Menu

Recenzia a porovnanie Brother DCP-1622WE

83,9 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Laserové tlačiarne

Klady

 • Veľmi rýchla tlač
 • Celkovo spoľahlivá tlačiareň
 • Tlač je pomerne lacná

Zápory

 • Netlačí farebne
 • Pripojenie k MacOS je problematické
 • Tlačový valec by mohol zvládnuť viac výtlačkov
165 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Model Brother DCP-1622WE spĺňa všetky požiadavky potrebné na to, aby ho bolo možné označiť za multifunkčný. Toto zariadenia patrí medzi laserové tlačiarne a disponuje všetkými výhodami aj nedostatkami, ktoré z tejto technológie vyplývajú. Samozrejmosťou je teda rýchla tlač, rozumné náklady, ale aj absencia podpory farebných súborov. Podrobnejšie informácie o našom teste sa dozviete v riadkoch nižšie.

Rovnako ako všetky ostatné zariadenia v našom výbere, aj Brother DCP-1622WE zvláda skenovanie a kopírovanie. Jeho výhody spočívajú najmä v dostatočne veľkom vstupnom zásobníku a vzhľadom na svoju cenovú kategóriu tiež v pomerne rýchlej tlači. Zásobník pojme až 150 listov, avšak v maximálnej tvrdosti zodpovedajúcej papieru s hustotou 105 gramov na meter štvorcový. Zásobník na 150 listov už poskytuje dostatočnú kapacitu pre menšiu kanceláriu, v ktorej je spravidla dôležité, aby ste nemuseli papier dopĺňať každú polhodinu.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Brother

Typ

Laserová

Farebná tlač

Nie

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Nie

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

105

Bezokrajová tlač

Nie

Vstupný zásobník

150

Automatický podávač

Nie

Hĺbka (cm)

34

Šírka (cm)

38,5

Výška (cm)

25,5

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

7,2

Nami nameraná hmotnosť (kg)

7,175

Hmotnosť zariadenia sme overili na váhe s presnosťou na 10 gramov. Podľa výrobcu by sa mala pohybovať okolo 7,2 kilogramu, nám váha ukázala hodnotu o 25 gramov nižšiu. Z tohto pohľadu splnené – výrobca uvádza správnu hodnotu, to ale nič nemení na tom, že je tlačiareň ťažká a veľká. Hĺbka a šírka 34 x 38,5 centimetrov neprekvapí, výška 25,5 centimetrov už sa ale na každú policu vojsť nemusí. Stále však ide o zariadenie kompaktnejších rozmerov bez podpory tlače vo formáte A3.

Obsah balenia

V balení toho na prvý pohľad veľa nenájdete. Výrobca priložil jeden tlačový valec, plastovú nasadzovaciu klipsňu na papier a napevno ukotvený napájací kábel. Samozrejme sa nevyhneme nejakej tej stovke strán návodu, ale dočítame sa v ňom všetko potrebné. Tlačový valec by mal zaistiť 1 500 výtlačkov v čiernej farbe.

Napevno ukotvený kábel nie je úplne ideálnym variantom v prípade, ak by ste chceli tlačiareň prevážať. V balení tiež chýba USB kábel na priame prepojenie s počítačom (to je v poslednej dobe typické). Optický valec nájdete priamo v útrobách tlačiarne po zdvihnutí jej horného krytu – ten sa skladá z dvoch častí a zdvihnúť budete musieť obe.

Príprava na prvé spustenie

Pred prvým spustením je potrebné umiestniť tlačový valec do útrob zariadenia. To sa dá docieliť pomerne ľahko a bez námahy. Prístup je riešený dobre, priestor je veľký, valce teda vymení v podstate ktokoľvek.

Okolité drážky na umiestnenie optického valca vás jasne navedú do správnej pozície. Podrobnejšie si proces osadenia valcov popíšeme nižšie.

Proces plnenia je nasledujúci:

 1. Otvorte horný kryt so skenerom
 2. Otvorte druhý kryt s výstupným zásobníkom
 3. Chyťte úchop zeleného optického valca za stred
 4. Valec opatrne vytiahnite
 5. Rozbaľte tlačový valec a zložte oranžový kryt
 6. Valec držte za plastovú časť a vložte ho do optického valca čiernou tyčou dole
 7. Prepojené valce vložte späť do tlačiarne tak, ako bol pôvodne osadený optický valec
 8. Zatvorte prvý kryt
 9. Jemne potlačte zelenú páčku smerom od seba a zatvorte druhý kryt

Keď sú valce osadené a tlačiareň opäť uzavretá, môžete zariadenie pripojiť k zdroju elektriny. Nikdy valec nevymieňajte s tlačiarňou pripojenou do elektrickej siete. S otvoreným horným krytom môžete vyklopiť výstupný zásobník, vstupný zásobník stačí iba sklopiť. Všetko je podrobnejšie ukázané na videu vyššie.

Pripojenie a obsluha tlačiarne

Tlačiareň disponuje jednoduchým monochromatickým displejom a sériou tlačidiel. Tie sa po rokoch vývoja takmer nezmenili, takže pokiaľ ste už niekedy túto tlačiareň mali, ničím vás neprekvapí. Zelené tlačidlo spustí kopírovanie zo skenera, červené ukončí akúkoľvek prebiehajúcu úlohu. Všetky ostatné tlačidlá sú dobre popísané, ich funkcia tak vychádza už z popisu. K dispozícii je Wi-Fi, SCAN, obojstranná kópia a spínače na prechádzanie menu. V menu je možné vykonávať všetky nastavenia, ktoré umožní počítač.

Zariadenie samozrejme dokáže využiť pripojenie k lokálnej sieti, po sieti teda nie je tlač problematická. Bohužiaľ však nepodporuje modernejšie varianty pripojenia, ako je napríklad AirPrint pre produkty spoločnosti Apple, alebo GooglePrint pre Android zariadenia. Ovládače sú dostupné iba pre Windows, takže používatelia MacOS budú skutočne odkázaní iba na tlač cez sieť. To ale s ohľadom na obmedzenie v podobe čiernobielej tlače nepredstavuje problém.

Výrobca našťastie pre Apple ponúka aspoň softvér na skenovanie, inak by nebolo bezdrôtovo vôbec možné. Celkovo bolo prepojenie v porovnaní s ostatnými testovanými modelmi najzložitejšie a najmenej užívateľsky prívetivé. V praxi sa ale jedná o vec, ktorú nastavíte raz a už nastavená zostane, takže tomu veľkú váhu neprikladáme. Ako sme spomenuli už vyššie, USB kábel v balení chýba, to ale neznamená, že by ho tlačiareň nepodporovala.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Tlač a skenovanie

Pokiaľ je vaším primárnym cieľom tlač dokumentácie, teda predovšetkým textu, potom vám táto tlačiareň bude vyhovovať. Zariadenie pojme iba formát A4 a menší, to ale pri čiernobielej tlači spravidla vôbec nevadí. Čo nám ale chýba je automatická obojstranná tlač, ktorá k dispozícii nie je a bola by práve v prípade laserovej čiernobielej tlačiarne hodnotným doplnkom.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

20

Nami nameraná rýchlosť čiernobielej tlače (str/min)

20,6

Doba tlače prvej strany čiernobielo podľa výrobcu (s)

10

Nami nameraná doba tlače prvej strany čiernobielo (s)

13,5

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

2 400 x 600

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

1 200 x 600

Bezokrajová tlač

Nie

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

1 500

Nami nameraný maximálny počet listov (čierna)

2 888

Cena čierneho toneru

20

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,016

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa nášho merania

0,009

Rýchlosť tlače

Výrobca v nadväznosti na testy urobené podľa patričnej normy ISO sľubuje, že tlačiareň vytlačí po zadaní príkazu prvú stranu do 10 sekúnd. My sme testovali túto hodnotu viac užívateľským spôsobom. V Stand-by móde sme zadali tlač a strana bola vyprodukovaná do 13,5 sekundy. To je v tejto cenovej triede nadštandardná hodnota.

V špecifikáciách sme sa tiež dočítali o rýchlosti tlače 20 strán za minútu. Hodnotu sme overili tlačou dokumentov zaplnených textom Lorem Ipsum a došli k hodnote 20,6 strán za minútu. Dá sa teda povedať, že v tomto prípade výrobca uvádza hodnotu pomerne presne a realisticky. V praxi možno považovať tlač prostredníctvom DCP-1622WE za nadštandardne rýchlu (v rámci cenovej kategórie).

Náklady na tlač

Pred príchodom tlačiarní s tankovým systémom boli laserové modely považované za tie najmenej nákladné. A skutočne to tak aj bolo. Výrobca sľubuje až 1 500 výtlačkov na jeden tlačový valec, my sme pri 80 % čiernom pokrytí a prepočte na pokrytie 4,21 % došli až k 2 888 stranám. Môžeme od toho odvodiť cenu jednej A4 niekde medzi 0,009 – 0,016 €. Do výpočtu zahŕňame aj optický valec, ktorý by sa mal meniť po 10 000 vyprodukovaných stranách. V čase testovania (január 2022) stál každý z týchto dvoch valcov okolo 20 €.

Pravdou však ostáva, že laserové tlačiarne majú výrazne vyšší odber elektriny než tie atramentové, pokojne aj viac ako dvadsaťnásobne. Laserová tlačiareň totiž musí pigment na stránky zapekať a odoberá pri tom stovky wattov. V prípade tohto modelu odber krátkodobo prevyšoval pri tlači aj 1 000 wattov, väčšinu času sa však držal okolo 400 W.

Skenovanie

Skener prekvapí svojou kvalitou farieb, nie však už svojou ostrosťou. Ostatne, jeho rozlíšenie je iba 1 200 x 600 DPI a žiadne zázraky sa teda očakávať nedajú. Pre potreby porovnania sme testovali skenery na všetkých súbežne testovaných multifunkčných tlačiarňach pri využití rovnakého referenčného súboru. Výsledky sú zrejmé z výrezu na obrázkoch nižšie.

Na prvý pohľad je vidieť, že svojou ostrosťou dosahuje zďaleka najlepšie výsledky tanková tlačiareň HP Smart Tank 515. Farebnosťou sa však až tak výrazne od Brother DCP-1622WE nelíši. Vzorový súbor sme využili z tohto zdroja.

Spotreba a hlučnosť

V Stand-by móde zodpovedá spotreba tohto modelu spotrebe väčšiny konkurenčných zariadení. Tlačiareň si podľa výrobcu odoberie iba 0,8 wattov za hodinu, čo je hodnota, ktorú sme meraním overili. Platí však to, čo sa píše vyššie. Pri svojej prevádzke tlačiareň spotrebováva výrazne viac energie. Nižšie si ale upresníme, prečo to nie je s ohľadom na rýchlosť tlače vlastne vôbec dôležité.

Ak by sa totiž spotreba pohybovala na úrovni 400 wattov za hodinu a rýchlosť tlače bola spomínaných 20 listov za minútu, potom za hodinu vytlačíme 1 200 listov a spotrebujeme 0,4 kWh energie, teda cca 12 centov za elektrinu – to rozhodne nie je veľa.

Do blízkosti tlačiarne sme umiestnili hlukomer a merali maximálnu a priemernú hlučnosť. Približná najvyššia hodnota, ktorú tlačiareň dosiahla, bola 70 dB. To zodpovedá približne hluku ľudskej konverzácie a mestskej dopravy. Stredná hodnota bola približne 56 dB, to je už na pomedzí zvuku mierneho dažďa a ľudskej konverzácie. Zariadenie teda nie je prehnane hlasné a okolie príliš neruší. Na pravidelnú a objemnú tlač v tichej kancelárii by sme ale odporučili skôr kvalitnú laserovú tlačiareň, ktorá bude vo výsledku podstatne tichšia.

Parameter Tento produkt
Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

0,8

Nameraná spotreba stand-by (W)

0,8

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

52

Nami nameraná maximálna hlučnosť (dB)

75

Nami nameraná priemerná hlučnosť (dB)

65

Výrobca uvádza v súlade s patričnými normami ISO hodnotu hlučnosti 52 dB. Podľa nás metodika ISO nemusí úplne zodpovedať bežným podmienkam v domácnosti či malej kancelárii. Hlukomer sme teda umiestnili do bezprostrednej blízkosti tlačiarne a merali maximálny a priemerný hluk pri tlači. Maximálne hodnoty sa nárazovo pohybovali okolo 75 dB, čo zodpovedá hlučnejšej mestskej doprave. Priebežná hlučnosť bola na úrovni cca 65 dB – to už je skôr hluk zodpovedajúci hlasnému rozhovoru. V menšej kancelárii by teda tlačiareň nemusela predstavovať problém, pri častej tlači a väčšom počte zamestnancov by už ale niekoho mohla rušiť.

Názory expertov a ďalších používateľov

Tento test sme vykonávali v januári 2022 a v čase písania tohto článku neboli recenzie odborne zameraných redakcií k dispozícii. Zacielili sme teda aspoň na tie užívateľské. Zariadenie sa teší pomerne veľkej obľube, hodnotiaca vzorka tak nie je malá.

Medzi pozitívami nájdeme najmä prijateľnú cenu, ale aj rýchlu tlač bez zdržiavania. Užívatelia oceňujú cenovú dostupnosť originálnych valcov, ktoré sa radia medzi tie najlacnejšie. Paradoxne, v čase písania recenzie boli originálne valce lacnejšie než tie kompatibilné. Čo sa týka negatív, recenzenti výrobcovi vytýkajú najmä absenciu obojstrannej tlače, zložitejšie nastavenie pripojenia a kopírovanie iba pomocou skenera.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za najväčšiu výhodu modelu Brother DCP-1622WE považujeme rýchlosť tlače, ale aj spoľahlivosť, s akou funguje. Až na zložité nastavenie pripojenia sme sa nestretli so žiadnymi ťažkosťami, výmena spotrebných doplnkov je naozaj jednoduchá a výsledná tlač nie je drahá. Keby sme mali hodnotiť jej kvalitu, občas sa na papieri objavili viditeľné koľaje/linky od tlačenia, ale to s ohľadom na účel zariadenia nie je veľkým problémom. Asi málokto by toto zariadenie kupoval na tlač čiernobielych fotiek na mäkký papier.

Zariadenie samozrejme už podľa špecifikácií netlačí farebne, to nás neprekvapuje. Taktiež sme očakávali absenciu obojstrannej tlače a automatického podávača na skenovanie/kopírovanie. Bezdrôtové pripojenie nám však zo všetkých testovaných modelov trvalo najdlhšie a vyriešiť ho v prostredí zariadení Apple nie je užívateľsky prívetivé. Tiež by sme ocenili, keby tlačový valec ponúkal aspoň dvojnásobnú kapacitu pigmentu, aj keby bol za vyššiu cenu. Nikto predsa nechce valec každú chvíľu meniť.

Naše hodnotenie a záver

Brother DCP-1622WE je zaujímavým variantom do malej kancelárie či domácnosti, pokiaľ je vaším záujmom najmä tlač textových dokumentov. V takom prípade poskytne zodpovedajúcu rýchlosť, spoľahlivosť aj pomerne nízku cenu spotrebných doplnkov. Skener nie je nijako zázračný, účel ale splní dobre. Prístup do vnútorných priestorov nie je problematický ani bez návodu a tlačový/optický valec zvládne vymeniť každý.

Pripojenie bezdrôtovou cestou je trochu dlhším procesom, obzvlášť v operačnom systéme MacOS, ale zvládnuť sa dá. Vo Windowse nie sú s pripojením problémy, pretože výrobca k tlačiarni dodáva patričné ​​ovládače. Pokiaľ ale cielite skôr na tlač farebných dokumentov a fotiek, zamerajte sa na model HP Smart Tank 515.

165 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Brother DCP-1622WE | Hodnotenie: 83,9 %
Jakub Gulec
Jakub v našom tíme obsadil rolu technického redaktora. Tému tlačiarní má dobre naštudovanú a vysvetlí vám napríklad to, prečo je na tlač fotografií vhodnejšia atramentová tlačiareň ako laserová. Okrem tlačiarní nájdete jeho recenzie aj pri notebookoch, ale aj aku náradí či štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Brother DCP-1622WE

Brother DCP-1622WE

165 € Orientačná cena