaní. Plusové body kanvica získava aj za možnosť umývať hlavnú nádobu v umývačke.

Výbava a filtračné médium

Veľkou prednosťou v rámci výbavy tejto filtračnej kanvice je inteligentný elektronický indikátor výmeny filtra, ktorý pri konkurenčných produktoch nenájdete. Indikátor je vybavený senzorom, ktorý sleduje početnosť a dobu používania, objem vody a dokonca aj jej tvrdosť. Vďaka tomu nemusíte sami strážiť životnosť patrón, na potrebu ich výmeny vás upozorní indikátor tým, že sa na displeji zobrazí namiesto OK oznámenie new.

Podľa toho, akú tvrdú máte vodu, môžete v kanvici používať rôzne druhy patrón s odlišnou výdržou. Vodný filter BRITA MAXTRA+ Pure Performance je odporúčaný pre mierne až stredne tvrdú vodu a zvládne prefiltrovať až 100 litrov vody za štyri týždne. V rámci kapacity sa jedná skôr o podpriemernú hodnotu, na druhú stranu ale máte istotu, že si filter po celú dobu použitia udržuje svoju účinnosť a zachytáva všetky nechcené látky z kohútikovej vody.

Do kanvice sa však dajú použiť aj filtračné kartuše BRITA MAXTRA+ Hard Water Expert určené pre veľmi tvrdú vodu. Výhodou je, že kartuša účinne znižuje tvrdosť vody, čím predchádza usadzovaniu vodného kameňa v kanviciach, kávovaroch a ďalších kuchynských spotrebičoch. Navyše vystačí na prefiltrovanie až 150 litrov vody, čo už je veľmi slušná hodnota. Filtre do kanvice sú dostupné za nízku cenu cca do 5 €, takže kanvica nemá nijako vysoké prevádzkové náklady.

Parameter Tento produkt
Výrobca

BRITA

Typ

Filtračná kanvica

Použitie

Na vodu z kohútika

Objem okamžite prefiltrovanej vody (l)

2,2

Celkový objem (l)

3,5

Životnosť filtra (l)

150

Indikátor výmeny filtra

Elektronický

Počet filtrov v balení

1

Materiál

Plast

Vlastnosti

Vhodné do umývačky

Výška (cm)

26,7

Šírka (priemer; cm)

27,7

Farba

Priehľadná, čierna

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V čase písania tejto recenzie (november 2023) patrí kanvica Brita Elemaris Meter XL medzi tie najpredávanejšie produkty na tuzemskom trhu. Rad kladných hodnotení je zároveň jedným z dôvodov, prečo sme tento variant zahrnuli do nášho porovnania. Len na portáli Heureka totiž kanvica získava vynikajúci priemer všetkých užívateľských hodnotení, ktorý dosahuje 94 %. Podľa užívateľov má kanvica optimálnu veľkosť aj do domácnosti a vodu zvládne prefiltrovať pomerne rýchlo.

Na druhú stranu ale niektorí užívatelia zdieľajú svoju negatívnu skúsenosť so životnosťou samotnej kanvice – po necelých dvoch rokoch používania im prasklo držadlo a kanvicu museli vyhodiť. K samotným účinkom filtrácie sa však používatelia negatívne nevyjadrujú.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Silnou stránkou kanvice je veľký objem, s ktorým patrí v rámci filtračných kanvíc v našom porovnaní k najväčším modelom. Vďaka svojej veľkosti je ideálnou voľbou do domácností a pre náročnejších užívateľov, ktorí majú veľkú spotrebu vody. Výhodou tiež je, že je kanvica kompatibilná s rôznymi druhmi kartuší, ktoré je možné vyberať podľa toho, akú tvrdú vodu máte. V závislosti na použitej kartuši kanvica prefiltruje až 150 litrov vody, čo je veľmi dobrá hodnota.

Prednosťou tohto variantu je potom aj inteligentný elektronický indikátor výmeny filtra, ktorý zohľadňuje nielen početnosť a dobu používania, ale aj celkový objem vody a jej tvrdosť, vďaka čomu sa radí medzi tie najpokročilejšie modely na trhu. Na druhú stranu sa ale kvôli svojej kvalite spracovania radí medzi výrobky vyššej triedy, čomu zodpovedá aj vyššia obstarávacia cena. S ohľadom na veľkosť kanvice je tiež nutné podotknúť, že sa nezmestí do dverí chladničky.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte rovnako objemný model, ako je filtračná kanvica Brita Elemaris Meter XL, avšak preferujete nádobu zo skla, potom vám môžeme odporučiť filtračnú karafu Lauben Glass Water Filter Jug 32GW LBNGWFJ32GW. Ponúka rovnaký objem, avšak je dizajnovo zaujímavejšia. Karafa je vyrobená z borosilikátového skla a je vybavená bambusovým viečkom s tesnením. Negatívne ale hodnotíme absenciu akéhokoľvek indikátora výmeny filtra.

Záverečné zhrnutie

Filtračná kanvica Brita Elemaris Meter XL patrí do strednej až vyššej cenovej triedy, čomu zodpovedá aj jej výbava. Jedná sa o najobjemnejšiu kanvicu v našom porovnaní, ktorá na jedno naplnenie prefiltruje až 2,2 litra vody. Hodí sa teda pre náročnejších užívateľov a veľké domácnosti. Zaujímavosťou je tu inteligentný elektronický indikátor výmeny filtra, ktorý zohľadňuje hneď niekoľko faktorov, čo pomáha predchádzať predčasnej výmene filtra.

Kanvica je tiež vybavená protišmykovými nožičkami a poteší aj prietočným vekom, vďaka ktorému ju nie je potrebné pri napúšťaní otvárať alebo dávať dole celý horný kryt. Na druhú stranu ale musíme spomenúť vyššiu cenu a fakt, že sa kvôli svojej veľkosti nezmestí do dvierok chladničky.

40 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Brita Elemaris Meter XL | Hodnotenie: Výborné
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa v našej redakcii zaoberá spotrebičmi a pomocníkmi do domácnosti. Ujala sa preto aj témy filtračných kanvíc, ktoré vám v dnešnom porovnaní predstaví. Prevedie vás aktuálnymi trendmi v tomto segmente a poradí, ktoré parametre by ste si mali pri výbere všímať. Medzi jej témy ďalej patria napríklad šľahače alebo výrobníky ľadu či sódy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Brita Elemaris Meter XL

Brita Elemaris Meter XL

40 € Orientačná cena